Çilek. Doğru dikim ve bakım

Çilek dikimi için toprağın hazırlanması

Çilek birkaç yıl boyunca tek bir yerde yetişir. Toprak hazırlığı özel bir dikkat gerektirir, çünkü ön hazırlık, meyvelerin verimine bağlıdır.

İlk önce bir site seçmeniz gerekiyor. İyi güneş ışığı alan düz bir alan olmalıdır. Sonuçta, yeterli güneş ışığı olmadığı için, zayıf bir çilek hasadı olacaktır. Ve bir dezavantaj, gölgede sık sık fazla nem var, yapraklarda ve köklerde çeşitli mantar hastalıkları gelişir.

Sahadaki toprak tipi herhangi biri olabilir. Ancak, çil çalıları kumlu toprak veya killi toprak olduğu yerde büyümeyecektir. Bunun için sebepler var. Kumlu topraklar yararlı maddelerle daha az doyurulur ve bitkilerin kökleri daha hızlı ve aşırı ısınır. Killi toprak – yoğun, kökleri oksijeni doyurur ve aşırı miktarda nem çeker. Bitkiler büyümeyi durdurur. Toprağın kalitesini iyileştirmek için, toprağın gevşek olmasını sağlayan gübre – humus yapmak gereklidir.

Toprağın asitliğine dikkat etmelisiniz. topraklar asidik olan, bunlar döllenmiş gerekir: gübre ihtiva eden mineraller hale bazların bir çok organik gübre yapmak ve toprak.

Bahçe çilekleri için bir yer seçerken, suyun durgunlaşabileceği yerler olsun, yer altı suyu seviyesini de dikkate almanız gerekir. Bu faktörü hafifletmek için, drenaj yapmak gerekir, ancak toprak hem kuru hem de ıslak değil.

Ayrıca, çileklerin aynı yerde iki kez dikilemeyeceğini unutmayın. Domates, patates, lahana daha önce yetiştiği yere nakli tavsiye etmeyin. Soğan, sarımsak, havuç, kabak, bezelye sonra daha rahat hissedeceksiniz.

Yani, bir sonraki adım fideler için zemin hazırlamaktır. Plantasyonunuzda yetişen tüm yabani otlar ve diğer yabancı otları sökmek gerekir. Özellikle ekimi, sazları, buğday çimi (tüm yararlı maddeleri yerüstünden ve bitkilerden alır) çıkarınız. Bunun için, tüm site birkaç kez sindirilir ve kökleri olan tüm yabani otlar el ile kaldırılır. Ayrıca gelecekteki bir çileği yerleştirebilir, herbisite, örneğin, toparlanmaya, kasırgaya. İki hafta içinde çimen ölmeli.

Ardından toprağı hazırlıyoruz: organik gübre (alçıtaşı, kireç) tanıtıyoruz. Site kazınır ve mümkünse düzleşir. Sonuçta, gevşek toprak, fidelerin hızlı bir şekilde yeni bir yere adapte edilmesine ve hızlı büyümelerine katkıda bulunur.

Önemli bir aşama çileklerin dikimini planlamaktır. Örneğin, tek sıra veya çift bant.

Çileklerin bulunduğu sıraya bile, mandallar her iki ucunda tıkanmış ve halat gerilmiştir.

Şimdi çileklerin fidanlarını ekmeye başlayabilirsiniz.

Çilek dikmek için kurallar

İniş yolları nelerdir?

Fideler çeşitli şekillerde toprağa çilek ekilir. Bahçıvanlar kullanın tek sıra ve çift sıra.

Tek sıralı dikim Yöntemin ilkesi şeritleri arasındaki mesafe, 60-70 cm eşittir ve burçlar burçlar yay veya sonbaharda toprağa ekilir esnasında uygulanan 15-20 cm. Tek doğru uydurma bir mesafede birbirinden aralıksız fideleri dikilmiştir olmasıdır. Aslında, ilk yıl, çilek pratikte meyve vermez, ancak satırlardaki boş alanı dolduran bir bıyık üretir.

İki sıralı dikim çünkü mümkün olduğunca arazi ekili fidan tek parça üzerinde, yaz için mükemmel değildir ve onlar ekilir zaman neredeyse yılda çilek yiyebilirsiniz, daha etkilidir. Bantlar arasındaki mesafe 30 cm arasında 70 cm, fide 15-20 cm dikilir.

Kullanılan başka bir yol ise yataklarda fide dikmek. Suyun bulunduğu alanlar için harikadır. Döşeme yatakları – güneyden kuzeye, kenarları boyunca iki sıra fidan dikmek ve yolun ortasında (yaklaşık genişlik 30 cm) boş kalır.

Birçok bahçıvan, çilek çalılarının sıkıştırılmış ekimini kullanır. Bu, ilk yılda çiçek açmayan ilkbahardaki tüm fideleri çıkarmak için yapılır. Hasta çalılar söndükten sonra, kalan bitkilerin normal büyümesi için yer olacaktır.

