Bir serada çilek yetiştirmek nasıl

çilek
Çilek veya bahçe çileği gibi lezzetli ve sağlıklı meyveler, tüm yıl boyunca sera koşullarında yetiştirilebilir. Bu kuruluşun başarısı, çeşitliliğin yetkili seçimine ve bitkinin uygun bakımına bağlıdır. Sera içinde çilek yetiştirme konusunda daha fazla bilgi bulacaksınız.

En iyi sera çeşitleri

Serada çilek Büyüyen bakılmaksızın mevsim ve hava koşullarının, masada lezzetli ev yapımı meyve fırsatı verir, sen çalı kompakt yerleşim alanından tasarruf mahsulünün büyük bir yüzdesini elinde tutmasına olanak verir.

Uzun vadeli testlerle deneyimli kamyon üreticileri, kapalı bir alanda yetiştikleri zaman hangi tür bahçe çileğinin en iyi verimi gösterdiklerini belirlediler. Bunu yapmak için, yüksek verimli, tamir, kendi kendine tozlaşan, nötr gün çeşitlerini seçin. Sizlere genel bir düzinelerce popüler türün bir özetini ve kısa bir açıklamasını derledik.

 • “Albion”. Birden fazla meyve çeşidi elde edilebilir. 2006 yılında ABD’de geri çekildi. Yüksek verim (sezon başına bir çalıdan 0.4-2 kg), büyük meyveler (her biri 40-60 g), keskin hava değişikliklerine karşı direnç, antraknoz ve gri çürüktür.
 • Biliyor musun Bizim için her zamanki kırmızıya ek olarak, ananas tadı olan beyaz bir çilek de var.
 • “Brighton”. Amerikan yetiştiricileri tarafından yetiştirilen yarı-montan, büyük cins çeşitliliği. Bolca çiçek açan kompakt çalılara sahiptir. Karpuzu büyük – 50-60 g kütle, vernikli bir kaplama ile güzel kırmızı renk. İyi taşınabilme özelliği ile karakterizedirler. Bitki mantar hastalıklarına dayanıklıdır.
 • Gigantella. Hollanda’da türetilmiştir. 100 gr ağırlığa kadar büyük meyveler getiriyor Meyveleri yoğun, iyi taşınabilen, hoş bir tadı ve ananas aromasıyla. Bu çeşitteki çalılar kompakttır. Verim yüksek – sezon başına bir çalıdan 3 kg’a kadar.
 • Taç. Çeşit 1972 yılında Hollandalı yetiştiricilere yetiştirildi. Yüksek verim seviyesi, uzun meyve verimi, kış sertliği (-22 dereceye kadar), kuraklık direnci, çoğu mantar hastalığına karşı direnç nedeniyle popüler olmuştur. “Taç” meyveleri orta büyüklükte – 15-30 gr, orta yoğunlukta, sulu ve lezzetlidir.
 • “Kraliçe Elizabeth” Yüksek verimli çeşitlilik – bir çalı sezon başına 1,5 kg’a kadar çıkmaktadır. onun avantajları arasında – kompakt çalılar, uzun çoklu (iki ila beş kez) meyve, Mayıs ayında erken hasat, direnç don ve çoğu hastalığı (metrekare başına altı adet kadar dikilebilir). Meyveleri lezzetlidir, iyi taşınabilir, uzun süre saklanır. Çeşitlilik yüksek sıcaklıklara ve su basmasına tahammül etmez.
 • “Octave”. Ukraynalı yetiştiricilerden çeşitler. İyi taşınan yüksek verim, orta boy sulu ve güçlü meyveler ile ayırt edilir.
 • San Andreas. ABD’de yetiştirilmektedir. Bir mevsimin dört katı, mükemmel korunmuş ve taşınan orta büyüklükteki (30-35 g) yoğun meyveleri ile bozulur. Ortalama verim, sezon başına çalılık başına 1 kg’dır. Bitki hastalıklara, özellikle de yamaya karşı dayanıklıdır. San Andreas
 • “Sonata”. Hollandalı çeşidi, 14 yıllığına atıldı. Tat özellikleri ve görünümlerine göre, meyveler standart Elsanta çeşidine eşittir. Bitki kış dayanıklı, iddiasız, yüksek verimli – çalılıktan 1,5 kg’a kadar. Çilekler iyi taşınır ve depolanır. Hoş bir tada, neredeyse mükemmel bir şekle ve iştah açıcı bir çilek tadına sahiptirler.
 • Biliyor musun En büyük çilek Japon bir ikametçi Koji Nakao tarafından yetiştirildi. Meyveleri 250 g’lık bir kütleye sahipken, ortalama olarak meyveler 15-30 gr ağırlığa ulaşmaktadır.
 • “Tatlım.” Erken olgun iddiasız çeşitliliği. Glitter ile orta ve büyük güzel meyveleri getiriyor. Et, lezzetli, sulu, mükemmel tatlı özellikleri ile karakterize, 4.6-5 puan olarak tahmin ediliyor. Çilekler iyi taşınır ve iyi korunur. Sezon başına bir çalı yaklaşık 1.2 kg getirir. Bitki dona karşı direnç, hastalıklara ve zararlılara karşı direnç ile karakterizedir.
 • ‘Elsanta’.Hollandalı üretim çeşitliliği. Verim, çalılık başına 1.5-2 kg’dır. Bu çileğin ana avantajı, en yüksek puanla işaretlenmiş, mükemmel tatlı tada sahip 40-45 g. Mükemmel bir şekilde taşınırlar, uzun süre bozulmazlar. Yamalara ve gri çürümeye karşı dayanıklıdır. 'Elsanta'

