Çeşitli ürünler için nitrofaz gübresi uygulaması

nitrophoska
Nitrofoska, tüm bahçe ve bahçe ürünlerinin verimini arttırmak için kullanılan karmaşık bir azot-fosfor-potasyum gübresidir.

Bugün nitrofoskun ve onun özelliklerinin popülerliğini tartışacağız ve ayrıca çeşitli bitkiler için uygulama oranını da açıklayacağız.

Kimyasal bileşim ve salınım şekli

Yukarıdakilerden yola çıkarak, gübre nitrofoska’nın aşağıdaki dozajda üç ana bileşene sahip olduğu netleşir:

  • azot -% 11;
  • fosfor -% 10;
  • potasyum -% 11.

Bununla birlikte, amaca bağlı olarak, her bileşenin yüzdesi değişebilir.

Üç ana bileşene ek olarak, nitrosfask bileşimi bakır, bor, manganez, molibden, çinko, magnezyum, kobalt içerir.

amonyum klorür, amonyum nitrat, Amofos, süperfosfat, çökeltilmesi, potasyum nitrat ve kalsiyum klorid: hızlı bir şekilde ve tam bitkiler tarafından emilir tüm bileşenler için, bu tuzlar biçiminde sunulmaktadır.
nitrophoska
Etkileyici bir bileşim, arazide yetişen bitkilerin ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Biliyor musun Nitrophosların elde edilmesi için kesin talimat, Nazi Almanyası’ndan Sovyet istihbarat memurları tarafından “çalındı”.

Serbest bırakma formu olarak, nitrofosfat, gri veya beyaz renkte kolayca çözünen granüller formunda mevcuttur. Granüller, onları nemden ve küflenmeden koruyan özel bir kaplama ile kaplanır, böylece gübreleme için depolama süresi artar.

Bu gübrelerin avantajları

Nitrofoska’nın güvenli bir gübre olduğunu, bunun ardından çevre dostu bir hasat alacağınızı söylemelisiniz.

Önemli! Hasatın çevre dostu olması, yalnızca uygulama oranına bağlı kalmanız durumunda sağlanır.

Ayrıca, bileşime dayanarak, bu gübrenin çok yönlülüğüne bir başka avantaj da düşünülebilir. Nitrofosca, karmaşık bir gübre ürünü sağlayan tüm gerekli elementleri ve eser elementleri içerir. Nitrofoska, bitkilerin kapsamlı ve tam kapsamlı bir beslenmesini sağladığından, çeşitli mineral gübrelerle toprağı doldurmanız gerekmez.
nitrophoska
Ekonomik. Beklenen verimi almak için tonlarca mineral gübreyi kapatmaya gerek yoktur. Özel mağazalarda bile ucuz olan az sayıda pelet mühürlemek için yeterlidir.

Maksimum yarar. Granüller sıvı içinde hızla çözüldüklerinden, tüm elementler hemen toprağa girer ve kök sistemi tarafından hızla emilir. Karmaşık maddelerin nem ve sıcaklık etkisi altında daha basit olanlara ayrılması için birkaç hafta beklemenize gerek yoktur. Bu nedenle, eğer hava, hastalık veya zararlıların “kaprislerinden” sonra bitkileri “desteklemeniz” gerekiyorsa, o zaman “Nitrofoska” size en iyi şekilde uyacaktır.

Eğer (organik gübreleme ile karıştırılmamalıdır) ayrıca mineral takviyeleri unutmak hakkında, yani ilave, ucuz, kolaylıkla çözünür gübre kompleksi – bütün Özetlemek gerekirse, söz konusu nitrophoska sonucuna varabiliriz.

Farklı kültürler için dozaj ve uygulama

Yukarıda, beslemek istediğiniz kültüre bağlı olarak, ana elementlerin farklı bir yüzdesi ile nitrofosfat kullanmanız gerektiğini yazdık. Bu nedenle, bir kültür için ne kadar gübre gerektiğinden bahsedelim, uygulamanın inceliklerini ve nitrofosinin toprağa giriş hızını tartışalım.

Fideler için

Nitropho fideleri sadece genç bitkiler çok zayıfsa veya büyüme ve gelişme engellendiyse döllenmiş olur. Ayrıca açık zemindeki fidelerin ekimi sırasında her bir kuyuya 13-15 kuru granül ekleyerek kullanılır. Granüller, doğrudan kökle temas etmeyecek şekilde zemine karıştırılmalıdır.

