Bir tavşan vücudunun sıcaklığını ölçmek ve normları nelerdir

Tavşanlarda vücut sıcaklığının ölçülmesi
Eğer evde tavşan gibi tüylü bir yaratık varsa, sadece onunla ustaca ilgilenmeye değil, aynı zamanda hayvanın durumundaki değişikliklere dikkat etmeyi öğrenmeye de ihtiyacınız vardır. Hızla belirlenen sağlık sorunları ve bir veteriner ziyareti kedi durumunu büyük ölçüde etkileyebilir.

Sorunların varlığını tanımlayabileceğiniz ilk işaret sıcaklıktır. Ne olması gerektiği, nasıl ölçüleceği ve ne yapılacağı, eğer problemler varsa, aşağıda tüm bunları öğreneceksiniz.

Tavşanlarda vücut ısısı

Hayvanın vücudunun sıcaklığı birçok faktörden etkilenir: gözaltı koşullarından ve hatta yılın zamanına kadar. Ayrıca, tavşanlarda bu göstergenin zaman zaman değişebileceğini daima hatırlamanız gerekir. İklim değişikliği, tutukluluk koşulları ve yılın zamanı, hayvanların durumunu izlemek için gereklidir.

Önemli! Hayvanın davranışında herhangi bir değişiklik olursa, yemek yemeyi reddeder, huzursuz davranır, ya da tersine, az hareket eder, sürekli hareket eder, yutar ya da hapşırır, problemler ya da hastalıklar hakkında konuşabilir. Bir defada panik yapmak gerekli değildir, ancak sıcaklık mutlaka ölçülmelidir. Abartılmış veya sade ise Veterinerle görüşmelisin.

Yaz aylarında

Yetişkinler için vücut ısısı endeksi + 38-40 ° C’de dalgalanma gösterebilir. Yazın, sıcak gözaltı koşullarında, göstergeler +41 ° C’ye çıkabilir. Yaz aylarında evcil hayvanlarda norm + 38,5-39,5 ° C’dir. +42,5 ° C veya daha fazla bir artış varsa, bu problemleri gösterir.

Yenidoğan tavşanlar yaşlı yetişkinlerden sadece görünüş olarak değil, aynı zamanda sıcaklık belirteçleri açısından da farklılık gösterirler, daha yüksek bir sıcaklığa sahiptirler ve + 40-41 ° C arasında tutulurlar (+35 ° C’ye düşme kritik olarak kabul edilir, ve +42 ° C’ye yükselir) ve daha fazlası). İki veya üç aylık yaştaki gençler, aynı seviyede kalırken, kritik seviyeler +32 ve +42 ° C’dir – evcil hayvanın aşırı soğutulması veya aşırı ısınması hakkında konuşurlar.
Bir kafes içinde tavşanlar
Yazın sadece vücudun sıcaklığını değil, aynı zamanda dış ortamı da izlemek çok önemlidir. İçerik için en uygun olanı + 15-17 ° C olacaktır. Ortam sıcaklığı artan değişiklikleri ile gözlenebilir ve hayvanın durumu – bu + 23-25 ​​° C ‘ye kadar yükselirse, tavşan başlar nefes hızlandı ve + 30 ° C’ de nefes darlığı başlar. Özellikle sıcak günlerde, hayvanlara daha fazla su vermeniz ve gölgede kafesi bırakmanız gerekir, böylece evcil hayvanlar bir sıcak çarpması olmazlar (aynı zamanda vücut ısısı işaretlerine de yansır).

Farklı ırkların eski tavşanlarının nasıl yaşadığını öğrenin.

Kışın

Kışın bir yetişkin ve genç için gösterge, hayvanların sokakta tutulması durumunda +37 ° C’ye düşürülebilir, bu durum dış koşullara uyum sağlayabileceğinden oldukça normaldir. Kritik değerler +30 ° C ve altında, Bu durumda doktorlara hemen başvurulmalıdır.
Atkılarda tavşanlar
Hava sıcaklığı azalırsa, tavşanlar güneşin tadını çıkararak bunu telafi eder. Vücudunun performansını azaltmak için oldukça sakin bir şekilde tepki verir, daha önce hazırlık çalışmaları yapıldıysa (tavşanlar yavaşça sokakta havayı soğutmak için kullanılır). Hayvanlar ara sıra yürüyüşler ile -20 ° C’ye kadar donları güvenli bir şekilde tolere edebilirler, bu durum yine de sokaktaki ve evdeki endekslerdeki ani değişiklikler nedeniyle istenmeyen bir durumdur. Eğer tavşanlar kış aylarında kafeslerde yaşarlarsa, sıcak bir astar boyayarak donlardan korurlar.

