Chubushnik koronal: Bahçede bir çalı dikim ve bakım

Chubushnik Koroner
Chubushnik koronal – beyaz kokulu çiçekler ile Hortensiev ailesinin düşük, bereketli bir çalı bitkisi. İkinci isim ise bahçe yasemidir. Çoğu zaman Batı Avrupa’nın güneyinde bulunur.

Bitki bir ülke arsa dekorasyon için çok uygundur ve açıklaması titiz bir bahçıvan tarafından bile sevilecek.

Biliyor musun İlk kez, Chubushnik eski Mısır papiryasında belirtilmiştir.

Iniş özellikleri

Chubushnik koronal hiç seçici değil hem dikim hem de bakım açısından. Sağlıklı ve güçlü bir bitki yetiştirmenize yardımcı olacak birkaç genel hüküm vardır.

Önemli! Sağlıklı bir kök sistemi ile çalılar seçmeniz gerekiyor, genç dalları kesilebilir.

Bir açılış sitesi seçmek

Koşullar ılımlı olmalıdır, çünkü gölgede funda büyümeye katkıda bulunur, fakat nispeten zayıf bir şekilde çiçek açar ve kuru zeminde çiçekleri daha küçük hale gelir.
Toprakta çürümüş bitki örtüsü veya kum mevcudiyeti açıktır. Su durgunluğuna izin vermeyin.
Bu bir kil araziyse, drenaj gereklidir.

Temel iniş kuralları

Chubushnik’in ilkbaharda toprağa ekilmesi bazı özelliklere sahiptir: çalılar çiçek açana kadar mümkün olduğunca erken dikilmelidir, aksi takdirde bitkinin ölümüne yol açabilir. Açık alanda dikim için en uygun dönem elbette sonbahardır.

Önemli! Toprağın sadece bir kök olduğu gerçeğine özellikle dikkat edin, yaklaşık 50 cm, – dikenli kök çürür.

Güzel bir çit oluşturmak için, iyi aydınlatılmış bir alanda çalılar arasındaki en uygun mesafe 0,5 – 1,5 m’dir. Dikimden sonra, chubushnik’i bolca sulamak gerekir.

Bir yer seçin

Uygun bakım hakkında ipuçları ve öneriler

Chubushnik koronal çok iddiasız. Hem nem hem de kuraklığa karşı dayanıklıdır. Toprak ayrıca sık gübre gerektirmez.

Chubushnik koronal, peyzaj tasarımlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yanında, çim, kalina, ortanca, leylak, veigel, güller yerleştirebilirsiniz.

Sulama ve üst pansuman

Bakım esas olarak zamanında sulama ve gübre ile gerçekleştirilir.
Su, suyun durgunlaşmasına izin vermeyecek şekilde sulanmalıdır. Bu çalı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve bozulmaya yol açabilir.

Sazanza sulama

Günde iki kez dölleyin: bitkinin ilkbaharda ve geç sonbaharda uyanmasından sonra. En iyi giyinme en iyi mineral gübreler ile yapılır. Şimdi herhangi bir bahçe dükkanında bir sürü var. Chubushnik koronal size, genel durumuna göre nasıl ve ne zaman besleneceğini anlatır ve ilkbaharda ve sonbaharda ayrılmak sadece bir neşeye dönüşür.

Biliyor musun Bush’un oyuk sürgünlerinden boruları ve hatta flütleri yapın.

Nasıl düzgün düzeltilir

Chubushnik budama, çalı büyümesi sürecinde çok önemli bir aşamadır. Sonuçta, eski sürgünlerin düzenli olarak temizlenmesi, çalıların çiçeklenme kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Sonbaharın sonlarına kadar çiçek açabilir ve eski sürgünleri kırpmak için gereken zaman biraz değişebilir.
budama

Ama bunu ilkbaharda yapmak en iyisidir, bu yüzden çalıyı yeni, daha bol bir çiçeklenme için hazırlar. Eski sürgünlerin kaldırılmasından sonra, çalılar daha kolay hale gelir ve genç dalları büyütme fırsatı verir.

Önemli! İlkbaharda budama, sap akışının başlangıcından önce yapılmalıdır.

Budama son derece önemlidir ve sonbaharda şema, ilkbaharda olduğu gibidir: 30 cm’ye kadar kısaltılmış birkaç ana gövde ve geriye kalan, zayıf, toprağın seviyesine kadar kesilmiş. Kesilen yerler bahçe cilaları ile muamele edilmelidir. İlkbaharda çalı yeni güçlerle güzel ve sağlıklı bir çiçeklenme verecektir.