Asıl önemli olan zaman içinde olmaktır.

Çilek dikmek için katı son tarihler yoktur. İlkbahar, sonbahar ve yaz aylarında ekilebilir. Ama bunun ya da yılın o zamanındaki nüansları hesaba katmanız gerekiyor.

bahar. Yılın bu zamanında, fidanların, nisan başında, tarlada çalışmaya başlamasıyla mümkün olduğu kadar erken ekilmesi önerilir. Ana şey bu anı kaçırmamak. Çilek çalıları öngörülen süreden daha sonra ekilirse, Mayıs ayında, onların gelişme hızı yavaş olacaktır. İniş zamanı ile zamanı olamaz. İlkbaharda, fideler hemen açık arazide ekilir.

yaz. Çilek dikmek için doğru yaklaşım ile, çilek bir yıl içinde alınabilir. Yağmurdan sonra ya da bulutlu havalarda onu dikmek daha iyidir, bu yüzden onun başlaması daha kolay olacaktır. Ek sulama önerilir, daha sonra toprağı malçlamak gerekir, yani. Yüzeydeki bir kabuk görünümünü engellemek için gevşetilir.

sonbahar fidan dikimi için yılın en olumlu zamanıdır. Bunu 20 Ağustos’tan 15 Eylül’e kadar yapmak en iyisidir, ancak zamanlama şartlı, her şey inişin planlandığı bölgenin iklimine bağlı. Ancak ilk dondan önce zaman geçirmeniz tavsiye edilir.

Sezondan bağımsız olarak, çilekleri dikmeden önce, fideleri hazırlamak gerekir: kök sistemini farklı böceklerden tedavi edin (bir bakır sülfat çözeltisi kullanın). Doğrudan, çalıları dikmeden önce kökleri düzeltir. Dikey konumda otururlar, uzun – kesildikleri bilinir.

Siyah frenk üzümü bakımı ve ekimi hakkında okumak için de ilginç

Büyümenin yolu nedir?

Çilekler seralarda yetiştirilebilir

Genellikle, çilek iki şekilde yetiştirilir: seralarda ve açık topraklarda. Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır.

Açık arazide fide dikmeden önce, hazırlanmalıdır. Toprak, oksijen erişimi için gevşetilir ve tamponlanır. Sonra sulamaya ihtiyacın var, ve ancak sonra, bir iniş var.

Filmin altındaki seralarda dikilen çileklerin meyveleri, yeryüzünde yetişenlerden daha önce söylenir. Bu yöntem erken çeşitlilik için uygundur. Filmdeki tüneller, nisan ayında zaten toplanıyor. Havalandırılmalı, toprağı gevşetmeli, ılık suyla sulanmalıdır. Sıcaklığı kontrol etmek için bir termometreye ihtiyacınız var. 25 ° C’nin üzerindeki bir sıcaklıkta, film günde çıkarılır. Sonbaharda çilekler saman veya ağaçtan yapraklarla kaplıdır. Gübre yapmak: turba veya kompost.

Ayrıca, çilekler hala dikey sıralarda büyüyor. Bu yöntem adımlara benziyor, katmanlar. Küçük alanlar için harikadır. Bir piramidi andıran özel kaplar, birbirinden 10 cm uzaklıkta yer almaktadır. Bunları doldurmak için turba karışımı, humus, ot arazisi kullanın. Donma sırasında, konteyner kaldırılır ve agrofiber, yaprakları, turba ile korunur. Don olduğunda, çilekler karla kaplıdır.

Agrofiber altında çilek yetiştirirken, birkaç hafta önce hasat edebilirsiniz. Agrofibre sıcaklığı korur, rüzgara ve dona karşı korur.

Ayrıca, polietilen torbalarda da çilek yetiştirilmektedir. Önceden hazırlanmış karada torbaya dökülür ve deliklerde ekilen fidanlar bulunur. Sonra tavana bağlanırlar.

Çilekleri doğru şekilde önemsiyoruz

Çilek Sulaması

Çileklerin sulanması doğrudan hava şartlarının ne olduğuna bağlıdır. Sulamanın sıklığı, toprağın kuruluğu ile belirlenir. Sulama için en uygun zaman sabahın erken saatlerinde. Yapraklar gece kuru olur. Hala çiçek yokken, bitkiler bir sulama kabı ile duşa sokulur. Sulama, yapraklardan gelen tozun temizlenmesiyle küçük bir yağa benziyor.

Sıcakta, çileklerin yedi gün içinde bir kez sulanması tavsiye edilir, su metrekare başına 10 ila 25 litre arasında bir miktarda dökülür. Meyvelerin görünümü ile sulama sıklığı azalır. Sulama için kullanılan su sıcaktır, sıcaklık yaklaşık 20 derecedir. Soğuk suyla sulama, fidelerin büyümesini etkileyebilir.

