Büyüyen tamarix: tımar ve doğru dikim sırları

ılgın
Bir tamarix çiçeği nasıl göründüğünü ilk gördüğünüzde, belirli bir fenomeni açıklamak için akla gelen tek kelime lütuftur. Bu bol çiçekli beyaz veya pembe racemose çiçek salkımına altında yere bükülmüş, küçük pullu yaprakları ve sayısız sürgünler ile küçük bir çalı görünüyor. Ve çiçekler henüz çiçeklenmediğinde, ağacın boncuklarla kaplı olduğu anlaşılıyor. Resim gerçekten unutulmaz.

ılgın (Latince Tamarix) – bir tür ağaç veya çalı. Diğer isimleri bir penye, bir bisküvi. Vatan bitkiler Güney Avrupa, Afrika ve Asya’nın bozkırları ve çölleridir.

Kültürde, penye, çeşitli amaçlar için kullanılır: salça toprakları ve kumları güçlendirmek, süs bahçeciliğinde bahçecilik yapmak, halk hekimliğinde bazı hastalıkları tedavi etmek. Tamarix ahşabı yakıt olarak kullanılır, el sanatları, sepetler, mobilyalardan yapılır. Ve Orta Asya dağlarında, çalı yaprakları develer tarafından yenir. Grebenshik mükemmel bir petek olduğu için arıcılar tarafından sevilir.

Biliyor musun Tamarix hemostatik, analjezik, büzücü, poto-ve diüretik özelliklere sahiptir. Bu bitkiye dayanan tuzlar ve tentürler mide, dalak, romatizma hastalıkları için kullanılır.

Sebze dünyasının böyle bir mucizesini istiyorsanız, tamarix gibi, kırsal alanınıza ya da pencerenin önüne yerleşmek istiyorsanız, ekim ve bakımın özelliklerini bilmeniz gerekir.

Satın alırken doğru tamarix fideleri nasıl seçilir

Fide için özel bir mağazaya gitmeden önce, penye tipine karar vermenizi öneririz. Bugün, tamarik cins yaklaşık 75 tür vardır. Enlemlerde, en yaygın olanları dördü: dallı, zarif, dört yaylı ve gevşek.

Tamarix çiçeklenme İlki beyaz kenarlı koyu yeşil yaprakları vardır. Mor, mavi ve koyu kırmızı çiçeklerde 2 m yüksekliğe ulaşır. Çiçeklenme zamanı dört aydır – hazirandan eylül ayına kadar. Termofilik. Nemli toprakları tercih eder. Çok az bakım gerektirir.

Tamarix’in infloresansları parlak pembe renkte zarif bir şekilde renklendirilmiştir. Çiçeklenme dönemi: Haziran-Ekim. Çalı maksimum 4 m yüksekliğe sahiptir ve pratik olarak bakım gerektirmez. Diğer türler arasında zarif tamarix, en yüksek kış sertliği ile ayırt edilir.

Dört sıralı penye, beyaz çiçeklerin zümrüt yeşilliği ve koyu dalların arka planına karşıtlığı nedeniyle güzeldir. Nisan ayından Mayıs ayına kadar, 10 m’ye kadar geniş bir çalı, iki ay çiçek açar. -20 ° C’ye transfer sıcaklıkları

Friable tamarix, pediküller üzerinde pembe panikülat salkımına sahip, 5 m yüksekliğe kadar büyük, güçlü dallı bir çalıdır. Diğer türlere kıyasla çiçeklenme süresi kısa – iki aydır.

Bir openwork çalıyı elde etmenin en kolay yolu bir fide dikmektir. Sitenize hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmeniz için, doğru seçim için önerileri kullanın. Fide şu şekilde olmalıdır:

  • genç;
  • düşük;
  • sağlıklı sürgünler ile;
  • çıplak köklerle değil.

Tamarix için doğru yeri seçme

Bir penye dikmek için uygun bir yer seçmek için, tesisin tercihlerini bilmeniz gerekir. Çalı güneş ışınlarını, nemi sever ve nemin durgunluğuna dayanamaz. Kentsel koşulları kolayca tolere eder. Gölgeli köşelerde bulunan bazı türler hayatta kalmaz.

Sitede Tamarix
Bu nedenle, bir tamarix dikmek için en iyi yer, gölge olmadan iyi aydınlatılmış bir alan olacak, derin bir yer altı suyu yatağı olacak ve ilkbaharda su basmayacaktır. Şehirde olduğu gibi kırsal kesimde de ekilebilir.

Bitki infertil, alkali, tuzlu topraklar olsun, kesinlikle herhangi bir toprak üzerinde iyi hissediyor. Bununla birlikte, aşırı nemi çıkarmak için iyi bir drenaja ihtiyaç duyar. Ayrıca bilmeye değer: Çoğunlukla çalı humus ile döllenmiş açık kumlu bir toprakta yetişir.

Biliyor musun Grebenshchik uzun ömürlü anlamına gelir, 75 yaşına ulaşabilir.

Tamarix fidelerinin dikimi

Penye dikmek için en iyi zaman erken ilkbahar. Dikim çukuru, köklerin iki katı büyüklüğünde, çömlekten bir toprak parçası ile kazılmalıdır. Derinliği, fidenin büyüdüğü konteynerin derinliğinden biraz daha fazla olmalıdır.
Tamarix fidanları
Çukurun dibinde kum ve çakıldan oluşan bir karışım tabakasının (ezilmiş taş), yukarıdan bir odun külü ve humus tabakasından oluşması gerekmektedir. Sonra yavaşça fide çukura yerleştirin, kök sistemini düzleştirin ve toprak serpin. Hafifçe kurcalamak. Ayrıca, fide bol sulanmalıdır.