Biliyor musun Kuzey Amerika yerlileri, yüzyıllar önce dünyanın küçük olduğu bir efsaneye sahipti, tavşanlar “ateşli sakinlerden” ateş yaktılar ve onları soğuk ve karanlıktan kurtararak insanlara aktardılar.

Bir tavşanın sıcaklığı nasıl ölçülür?

Sıcaklık ölçmek, hem cıva hem de dijital insanlar için kullanılan basit bir termometre olabilir. Bu durumda ikincisi kullanmak daha iyidir, çünkü bir dakika veya iki sonuç elde etmek için izin verir, civa termometresi hayvan tutarken 6-7 dakika boyunca tutulmalıdır. Buna ek olarak, basit bir termometre genellikle camdan yapılır, böylece hayvana zarar verebilir (tavşan, parçalanmaya bağlı olarak yaralanma riskini artırarak hareket edebilir veya sinirlenebilir). Dijital, plastikten yapılmıştır, bu yüzden daha pratiktir, ayrıca çoğu zaman daha hareketlidir, çünkü hafifçe bükülebilir.
Bir tavuğun sıcaklığının ölçülmesi
Proses başlamadan önce, termometrenin dezenfekte edilmesi ve daha sonra petrol jeli veya özel bir jel ile yağlanması gerekir, çünkü anal deliğe enjekte edilir. Bazen bir bebek kremi de kullanılır, çünkü aynı zamanda termometre girişini de yumuşatır. Hayvan yatay bir yüzeye yerleştirilir ve biraz gerilir, pençeler düzeltilir.

Termometre, anal açıklığa yaklaşık 1-1.5 cm derinliğe kadar hafifçe sokulur, parametreler çıkarılır, termometre karakterize edilmelidir, ardından dikkatli bir şekilde çıkarılır. Eğer tavşan çok huzursuz davranırsa, gerizekalı ve okumaya izin vermiyorsa, o zaman onun sakinleştiği zaman biraz daha geçmesine izin vermek ve sıcaklığı ölçmek daha iyidir.

Önemli! Birlikte bir ölçüm yapmak daha iyidir. Bu, bir kişinin hayvanı bekletmesine, işlemi sakinleştirmesine ve ikincinin ölçüm yapmasına izin verir.

Prosedürü birlikte yürütürseniz – tavşanı dizlerinin üzerine getirin ve ellerinizi saklayın ya da koltuk altına yerleştirin. Yardımcı hayvanın karşısında yer almalı ve hayvanın arka ayaklarını tutmalıdır. Bundan sonra, termometreyi doğru bir şekilde girmeniz gerekir, bu sırada ikinci kişi evcil hayvanı korur, böylelikle seğirmez ve kırılmaz.

Video: Hayvanlarda sıcaklık nasıl ölçülür?

Ne sıcaklık ise

Bir termometrenin sadece bir tanığına dayanarak bir şey yap, gerekli değil. Stres veya prosedürün kendisinin bir sonucu olarak hafifçe artırılabilirler. Küçük değişiklikler oldukça normaldir, ancak eğer göstergeler daha uzun kalırsa, sapmalar çok büyüktür, hayvan huzursuz davranır, hastalığın belirgin belirtileri vardır ya da başka belirtiler görürsünüz, daha ciddi önlemlere geçmeniz gerekir.

İnsanlarda tehlikeli olan yaygın tavşan hastalıklarını okuyun.

Norm üstünde

Çoğu zaman, küçük bir ateş, stresi veya aşırı ısınmayı gösterebilir. Eğer bu ilk ise, kendiliğinden geçecek ve sıcaklık çok değişmeyecektir. Hayvanın anatomik yapısı nedeniyle ter bezleri olmadığı ve termoregülasyonun kulaklara ve solunum sistemine bağlı olduğu için aşırı ısınma ortadan kaldırılmalıdır.

Tavşanlar ateşli ise ne yapmalı?