Biliyor musun Chubushnik çiçeklerinden esansiyel yağlar kozmetolojide kullanılır. Ve Çin’de, yaprakları çayı eklenir.

Ne zaman ve nasıl transfer edilir

Bu prosedür çok duyarlı bir şekilde ele alınmalıdır. Öncelikle yeni bir yere karar vermeniz, bir çukur kazmanız ve toprağın yerleşmesine izin vermeniz gerekiyor. İkinci olarak, nakledilecek olan bitkiyi hazırlayın: büyük miktarda su dökün ve filizleri şemaya göre kesin. Nakil sonrası, dikkatli bir şekilde çalıyı dökmelisiniz.

Bu dönemde Chubushnik koroner çok zayıf, bu nedenle bakım ve ekim daha trepetny olmalıdır.Perezazhivat eylül ayından ekim ayına kadar veya ilkbaharda olabilir, ancak sonbaharda çalı dikmek için en uygun.

chubushnik

üreme

Çekişmenin kendisi ile aynı karmaşık olmayan prosedür, işkencenin yeniden üretimidir. Üreme iki yolu vardır: tohum ve bitkisel.

Önemli! Tohum yöntemi daha basittir, ancak yeni bitkinin anne özelliklerini miras alması garanti edilemez.

Tohum üreme modu

Chubushnik bir çalı bitkisidir, bu yüzden tohumlardan çok büyüyor özenli ve zahmetli süreç. Başlangıç ​​olarak tohumları katmanlaştırmalıyız. Ocak ayında, bir kaba kum ve tohum karışımını doldurmanız ve buzdolabına koymanız gerekir. Mart ayında tohumlar torflu bir kutuya taşınmalı ve camla örtülmelidir.

Zemine kum ve çürümüş yapraklar ekleyebilirsiniz. Bu durumda, periyodik olarak su serpin. Bir hafta içinde ilk çekimler görünmelidir. Yaprakçıkların görünmesinden sonra açık zemine transplante edilebilir.

Biliyor musun Hindistan’da, genç Chubushnik’in yaprakları salatada salatada kullanılmaktadır. Aromasının yatıştırdığı ve güç verdiği düşünülür. Sahnelerin ardında “kokların kralı” olarak da adlandırılır.

Chubushnik vejetatif olarak nasıl yayılır

Vejetatif üreme belki de en etkilidir. Birkaç yolu düşünelim. Chubushnik koroner toprağa iyi köklendikten sonra, kesimlerle yayılmak mümkündür.

Kesimler hazırlanması

Kesimler ile çoğaltma en güvenilir yöntemdir. Topuklu kesimler en uygun olanıdır – bu, geçen yılın kaçışındaki genç süreçtir. Sera koşullarını oluşturmak için kumlu bir kaba konulmalı ve plastik bir torba ile kapatılmalıdır. Köklendirildikten sonra açık zemine ekilebilir.

Önemli! Köklenme sürecinde Chubushnik genellikle nemlendirilmelidir.

Vejetatif çoğaltmanın bir başka güvenilir yolu da katmanların üremesidir. Bunu yapmak için, toprağın etrafındaki toprağı kazın ve gübreleyin. Genç kaçak teli tekrar sarın ve 2 cm derinliğinde bir hendekte uzanın.Bir yıl sonra, genç sürgünleri annenin çalılıklarından ayırabilirsiniz.

Ayrıca kökleri bölerek kubushnik dikebilirsiniz. En uygun zaman, sap akışının başlangıcından önce veya sonbahar düşüşünden sonradır. Bir dikim yapmak için kök sisteminin bozulmadığı çok hızlı bir şekilde gereklidir.

Kesimlerle çoğaltma

Chubushnik koronerinin başlıca hastalıkları ve zararlıları

Chubushnik koroner, zararlılar bitkisine çok dayanıklıdır. Ancak bazen yaprak bitleri veya örümcek akarları tarafından saldırıya uğrayabilir. Bitkinin sertleşmesi basit bir sprey olabilir.

Chubushnik veya yasemin sadece banliyö bölgesinde değil, aynı zamanda iç mekanlarda da yetiştirilmektedir.

Yaprak bitlerine karşı “Carbofos” veya “Rogor” yaklaşımları. Örümcek akarlarına karşı “Keltan” ve “Phosphamide” dir. Ve küçük böcekler “Klorophos” u kurtaracak. Tüm ilaçlar kesinlikle talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır.

Böyle basit bir bakım, ama böyle güzel ve kokulu bir chubushnik banliyö bölgenizin manzarasına harika bir ektir.