Chrysalidocarpus, bakım özellikleri ve olası zorluklar

Hrizalidokarpus
Hrizalidokarpus – Yunan kryseus – altın ve karpos – meyve, kapalı avuç içi en popüler temsilcisi.

Aslen Madagaskar ve Okyanusya’dan. Doğal koşullarda 9 metreye kadar büyüyebilir.

tanım

Yaprakların düzenine göre iki tip kapalı avuç vardır – cirrus ve fan. Bir insan fırçasına benzeyen fan formunun dalları (“palm” in çevrildiği Latin “avucusundan). Bu fan avuçlarından biri bir palmiye ağacıdır sarımsı sazan Areca cinsinden.
Oda koşullarında, 1.5-2 metre yüksekliğe sahip bir çalı şeklinde büyür.

Bir pinnate oda avuç temsil eden caris Madagaskar – Bir gövdede, gövde ile füzyon yerine toplanan yapraklar demet haline gelir.

Odada, diğer palmiye ağaçları yetiştirilir – hamedorei, yucca, hoveju, tarih, ağustosböceği.

Chrysalidocarpus, büyük talep gören gösterişsizdir. Hrizalidokarpus

türleri

Areca cinsi 50 tür içerir.

Biliyor musun Palmiye ağaçlarının ailesinde tırmanma palmiye ağaçlarının tek türü – şap-hurma.

Madagaskar ve Komor’da, 20 tür Chrysalidocarpus vardır. Oda koşullarında, sarımsı ve hrizalidocarpus Madagaskar chrysalidocarpus iyi yetişir.

Chrysalidocarpus sarımsı

Bu, ev ortamının en iyi uyarlanmış görünümüdür. Ch’den. lutesens – chrysalidocarpus lutescens, eşanlamlı – diptiz sararması. Palmiye ağacının düzgün bakımıyla, evde chrysalidocarpus 2 ila 5 trunk arasında büyüyebilir. Küçük siyah noktalarla sarımsı olacaklar. Sandıklar bitkinin tabanında bir noktada toplanır. Her dal, yaprak sapları 60 santimetreye ulaşan oluklu uzun yapraklarla noktalanır. Chrysalidocarpus sarımsı

Madagaskar’ın Chrysalidocarpus

Madogascar chrysolide carpus adını Ch’den alır. Madagascariensis, eşanlamlı – Madagaskar’ın diptizi. Hafifçe genişletilmiş aşağı doğru olan gövdesi, halkalar ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Yapraklar demetler halinde düzenlenir, parlak bir yüzeye sahiptirler. Onun için daha genel bir isim kullanın – limanın avuç içi.

Evin iç kısmını daha zarif yapmaya çalışarak, egzotik bitkiler yetiştiriyoruz – alocacia, strelitzia, lale ağacı, feijoa, kivano, crossandra, Ixoro.

Madagaskar'ın Chrysalidocarpus

bakım

Evdeki areca avlusunun bakımı, basit temel kuralların uygulanmasını ima eder.

aydınlatma

Evde avuç içlerinde ışık ihtiyacı çok fazladır, bu yüzden bunun yeri iyi aydınlatılmış olmalıdır. Ancak, yaz aylarında 11 ila 15 saat arasında draftlardan ve doğrudan güneşten çitlerin korunması zorunludur.

Gelişmekte olan bitkiler daha savunmasızdır. Yetişkinler çiçekçinin arzusuyla yeri değiştirebilir – penumbrada ve kuzey tarafında rahat hissedeceklerdir.

Önemli! Avuç içleri periyodik olarak farklı taraflara dönüştürebilir. Bu, tacı simetrik hale getirecek ve doğru ağırlık merkezini ayarlayacaktır.

sıcaklık

Kışın bitkinin rahatı için, daire yaz aylarında 21-25 derece, 18-23 derece bir sıcaklık korumak gerekir – Böyle durumlarda, palmiye ağacı rahat olacaktır. Kısa sıcaklık düşüşlerini tolere edebilir (+ 15 ° C’ye kadar).

Biliyor musun Çok sıcak havalarda, palmiye gün boyunca sadece gece büyür – dinlenir.

Hava nem

Bütün tropik bitkiler gibi, chrysalidocarpus nemli havayı sever. 2-3 günde bir kez yapılması gereken ev spreyindeki nemin korunmasına yardımcı olur. Yetişkinler için duş kullanabilirsiniz. Her püskürtme veya duş aldıktan sonra, kalan suyu yaprakların üzerine çıkarmanız gerekir.

Yaprakları kurutmamak ve parıltılarını kaybetmemek için, avuç içi ısıtıcılardan uzak tutulmalıdır. Taze hava da bu bitkiyi olumlu yönde etkiler.
Hrizalidokarpus

sulama

Uygun ve düzenli sulama chrysalidocarpus için evde bakım için önemli bir koşuldur.

Önemli! Chrysolide sazanın su ve klordaki safsızlıklara olan yüksek duyarlılığından dolayı, filtre ile temizlenen suyu veya durgun suyu 24 saat sulamak gerekir.

Sulama sıklığı avucunun ihtiyaçlarına, toprağın yoğunluğuna ve özelliklerine, neme ve diğer faktörlere bağlıdır.

Chrysalidocarpus, birkaç gün kuruduktan sonra sulanmalıdır. Saplara düşmemesi tavsiye edilir. 2-2,5 saat sonra tavadan suyu çıkarmanız gerekir – bitki tencerede suyun durgunluğunu sevmez. Su gitmezse, tahliyeyi temizlemeniz gerekir.

