Çekirdekten çilek yetiştirmek nasıl: ülke cunnings


Tohumlardan büyüyen çilekler, yeni başlayan bir bahçıvan için bile uygun bir görevdir, sadece sürecin bazı inceliklerini bilmeniz gerekir.

Bu yetiştirme yönteminin ana avantajı, çeşitli meyvelerden çok sayıda fide elde edilmesinin yanı sıra, varyant karakterlerin korunmasıdır.

En iyi dereceler

Çeşit çeşit çilekler, en iyi karakteristik özelliklerine sahip bir kültür seçmenizi sağlar: lezzet, verim, hava koşullarına ve hastalıklara karşı direnç.

Tohumları ile çilek dikim için en ilginç çeşitleri düşünün:

 • “Elmas”. Çeşitlilik yüksek verim, meyveler sulu değil, tatlıdır, 3 yıla kadar tek bir yerde bol hasat sağlar. Fungal ve viral hastalıklara karşı bağışıklığa sahiptir, taşımayı iyi tolere eder, donmaya dayanıklıdır.
 • “Dukat.” Narin bir aroması olan tatlı sulu meyveler, kompakt çalılar, yüksek verim verir. Çeşitlilik orta-erken, kuraklığa ve dona karşı korkmayan, hastalıklara dirençli, taşınabilir.
 • “Kraliçe Elizabeth II”. Çeşit, tohum yetiştirmek için popülerdir. Meyveleri büyük, sulu ve tatlıdır, meyvenin ağırlığı 100 gr’a ulaşır, çeşitliliği iyi meyve taşıyan kış harmanlıdır, ancak iki yıl içinde transplantasyon gerektirir.
 • “Clary.” Büyük, sulu, tatlı ve kokulu meyveler. Kültür kök ve yaprak mantar hastalıklarına, kuraklığa ve dona dayanıklıdır. Meyveler uygulamada evrenseldir: taze, konserve, dondurma, şekerlenmiş meyveler.
 • “Olbia”. Çeşitlilik hava koşullarında keskin bir değişime adapte, kuraklıktan korkmaz, hastalıklara karşı dayanıklı, taşınabilir. Meyveleri, yüksek şeker içeriğine sahip, geniş, sert ama sulu.
 • “Kent”. Yumuşak, tatlı ve sulu meyveler. Meyvelerin uzun sürmesi, donlardan korkmamak, taşımayı iyi tolere etmek, bakımda kaprisli değildir, çoğu kültür hastalığına karşı dirençlidir.

Büyüyen koşulları

Tohumlardan elde edilen çilekler, çoğunlukla evde fide ile yetiştirilmektedir. Günlük havalandırma ile film kaplama altında. Ürünlerin bir taslakta durmadığından emin olun.

sıcaklık

Çimlenme sırasında, sıcaklık rejimi 23 ila 25 santigrat derecedir. Filizlerin ortaya çıkmasından sonra, filizler kuvvetli bir şekilde gerilmediğinden, sıcaklık yavaşça fide alıp filizlenerek, filmin çekilmesiyle, sıcaklık 18 dereceye düşürülür. Uyarlama sırasında sürgünler sulanmaz.

çilek çeşitlerinin listeye göz atın: “Gigantella ” Albion ” Elsanta ” Mareşal ” Chamora Turusov”, “Malvina”, “Rus boyutu”, “Zeng Zengana”.

Aydınlatma için gereklilikler

Fideler aydınlatma talep ediyor, çünkü erken ve hafif günlerin ekim zamanı kısaysa, eklerin ek ışık sağlaması gerekiyor. Yapay aydınlatma gün ışığının yokluğunda dahil edilir, böylece fideler günde en az 12 saat yanar.

Bir zamanlayıcı ile bir soket satın alabilirsiniz, bu ayarlanan zamanda ışığı otomatik olarak açıp kapatacaktır.

Dikim için toprak gereksinimleri (konteyner, turba tabletleri)

Bir kapta tohumlama için iki tür toprak uygundur:

 • 1: 3: 1 oranında kum, turba ve biohumus;
 • kum, turba ve çim zemin 1: 1: 2.

