Biz ülkede pruzhalnik (ligulyary) Przheval’skogo yetiştiriyoruz

Przewalski Buzulnik
Pek çok bahçıvan, önemsiz ve aynı zamanda topraklarını iyileştirmelerine yardımcı olacak basit çözümler bulmaya çalışıyorlar. Bu sorunu çözmek için, Astropean ailesinin böyle bir temsilcisinin inişe geçmesi budzulnik Przewalski (Latin Ligularia Przewalskii), Bu makalede ele alınacaktır.

tanım

Bir çiçek açması yetişkin bitkisinin genel görünüşü, bir tür mumdan bahsetmek olabilir. Kök 150-200 cm uzunluğa ulaşır, çiçekli kısım tüm yüksekliğinin yaklaşık 1 / 3’ü kadardır. Przhevalsky’nin Buzulnik’i hem ülkemizde hem de Avrupa’da, haziran ortasından ağustos sonuna kadar çiçek açar. Bu tür, her bitkinin küçük, sarı çiçekleri uzun dar çiçek salkımına toplandığı için dikkat çekicidir, üst kısımlar hafif topuklu olabilir.

Osteospermum, kosmeya, cineraria, papatya, gatsaniya, ageratum, Liatris, feverfew, helenium, otsu süs bitkisi ve altın başak yanı sıra Ligularia przewalskii – aile Asteraceae üyeleri ve bunların çoğu yaygın peyzaj tasarımında kullanılır.

Przewalski Buzulnik

Biliyor musun Przewalski Buzulnik, bir kısmı antibakteriyel aktiviteye sahip 13 farklı bileşik içerir. Çin’de bir tıbbi bitki olarak kullanıldığı ile bağlantılı olarak.

Bahçede üreme türleri

Enlemlerde kültivasyon için, Przewalski buzulnik’in üç çeşidi en uygun olanlardır:

  1. “Roket” – Kırmızı-kahverengi renk tonları ile karakterize edilen, yüksekliği 2 metreye kadar ulaşabilen, ek destek gerektirmeyen, oldukça güçlü bir yapıya sahip, kalp şeklinde bir formun yaprakları vardır.
  2. “Klenolistny” -, yukarı uzunluk, yaprak 170 cm, öncekinden daha küçük boyutlu isim, klenovidnoy şekli, sınıf “roket” daha büyük anlaşılacağı gibi.
  3. Işık Parmaklı – Engebeli bir form ve zengin bir sarı rengin çiçeklenme yaprakları vardır.

Przewalski Buzulnik

Iniş özellikleri

Evrimsel olarak, Przewalski’nin buzulnik oldukça iddiasız bir bitkidir ve bu nedenle ekim yapmak ve deneyimli bahçıvanlar için bırakmak için özel bir zorluk yoktur.

Bir yer seçin

Uzun ömürlü büyümesi için en iyi yer, tercihen havuzun yakınında, gölgeli bir alan olan nemlidir.

Önemli! Güneşli ve kuru yamalarda, bitki su eksikliğinden ve su kaybından çabuk acı çekmeye başlar.

Ekimi için toprak

Buzulnik ve toprağa iddiasız olmakla birlikte, en iyi sonuç için nemli ve tükenmeyen toprakta bitki dikmek gerekir. Burcun dikildiği alanın bir kil yapısına sahip olması durumunda, toprağın humus ile önceden döllenmesi gereklidir.

Przewalski Buzulnik

Przewalski Ligilya ekim kuralları

Yetişkin bir çalıyı bölen veya tohumlarla çoğalan bir buzulnik dikmek için iki temel farklı yol vardır. Bu çalı yirmi yıla kadar tek bir yerde büyüyebilir ve size uyuyorsa, annenin çalısını bölerek her beş ila altı yılda bir gençleştirilmesi tavsiye edilir.

Önemli! Bitkiler arasındaki mesafenin 1 metreden az olmaması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde birbirlerini tıkarlar ve hızla söner.

Vejetatif yöntem

Bu yöntem, ana bitkinin birkaç parçaya ayrılmasını, ardından her birinin ayrı kuyulara ekilmesini içerir. Bunu yapmak için, rizom iyice durulanmalıdır ve bir bıçak kullanarak mutlaka her delenki ise en az bir doğurgan tomurcuk bulunmalıdır, ayrı çekimleri bölmek için kazdık. Ayrıca, kız bitkiler 0.4 x 0.4 x 0.4 m ölçülerinde bireysel kuyucuklara ekilir, bunlar önceden humus ve verimli toprak karışımıyla doldurulmalıdır. En iyi sonuç için, yerleştirmeden hemen sonra az miktarda mineral gübrenin uygulanması tavsiye edilir.

