Çiçek ludisia: değerli orkide için bakım nasıl

Ludiziya
Ludisia orkide ailesinin otsu bir bitkidir. Ludisia cinsinin tek polimorfik türü iki renkli ludisia’dır. Doğal koşullarda, güneydoğu Asya’nın nemli tropik ormanlarında yetişir. Bitki 15 cm’den fazla olmayan bir yüksekliğe ulaşır, üzerinde rozetler halinde toplanan kadifemsi yaprakları olan etli sürünen sapları vardır. Bu tür estetik değer dekoratif yeşillik rengindedir, bu nedenle değerli orkide grubundan söz edilir.

Yaprak bıçağının rengi farklı olabilir: bordodan zümrüt yeşili ve siyaha, simli bir renkle parıldayan vuruşlar veya şeritler. Yüzey kadifemsi ve boyutu yaklaşık 7 x 4 cm, yaprak plakasının alt kısmı pürüzsüz kahverengidir. Her bir ludistan tabakası güzelliğini yedi yıl boyunca memnun edebilir, bundan sonra ölür ve değerli bir ormanın sapı üzerinde bir iz bırakır.

Bitki çiçek açmasına ait. Çiçekler küçük, 2 cm çapında, sarı bir merkezle beyazdır, ancak özel çekiciliğe sahip değildirler. Bunlar, kökün tepesinden yetişen ve yoğun, rasemik bir çiçeklenme oluşturan uzun bir peduncle (25 cm’ye kadar) üzerinde sırayla düzenlenir. Lübnan için çiçeklenme dönemi kış başında başlar ve bir aydan fazla sürer.

Orkide denizin bu tür formları vardır:

  • Dawsoniana – Büyük formlu bir bitki. 30 cm yüksekliğe ulaşır ve pembe damarlı kırmızı-kahverengi renkli yaprak bıçaklarına sahiptir. Dawsoniana
  • Odina – Bitki, yaprak uzunluğundaki ve yanal damarlar ile yaprak bıçağının siyah rengine yakın koyu yeşil bir renge sahiptir. Odina
  • kadife – çizgili bir orkide kontrast desenli bir yaprak bıçağının kadifemsi yüzeyine sahiptir. kadife
  • Alba – Bitki kırmızı bir pigment içermez ve büyük miktarlarda hafif uzun ve kısa damarlar ile yaprak bıçağının parlak yeşil rengine sahiptir. Alba
  • Otletae – Bitki kırmızı uzunlamasına damarları ile siyah-yeşil renk dar yaprak plakaları vardır. Otletae
  • Rubrovenia – bakır damarlar ile bronz renk bir yaprak tabak bir eliptik şekli ile ludisia discolor.
  • trilineata daha büyük çeşitlilik gösteren ludisium discolor.

Ludisia ne seviyor

Çiçek hastalığı, iddiasız bitkilere atıfta bulunur, fakat iyi yetişir, uygun bakım uygulamanız gerekir.

Bir odaya bir ışıklandırma nasıl yapılır, aydınlatma seçimi

Bitki gölge seven, çok parlak güneş ışığı normal gelişimine engel olacak şekilde karakterize edilir. Kuzey ve batı pencereleri normal büyüme için gerekli gölgeyi yaratacaktır. Orkide yapay aydınlatma altında iyi hissedilir, ancak hafif bir günün süresi 12-14 saatten az olmamalıdır. Düşük ışıkta, saplar incedir.

Sıcaklık ve nem

Ludiziya
Ludizia, orta derecede soğuk sıcaklıkları tercih eden bitkilere işaret eder – 20-22 derece. Eylül-Ekim aylarında çiçeklenmeden önce, bu sürece katkıda bulunan soğuk bir dönem olmalıdır. Eğer ısıtma mevsiminden önce sıcaklıkta önemli bir düşüş varsa, o zaman bu birkaç haftalık serinlik, orkide çiçeklenme için başarıyla hazırlanmak için yeterlidir.

Bitki, havadaki yüksek nem oranıyla iyi yetişir – yaklaşık% 70, ancak bu, yaprakları püskürterek elde etmek için gerekli değildir. Su damlacıkları yaprak plakalarının kadife yüzeyinde lekeler bırakır. Bu nedenle, gerekli nemleri başka yollarla oluşturmanız gerekir. Orkide yakınında, ıslak kildite konan bir bitkinin bulunduğu bir su kaynağı veya bir pot bulunur. Kış aylarında santral, merkezi ısıtma akülerinden alınmalıdır, aksi takdirde yaprak plakalarının uçları kuruyabilir ve orkide çekici görünümünü kaybeder.

Ne tür bir toprak ludisia sever?

Bitki, orkide için olduğu gibi toprak karışımını tercih ediyor. Yosun sphagnum, kaba kum, turba ve eğrelti kökleri içerir. Substratın büyük fraksiyonları drenaj üzerine yerleştirilir ve üst kısım daha küçük olanlarla kaplanır.

Biliyor musun Kıymetli orkideler grubu, Goodyerinae kabilesinin Aniztokhil cinsi Ludisia’yı içerir. Anechtochil cinsinin tüm türleri CITES Sözleşmesine dahil edilmiştir, bunun amacı yabani hayvanları ve bitkileri uluslararası ticaretin bir sonucu olarak imha tehdidinden korumaktır.

Evde ludisia için bakım özellikleri

Orkide ludisia’yı sevdiği gerçeğine dayanarak, evde ona uygun bakımı nasıl kullanacağını düşünün.