 • Evcil hayvanın kulaklarını nemli ve serin bir bezle silin. Sıradan sularda söndürülür. Bu basit hareket nedeniyle kulaklar soğutulur ve genel vücut sıcaklığı da azalır. Bu ipucu, hava sıcakken de kullanılabilir – kulaklarınızı günde 5-10 dakika siliniz ve tavşan çok daha iyi hissedecektir, ısıyı taşımanız daha kolay olacaktır.
 • Tavşan kulakları

 • Odayı düzenli olarak havalandırın. Yaz aylarında bol su alalım. Mümkünse, soğutma sistemlerini kullanın (fanları evcil hayvanlara yönlendirmeyin – ciddi şekilde hastalanabilir).
 • +41 ° C’den fazla sabit bir artış varsa, hayvan depresif olur, az hareket eder, yemez, iyi nefes almaz (nefes darlığı veya hırıltılı solunum), sonra doktora gösterilmelidir. Benzer belirtiler pnömoni hakkında konuşabilir.
 • Hayvanın hapşırdığı ve sıcaklığın biraz arttığında, kafesin ve evin temizlenmesi gerekir. Benzer bir problem, tozlu ya da sadece kir olan kötü bir samandan kaynaklanabilir. Çöp ve samanı kontrol edin, alerjiye neden olabilirler. Sorun çözülürse böyle bir semptom çok hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır.
 • Bir kafes içinde tavşan

 • Tavşan hapşırdığında, sabit bir sıcaklık artışı vardır – bir doktorun akciğerleri bir infeksiyon için bir stetoskop ile dinleyebileceği gibi, görmek daha iyidir. Burundan ve gözlerden deşarj durumunda – bu da bir veteriner tarafından tedavi edilmesini gerektiren bir soğuk algınlığı belirtisi olabilir.
Biliyor musun Meksika’da, yere biraz sıçramak için alkollü içecekler içmeden önce bir gelenek var. Bu tavşanlar için bir fedakarlıktır. Tek bir efsane ile bağlantılı. Bir zamanlar Mayagual adında bir kadın, tarlada dolaşan bir tavşan gördü. agave yediler ve tarlada çok aktif bir şekilde, tamamen anlaşılmaz bir halde koşmaya başladılar. Böylece agavun alkolik özelliklerini keşfetti ve ondan bir ilaç hazırlamaya başladı. Tanrılar onu bunun için bir tanrıça haline getirdi. Ondan sonra Azteklerin zehirlenmesinin patronları olan 400 tavşanı doğurdu.

Norm altında

Normal göstergelerin düşürülmesi çok ciddi sağlık sorunları hakkında konuşabilir. Bu göstergeler uzmanlar tarafından acil müdahale gerektirir. Vücut sıcaklığındaki bir azalma, karmaşık enfeksiyonların şok veya geç aşamalarını gösterebilir.

Hemen bir doktora başvurma olasılığı yoksa, o zaman evde sıcaklığı yükseltmek için önlem almanız gerekir:

 1. Hayvanı ılık su altında yıkayabilirsiniz. Bu durumda başınızı ıslatamazsınız. Bundan sonra, vücut kurutulmalı ve bir bez, havlu veya pazara sarılmalı ve ısıya yerleştirilmelidir.
 2. Banyo tavşanlar

 3. Varsa, özel bir kızılötesi lamba kullanın (kümes hayvanlarında ve çiftlik hayvanlarında kullanıldığı gibi herhangi bir veteriner veya ekonomik mağazadan satın alınabilir). Lambada +40 ° C’de optimum anahtarlama.
 4. Evcil hayvanınızı sıcaklığınızla ıslatabilirsiniz. Özellikle iyi bir bebek iseniz, sadece sıcak değil, aynı zamanda sahibinin yanında sakinleşir.
 5. Sıcak su şişelerini veya sıcak su şişelerini kullanın, bunları karnınızın altına veya hayvanın yanına koyun. Bulanık şişeleri yakmayacak şekilde sıcak şişeleri havluya sardığınızdan emin olun.
 6. Hayvanı ısıtılmış havlu veya demirle sarın.
Tavşanlarda göz ve kulak hastalıklarını tedavi etmenin nedenleri ve yöntemleri hakkında bilgi edinin ve kulaklı hayvanları aşılamak için hangi hastalıkların gerekli olduğunu öğrenin.

Vücudun sıcaklığının en az +38 ° C’ye yükseltilmesi arzu edilir. Göstergeler yükseldiğinde – hemen bir doktora danışın. Tavşanın sıcaklığı değişkendir. Bu kabarık yaratıklar oldukça hassastır ve her türlü değişime sert tepki verirler, bu yüzden her şeyden etkilenebilirler: stres, kötü gözaltı koşulları ve diğer birçok faktör. Genellikle sıcaklıktaki küçük dalgalanmalar normdur, ancak problem devam ederse ve diğer semptomlar buna eşlik ederse, daima bir doktora başvurmalısınız. Bu adım evcil hayvanla ilgili ciddi sağlık sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.