Bir tavşan dişleri: yapının özellikleri ve olası problemler

tavşan
Sağlıklı tavşan yükseltmek için, anatomik ve fizyolojik ile ilgili bazı detayları bilmek gerekir. Bu yazıda dişler Kabarık üzerinde durulacak – kendi yapısının özelliklerine, iyi durumda tutmak için ne kadar önemli ve evde yaşayan tavşanların ağız boşluğu özen yoksa neyi ortaya çıkabilir.

Diş yapısının özellikleri

Uzun kulaklı hayvanların dişleri çok güçlüdür ve yaşam boyunca büyür. Yabani doğa şartlarında, hayvanların sağlıklı bir şekilde, sağlıklı bir şekilde, sağlam bir şekilde seçilmiş kaba yiyecekler yardımı ile korunmaları yeterlidir, fakat esaret altında, bu yüzden, dişlerin bakımı, evcil hayvanın sahipleriyle ilgilidir.

Önemli! Tavşanlar genellikle çene yapısından dolayı yanlışlıkla kemirgenlere atfedilirler, ama aslında, tüyler, tavşanın ayrılmasına aittir.

Yetişkin tavşanlarda

Tavşanların çeneleri, hayvanların tüylerin ömrü boyunca büyüyen çok güçlü kesici dişleri (üstte ve alttan 2’si) ile ayırt edilir. Kesenin arkasında köpeklerin yokluğu ve daha sonra da azı dişleri nedeniyle oluşan 2-3 cm’lik boş bir alan izlenir. Toplamda, yetişkin hayvanlarda 28 diş, 6 kesici ve 22 çiğneme (yerli) var.
Bir tavşanda dişlerin çene yapması
Düzensizdirler, 16 tanesi üstte ve alt çenede 12’dir. Kesici dişler hayvanlar ön duvarları emaye kaplı ve emaye ters tarafı eksik, bir diş daha güçlü yapmak ve eziyet keskin vardı ve tavşan, sırasıyla katı gıda yiyebilirsiniz yardımcı olan, ileri itilir.

Tavşanlarda çiğneme dişleri kök ve köklere ayrılır, hayvanların kaba sebze yemeklerini öğütmek ve çiğnemek için gereklidirler.

Kulaklı hayvanların bakımını ve bakımını doğru bir şekilde düzenlemek için evde yetiştirme tavşanlarının tüm inceliklerini öğrenmelisiniz.

Genç

Tavşanlarda süt dişleri uteroda oluşur ve 16 diş ile ışığa görünür. Yaşamın ilk ayı boyunca, daha kesin olmak gerekirse, 18. günde, onlar da dökülür ve yerini kalıcı olanlarla değiştirirler. Böylece, cinsinden bir ay içinde, 28 dişi zaten mevcuttur.
Genç hayvanlarda dişler

Dişlerle ilişkili hastalıklar

Yetersiz beslenme ve ağız bakımı nedeniyle, hayvanlarda sağlık sorunları olabilir. Bu sebeple ortaya çıkabilecek tavşanların temel hastalıklarına bakalım.

Biliyor musun İspanya ismi, “tavşanların kıyısında” anlamına gelen antik Fenike sözcüğü “Gy-spanim” den gelmektedir.

Malokklyuziya

Yanlış bir ısırık, yani, yanlış bir çene kapatılması, doğuştan veya edinilmiş olabilen maloklüzyon olarak adlandırılır. Hastalık kalıtsal değilse, o zaman hayvanda çeşitli nedenlerle gelişebilir, yani:

 1. Yanlış beslenme. Kurbağanın dişlerini sağlıklı tutabilmek için, yiyecekleri uzun süre ve iyice çiğnemek gerekir ve bu nedenle hayvanın yediği şey önemlidir. Taze ot ve saman, bu hayvanlar için 5-10 dakika harcadıkları çiğneme için mükemmel bir besindir. Bu süre boyunca dişleri eşit olarak topraklanır. Ancak uzun çiğneme gerektirmediği ve hızlı doygunluğa katkıda bulunduğu için kuru ve yüksek kalorili yemlerden kaçınılmalıdır. Gıda ile evcil hayvanın, kemik işlemlerinin düzgün bir şekilde dikilmesi için gerekli olan yeterli silikon tuzları (silikatlar) alması gerekir. Silikatlar çimenlerde, sebzelerde, meyvelerde ve ağaç kabuğunda yeterli miktarlarda bulunurlar.
 2. Çene yaralanması sonucu.
 3. Ağız boşluğunda bakteriyel bir enfeksiyondan sonra.

Tavşanlarda maloklüzyon
Petokoklinin evcil hayvanının aşağıdaki belirtilerle belirleyebileceğini belirleyin:

 • iştah azalması;
 • evcil hayvan kürk fırlatmaz veya temizlemez;
 • Gece dışkılarını yemeyin;
 • tavşan sevgili katı yiyeceklerini, hatta saman ve otu terk eder;
 • hayvanın dişleri sarıya döner ve köklerinde kararır;
 • sindirim sistemi anormallikleri ve sonuç olarak – dışkı yokluğu;
 • ağızda kanama ve iltihaplanma;
 • Ağız çevresinde güçlü salya, ıslak yün;
 • hayvan dişleriyle gıcırdamaya başlar;
 • hayvanın vücut ağırlığının azalması;
 • zayıflık ve uyuşukluk.

Video: tavşan maloklüzyon, diş budama

Eğer malkoklyuziya doğrulanırsa, önlem almak ve hayvana yardım etmek gerekir. Öncelikle, varsa, iltihaplı mukoza zarını durulayın ve anti-enflamatuar ilaçlar ile tedavi edin.