Daha iyi ayın belli fazı ve Zodyak’ın belli işaretin kombinasyonu ile domates, savoy lahana, patlıcan, soğan, biber, sebze bitkileri fide iyi mahsul almak için.

Gübreleme fideleri
Zayıf bir fidanı sulamak için aşağıdaki çözümü yapın: 10 litre su için 150 gr granül alırız. Sıvı gübreyi, her ünite için 20 ml’den fazla olmayacak şekilde dağıtın.

Önemli! Gübrenin fazlalığı fidelerin deformasyonuna ve çok hızlı büyümeye yol açar, bu da akabinde verimi olumsuz etkiler.


Gübre zarar vermez, ancak sadece gelişime yardımcı olur.
Ancak, açık bir zeminde çekme sırasında bir yer imi granül yaptık eğer aynı temel malzemeden (azot, fosfor, potasyum) oluşmaktadır başka giyinme, yapmadan önce, o zaman en az iki hafta beklemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Kapalı çiçekler için

Bu durumda, gübrenin zararlılığından korkmak için hiçbir neden yoktur, çünkü çiçek tüketmeyeceğiz. Birçok insan neden gübreler yapıp para harcaması gerektiğini sorabilir? Eğer “toz parçacıkları” nı gerektiren kaprisli houseplants büyürseniz, o zaman karmaşık bir gübre ihtiyacınız olan şeydir. Sadece bitkiyi daha canlı hale getirmekle kalmayacak ve aynı zamanda büyüme için ek güç kazandıracak, aynı zamanda bağışıklığı da geliştirecektir.
İç mekan bitkilerini gübreleme
Tomurcuk sayısını arttırmak ve renklerini daha canlı hale getirmek için yüksek kalsiyum içeriği ile üst pansuman seçiyoruz.

Bu Houseplants çok kaprisli ve özel bakım gerektiren çünkü Qalat, açelya, ararot, antoryum, gardenya, orkide, tüm yetiştiricileri büyüyemez.

Sulama için 1 litre suya 6 g ek gübre ekleyerek bir karışım yaparız. İlkbaharda ve yaz boyunca bitkileri döllemek en iyisidir. Sonbahar ve kış beslemesi ancak eğer çiçek yeterli maddeye sahip değilse ya da hastalıklardan / zararlılardan etkileniyorsa mümkündür.

Güller için

Nitrofosca, sadece iç mekan bitkileri için değil, bahçede yetiştirmek için mükemmel bir gübredir, bu yüzden gül kullanımı hakkında konuşalım. Böyle bir üst giysi kullanmak, çiçeklenmeyi hızlandırmak ve tomurcukları daha parlak ve daha büyük yapmak için yaz başında çok önemlidir.

Sulama için çözüm şu şekilde yapılır: 10 litre su için 2-3 st. l. Kök altındaki her bitkinin üst kısımda pansuman ve sulanması. Tüketimin oranı çalıların altında 3-4 litredir.

Çilek için

Nitrofoska evrensel bir gübre, bu yüzden onun çilek kullanımı hakkında konuşalım.
Çilek için nitrofoska
Verimi arttırmak için sadece ilkbahar ve yaz aylarında gübrelemeyi kullanabilirsiniz. Ayrıca yeni bir yerde hızlı iklimlendirme için çalıların nakli “taze” deliğe eklenir.

Sulama için aşağıdaki çözümü kullanın: 5 litre suya 15 g madde. Norm 0,5 ila 1 çalıdır.

Önemli! Nakil sırasında, çileğin kökünü granüllerle temas etmeyecek şekilde giyinmeyi bırakın, aksi takdirde yanık olacaktır.

Beslenme, çiçeklenme öncesinde, çiçeklenme sırasında ve hasattan sonra gerçekleştirilir.

Ahududu için

Şimdi nitrat ahududuları nasıl dölleyeceğimiz hakkında konuşalım. Verimi korumak veya arttırmak ve ayrıca hastalık riskini azaltmak için her yıl ahududu beslemek son derece gereklidir.

“Maden suyu” yapmak için, çok sayıda büyük meyveleri toplamak ve bitkinin sonbaharda tükenmesini önlemek için, çiçeklenmeden önce ve hasattan sonra gereklidir.

Granüller, suya daldırılmadan veya seyreltilmeden zemine gömülür. Uygulama oranı – kare başına 50 gr.
ahududu
Hasattan önce ve ondan sonra, aynı norm tanıtıldı. Ayrıca, gübre miktarının bitki sayısına bağlı olmadığını unutmayın, bu nedenle dozu arttırmayın.

