Büyüyen ve popüler uzun ömürlü soğan türleri için genel ipuçları

soğan
Tarifi karşılamak için, yeşilliklerin ana bileşen olduğu yerlerde, bu oldukça zordur, ancak yemekleri eşsiz bir tat ve aroma verir. Aynı nedenden ötürü, yeşillik, hatta balkonda ya da dairenin eşiğinde olsa da ülkede yetiştirilmektedir. Bu yazıda, özellikle ekimi ile ilgili soğanların, özellikle de kendi üretiminin özellikleri hakkında konuşacağız. Ayrıca türlerini de göz önünde bulunduracağız, böylece size hem tadı hem de görünümünüze uygun olanı seçebilirsiniz.

Çok yıllık yaylar

Zaten isminden ilk özelliği görebilirsiniz – her yıl ekilmesi için ekilmesi gerekmez. Ancak, bu ampul sayesinde sadece bahçıvanlar ve kamyon çiftçilerine aşık oldu. Bir diğer önemli nokta ise bitkinin olgunlaşma dönemidir, çünkü yeşil tüyler çok erken ortaya çıkar ve Mart ayında diyetinize taze otlar ekleyebileceksiniz. Ek olarak, bitki düşük sıcaklıklara tahammül eder ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Kendisine özel bir kaprislik ile hiç ayrılmadığı için çok fazla zaman gerekmeyecek.
soğan
Bitkinin bir diğer özelliği de görünüşüdür. Bazen yeşil soğanlar çiçek yataklarında bile görülebilir ve emin olabilirsiniz, sadece yararlı bir gıda katkı maddesi değil, aynı zamanda dekor göreviyle de başa çıkacaktır. Çiçeğin çeşitlerine dikkat etmenizi öneririz. Soğan çiçekleri, arıları çeker ve böcekler, yeşilliklerin yakınında bulunan tüm bitkileri tozlaştırır ve bu, yalnızca soğan değil, iyi bir hasat elde etmek için önemli bir aşamadır.

Biliyor musun Arkeologlar, M.Ö. 1352 yılına dayanan Tutankhamun mezarı üzerindeki soğan görüntüsünü keşfettiler. e.

Popüler türler ve grubun çeşitleri

Hiç kuşkusuz, az sayıda sahipler, eserleri hakkında konuştuktan sonra, kendi başlarına uzun küreler çekmeyi reddettiler. Buna ek olarak, yeşil, hatta en erken bile, çok fazla vitamin içerir, özellikle de C de, vücutta çok eksiktir. Evet, bahçenizi veya pencere eşiğinizi faydalı bir bitkiyle süsleyin her zaman güzeldir. Deneyimli çiftçiler tarafından zaten başarıyla yetiştirilen çeşitleri ele alacağız.

Süs soğanlarının en iyi çeşitlerini görün.

Toplamda, beş yüzden fazla çeşidi vardır ve hepsi orijinal olarak vahşi doğada büyümüştür. Şu anda, uzun soğan ekonomide uygulama alanı bulmuştur ve seçim yalnızca sahiplerinin tercihlerine bağlıdır – Farklı çeşitleri bir bölgedeki kök salmak kolay önemlisi farklı bir görünüme sahip ve çünkü tat ve estetik hem.

Frenk

Bu türün adı da bazen bir doğrama veya hızlı gibi geliyor, ama genellikle bir çiftlik evi süslemek için kullanılır. Soğan uzun ömürlü bu temsilcisi, bahçede veya ön bahçede ve balkonda büyümek için mükemmeldir. Ayırt edici özelliği çiçek – pembe, mor arasında değişen rengini, yaklaşık beş santimetre çapında bir top benzer. İlkbaharda bitki üzerinde görünürler ve düşene kadar kaybolmazlar.
Frenk

Önemli! Çiçekli soğanın bolluğu çok fazla dikkat edilmemelidir, çünkü bu gerçek verimin kalitesini etkilemez.