Worth nasıl davranacağını bilmek: tavşan sistiserkoz, stomatit, pododermatitis, gaz, viral hemorajik hastalığı, konjunktivit, uyuz ve pastörellozu.

Daha sonra, durumun ihmaline bağlı olarak, dişler özel maşa ile budanır veya testere ile kesilir.
Dişleri özel maşa ile kesiyoruzTavşanın dişlerini maşa ile kesiyoruz

Abscesses ve suppuration

Nedeniyle bir sonucu olarak, bu iltihap başlar ve bağlantı anaerobik bakteriler eğer bir tavşan ağzı oluşmuş yaralar içinde uygunsuz lokma, ne kalın gıda, yaralanma, çok keskin ve uzun dişler için, sağlık Ushastik için büyük bir tehlikedir bir apse, gelişebilir .

Biliyor musun Yerken, tavşan 60 saniyede 120’den fazla çene hareketi gerçekleştirir.

Apse korkunçtur, çünkü acıya, zehirlenmeye neden olur ve iç rüptürü ile hayvanın dolaşım sistemine girebilir ve ölümüne yol açabilir. Bu nedenle, hastalıkların derhal tedavi edilmesini ve teşhis edilmesini sağlamak için, tavşanlarda bu rahatsızlığın ana semptomlarını bilmek son derece önemlidir.

 1. Bolca tükürük salgısı.
 2. Şişme.
 3. Azalmış iştah ve yemeyi reddetme.
 4. Artan vücut ısısı.

Tavşanlarda apse
Tavşanın apse ettiği en ufak bir şüphede, bir veteriner kliniğine gitmek gerekir, sadece bir uzman tanı koyabilir ve doğru tedaviyi önerebilir. Bu sorun cerrahi müdahale, uygun antibiyotikler ve daha sonra bağırsak mikroflorasını normalleştirmek için probiyotikler olmaksızın çözülemez.

Tavşan yetiştiricileri tavşanlarda apse tedavisi için nedenleri ve yöntemleri düşünmelidir.

Ameliyattan sonra hayvanın, yaraların tamamen iyileşmesinin ardından inflamasyonun giderilmesi, iyileşmesi ve drenajın giderilmesini içeren rehabilitasyona ihtiyacı olacaktır.
Tavşan Rehabilitasyonu

Bir tavşan dişinde olası problemler

Ağızdaki kök süreçleri ile ilgili yukarıdaki sorunlara ek olarak, uygun olmayan büyüme ve dişlerin yer değiştirmesi nedeniyle, başka sorunlar ortaya çıkabilir.

Neden dişleri ile biler

Gıcırdayarak ve çenelerle dokunmak her zaman evcil hayvanın sağlık sorunlarına sahip olduğunu göstermez, ancak yine de bu tür anları dinlemelidir. Bir tavşan çok yüksek sesle dişleri yaratırsa, acı vermesi anlamına gelebilir ve rahatsızlık hisseder, ama aynı zamanda davranışı değişecek, halsizleşecek ve iştahını kaybedecektir.

Evcil tavşanın ana ihtiyaçlarından biri de gıdaya duyulan ihtiyaçtır. Evde kulaklı hayvanları ne zaman ve ne zaman besleyeceklerini ve ayrıca tavşanlarda tavşan yemenin özelliklerini de göz önünde bulundurun.

Evcil hayvanın bu davranışı sahibinin ilgisi olmadan bırakılmamalıdır, hayvan hemen veterinere gösterilmelidir.

Ushastik iyi ruhlara Ama eğer o sadece duygu ve duyguların bir tezahürü olduğunu ve sadece hayvan sakin ve memnun olduğu anlamına gelir, endişe gereksizdir, meraklarını ve iştah tutar, ancak sessizce dişleri creaks.
Tavşan dişleri biler

Diş kırık ise ne yapmalı

Kırık diş hayvanı elbette tatsızdır, ama bu konuda panik yapmayın. Gerçek şu ki, tavşanların dişleri sadece 2-3 hafta içinde oldukça hızlı bir şekilde geri dönüyor. Hayvanın ağız boşluğunu inceleyin ve gerekirse, bitişik dişleri, çene doğru bir şekilde kapatılacak ve hayvanı çiğnemek için rahat olacak şekilde kesip atın.

Muhtemelen tavşanların sivrisineklerden nasıl korunacağını öğrenmek için yararlı olacaksınız.

Önleyici tedbirler

Sorunu kabul etmemek her zaman daha iyidir, bu nedenle sağlığını korumaya ve hayatlarını uzatmaya yardımcı olacak tavşanlar için bakım yaparken basit kurallara uymak çok önemlidir. Ana önleyici tedbirler şunları içerir:

 1. Uygun beslenme – Hayvanların beslenmesinde, vitamin ve minerallerin yanı sıra kaba ve sulu besinler bulunmalıdır.
 2. Evcil kafes güvenli olmalı – içinde keskin nesneler olmamalı, yaralanmaya neden olabilir.
 3. Düzenli denetimler – Veteriner hekime bağımsız olarak veya 3-4 ay içerisinde 1 kez cevap vermek mümkündür.

Veteriner köpeği
Bunlar, tavşanların dişlerinin yapısının özellikleri ve bunlarla ortaya çıkabilecek sorunların bir listesidir. Evcil hayvanlara uygun bakım ve özenli tutum sayesinde olası sıkıntılardan kaçının.