Turba tabletlerinde çilek yetiştirebilirsiniz: Bu, toprak ekiminde zaman kazandıracak ve filizlenmeye neden olacaktır. Tabletler bir konteynere yerleştirilir, büyüklüğü arttırmak ve hazırlanan tohumları yaymak için su ile dökülür. Konteyneri bir kapak veya folyo ile kaplayın.

Biliyor musun Çilekler oldukça dut değildir, meyvesi polyhedron olarak adlandırılır. Hepsi çünkü o, sadece meyve içinde değil, dışında meyveleri olan tek tane meyve mahsulüdür.

Dikim çilek özellikleri

Tohumlar kendi elleriyle yetiştirilen ya da satın alınan meyvelerden kullanılabilir. Hibrit çeşitlerin tohumlarının anne özelliklerini koruduğu dikkate alınmalıdır.

Ekim için tohum seçimi

İlk kez tohum alırken, daha deneyimli bir bahçıvanın desteğini almak istenebilir, ancak kendinizi satın alırsanız, aşağıdaki kuralları takip edin:

 • bir yaşındakilerin çeşitleri daha lezzetlidir, ancak meyveler tüm yaz yenebilir (çilek çeşidini belirleyebilir);
 • elit çeşitlerinin tohumları pahalıdır ve ambalajda azdır, ilk kez daha basit bir versiyona odaklanmak daha iyidir;
 • tohumların son kullanma tarihini kontrol ettiğinizden emin olun;
 • Sokakta değil, özel bir mağazada ihtiyacınız olan dikim malzemelerini satın alın.

Ekim şartları

Bugün, çoğu bahçıvan, ay takvimi kamyonu çiftçilerine odaklanarak, dikim, dikim ve diğer bahçe ve bahçe işlerinin tarihlerini belirlemektedir. Çilek tohumları Şubat ayında ekmeye başlar, bu durumda fideler daha da aydınlatılmalıdır, ancak meyveler sonraki yaz aylarında görülebilir. Nisan ayında çilekleri ekebilirsiniz, bu durumda hasat sadece bir yıl sonra gerçekleşir.

Bir bitki dikmek nasıl

Çileklerin tohumdan büyümesi zor değildir, ancak iyi bir hasat yapmanıza izin veren bazı banliyö hileleri bilmek tavsiye edilir. Tohumlara ve toprağa hazırlanmaları için ekmeden önce inceliklere başlayın.

Toprak ve tohum hazırlığı

Hazırlanan toprak karışımı, bir fırında, 150 derece bir sıcaklıkta yaklaşık yarım saat süreyle kalsine edilir veya tersine, dondurulur, soğukta, tercihen bir hafta boyunca eksi bir sıcaklığa maruz bırakılır. Daha sonra ısıya koyun, böylece dünya “kendine geldi”.

Ayrıca tohumlar, erik, akasya, geyer, defne, hint yağı büyümeyi öğrenin.

Potasyum permanganat zayıf çözelti ile ıslatılmış, 30 dakika tohum dezenfeksiyonunda, durulama ve nemli bir bez ile ilgili yayılmış bir kapak, iyi nemlendirilmiş, tüpün, sıkıca kapatılmış bir kap içinde kalan bir kaç gün yerleştirilmiştir. Sonra iki hafta boyunca buzdolabına bir rulo peçete konur, her gün nemlendirilir ve ekimden önce hafifçe kurutulur.

Biliyor musun Çilekler ikinci çanak olabilir: o deniz salata, yeşil soğan, zeytinyağı ve fındık, sedir, kuş ve sert peynir ile ikinci tabak ve hatta karabiber ile kızarmış ile birleştirir.

Ekim Kuralları

Başka bir nüans: toprağa ekim yapma kapasitesini doldurmadan önce, potasyum permanganat çözeltisi ile iyice siliniz. Kabın dibinde aşırı nem için açıklıklar bulunmalıdır. Topraktaki tohumlar mühürlenmez, böylece proklyulnis, ışığa ihtiyaç duyarlar, tohumları birbirinden 3 cm uzağa yerleştirin.

Bir dut bakımı özellikleri

Tohumlardan elde edilen çilekler için, fidan yetiştirmek için en iyi yer batı veya doğu pencere eşiği olacaktır.

Sürgünler sonra

Her gün çekilen çekimler, filmdeki yoğunlaşma miktarını izler: hiç değilse, sürgünlerin neme ihtiyacı vardır; Filmdeki damlacıklar çok fazla ise, sulama azaltılmalı ve kondensat silinmelidir.