İlk çiçekler ortaya çıktığında, çalılara çarpmaktan kaçınarak su yere dökülür. Çürümeye başlayabildiği için, meyvelerde su dökülmez.

Yabani otları yok ediyoruz

dikkatle ot çileği için gereklidir

Ekim mevsimi başlamadan önce yabani otlarla mücadele etmemiz gerekiyor. Ancak, bitkileri tıkayan, nemi ve faydalı maddeleri uzaklaştıran bir yabani ot var. Ürünün olgunlaşmasının tamamlandığı süre boyunca ve sonrasında da sürekli otlanmak gerekir. Bu bir kez 8 yapılmalıdır. Gevşeme derinliği yaklaşık 10 cm’dir. Yabani otların kök sistemi yerden çıkarılmalı ve dışarı atılmalıdır.

Çilek ekilen geniş alanlarda, ot ve otlardan kurtulmak için herbisitler kullanılır. Önerilen ekimden 14 gün önce püskürtülmesi tavsiye edilir.

Savaşmanın başka bir yolu, buğday ekimi, toprağın daha bereketli hale getirilmesi ve yabani otlardan kurtulmasına yardımcı olur. Sonra kış mahsullerinden bir şeyler ekiyorlar ve sadece bir sonraki yıl çilek ekiyorlar.

Zararlılarla savaşıyoruz

Çok fazla sayıda zararlı böcek yok, ama hemen tedavi gerektiriyor. Bitkiler, çiçeklerin ortaya çıkmasından önce veya çilek toplandıktan sonra arıtılır.

Ana zararlıları şunlardır:

 1. Kene saydamdır. Yapraklar etkilenir, sarıya döner ve meyveleri küçüktür. Hasat sonrası karbonhidrat ile muamele edilir.
 2. Nematodlar. Yapraklarda yaşarlar, bitkiye tamamen zarar verirler: Yapraklar karanlığa döner, çilek yetmez. Enfekte olmuş fırçalar dışarı çekilir.
 3. Başka bir haşere çilek, böceği, beyaz sinek böceği ile ilişkilendirilebilir. Bir aktör olan karbofosun yardımıyla onlardan kurtuluyorlar.
 4. Salyangoz ve sümüklü böcek Çilekler üzerinde zararlı bir etkisi vardır.
 5. Karınca olmadığından, toprak soda ile serpilir.

Zararlılık kontrolü, sonbaharda, toprağın arıtılması ve dezenfekte edilmesiyle başlatılmalıdır. Harika bir yol, dünyayı bir filizle parçalamak, bütün yabani otlardan kurtulmaktır. Toprağın nemini izlemek için ölü yaprakların zamanında temizlenmesi gerekir.

Çilek hastalığı ve tedavisi

Çilek bahçesinin ana hastalıkları şunlardır:

 1. Gri çürük. Gri bir çiçek ile kahverengi renk lekeleri yaprakları, tomurcukları, meyveleri tamamen etkiler. Tedavi: çileklerin zamanında toplanması, yabani otların yok edilmesi, hastalıklı bitkilerin tamamen yok edilmesidir. Azot ile püskürtülür.
 2. Geç leke solması ile büyüme yavaşlar, gri yapraklar ortaya çıkar, fideler ölür. Savaşmak için toprağı nemlendirmeniz gerekir ve ilk işaretler belirdiğinde hemen çilekleri çıkarın.
 3. Tozlu küf havada yayılır. Fideler gri bir çiçek ile kaplıdır ve kalıplar meyvelerde görülür. Tozlu küften kurtulmak için, çiçeklerin ortaya çıkmasından önce bile, soda külü ile püskürtmek gereklidir.
 4. Kahverengi nokta yaprak kanatlarını etkiler, yaprağın üstünde kahverengi lekeler olarak ortaya çıkar.

Kış için hazırlanıyor

Kış dönemi için çilek bahçesi hazırlanması için gereklidir:

Folyo ile çilek malç

 1. Humming ve malçlama yapılacak ilk şeyler. Sonbaharda buğulama çilekleri tavsiye edilmez, çünkü köklere zarar verebilir ve donmak için zamanları olmayacaktır. Aynı sebepten dolayı çimleri çıkarmamaları tavsiye edilmez ve bahara kadar bırakılması daha iyidir.
 2. Çilekleri birkaç kat olarak kışın iyice örtün. Bitki materyallerini kullanabilirsiniz: yapraklar, saman, kuru ahududu dalları, daha sonra, kar yağdığında, bir kar tabakası koyun. Yapay malzemelerle agrofiber veya agrotex mükemmeldir. Optimum nem ve sıcaklık sağlarlar.
 3. Kışlama çilekleri için hazırlanın ilk dondan önce uzun süre gerekir.