İyi çilek fideleri nasıl seçilir

Cömert bir hasat elde etmek için, doğru çeşitliliğe ek olarak, hala kaliteli fide satın almanız gerekir. Bitkilerle satın alırken aşağıdaki manipülasyonları yapmanız gerekir:

 • yaprakları incelemek – onlar sağlıklı bir görünüm, zengin bir yeşil renk, lekeler, kırışıklıklar, noktalar ve zararlara sahip olmamalıdır;
 • sayfaları saymak için – çıkışta en az üç olmalı;
 • Çürük, lekelerin yokluğu için kök boynunu incelemek ve aynı zamanda kapasitesini tahmin etmek (norm olarak – çapı 5 mm’den az olmamak üzere);
 • Köklerin durumunu değerlendirir – en az 7 cm uzunluğunda sağlıklı ve iyi gelişmiş olmalıdırlar.

Satılık çilek yetiştirmeyi planlayanlar için, özel koşullar altında uterus çalılarından yetişen bitkiler – sağlıklı fideleri satın almanızı öneririz. Bu tür fideler geleneksel olanlardan çok daha pahalıdır, ancak hastalıklara ve zararlılara karşı yüksek direnç gösterirler, en yüksek verimi gösterirler.
Çilek fidesi
Maksimum verim, zamana bağlı çiçek saplarına sahip olan bitkilerden elde edilebilir. Bu nedenle, sertifikalı sertifikalı bahçecilik ve fidanlıklarda fide satın almak en iyisidir.

Önemli! Yapraklardaki beyaz noktaların varlığı, mantar hastalıkları ile enfekte olduğunu gösterir. Soluk yapraklar çaresiz bir yanığın varlığını gösterir. Yaprakların yapraklarının buruşması kene tarafından yenilginin bir belirtisidir. Yukarıdaki belirtileri olan bitkilerin satın alınmasından terk edilmelidir.

Büyümek için toprak

Dikim zaman toprak kompozisyonu olduğunda dikkat etmelisiniz ilk şey. Fidanların seraya yerleştirilmesinden bir yıl önce hazırlanır. En iyi sonuç, tahıl ürünlerinden sonra kullanılan besin toprağında elde edilebilir.

Toprağın hava ve nem geçirgenliğini artıracak ve asitlik seviyesini en uygun hale getirecek gerekli eser elementler ve turba ile doygunluk için humus veya kompost gübre üretin. Toprak çok asidik ise, kireç yapmak için gerekli olacaktır – yüz parça başına 50 kg.
kir

Toprağın asitliğini nasıl belirleyeceğimizi ve sitenin nasıl kirletileceğini okumanızı tavsiye ederiz.

Önceden nemlendirilmiş topraklara inmeden önce aşağıdakileri yapın:

 • süperfosfat – 30 g / 1 metrekare. m;
 • Potasyum klorür – 15 g / 1 metrekare. m.

Fidan dikimi

Bugün çileklerin üç şekilde büyümesi tercih edilmektedir:

 • Geleneksel – yerde.
 • Tencerelerde.
 • Plastik torbalarda veya torbalarda.