Sulama periyodu mevsime bağlıdır – daha çok ilkbahar ve yaz aylarında sulanmalıdır. Sulamayı püskürtme ile değiştirmek faydalıdır.

gübre

Mineral gübreleme chrysalidocarpus ayda bir veya iki kez döllenmiş. İlkbahardan sonbahar başlarına. Kışın daha az sıklıkla beslenir. Palmiye ağaçları için hazır gübre karışımına ek olarak, evrensel bir mineral takviyesi de uygundur, bunun dozajı ambalajın üzerinde belirtilenden 10 kat daha az kullanılmalıdır. Hrizalidokarpus

kir

Chrysalidocarpus için, 2 parça kiley-sod toprağı, 2 parça humus yaprağı, 1 kısım aşırı gübre, 1 kısım turba, 1 kısım kumdan oluşan bir toprak karışımı iyidir. Toprağa biraz odun kömürü ekleyebilirsiniz. Palmiye ağaçları için toprak da uygundur.

nakli

Transplantasyon 2-3 yılda 1 kez gereklidir. Dikimden önce uzun köklere ve drenaja zarar vermemek için bir alt tabaka, uygun boyutta uzun ve derin bir kap hazırlamanız gerekir.
İlk olarak, tencerenin dibine bir drenaj tabakası serilir. Sonra tencereyi toprakla doldurun.

Büyük bitkiler için, nakil yerine, toprağın üst tükenmiş tabakasını değiştirin.

üreme

Chrysalidocarpus lahanası ve tohumlarını yaymak. Lahanası, gövdelerin tabanlarında oluşanları kullanır. Avuç içlerini tohumla baharatlamak filizlerden daha kolay. Onları bir serada yetiştirmek daha iyidir. Toprak ılık ise, koşullar karşılanır, daha sonra tohumlar 30-40 gün ekilir. Tohumlar 18-22 derecelik bir sıcaklıkta saklanır. Hrizalidokarpus

tohumlar

Dikimden önce, 2-4 gün boyunca +30 ° C’de suya batırılırlar. Emdirildikten sonra, tohumlar hafif bir turba toprağına ekilir ve sıcaklığın 20-25 derece içinde tutulduğu nemli hava ile iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilir. İlk yaprak 3-4 ayda oluşturulduğunda, transplantlar 10-12 santimetrelik tencere içine nakledilir.

Vejetatif yöntem

Yılın herhangi bir mevsiminde, bir palmiye ağacını vejetatif olarak çoğaltmak mümkündür. Bunun için, zaten küçük bir kökü olan sürgün, bitkinin tabanında keskin bir bıçakla kesilir ve nemli bir toprağa ekilir. İlkbahardan sonbahara kadar bunu yapmak daha iyidir.

Hastalıklar ve zararlılar

Chrysalidocarpus’ta en yaygın hastalıklar yaprak hastalıkları – kurutma yaprakları, kurutma kenarları veya uçlarıdır. Bu durumda, bitkiyi daha sık püskürtmeniz, ısıtma cihazlarından uzaklaşmanız, yanında bir kap su koymanız gerekir. Bu eylemler etkili değilse, o zaman beslenmenin kompozisyonunu gözden geçirmeniz gerekir.
Hrizalidokarpus
Zararlılardan, avuç, daha çok bir örümcek akarı tarafından etkilenir. Bu ayrıca püskürtme ile değiştirilebilen hava kuruluğunun sonucu olabilir. Etkilenen bitki görünür haşerelerden oluşan bir pamuklu çubukla toplanan bir böcek ilacı ile püskürtülmelidir. Çiçek yetiştiricisi ayrıca avuç içlerinin tırtıl ve nematodlarla yüzleşmesine de neden olabilir.

Olası zorluklar

Aşırı toprak nemi küf ve çürüme yol açabilir. Bu durumda, toprağın kurutulmasıyla bitkinin bakımını da gözden geçirmeniz gerekir.
Aşırı üst pansuman, toprağın flor veya süperfosfatla aşırı doyması, yaprak uçlarının yanmasına ve soldurulmasına yol açabilir.

Bitkilerin güneş yanığına dönüşmesi sonucu sarıya dönüşebilir veya kahverengi yapraklara dönüşebilir, yapraklarda açıkça görülen lekeler görülür. Bu durumda acilen penbona transfer etmelisiniz.

Kahverengi yapraklar yetersiz sulama, soğuk hava veya bunlara dokunmaktan olabilir. Yaprakların uçları kahverengiye dönmese de, tüm yaprakta olmasa bile, bitkinin soğuk hava, kuru havaya karşı korunması ve yeterli toprak nemine dikkat etmeniz gerekir.
Hrizalidokarpus
Alt tabakanın kahverengi yaprakları bitkide doğal bir işlemdir, kesilmeleri gerekir. Ancak, tüm bitki karanlıksa, küf ile toprak kirlenmesinin bir belirtisidir.
Aşırı aydınlatma, yaprakların kıvrılmasına ve üzerlerinde saman lekelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu güneş yanığı gibi eylemler gerektirir.

Toprağın aşırı ıslanması ya da sıcaklıkta keskin bir düşüş ya da sert su ile sulama yaprak yamasına neden olabilir.

Yeterli ışık ve nem, iyi bakım, chrysalidocarpus lüks bir bitki olacak. Seraları, doğal ışık kaynağı olan koridorları, kış bahçelerini, kapalı terasları, büyük salonlarını, kendini etkili bir şekilde dekore edeceği daha iyidir.