Schnitt-onion sadece yeşil tüyler şeklinde üretilir, ancak doğrudan zeminin altındaki kısım yemek pişirmek için uygun değildir. Tüyler uzun, uzunluğu 40 santimetreye ulaşabilir, kalınlık yaklaşık 4-5 milimetredir. İçeride, yeşiller içi boş, tüyler ince tüplere benziyor. Shnitti yemek yemenin en iyisi ilkbahardadır, çünkü çiçeklenme başlangıcı ile birlikte soğan tadı özelliklerini değiştirir ve keskin olmaya başlar. Buna ek olarak, yaz aylarında, tüyler ilkbahardan daha serttir.

sözünü tutmamak

Muhtemelen bu türleri yatakta – komşunuzun – gördünüz. Çeşitlilik için başka bir isim de Tartar ya da kemerli soğandır. Soğan-baton, öncelikle C vitamini, magnezyum, potasyum ve riboflavin de dahil olmak üzere yüksek besin içeriği için ödüllendirilir. Fiyonkları kompakt olarak adlandırmak mümkün değildir çünkü çalısı oldukça geniş bir şekilde yetişir ve yeşil çimlerin kendisi farklı yönlerde noktalanır. Dışa doğru, kalem gerçekten içten oyulmuş bir boruya benziyor.
Yay Batun
Shnitta’nın aksine, pirinç oldukça büyüktür – yeşiller 60 santimetre uzunluğa kadar uzanır ve tüylerin çapı 1.5-2 santimetreye ulaşır. Bir başka özellik de, ışının yeniden üretildiği oklardır. Ancak, bu aynı atıcıların görünümü yeşilliklerin tadı etkiler. Çiçekli soğan kategorik olarak kontrendikedir, bu yüzden bitki üzerinde görünür hale gelir gelmez çiçek kesmenizi tavsiye ediyoruz. Bu prosedürle, yiyeceklere daha uzun bir yeşil ışın ekleyebileceksiniz.

soğancık

Bu tür yıllık soğan genellikle üretim için yetiştirilmektedir. Bunun nedeni – yeşil tüyleri hızlı bir şekilde kesim yerine uzatma yeteneğidir. Yeşilliklere ek olarak, bitkinin özellikle Fransız mutfağının şefi tarafından takdir edilen yeraltı bölümünü yiyebilirsiniz. Soğanın ortaya çıkması için, soğana bir benzerlik gösterir, tek fark, daha çok sayıda tüyün bir çalılık çalılıklarında yetişmesidir.
Gölgenin Yayı
Bunun başka bir ayırt edici özelliği, soğanın keskinlik özelliği olmayan inanılmaz bir kokuya dönüşür. Bir süs olarak, bu çeşit kullanılamaz ve sadece bitkinin görünümü değildir. Gölgelendirme, herhangi bir bitkinin komşusu olamayacağı belli bir kaprislik ile karakterize edilir. Aksi halde, soğan çok değerli olduğu tüm tat niteliğini kaybedecektir.

Slizunov

Bu sebze bahçıvanı genellikle ilgiden mahrumdur, ama çok boştur. Ayrıca solgun soğan olarak da adlandırılan balçık, hızla filizlenir ve Mayıs ayı başında masalarda görülür. Hem demir hem de sarımsak notlarını birleştiren yüksek demir içeriği ve şaşırtıcı tadı ile ayırt edilir.
Slizunov
Solgun soğanın tat özellikleri değişken. Ağustos ayı sonunda mevsim başında yumuşak tadı kaybolur. Yeşiller sertlik kazanırlar ve soğanların tadı, tüylerin korunmada sarımsak yerine kullanılmasına izin verir. Bu çeşitlilikteki büyük miktarda demir nedeniyle insanlarda anemiden muzdarip insanlar için tavsiye edilir.

Biliyor musun Onun Fransız esirleri Saracens arasında, kişi başına sekiz ampul ödeyerek değiş tokuş edildi.

Bu çeşitlilik, dışarıya doğru çalılıkların sarımsağa benzemesine rağmen, arazileri süslemek için uygundur. Tüyler düz, kısa ve geniştir. Sümük olanın çiçeği, leylak rengi bir topun görünüşüne sahiptir. Bitkinin eksilerine düşük verim atfedilebilir – tüyler kesildikten sonra geri kazanılır.