Su birikintisi nasıl sulanır

sulama
Suçluluk bakımı, doğru sulama gerektirir. Bu amaçla, az miktarda oda sıcaklığına sahip tuz veya kaynamış su veya biraz daha ılık su uygundur. Ortalama olarak, bu prosedür haftada bir kez gerçekleştirilir. Ancak daha yüksek sıcaklıklarda, içerik daha sık olabilir. Üst sulamadaki su, yaprakların aksillerinde birikebildiği ve bitkinin hastalığına yol açabileceğinden, tepsinin içinde sulamak daha iyidir. Tavada suyun uzun süre durmasına izin vermeyin. Bu köklerin bozulmasına yol açacaktır. Sulama arasındaki alt tabaka kurumalıdır, ancak tamamen kurulamayın.

Biliyor musun Her türlü Goodyerinae bitkileri, yansıtıcı bir yüzeye sahip yaprak bıçaklarına sahiptir.

Orkide besleme

Çizgili yaprakları olan orkidelerin üst pansumanları için orkideler için karmaşık gübreler kullanın. Aktif büyüme ve çiçeklenme döneminde bitkinin gübrelemeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Üstteki sargının sıklığı ve istenen konsantrasyonda bir çözeltinin hazırlanması, kullanılan gübrenin ambalajında ​​belirtilmektedir. Genellikle bu her üçüncü sulama ile olur.

Tüm yıl boyunca bitkileri döllemek gerekli değildir. Çiçeklenme sonrası, ludisia bir dinlenme dönemi girer. Orkide dinlenmeli. Bu dönemde gübrelerin piyasaya sürülmesi bitkinin büyümesini sağlayabilir ve ölebilir.

Tayland transplantasyonunun özellikleri

Ludizia’nın her 2-3 yılda bir nakil yaptırması gerekiyor. Bu ilkbaharda yapılır. Orkideler için bir substrat satın almak veya kendiniz hazırlamak gerekir. Orkide ludisia nakli önce, substrat ve kapasite hazırlamak için gereklidir. Bitki, düşük ama geniş tencere için uygundur.
Orkide nakli
Bir toprak karışımı olarak, eğrelti kökleri ve turba parçaları 4 parça, 4 parçalı yapraklı toprak, 4 sphagnum yosun, odun huş ağacı kömür 1 parça, küçük çam ağacı kabuğu parçaları veya çam iğneleri 4 parça, 1 adet plastik köpük kullanın. Bitkiler pottan dikkatlice çıkarılır, eski alt tabakanın kısmı çıkarılır ve üstüne küçük parçalar serpilerek yeni bir tanka konulur. Transplantasyondan sonra, çiçek bir süre dikkatli bakıma ihtiyaç duyar.
Orkide nakli

Ludisia’nın evde çoğaltılması

Orkide çeşitli yollarla çoğaltılır: bir çalı veya kesimi bölerek. Yetişkin bitkinin parçalara bölünmesi en basit olanıdır, bunların her biri 2-3 filizlenmelidir. Çelik kesimler daha uzun sürer. İlkbahar-yaz döneminde kesimlerin hayatta kalması daha iyidir. Ludisia köklenme önce, kesimler ve gerekli ortamı hazırlamak için gereklidir.

Önce sapın üst kısmını 2-3 düğüm ve hava kökleriyle kesin, ardından kesilen yeri aktif kömür veya tarçın ile serpiştirin ve köklenme için ayarlayın. Köklenme, bitki yaprakları yüzeyine veya odun kömürü ile suya yerleştirilerek ıslak yosunlarda yapılır. Birkaç internod ile yaprakları olmayan kesimler de kullanılır, ancak köklenme olasılığı daha azdır. Çelikler yatay olarak ıslak sphagnum’a basıldı, çok fazla derinleşmedi. Kesimler küçük köklere sahip olduğunda, onu bir tencereye koyarlar.

Önemli! Küçük bir taç ile genç bitki peduncles varsa, bunlar kaldırılır. Çiçeklenme çok fazla enerji alır ve bitkinin yapraklı kısmının gelişimini yavaşlatır.

Hastalıklar, zararlılar ve büyümede olası zorluklar

Çok renkli bir orkide uygunsuz bir bakımdan hasta olabilir. Toprağın sürekli olarak aşırı ısınması çürümenin gelişmesine yol açar ve parlak güneş ışığı bitkinin yanmasına yol açar. Zararlılardan, bir örümcek akarı, mealybug, uyuz, whitefly tarafından etkilenir.

Örümcek akarı
Örümcek akarı bitki sularını emer ve mikroskobik boyutlardan dolayı tamamen görünmez. Bitkiyi örten ince ağ yüzünden onu tanıyabilirsiniz.

ölçekli böcekler – Bitkinin yaprakları üzerinde yapışkan bir sır salgılayan, emen haşere. Yaprak bıçağına yapıştırılmış kahverengi kabuklardaki zararlıyı tanır.

Toz kefal bitkinin yaprakları üzerinde, batık gibi, beyaz topaklar şeklinde tezahür etti.

Haşere kontrolü, insektisitler ve akarisitler yardımıyla gerçekleştirilir.
Lübnan yenilgide nasıl saklanmalı? İlk olarak, belirtileri özetleyin ve hastalığın nedenini doğru bir şekilde tanımlayın. İkinci olarak, hastalıklı bitkiyi karantinaya ayırın. Üçüncü olarak, entegre bir yaklaşımla davranın. Bunu yapmak için sadece kimyasal tedavileri değil, aynı zamanda orkide hastalığına yol açabilecek içeriğin koşullarını da uygulayın.

hatırlamake: Önleyici tedbirleri uygulamak, hastalıkla savaşmaktan daha kolaydır. Bitkinin büyük bir kısmının etkilenmesini beklemeyin. İlk işaretlerin ortaya çıkmasında bile, mücadeleye başlamak gerekir. Sonra zafer hızlı olacak ve bitkinin kaybedilme korkusu sıfıra indirilecektir.


Loading...