Önemli! Eğer toprağın yüzeyinde küf oluşmuşsa, bu yeri dikkatli bir şekilde çıkarmalı ve bu yeri ve etrafını mantar ilacı preparatının bir çözeltisiyle dökmeliler.

Çekimler normal bir tıbbi şırınga kullanarak kökte sulanır. Bu, sürgünlerin yapraklarını su girişinden korur ve buharlaşma sırasında kararır. Sulama haftada bir, sabah veya akşam saatlerinde yapılır, su temiz veya sabit olarak kullanılır.

Her üç haftada bir, funguslar mantar hastalıklarının önlenmesi için talimatlar, sırasıyla bir mantar ilacı (Trichodermine, Planrys) ile sulanır.

3-4 güçlü yaprakların oluşmasından sonra, sürgünler, omurga pinching daldırılır. Nüans: kök için değil filiz kaldırmak, ancak kotiledon yaprakları için sürgünler önceden sulanır. Toplamadan birkaç gün sonra, potasyum-fosforlu gübre besleyebilirsiniz. Çilek, her on günde bir, az miktarda azot içeren suda çözünür preparatlarla açık zemine nakledilmesinden önce döllenmiş.

Açık zemine inişten sonra

Açık zemine iniş, toprak 12 dereceye kadar ısıtıldığında gerçekleştirilebilir ve tekrarlayan don tehlikesi yoktur. İniş, akşamları ya da bulutlu havalarda, önce kazılarak toprağı temizleyerek gerçekleştirilir. Burçlar deliklere oturtulur, köklerin düzleştirilmesi, kök boynunun toprak yüzeyinde kalması sağlanır. Çalılar arasındaki mesafeler – satırlar arasında 30 cm, dikim çalılar sonra 50 cm sulanan.

Önemli! Kültürün neredeyse tüm dönem boyunca ürettiği bıyıklara dikkat edin. Eğer bıyığı ile yaymayacaksanız, bu süreçleri kaldırmak daha iyidir. Aşırı büyümüş bıyık, böceklerin ve bakterilerin çoğalmasına yol açan ekimi yoğunlaştırır.

Çilek, su birikintisinden hoşlanmaz, toprağın üst tabakası kuruduğundan dikim yapar. Sulama sabahları geçirmek için arzu edilir, su ise çalılıkların altına dökülmemeye çalışarak çalıların altına dökülür. Sık sık ayıklanması için zaman kaybetmemek için, çilekler toplanır, aynı zamanda toprak kuruması ve aşırı ısınması korunur.

Çiçeklenmenin başlangıcında, çilekler, bir külü – yarım litre solüsyona kadar odun külü ekleyerek bir Mullein 1: 6 çözeltisiyle beslenir. Çömlekçilik sırasında, potasyum fosfor kompleksleri tanıtıldı.

Sezonun üç katı alan, mantar enfeksiyonlarını önlemek için bakır içeren preparatlarla püskürtülebilir. Böceklerden korunmak için insektisitli çeşitli spreyler uygulanır. Sümüklü böceklere karşı ezilmiş bir somun kullanırım.

Kendini tedarik eden tohum

Kendi dikim materyalleri birçok avantaj sağlar: Gelecekteki hasatın hangi niteliklere sahip olduğunu, verilen çeşitliliğin nelere dikkat ettiğini ve bu çileğin tohumlardan nasıl yetiştirileceğini bilirsiniz.

Tohumları toplamak için büyük ve olgun bir dut seçmelisiniz, suyla bir kaba koyunuz ve birkaç gün bekleyiniz. Ardından tohumları ayırarak bir elek öğütücüsünden yavaşça pulplayın. Tohumlar yıkanır, kurutulur, soyulur ve bir kağıt torbaya katlanır. Karanlık ve kuru bir yerde saklanan tohumlarla ambalajlama.

Büyüyen çilekler ayrıca siteyi dekore etmek için de bir çalışma olabilir. iniş alışılmadık bir şekilde seçme – asılı tencere, bir piramit şeklinde çiçek yatak, yığılmış dikey iniş, özel kokulu çilek not tasarımına getirebilir.


Loading...