Yüksek raflı

Bu çeşitliliğin diğer tüm uzun ömürlülerden farkı, bitkinin olağandışı görünümüdür. Üreme, bu ışın genişlikte büyür, yeryüzüne yayılır, ama yukarı doğru. Genellikle bir yeraltı elementi olan ampuller, bu ışında açıkça görülebilir, çünkü onlar gerçekten havada yüzer.
Soğan çok katmanlı
Bu spesifikliğe bağlı olarak, çok katmanlı soğan bir süs bitkisi olarak kullanılmamaktadır. Fark edelim ki, bu bir soğanın tüyü ve tüylerin ürediği soğanlar gibi yenir. Çok katmanlı soğanın yeşili, türün diğer temsilcilerinden daha keskin, hatta baharatlı olan bir tada sahiptir.

tatlı

Dışa doğru, bu çeşit sarkık soğan (sümüklüböcek) çok benzer. Aynı düz levhalar, ancak 50 santimetreden fazla büyüyor. Türün lezzet özelliklerinin de farklılıkları vardır: Kokulu ışın, hem başlangıçta hem de sezon sonunda aynı tada sahiptir. Ek olarak, kokulu soğanlar yüksek oranda askorbik asit ve düşük lif içeriği ile karakterizedir.
tatlı
Bu soğandan hasat Kasım ayına kadar toplanabilir, bu çeşidin bir önceki yerinin yerine yeni tüyler yetiştirme yeteneği iyidir. Soğan ampulleri yiyecek için kullanılmazlar – çok küçüktürler, ayrıca bitkinin şiddetli donlardan korunmasına yardımcı olan özel bir kaplama ile kaplıdır.

Çok yıllık soğan tohumlarının ekimi için genel kurallar

Uzun süreli soğanlar – iddiasız bir bitkidir, ancak bazı hemşirelik ve ekim kuralları hala mevcuttur. İyi gelişmiş yeşillik çalıları elde etmek için, asit içermeyen toprağı dikim için seçin. Ampulleri dikmeden önce toprağın döllenmesi arzu edilir. Yeşillikleri ekmeyi planladığınız bir yerde, tüm büyük yabani otları temizlemek gerekir, böylece su, yeterli miktarlarda sudan, zararlı komşularına değil, soğana bırakılır. Küçük yabani otlar, böceğe zarar vermez.

Farklı soğan türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Seçimi

Gübre ek olarak, çok önemli başka bir kural vardır: yeşillik bir çalı sadece kuru olabilir gibi doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yeşillikler üzerinde gölge oluşturacak ağaçların veya çalıların varlığıyla gölgeli bir arsa seçmenizi öneririz. Ancak, böyle komşular, soğanın büyüdüğü yerin havalandırmasını engellememelidir.
iniş
Bitki için rüzgar ve hava varlığı da önemlidir. Yeşilliklerin daha fazla ekimi için toprağı hazırlamak için dikkatli olmak gerekir, çünkü bu yerde yeşiller önümüzdeki üç ila beş yıl içinde büyür. Sonra bitkiler için başka bir site bulmak daha iyidir.

Dikim şartları

Uzun süreli soğan düşük sıcaklıklara dayanıklıdır, bu nedenle Mart ayı başlarında ekilebilir. İniş için başka bir seçenek Temmuz ayı sonlarında ve Ağustos başlarında. Oryantasyon, turp veya marul gibi erken sebzeler olabilir. Meyveler verir vermez – sitenizde uzun ömürlü bir ışın tesis edin.

Ayrıca, soğanları döllemek, ekimden önce soğanlar neleri emmeniz ve ne zaman kazmanız gerektiğini okuyun.

Shnitt en iyi Mart ayı başında, Ağustos sonu ve Kasım ayında ekilir. Eğer ilkbaharda hasat etmek istiyorsanız, o zaman Ağustos ayında toprağa. Kasım veya Mart aylarında ekim, yaz aylarında bir hasat sağlayacaktır.

Video: iniş frenk soğanı

Soğan-bahara ekim açısından shnitt ile aynıdır.

Video: Soğan-Batun

Arpacık, hatırladığımız gibi, ürünleri tüyler şeklinde ve ampul şeklinde verir. Bu çeşitliliği yeşillikler için büyütürseniz, kar erir bitmez bitkiyi dikmek daha iyidir. Lezzetli ampuller almak için, geç sonbaharda bir ışın dikin.

Video: arpacıkların iniş

Sarkık bir yay (sümüklüböcek) için, bir yaz açılışını seçmek daha iyidir – Temmuz ayında. Sonra toprak kış donlarından çıktıktan hemen sonra bir hasat alacaksınız.