Konunun bilgisiyle ilgilenin

Dikim için doğru yeri seçerseniz ve bitkinin önerilen dikim şemasını takip edebilecek olursanız, tamarix büyüyen ve tımar yaparken size çok fazla sorun çıkarmayacaktır. Bazı türler, ekimden sonra uygun hava koşullarında, herhangi bir ek müdahale gerektirmez.

Sulama modu

Sulama sadece genç bitkiler için gereklidir ve daha sonra korunur. Bush köklendikten sonra, sulama özellikle en kurak dönemlerde en aza indirilmelidir.

Önemli! Bitkiyi çok fazla sararmayın. Bush’un alışılageldiği doğal koşullar, uzun süreli kuraklık durumunda ona gövdede su tasarrufu yapabilmesini sağladı. Bu nedenle, aşırı zenginliği, soğuk mevsimde bitkinin donacağına yol açabilir.

Erken ilkbaharda, toprağı malçlamak için arzu edilir. Kışı geçirmeden önce, bitki hiç su almamaya daha iyidir.
ılgın

Gübreleme ve gübreleme ekle

Bitkiyi bahar mevsiminde, büyüme mevsiminin başlangıcında dölleyin. Yaz aylarında fosfor ve potasyum gübreleri ile beslenir. Çalı, yaprak üst toprağın uygulanmasında mineralleri daha iyi sindirebilir.

Önemli! Penye makinesini beslerken, önlemi gözlemlemek gerekir. Gübrenin fazlalığı, ters etkilere yol açabilir – bitkinin bağışıklığında azalma.

Budama budama ve şekillendirme

Bitkinin düzgün bir şekle sahip olması için, şekillendirilmiş bir saç kesimi üretmek mümkündür. İlkbaharda yılda bir kez de hasar görmüş, karartılmış eski dalların sıhhi artıkları var.

Her türlü trimleme tamarixi kolayca taşır ve çok çabuk genç sürgünleri serbest bırakır. Tam sünnet sonrasında bile iyi restore edilir. Beş yıl içinde çalı tam güdük, güdük altında yapılması gereken öneriler vardır.

Zararlılara ve hastalıklara dayanıklılık

ılgın
Grebenshchik, çeşitli hastalıklara ve parazit saldırılarına karşı dayanıklıdır, ancak yüzde yüz değildir. Bu nedenle, mantar hastalıkları uygunsuz bakımlara, örneğin, bol sulamaya veya kuronun kuvvetli kalınlaşmasına neden olabilir. Bu hastalıklar dallarda ve yapraklarda kahverengi lekeler şeklinde görülür. Bu belirtiler bulunursa, hastalıklı dalları çıkarılmalı ve yok edilmeli (yakılmalı), taç atılmalıdır.

Ayrıca, enfeksiyonlar kışın girişinde su basan ve dalları donmuş olan bitkileri etkileyebilir. Bu çalılık durumu mantar hastalıklarının gelişimi için en faydalıdır.

Bahçenizde diğer bitkilerin sık görülen hastalıkları varsa, o zaman tamarix’in önlenmesi için, çiçek açtığı zaman, zararlılara ve hastalıklara karşı koruyucu preparatlarla tedavi edilebilir.

Kış için hazırlık

Çoğu tamarix türü, -28 ° C’ye kadar donmaları kötü tolere eder. Bununla birlikte, hala güvenli ve kış için bitki örtmek için arzu edilir. Zorunlu sığınak, üç yıla kadar genç bitkileri gerektirir. Kökler lapnik, turba, düşmüş yapraklar veya talaş ile kaplıdır. Gövde yoğun bir dokuma malzeme ile sarılabilir.

Peyzaj tasarımında kullanım

Çoğu zaman peyzaj tasarımında tamarix bir çit gibi dikilir. Komşuları çeşitli çalılar olabilir: yasemin, badem, yoshta. Leylak, kızamık, kerry, çok yıllık bitkiler ile mükemmel bir şekilde kombine edilir. kompozisyon mahalle dikkate çiçekli ılgın seçtiğiniz türlerin süresi ve süresini alarak seçilmelidir, uyumlu.
Bahçe tasarımında Tamarix
Ayrıca, penye bir tenya gibi harika görünüyor. Alp tepelerinde yamaçlarda ekilebilir.

Tamarix’in kesimlerle çoğaltılması

Demirhindi iki şekilde çoğaltabilir: tohumlar, kesimler. Bahçecilikte, tohum daha fazla emek yoğun olduğu için vejetatif yöntem en çok kullanılır. Tamarix kesimleri nasıl yayılacağı hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz.

Sonbaharda kesimlerin yayılması için, 15-20 cm uzunluğunda, 1 cm kalınlığında genç, fakat iyi yontulmuş dallar kesilir, bunlar daha sonra ayrı kaplarda veya hemen açık zemine 0.2 m derinliğe kadar köklendirme için ekilir. Kesildikten sonra kesimler iyi sulanır. Kökler suya konmadan önce doğrudan topraklamalara dikmeden önce, buharlaşma olarak eklenir.

kupürleri Kalıcı bir yerde, dünyaya kök salmış genç bitkiler ilkbaharda (Nisan) humusla döllenen toprağa nakledilir. İlk yıl düzenli olarak sulanmalıdır.

Tamarix gibi çok güzel bir çalılığın neredeyse özel ekim ve bakım koşullarına ihtiyaç duymadığına inanmak zor. Ancak, bu gerçekten durumdur. o vahşi büyüdüğü Sert koşullar, hastalık ve zararlılara dayanıklı toprak ve nem, kışın-cesur sert rüzgarlar ve kayıtsız, için talep değil, onu çok cesur yaptı. Bir kelime, tüm bahçıvanlar, bahçıvanlar ve peyzaj tasarımcıları hayali.