İkinci durumda, bitki, serada yeri azaltmak, bakım işini kolaylaştırmak ve daha iyi verim elde etmek için önemli ölçüde yatay ve dikey bir konumda yetiştirilebilir. Her bir sotkada, her zamanki gibi ekilirken aynı sayıda çalı 30-40 dönümlük bir alana sığacaktır.
Video: serada çilek fidanları dikim

Klasik düzeni

Dikim iki satırlı bir yöntemle veya dama tahtası düzeninde gerçekleştirilir. şeritler arasındaki 25-30 cm – – sıralar arası mesafe burçlar arasına 30-40 cm olmalıdır. tencere satın fideler, o zaman yer koma bozmadan 10 cm derinliğinde işleme göre kuyulara nakledilen 80-100 cm ise.

Hasattan sonra çileklere nasıl özen gösterildiğini ve ayrıca yaprakların ve bıyık bıçağı kesiminin ne zaman ve nasıl yapılacağını okumayı öneririz.

Büyüme noktası, zemin üzerinde kalmalıdır. Dikimden sonra bitkiler sulanır ve talaş, saman, jeotekstil veya diğer malzemelerle ekilir. Ekimden sonra ilk ayda sulama yapılır.

Özel tencere

Hollanda teknolojisi, ayrı tencerelerde fidan dikmeyi içerir. Beş ila altı katmanda bulunurlar – böylece her metrekarede yaklaşık 50 çalılık bulunur.
Tencere Çilek

Çömlekçilik için bir alt tabaka hazırlamanız gerekir:

 • turba (iki parça);
 • perlit (bir kısım);
 • talaş (1,5 parça).

Kaplar 18-20 cm çapında olmalı, plastikten, ahşaptan yapılmalı, fakat metalden yapılmamalıdır. Özel bağlantı elemanlarına asılırlar, ahşap veya metal raflar üzerine yerleştirilirler.

Her zamanki ev bitkileri olarak ekilen çilek çalılar: bir alt-tabaka üzerine kap, ıslak koşullar dolu alt drenaj tabakası koymak düzgün da kök sistemine yerleştirilmiş ve alt-tabaka sıkıştırma hafifçe serpilir. Dikim sonunda, bitkilerin sulanması gerekir. Fazla nemi çıkarmak için tencerede bir drenaj deliğinin varlığını unutmamak önemlidir.

Önemli! Bu kültivasyon yöntemi, çok güçlü bir kök sistemine ve yüksek gövdeye sahip çeşitler için uygun değildir.

Video: tencere içinde büyüyen çilek

Paketlerde

Saksı yetiştiriciliğine bir alternatif, çiftçiler arasında popülerlik kazanan plastik poşetlere ekmektir. Maliyetle, bu yöntem çok daha ucuzdur.

Fin teknolojisinde çilek yetiştirme teknolojileri, hidroponik, tırmanma ve çilek çileği hakkında bilgi edinin.

Bunun özü, alt katmanın, tercihen monte edilen, raflardan istiflenen, askılardan asılan, yere yerleştirilen, büyük beyaz plastik torbalarda kaplanmasıdır. Torbaların arzu edilen boyutu 16 x 210 cm’dir.

torba tabanında bir drenaj genişletilmiş kil yerleştirilir ve daha sonra eşit oranlarda turba ve perlit yapılmış bir alt tabaka (çim toprak, nehir kum, talaş ve humus da uygun bir karışım) ile doldurun. Daha sonra torba boyunca, 8 cm’lik kesikler, birbirinden 25-30 cm’lik bir mesafede yapılır. Fidelerin çalılarını yerleştirirler.

Çilek yetiştirmek için, bu teknoloji damla sulama organizasyonu gerektirecektir. Polietilen torbalar yerine, polipropilen torbalar da örneğin şekerden kullanılır.
Paketlerde Çilek

Önemli! Bir metrekare başına en fazla üç paket veya torbaya sahip olmak gereklidir.

Serada çilek için koşullar ve bakım

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi biriyle ekim yapıldıktan sonra, bitki için elverişli koşullara ve aşağıdakileri içerecek olan düzenli düzenli bakımlara dikkat etmek gerekir:

 • sulama;
 • havalandırma;
 • üst pansuman;
 • önleyici tedavi.