Video: yay sümüklü böcek

Çok katmanlı bir ışın, inişe başlamak mümkün olduğunda belirli bir süre gerektirmez. Ampuller yeraltında olmadığından, bitkiyi dikmek için yılın herhangi bir zamanını seçebilirsiniz. Yeşil soğan bu fiyonk, yere inişinden 30 gün sonra başlayacak.

Video: çok katmanlı yay

Kokulu soğanların inişlerinin ya bahar döneminde ya da sonbaharda üretilmesi daha iyidir. Yaz ekimi mümkündür, ancak istenmeyen bir durumdur, çünkü bu bitki verimini etkileyebilir.

Video: Soğan kokulu

Bir dikim materyali nasıl hazırlanır

Pancar tohumlarının mümkün olduğu kadar çabuk toprağa yerleşmesi için aşağıdaki prosedür izlenmelidir: tohumları bir kaba koyun, hafif sıcak (ama sıcak olmayan) suyla doldurun ve 24 saat bekletin. Bu süre zarfında suyu birkaç kez değiştirebilirsiniz, böylece taneler soğuk değildir. Bütün bunlardan sonra, soğan iyice kurutulmalı ve ardından ekime doğru devam etmelidir.

Soğan iyi komşular – pancar, lahana, havuç, marul, domates, patates ve salatalık. Bahçede soğan için kötü komşular – bezelye, fasulye ve adaçayı.

Bizim tarafımızdan listelenen tüm çeşitlerden sadece arpacık ve çok katmanlı ürün, hem yeşil hem de bir ampul şeklinde verim sağlar. Multistorey sadece bitki örtüsü ile ürer, bu nedenle bu çeşitliliğin daha da geliştirilmesi için yeni yetiştirilen büyümeleri toplamak mümkündür.

Önemli! Çok katmanlı soğanın filizleri kuruyabilir, bu nedenle serin bir yerde saklanmaları ve sonbaharın başında ekilmesi gerekir, aksi takdirde filizler kaybolacaktır.

Arpacıkların bir özelliği, aynı hasadı tekrar aynı ampulden alma kabiliyetidir. Bunu yapmak için, bitki yeşil sağlayacak şekilde, en kısa zamanda ampul almak yarısı ve yine toprağa koymak kesmek gerekir – bu iyi yapılır gelince, bir tencereye arpacık büyürken yeniden elde hasat taze toprakla soğan serpin gereklidir.

Soğan-slizun, arpacık, batun, shnitt, yanı sıra kokulu ve çok katmanlı soğanları yetiştirin.

Arpacıkların toprakta iyi gelişmesi için, ekimden önce, potasyum permanganatın bir çözeltisinde yarım saat bekletilmelidir. Bu işlem yöntemi, büyüyen ampuller ve yeşil tüyler için uygundur. Çok yıllık bir ışın derhal zemine gömülemez. Bahçenizin yeşilliklerle dolu olmasını sağlamak için, çalılıkları açık araziye inecek şekilde hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, bitki tohumları ya odadaki tencerede ya da gübre ile önceden işlenmiş toprakta ekilir.
tohum
Tohumları diktikten sonra, toprağın üstüne serpilmelidirler. Bunu yapmak için, bir elek veya elek gerekir ve toprağın kendisi önce oksijen ile doyurulur, böylece gevşetilmelidir. Tohumların ekilmesinden iki ay sonra fidelerin ilkbaharda nakledilmesi gerekir. Yani, Mart başında fide dikmek için gereklidir.

İniş şeması

Yere bitki dikmek için herhangi bir sıra uzun vadeli bir soğan sıraları arasında bir satırda ve 70 santimetre arasında bitkiler arasında 20 santimetre bırakarak, sıradan bir şema ile en iyisidir. Ardından bitki iyi yetiştiği için gelişme için bir yer alacak.
düzeni iniş

Rizomları bölerek soğan çoğalır nasıl

Bu bitki çoğaltma yöntemi de bitkisel olarak adlandırılır. Shnitt, batoon, arpacık, sümüklü, kokulu ya da çok katmanlı, sitenize dikim için seçtiğiniz yeşil soğan ne olursa olsun, buna başvurabilirsiniz. Hepsi çalıyı bölerek çoğalırlar. Çok katmanlı soğan hariç tüm çeşitler tohum ile çoğalır. Çok katmanlı bir çeşitte tohumlar yoktur, bu yüzden bitki sadece vejetatif olarak çoğaltılabilir.

