Çamlarda tırtıllar bulunursa ne yapmalı: Kozalakların zararlılarıyla mücadele yöntemleri

Kırmızı testere
Sadece yaprakları değil, çam iğnelerini emen tırtıllar vardır. Giderek daha çok sayıda hançer kendi arazilerini iğne yapraklı plantasyonlarla süslemektedir. Zamanla dekoratif ağaç risk altındadır – bazen kahverengi renkteki granüllerle büyümüştür. Böyle bir ekleme, ağacın dallarını bozan sürünen tırtıllara dönüşür.

Eğik bir görünümden iğne tasarrufu yöntemlerini öğrenelim.

Çam Üzerinde Caterpillar: Zararlıların tanımı ve yaşam döngüsü

Küçük çam zararlıları bile en büyük ağaca zarar verebilir. Kahverengi kapsüller ile ilk üzüm oluşumunda, alarm sesi! Yakında çam ağacı tırtıl testere sinekleri tarafından işgal edilir. Kapsüllerde larvaları olgunlaşır.

Biliyor musun işgal bitkilerin dokusu “nda kesme”, özel bir organın (ovipositor) epidermal kök veya yaprak tabakasının altında yerleştirir – Zararlı yumurtlamaya sürecin bazı özelliklerine Adından sayesinde var. Olgun bireyler genellikle sinekler hatırlar, bu yüzden görünüşte bu böceklerle kolayca karışırlar.

İşleme başlamadan önce, çam üzerindeki boynuz yiyen tırtıl türlerini doğru olarak belirlemek tavsiye edilir. Kırmızı testere – Düz bir kafa ile larva kirli yeşil ve siyah. Grup halinde yaşıyorlar. En ufak bir alarmı algılayarak, vücudun ön kısmının kaldırılmasıyla tepki verirler. Bunlar, olgun iğneleri etkileyen en tehlikeli testerelerdir.
Kırmızı sawfly
İpekböceği çamı kelimenin tam anlamıyla kısa bir sürede iğne yapraklı plantasyonların ölümüne yol açar. Yazın sıcağında iğne yapraklı ağaçlar yok edilir. Shishkova kurdu. Bu tırtıllar çam kozalaklarını çamurda yağdırarak dışkı ve katran çizgileri bırakıyor. Zararlı tohumlar için en tehlikeli olanıdır.

Çam güve – yumurtalarını eski iğneler üzerine düz çizgilerle seren kelebekler. Yaz aylarında ilk ayın sonunda tırtıllar, yumurta ve böbrekleri emen yumurtalardan ortaya çıkar. Güvelerin bolca çoğalması, ağacın tamamen kurumasına bile yol açabilir.

Ülkemizin Avrupa kısmında çam iğneleri aynı anda birkaç tırtıl türünü bozabilir. Daha yaygın olan sıradan ve kızılçam ağacı saplarıdır. Bazen doğu tırtıllar, sawflies ve sarı soluk sarı zararlıları vardır. İğne yapraklı ağaçların hasar derecelerinde benzerler. Sadece nesillerin sayısı farklıdır.

Rusya’nın orta kesiminde, sıradan çam tırtılları, yaz döneminde yavrularıyla sürekli olarak ikiye yumurta atar – bu da ağaçlara çok ciddi zararlar verir.

Çam sawflies ne iğne yapraklı plantasyonlara neden olabilir?

Dal yenilgi
Genç larva çamı testere yanlarından iğne iğnesi yutuyor, bu yüzden mücadele mümkün olduğunca erken alınmalı. İğnelerin tahliye edilmemiş kısımları kurumasına, sarılaşmaya ve bükülmeye başlar. Daha olgun larvalar iğneleri tamamen emer.

larva ve gıda potansiyel eksikliği yüksek sayıda yakında taç çam dallarının büyük bir büzülme yol açacaktır kemiren kabuğu tehdit ediyor.

Larvaların işgali nedeniyle genç iğne yapraklı ağaçlar üç ila beş yıl boyunca küçülebilir. Çam tırtıllarının zararlıları ağacı fiziksel olarak zayıflatır. Etkilenen çamun dekoratif özellikleri ve arazinin genel peyzaj kompozisyonu keskin bir şekilde azalır. Bir sezonda larvalarla tekrarlanan enfeksiyon, kışlama sırasında ekimin ölmesine neden olabilir.

Önemli! Risk grubuna otuz yaşına kadar çamur hakimdir.