Buzulnik’in en iyi türlerini ve çeşitlerini görün.

Przewalski Buzulnik

Tohumlardan ekim

Çalılar Pruzhavalsky buzulnik tohumlardan yetiştirerek de elde edilebilir. Bu yöntem, öncekinden daha az hızlıdır. Görünür sonuç, büyük olasılıkla, 3-4 yıl sonra alınacaktır.

Biliyor musun Nikolay Mihayloviç Przewalski, olan onuruna çalı seçildi içinde, o çiçeğin hakkında özellikle botanik ve hayvanat birçok bilgi toplanan Orta Asya, çeşitli seferler yaptı. Ondokuzuncu yüzyılın en büyük iklimbilimcilerinden biri olarak kabul edilir.

Tohum Ağustos ayı sonlarında koparmak bitkilerle toplanmalıdır – erken Eylül, o zaman, kurutma kısa bir süre sonra, 2 santimetre derinliğe biçimlendirme toprakta onları bitki gereklidir. Ekim için en iyi dönem başlangıç ​​veya Eylül ortasıdır. Buzulnik hem açık zeminde hem de önceden yetiştirilen fidelerde ekilebilir. Çiçeğin ilk sürgünleri, bir sonraki baharda zaten beklenebilir. Fidan yetiştirmeye karar verirseniz, genç bitkiler güçlendirildikten sonra, sizin için uygun yerlerde bir nakil işlemine devam edebilirsiniz.
Przewalski Buzulnik

Bitkinin bakımı

Bush bakımı çok basit. Neredeyse tek ve ana kural yeterli miktarda nemdir. Bu nedenle, bu bitkinin dikilmesi için ıslak ve gölgeli bir alanın seçilmesi önemlidir, bu da bunun bakımını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

sulama

Ligularia gölet yakınında büyürse, ekstra sulama nadiren gereklidir, ancak özellikle kurak yaz dönemlerinde o kadar ihtiyacı nemli mikroklima simüle edecek şekilde bir bezle suya batırılmış yaprakları temizlemek için tavsiye edilir. Bitki sudan uzak bir alanda yetişirse, o zaman sürekli bol sulama ihtiyacı olacaktır.
Przewalski Buzulnik

budama

Bu çalı sabit budama gerektirmez, ancak tohum gerekmiyorsa, çiçekleri renklerini kaybederler sonra sonra, güvenle bunları kesebilir. Bu, çalıya ek görsel ihtişam kazandırır ve temelde yeni bir estetik etki yaratır.

Ek gübreleme

Beslenme, daha önce de belirtildiği gibi, transplant döneminde gereklidir. Diğer dönemlerde tavsiye edilmez. Ancak, çiçeklerinizi gübrelemeyi düşünüyorsanız, o zaman hem mineral hem de organik gübreler buzulnik için eşit derecede uygundur. Deneyimli bahçıvanlar, her yıl mayıstan Temmuz’a kadar her çalı için yarım bir kefir humus veya bir sığır kuzeninin 1: 10’unu oluşturmayı önerirler. Mineral gübrelerin, 1 m2’de 40-50 g miktarındaki basit bir süperfosfat en uygunudur. Bu gübre en iyi suyla seyreltilecek ve ilkbahar-yaz döneminde her bir bitkinin tek seferde bir sulama yapması, her bir kovanın altında 40-50 g madde içeren yaklaşık 1 kova.

organik gübre Ligularia dışkı, tütün tozu, bulamaç, soğan kabuğu, vermicompost, ısırgan, “domates Sinyor” kömür maya gübre, potasyum tuzu, turba ve gübre ve HB-101 hazırlanması bir çözeltisi için kullanılabilir gibi.

Hastalıklar ve zararlılar

Çiçek pratikte çeşitli hastalıklara maruz kalmaz. Onun için en büyük haşere sümüklü böcek, genç yaprakları çekebilir. Onlara karşı korumak için, çok yıllık süperfosfat granülleri altında toprağı dölleyin. Bazı durumlarda, buzulnik külleme ile etkilenebilir. Bu durumda, yaprakların bir potasyum permanganat çözeltisi (1 g ila 4 litre su oranında) ile yıkanması gerekli olacaktır.

Buzzulum Przewalski – sıradışı ve çekici görünümlü bir şeyle siteyi çeşitlendirmeye karar veren bahçıvan için mükemmel bir seçim. Hemşirelik, dikim ve üreme konusundaki sadelik sadece bu çiçeği bahçenizde yetiştirme konusundaki kararlılığınızı güçlendirmelidir. Bu çalılık neredeyse tüm yıl boyunca hoş bir görünüm ile sizi memnun edecek, bu yüzden üreme ve bakımda iyi şanslar diliyoruz.