Kuş üzümü için

Frenk üzümü pansumanları, ahududu ile aynı prensipte üretilir, ancak dozaj, 1 km kare başına 150 gr’a çıkarılır. Frenk üzümü klorine çok duyarlı olduğu dikkate alınmalıdır, bu nedenle klorsuz bir gübre seçmeniz gerekir. Ayrıca fosfor yüzdesine dikkat edin. Bir çalı için, 3-4 yıl içinde sadece bir fosfor ile gübrelenen, bu elementin azaltılmış içeriğine sahip bir gübre seçin. Fosforun fazlalığı çeşitli hastalıklara ve kültürün bağışıklığında bir azalmaya neden olabilir.

Domates için

Şimdi domates verimini artırmak için nitrofosse gübre uygulamasını düşünün. Belirli bir kültür için, bitkinin ihtiyaçlarını% 100 karşıladığı için, bu en değerli pansumantır.

granüller işareti başka fide beslerken olarak açık toprağa (aynı dozda (her delikte 1 çorba kaşığı. L.) açılış ya da kılıç fideler gerçekleştirilir, böylece domates, bütün büyüme aşamalarında temel unsuru bağlı olduğu gerçeği ).
Domatesin üst pansumanı
Fide malzemesinin dekapajından iki hafta sonra, bir nitrophos çözeltisi ile tekrarlanan sulama (1 litre su başına 5 g) gerçekleştirilir.

Domatesler için en uygun nitrophos çeşitlerinin varyasyonları vardır. Gübre satın alırken, sülfür içeren ya da artan bir fosfor konsantrasyonuna dikkat edin. Serno-asidik gübreleme, bitkisel proteinin oluşumunu uyarır ve bir dizi zararlıyı geri çeken bir fungisittir. Fosforik nitrofosfat, meyvenin büyüklüğünü, yoğunluğunu ve raf ömrünü olumlu yönde etkiler.

Salatalık için

Mineral üst pansuman, meyvelerin tam olgunlaşmasına kadar, gelişimin her aşamasında salatalık için özellikle önemlidir.

Nitrofoska ekimden önce toprağa gömülür. Böylece hemen birkaç problemi çözüyorsunuz: bitkiye doğru doğru azot miktarını verin, bu da hemen büyümeye izin verecek; Birkaç hafta içinde salatalık hemen doğru miktarda gidecek olan fosfor ihtiyacını hissetmeye başlayacak; Potasyum meyvenin tadını olumlu yönde etkileyerek, daha tatlı ve sulu hale getirir.
Salatalık gübreleme
Ön ekim oranı kare başına 30 gramdır. Salatalıkların daha fazla sulanması, bir çözelti ile şu şekilde yapılır: 1 litre su başına 4 g aktif bileşen. Her çalı için uygulama oranı 0.3-0.5 litredir.

Lahana için

Yukarıda, domatesler için fosfat veya kükürtlü nitrofosfatın kullanılması daha iyi olduğu gerçeğini yazdık. Ama lahana beslemek için, kültürün tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacağı için sadece sülfat katkısı satın alın.

İlk üst pansuman, zorlama fideleri aşamasında gerçekleştirilir. 1 lt su 1 litre suda çözülür ve sulama için kullanılır. İkinci gübreleme, fideleri toplarken gerçekleştirilir.

Önemli! Eğer bu yıl lahana fidanı dikmeyi planladığınız bölgede toprak “Nitrofovskaya” gübreliyorsa, o zaman dikim sırasında gübreleme uygulayamazsınız.

Her delikte 1 çay kaşığı. granüller ve toprakla karıştırın, böylece köklere temas etmezler. Ayrıca bir ay içinde herhangi bir “maden suyu” yapmak gerekli değildir, böylece aşırı doz yoktur.
Lahana için Nitrofoska
İkinci ve üçüncü gübreleme, 15 günlük bir aralık ile gerçekleştirilir. Aşağıdaki çözüm kullanılır: 10 litre su başına 30 g. Üçüncü beslenmenin sadece geç lahana için gerekli olduğuna dikkat etmek gerekir.

Patates için

Patates gübresi için Nitrofoska sadece ekim sırasında tanıtılmaktadır. Her kuyu 1 çorba kaşığı ile kaplıdır. l. granüller ve zemine iyice karıştırın.