Ek aydınlatma

Çileklerin büyümesi ve gelişmesi için aydınlatma çok önemlidir. Çileklerin yıl boyunca yetiştirildiği serada, 10-14 saatlik bir ışık günü gözlenmesi gerekmektedir. Bunu başarmak için, 8 ila 11:00 ve 5 ile 20:00 arasında ek ışık kaynakları eklemeniz gerekir.
Seralar için lambalar
Bu peduncles serbest bırakılması, çiçeklenme ve meyve verme dönemlerinde özellikle önemlidir. Ek aydınlatma kaynakları olarak, flüoresan lambaların kullanılması gerekir.

Eğer çeşitli nötr gün ışığı dikmeyi seçtiyseniz, yukarıdaki şartlar yerine getirildiyse, tesis gerekli miktarda ışıkla tam olarak sağlanacaktır.

Gün ışığının süresini artırmak, daha hızlı çiçeklenme ve daha hızlı meyve vermeyi sağlar. Örneğin, sekiz saatlik bir ışık günü ile, bitki dikimden iki hafta sonra çiçek açar ve yumurtalık 1,5 ay sonra verecektir. Saat 16’da – çiçekler 10 gün sonra ve meyve yumurtalıkları sonra ortaya çıkar – 35-37 gün içinde.

havalandırma

Havalandırma, sera içerisindeki sıcaklık +21 dereceye ulaştığında gerçekleştirilir. Gündüz yapın. Havalandırma sistemi manuel veya otomatik olabilir.
Sera havalandırma
Havalandırma sayesinde temiz hava seraya girer ve ılık gelir. Böylece, nem ve sıcaklığı düşürmek, çoğu hastalığın gelişmesini önlemek.

sıcaklık

Bir serada dikim yaparken, sıcaklık +10 dereceden yüksek olmamalıdır. Büyüdükçe, yavaş yavaş +18 … + 20 dereceye yükseltilmesi gerekecek. Tomurcuklar çiçek açtıklarında, +20 … + 24 derece civarında olmalıdır. Gelecekte – +22 ila +24 derece.

seralar “Breadbasket”, “hemşire”, Mitlayderu ile “Sinyor Tomato”, hem de Polikarbonat plastik ve polipropilen boru üzerinden bir sera yapmak için öğrenirler.

Hava nem

Bitki ekimi yapılırken seradaki nem oranı% 85 olarak korunmalıdır. Çalılar toprağa kök saldığında,% 75’e indirilmesi gerekecektir. Çiçeklenme ve meyve verme aşamasında, bu gösterge yaklaşık% 70 olarak ayarlanmalıdır.

Biliyor musun Fransız Devrimi’nin laik bir evi olan Theresa Tallien, cildinin parlaklığını korumak için çilek banyolarını kullandı. Böyle bir prosedür yaklaşık 10 kilogram çilek aldı.

Sera içinde çilek

Bu, nem seviyesini sıkı bir şekilde izlemek için gereklidir, çünkü bu, mantar hastalıklarının gelişimini etkileyen faktörlerden biridir.

sulama

Dikimden bir ay sonra her 7-10 günde bir sulamaya başlamak gerekir. Sulama, akşamları ılık su ile gerçekleştirilir. Bitkilerin sulanmadığından emin olmak çok önemlidir. Aksi halde sulu bir meyve getirecekler. Ayrıca, su basması çürük ve mantar hastalıklarına zarar vermekle tehdit eder.

Muhtemelen, çilekleri sulamak için ne sıklıkta ihtiyaç duyduğunuzu, otomatik damlama sulamalarını nasıl organize edeceğinizi ve ayrıca bir damla sulama sisteminin sera için ne kadar iyi olduğunu bilmek isteyeceksiniz.

Çilek, suyun köklere doğrudan gelmesi ve saplara ve yapraklara düşmemesi en iyisidir. Bu, damlama veya otomatik sulama organizasyonu ile sağlanabilir. Bir damlama sistemi yardımıyla, gübreler de tanıtılmaktadır. Böyle bir sistem bir mağazada satın alınabilir veya kendi elleriyle donatılabilir.

tozlaşma

Eğer kendi kendine tozlaşamayan çeşitleri seçerseniz, o zaman tozlaşma sağlamaları gerekecektir.
Çilek tozlaşması
Onun için birkaç yöntem kullanın:

 • kılavuzu;
 • fan;
 • böcekler;
 • Bir taslak;
 • su.