Biliyor musun Kişi başına düşen soğan yemek için dünya şampiyonu, BM’ye göre, ortalama bir vatandaşın yılda 33 kilodan fazla soğan yediği Libya’dır.

Rizomların ayrılması prensibi basittir: Mart – Nisan veya Ağustos sonu itibariyle üç yaşından büyük bir yetişkin çalısı ayrı parçalara bölünmelidir. Bu yaşta, tüm bitkiler büyür, bu nedenle prosedür zorluklar sunmaz. Her parça daha sonra ayrı bir çalı olarak dikilmelidir.
Rizomların bölünmesi
Seçmiş olduğunuz kısma dikkat etmek önemlidir: Kök iyi bir şekilde geliştirilmelidir, aksi halde ışın hayatta kalmayacak veya zayıflayamayacaktır. Çalığın bir kısmı iyi gelişirse, toprağa 10 cm derinliğe kadar yerleştirilir ve bitkiler arasındaki mesafe 20 ila 30 santimetre arasında olmalıdır. Zayıf gelişmiş dallar, yaklaşık 10-15 santimetre arasında farklı çalılar arasında bırakarak, 6 santimetreden fazla olmayan bir derinliğe yerleştirilir.

Özellikler ve bakım kuralları

Uzun süreli soğanların iddiasız olmasına rağmen, bitkinin bakımı için temel kurallar vardır. Ondan, soğan ve bitkilerin gelişimine bağlı. Yeşil soğan ekimi ile ilgili tavsiyelerinizi paylaşacağız.

Nasıl su

Çok yıllık çeşitler nemi sever, bu yüzden onları sulamak bol miktarda olmalıdır. Sulamanın periyodikliğine gelince, tüylerin her kesilmesinden sonra onu üretmek gerekir. Uzun ömürlü soğanları doldurmamak önemlidir, zira topraktaki aşırı nem kökün bozulmasına yol açacaktır.

Muhtemelen herkes pencere üzerinde bile yetiştirilebilecek yeşil soğanların faydalarını bilir. Bu bağlamda ev sahibi, onu hazırlamak için birçok yolla geldi.

Ne zaman ve nasıl beslenir?

Ampulleri beslemek de bitki için önemli bir yönüdür. Fosfor ve potasyum formundaki katkı maddesi sonbaharın başlangıcında gerçekleştirilir. Bu maddeler sayesinde bitki kış aylarında daha kolay hayatta kalacaktır. Hasat sonrası azotlu gübrelere dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca, yeşillikleri topladıktan sonra, toprağa kompost, humus, potasyum tuzu veya süperfosfat ekleyebilirsiniz.
soğan

Önemli! Uzun ömürlü bir ışıltıya beş yılda bir, iyi bir hasat ile sizi memnun etti, her hasattan sonra bitkileri besleyin.

Toprak bakımı

Çok yıllık çeşitler büyük yabani otlar ile mahalle tahammül, bu nedenle yeşiller ile bahçe ayıklayacaktır özellikle akut olacaktır. Küçük zararlılar, zararlı ve yabancı otlara zarar vermez ve mevsimi birkaç kez periyodik olarak gevşetir.

Mücadele hastalıkları ve zararlıları

Yeşiller tüketim için insan tarafından yetiştirilir, bu nedenle bitkinin sağlığını izlemek önemlidir. Sadece sağlıklı bir çalı iyi bir hasat yapabilir ve vücudunuza fayda sağlayabilir. Yeşil çalılık hastalıklarıyla savaşmanın en iyi yolu zamanında önlemektir. Daha sonra hastalık bitkiye çarpamaz ve iyi bir hasatla kalırsınız.
soğan
Önleme tedbirleri aşağıdakileri içerir:

  1. Bitkileri kesinlikle belirtilen dönemde dikmek. Bundan dolayı, ışın yakında yere alışacak, daha iyi gelişecektir. Sonuçta, çok yıllık çeşitleri hastalıklara karşı direnç için çekici.
  2. Tohum veya fideler toprağa dikimden önce arıtılmalıdır.
  3. Yeşillerin yükselmeye başladığı dönemde Bordo sıvısının bir solüsyonunu uygulayabilirsiniz. Bitkileri serpmek zorundalar.
  4. Soğanların tek seferde işlenmesi için çalıları bakır klorürle (% 0.5 çözelti) veya “Zineb” solüsyonunu (% 0,04) kullanabilirsiniz.
  5. Biyolojik preparatlardan uzun süreli “Alirinom”, “Gliokladin”, “Fitosporin-M” veya “Gamair” soğanlarının işlenmesi mümkündür.
  6. Büyüme mevsimi boyunca, soğanın durumunu kontrol etmek ve hastalığın yayılmaması için enfekte olmuş bitkilerin yataklarından derhal kurtulmak gerekir.

Ne yazık ki, bazen soğan haşere saldırılarına açıktır: soğan güveleri ve sinekler, kök akarları, soğan sırları, kök nematodları. Ancak, önleme kullanımı durumunda, bitki üzerinde görünmelerini önlemek mümkündür. Soğan çalılarının hastalıklarıyla tamamen aynıdırlar.

Önemli! Bitkileri özel bir hazırlıkla tedavi ettikten sonra, yeşillikleri yemek için acele etmeyin. İki gün beklemek gerekir, ancak bundan sonra soğan tekrar gıdaya uygun hale gelir. Organik olan ilaçların kullanılmasını öneririz fitoverm veya Agrovertinom.

GliokladinHazırlık Gliokladin
Bu haşerelerden birini soğan üzerinde hala bulduysanız, onlardan kurtulmak için sadece biyolojik araçlar kullanın. Kimyasallar davetsiz misafirleri ortadan kaldırabilir, ancak bu tedaviden sonra yeşillikleri yiyerek sağlığınız için güvenli değildir.

Bir soğan soğanı nasıl yetiştireceğinizi ve bir rocambol, Hint ve engerek soğanının nasıl bulunacağını öğrenin.

Ne zaman ve nasıl hasat edilir

Çoğu yıllık luchkov, sezon başına bir hasat vermez. Aynı arpacık, yeni tüyler hızla kesilen tüylerin bulunduğu bölgede büyüdükçe, satılıktır. İlkbaharın ortasındaki erken çeşitleri hasat edebiliriz, aylara değil, tüylerin uzunluğuna odaklanmanızı öneririz. Yeşiller 25-30 cm uzunluğa kadar uzandığında, taze yeşil soğanın tüylerini güvenle kesebilirsiniz.

Bir serada uzun ömürlü soğan yetiştirmek mümkün mü?

Bir evde bir pencere üzerinde bir sera ya da bir pot da çok yıllık bir soğan yetiştirmek için bir yer olabilir. Çoğu zaman, soğuk mevsimde bu tür bitki yetiştirme yöntemleri kullanılır. Daha sonra hasat tüm yıl boyunca yeşil tüyler şeklinde görülebilir.
Seralarda yıllarca soğan
akıllıca soğan süren türlerinin seçimi yaklaşırken, yiyecek ve yeşiller ve şalgam kullanarak, geç sonbahar erken bahar gelen vitaminler ile kendilerini sağlamak mümkündür. Pek çok yıllık soğan türü bakım konusunda iddiasızdır, hastalıklara karşı dayanıklıdır, sürekli yüksek verim verirler. Ve bu sebzenin düzenli tüketimi, bağışıklık durumunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Ağdan yorumlar

Soğan-popo uzun yıllar var. Çok uygun, bahar her zaman taze yeşillik. Bir çalı tohumları ve bölünmesi ile yayılır. Tohumlu oklar kopmaz ve onları tohumların üzerinde bırakırım.
tatyanka
http://indasad.ru/forum/62-ogorod/2334-mnogoletnij-luk#2334
Frenk soğanı yetiştiriyorum. Ama biz onu yemiyoruz, dekoratif olduğuna karar verdik, gerçekten güzel ve uzun çiçek. Çiçek açtıktan sonra, çalıları tamamen keserim ve yaz boyunca ikinci kez büyümeyi ve çiçek açmayı başarır.
ru-ta-san
http://indasad.ru/forum/62-ogorod/2334-mnogoletnij-luk#2489


Loading...