Eğer büyük bir toprak parçasını patates ile ekecek olursanız, ilkbaharda zaman kazanmak için sonbaharda gerekli miktarda gübreyi getirmek akıllıca olacaktır. Her karede 80 gr’dan fazla yapmamalısınız, böylece ilkbaharda ekstra “maden suyunu” doldurmanız gerekmez.

Biliyor musun Nitrophosk üretimi için ana hammadde apatit,% 47 nitrik asit,% 92.5 sülfürik asit, amonyak ve potasyum klorürdür.

Ağaçlar için

Meyve ağaçlarının ayrıca bitkisel ürünler veya çiçekler gibi bir mineral kompleksine de ihtiyacı vardır. Bahçelerde yetiştirilen ana ağaç türlerinin uygulama oranı hakkında konuşalım.
Ağaçların en iyi pansumanı
Ile başlayalım elma ağaçları Kuru madde için uygulama oranı her ağaç için 500-600 g’dır. Çiçeklenmeden önce ağacı en iyi şekilde baharda dölleyin. En etkili olan nitrofoss bazlı sıvı üst pansumanlardır. 10 litre suya 50 g’lık bir madde katıyoruz ve onu kök altına döküyoruz. Uygulama oranı – 30 litre çözelti.

Önemli! Nitrofoska saf formda (su içinde seyreltilmeden) kapalı ise, o zaman ağacın bitişiğinde tüm yüzeye yayılmalı ve yavaşça toprak kazınmalıdır.

Kiraz. Eğer taze topaklar kullanırsanız, o zaman her ağaç için 200-250 g eklemeniz gerekir. Sulama yapıyorsak (10 l başına 50 gr), o zaman 2 kökün altında solüsyon kovalarını dökmek yeterlidir.

Erik beslemek için, kiraz için aynı dozaj kullanılır.

Ayrıca, fide dikiminde gübreleme yapılır. Tüm meyve ağaçları için uygulama oranı bir ekim çukuru başına 300 g’dır (toprağa iyice karıştırılır).

Güvenlik önlemleri

Nitrofoska, güvenli bir gübre olarak kabul edilmesine rağmen, yiyecek veya içme suyuna girerse, hem insanlarda hem de hayvanlarda çeşitli reaksiyonlar mümkündür. Bu yüzden gübre kullanırken güvenlik kurallarına uymalısınız.

  1. Nitrofoselerin kullanımı sırasında lastik eldivenler giyilmelidir. Çalışmanın tamamlanmasından sonra, ellerinizi her zaman yıkamalı ve ılık bir duş almalısınız (madde ile temas halinde olmanız durumunda).
  2. Göz ile temas halinde, akan su ile durulayın. Madde sindirim sistemine girmişse – herhangi bir emetik (manganez) içip hemen bir doktora danışın.

Gübreyi gıda ve hayvan yemlerinden uzak tutun.
nitrophoska

Nitrofosfat ve nitroammofosci arasındaki farklar

Nitrofoski ve nitroammofoski arasındaki farklılıkları analiz ederek makaleyi bitiriyoruz.

Ana farklılıklar:

  • maddelerin konsantrasyonu;
  • gübre maddelerinin formu;
  • temel maddeleri (azot, potasyum, fosfor) elde etme yolu.

Basitçe söylemek gerekirse, Nitroammophoska, kimyasal özellikleri ile bu makalede tartışılan gübre çok farklı olmayan bir nitrofosfat geliştirilmiş bir sürümüdür. Yani, bu karışımlar farklı isimlere sahip olsa da, aslında aynı işlev ve amaca sahipler, sadece dozaj değişir.

Nitroammophoska’nın, aynı temel elementlere sahip olduğu için farklı kültürlerin ihtiyaçlarını karşılamak için türetildiği ortaya çıkmaktadır, ancak bunlar farklı kompleks bileşiklerdir.

Karmaşık gübrelerin kullanımı, sadece ürünü satışa çıkaran girişimcilerin yararlarından değil, aynı zamanda çeşitli yemeklerin hazırlanmasında, korunmasında ve hatta çocuklara verilmesinde kullanabileceğiniz meyvelerin ve meyvelerin fiili ekolojik uyumluluğundan kaynaklanmaktadır. Mineral gübreden korkmayın, çevre dostu humus veya kompostta azot, potasyum ve fosfor bulunduğundan, sadece dozaj mineral suyunun zararlılığını etkiler.