İğne yapraklı türler arasında süs çamı iğneleri, Veymutov ve Bankaların çam ağaçları en çok etkilenmektedir. Kuru, kumlu ve kumlu tınlı toprak ya da soliter ağaçlarla kabartmaların yükselmesi üzerine büyüyen çamlar en çok testere sineklerinden zarar görür.

Bir çam üzerinde tırtıllar: nasıl bir haşere ile başa çıkmak

Çam sawfly genç sürgünleri ve tomurcukları yağdırır, bu yüzden uygun mücadele yöntemini seçmelisiniz.
İpekböceği çamı

Biliyor musun Tamburun tamamen kurumadan önce çam ağacına büyük hasar vermek için testere tırtılının kısa bir periyodunda bile tırtıl aşamasında kalması yeterlidir.

Mekanik ve halk ilaçları

Tırtıl-Sawflies ile mekanik işlemlerle savaşmak mümkündür. Siyah tırtıllarla çamurların üstünde şımarık tomurcuklar ve sürgünler ağaçtan alınmalı ve yakılmalıdır. Yeşil ve siyah tırtıllarla savaşmak için, düzenli olarak gövdenin etrafındaki toprağı kazın, yuvaları ve larvaları kendiniz yok etmelisiniz.

Larvaları elinizle küçük çam ağaçlarındaki eldiven ve bardaklarda toplayın. Larvalar tehlikeye aktif olarak tepki gösterir. Alerjik bileşenleri içeren kendi kemiklerini “korumak” için.

Çam üzerinde tırtıllara karşı kimyasallar

Uzmanlar tırtıllardan çamı etkili bir şekilde nasıl püskürteceklerini biliyorlar. Shishkovoy yangın ve yeşil (siyah) tırtıllar “Aktellik” ve “Confidor” böcek ilacı kullanımı ile yenilebilir.
Çam güve

Bitkileri doğal kaynaklı ürünlerle spreyleyebilirsiniz:

  • “Bitoksibatsillin”;
  • “Lepidocide”;
  • “Lepidobaktotsid”.

Siyah tırtılların genç larvalarını yetiştirmek için sentetik ilaçlar arasında “Arrivo” adı verilen sentetik bir ilaç kendisi hakkında iyi bir şeydi.

Önemli! Eğer çam sineği ile kimyasal olarak nasıl başa çıkacağınızı belirlerseniz, tedaviye başlamadan önce, bir çam üzerinde ilacı denemeniz tavsiye edilir. Eğer 24 saat içinde kozalakın durumu bozulmazsa, arsaya ekilen bütün çam ağaçlarının üzerine ilaç uygulayabilirsiniz.

Etkinlik için uzmanlar, alternatif kimyasal preparatlar önermektedir. Kullanmadan önce her zaman talimatları dikkatli bir şekilde okuyun. Zararlılardan çamurların tedavisi sırasında güvenlik kurallarına uyun. Çam güve

Çam üzerindeki tırtılların önlenmesi

Düşük sayılardaki önleme, hava koşullarını izlemektir. Testere sinekleri ılık ve kurak mevsimlerde çoğalır (geç ilkbahar – erken yaz). Sıcak ve kuru bir yaz bekleniyorsa dikkatli olun. Yağmur mevsimi çam tırtılları için daha tehlikelidir – genellikle hastalıklar yüzünden ölürler.

Zararlılar çamın etrafında toprağa tutunur, bu nedenle önleme için Kasım ayında toprağa yakın bir toprağın kazılması önerilir. İlkbaharda, çam ağaçlarının böcek öldürücü ve biyolojik yollarla püskürterek larvaları yok etmek önemlidir.

Peyzaj kompozisyonunu düşünmek, parke, dikenli çalılar, Kırım çamı yakınında bitki. Testere sineklerinden daha az hasarlıdır. Çam ve yaprak döken ağaç türlerinin değişimi, dişilerin yiyecek aramasını zorlaştırır. Yaz mevsiminin bitiminde çamı çevreleyen topraklar – sonbaharın başlangıcında 7-10 cm derinliğe kadar iner, ancak ekim yerlerinin köklerine zarar vermeyecek şekilde aşırıya kaçmayın.

Tırtıllarla iğne yapraklı ağaçların zararlıları üzerinde beslenen site kuşları çekin. Bunu yapmak için, kuş yuvalarını ağaç gövdelerine yerleştirin, dupleksler oluşturun. Asalaklar, ichneumonidler, tahinler, kırmızı orman karıncaları, böcekleri çeken zararlılara karşı mücadelede daha az etkili olmayacaktır. Bahçede daha fazla çiçek dikin – çamların doğal savunucuları sitenize sık sık ziyaret edilecek.
İpekböceği Kemik Kukla