Demir şelat nedir ve bitkileri nasıl etkiler


Demir şelat, bitkileri demir klorozu gibi bir hastalıktan tedavi etmek ve zayıf toprakta büyüyen yeşil bitkilerde fotosentez işlemlerini yoğunlaştırmak için kullanılır.

Bu yazıda, evde gübre elde etme yöntemleri, kullanım ve saklama koşulları için endikasyonlar dikkate alınacaktır.

Tanım ve kimyasal bileşim

Saf formda, demir şelat, somut bir kokusu ve tadı olmayan kirli turuncu bir tozdur. Kimyasal yapısına göre, şelat kompleksi, genellikle bunun için sitrik asit kullanılarak zayıf bir organik asidin bir ligandının bir kabuğunda “sarılmış” bir demir demiri atomudur.

Fe ++ iyonu ile ligand arasında kovalent bir bağ yoktur, bu nedenle şelat formunda demir ligand bozulana kadar valansını korur. Çelat kabuğu, demiri üç değerlikli bir forma dönüştürebilen diğer aktif moleküller ile reaksiyonlardan korur.

Biliyor musun Divalent demir ayrıca, gaz değişim süreçleri için canlı organizmadan sorumlu olan hemoglobin eritrositlerinin ana bileşeninde de bulunur.

Fonların tayini

Demir şelatı, bitkiler için oldukça dar bir uygulama alanına sahiptir, ancak aşağıda açıklanan durumlardan biri durumunda, tek başına onsuz yapamazsınız:

  1. Enfeksiyöz olmayan klorozun tedavisi (yapraklardaki fotosentez işlemlerinin ihlali nedeniyle bitkinin aktif olarak sarı kaldığı bir hastalık).
  2. Özellikle üzümlerde klorozun aktif önlenmesi.
  3. Flora koşullarında fotosentez işlemlerini olumsuz şartlar altında yoğunlaştırmak için (güneş ışığı, kuru toprak, aşırı soğuk veya ısı eksikliği veya fazlalığı).

Kullanım talimatları

Demir şelat kullanım talimatlarına göre iki farklı şekilde kullanılabilir: yaprak ve kök sosu için. İkincisi özellikle gelişmiş kloroz vakaları için tavsiye edilirken, önleyici tedbirler için daha uygundur.

Önemli! Hazırlık çok hızlı bir şekilde çözelti halinde depolanması tavsiye edilen bir çözelti şeklinde çökelir.

Yaprak üst pansuman

Hastalanan bitkilerin ve ağaçların yapraklarını bir atomizer ile püskürtmek anlamına gelir. Profilaktik amaçlar için 2 sprey ve hastalıklı bitkiler için 4 yapılması tavsiye edilir.

İlk tedavi, yaprakların yerleştirilmesinden hemen sonra, sonraki tedavide – 2-3 hafta arayla yapılır. Meyve ağaçları% 0,8, dut, sebze, süs, tarla bitkileri ve üzüm bağları -% 0,4’lük bir çözelti içeren bir çözelti ile püskürtülmelidir.

Kök besleme

Bu durumda, daha sonra bitkilerin kökleri altında veya önceden hazırlanmış kuyularda 20-30 cm derinliğe kadar sulamak için kullanılan% 0.8’lik bir çalışma çözeltisinin üretilmesi gerekmektedir: Su, bu miktarlarda püskürtülmelidir: ağaç başına 10-20 litre veya 1 Bush başına -2 litre veya 100 metrekare sebze ya da çilek için 4-5 litre.

Mikro gübreler ayrıca amonyum nitrat olarak adlandırılır.

Depolama koşulları

Bitmiş demir şelat tozu, 0 ° C ila 30 ° C sıcaklıkta çocuklara erişilemeyen bir yerde saklanmalıdır. Raf ömrü 1,5 yıldır. İlacın direkt güneş ışığından korunması arzu edilir.

Kullanırken standart güvenlik önlemlerine uyun. Mukoza zarları ile temas halinde, akan su ile iyice durulayın ve komplikasyonlar ortaya çıkarsa tıbbi yardım alın.

Kendi elleriyle demir şelat

Evde demir şelat çözeltisi yapmak size hazır bir toz almaktan daha ucuza mal olabilir. Aşağıda sunulan iki yöntem, bitmiş üründen birkaç kez daha ucuz olan demirli sülfatın kullanımını içerir.

Ilk yol

Onun için, eczanede kolayca bulabileceğiniz askorbik asitle stoklamanız gerekir. İkincisinin tek şartı, glikoz içermemesidir.

Biliyor musun Demir, dünyada alüminyum açısından en yaygın ikinci metaldir.

Prefabrik bir demir sülfat çözeltisinde (0.5 litre saf su içeren bir çay kaşığı) 10 g askorbik asit ekleyin.

Elde edilen karışım üç litre kaynamış su ile seyreltilir ve iyice karıştırıldıktan sonra kullanıma hazır bir demir şelat çözeltisi hazırlanır. Böyle bir çözeltinin yaklaşık konsantrasyonu% 0,5 olacak ve püskürtme için güvenle uygulanabilir.

Ikinci yol

İkinci yöntem, bulmak oldukça kolay olan sitrik aside dayalı bir şelat kompleksinin oluşmasını içerir. Bir çalışma solüsyonu elde etmek için, kaynamış su ile üç litrelik bir kutuya bir sitrik asit ve bir demir kaşığı çay kaşığı bir çorba kaşığı eklenmesi gerekmektedir.

Önemli! Kırılan çelat kompleksi, bitki için zararlı bileşikler bırakmaz, bu nedenle bu gübre ile aşırıya kaçmaktan korkmayın. Parçalanmasının ürünleri, bitkiye zarar vermeyecek karbon dioksit ve sudır.

Dikkatlice karıştırıldıktan sonra, hemen amaçlarınız için kullanılabilen açık turuncu bir karışım oluşur. Bu yöntemin dezavantajı, el ile yapılan demir şelatının, fermentin oksitleneceği ve çökeleceği için uzun süre depolanamamasıdır.

Yani, eğer bitkileriniz demir klorozuyla hastalanırsa veya fotosentezini geliştirmeyi düşünüyorsanız, demir şelatından daha iyi bir madde bulamazsınız. Bu aracın ucuzluğu ve kullanım kolaylığı onun lehine başka bir iyi argüman. Bahçenize dikkat edin ve size değerli bir hasat ödeyeceksiniz!