İlk yöntem, her zamanki doğal boya fırçaları ile gerçekleştirilmekte olup, bu yöntemle polen, bazı çalıların çiçeklerinden başkalarına aktarılmaktadır.

İkinci olarak, hava akımı poleni taşıyacak olan bir fanın kurulumuna başvurulur. 100 metrekarede. m üç araç gerektirecektir. Her gün çiçeklenme sırasında birkaç saat boyunca açılmaları gerekecektir.

Büyük tarlalarda böceklerin yardımı gerekecektir – bu amaçla seraya bir kovan yerleştirilir. Yöntemin bazı zahmet ve güvensizliğine rağmen, etkinliği% 95’e ulaşmaktadır.
Çilek tozlaşması
Polenatlı bitkiler de sabit kaynaklardan su ile püskürtülebilir. Bununla birlikte, bu durumda etkinlik% 45’dir. Polen, birbirinin karşısındaki seraların pencerelerini ve kapılarını açarsanız, taslak ile yayılır.

besleme

Üst pansuman için, bir potasyum klorür (10 litre su başına 10 g) ve amonyum nitrat (10 litre su başına 80 g) solüsyonu kullanabilirsiniz. Kök sistemi altına getirilir. Organik üst pansumanlar da etkilidir – bulamaç (bir ila beş), tavuk kiri (bir ila on). Top-giyinme her 14 günde bir yapılır.

Önemli! Çilekleri dölleyirken, önerilen konsantrasyonları gözlemlemek önemlidir, çünkü çok konsantre çözümler yanıklara neden olur.

Önleyici tedavi

Serada hastalıkların önlenmesi için düzenli olarak havalandırılmalı, toprağı ve havayı aşırı nemlendirmemelidir. Ayrıca, dikim sırasında çalılar ve gübre oranı arasındaki tavsiye edilen mesafe gözlenmelidir. Profilaksi için, fungisitlerin kök bölgesine girmesi bir damla yöntemi kullanılarak yapılır.

Seradaki çilekler vurulabilir:

 • gri çürük – profilaksi için düzenli havalandırma gereklidir, hastalıklı bitkilerin tedavisi için – çıkarılması; Gri çürük
 • beyaz lekelenme – sera içinde güçlü toprak nemi ve yüksek nem ile kışkırtıldı. “Falcon”, “Euparen”, bakır vitriol preparatları ile muamele edilir; Beyaz lekelenme
 • külleme – Su ve toprak ile gelişir. Bakır sülfat ve sabun çözeltisi ile işlenir; Külleme küf
 • geç yanıklık – Bitki zarar gördüğünde, kaldırılır. Geç yanıklık

Yüksek neme sahip çileklerin zararlıları sümüklü böceklere saldırabilir. Onları ortadan kaldırmak için tuzakları veya elle haşereleri toplamanız gerekir. Böylece, bir serada çilek yetiştirirken, neredeyse tüm yıl boyunca hasat yapabilirsin.

Bitkiyi kapalı bir zeminde işlerken sera etkisi bu dut için en uygun koşulları sağlar ve en yüksek verimi elde etmeyi sağlar. Yukarıda tarif ettiğimiz teknolojiler, yetiştirme sürecini basit ve uygun maliyetli hale getirmektedir.

Müşteri geribildirim

Mükemmel teknoloji yüksek sırt gösterir. Kök bölgesi iyi ısıtılmış, bitkilerin havalandırması büyük ölçüde iyileştirilmiştir, ekim basitleştirilmiştir ve meyvelerin toplanması basitleştirilmiştir.
Basit film tünellerinin kullanımı, erken, uzun vadeli hasat almayı ve ısıtma, havalandırma ve sisleme sistemlerinin yardımıyla mikro iklimin kontrolünü sağlar. Sera yöntemi, 8 ° C’lik bir sıcaklıkta fide dikmeye izin verir ve sıcaklık 18-20 ° C’ye yükseldiğinde, ilk hasat 70-80 günde elde edilir.
Otomatik gübreleme sistemi ve Mikro damla sulama sistemi, bitkilerin hassas bir şekilde kalibre edilmesini ve su tüketimini azaltmayı sağlar.

Rossich
https://fermer.ru/comment/193863#comment-193863
Serada, meyveler OG’deki kadar lezzetli değil.
Geçici barınaklarda, süper erken çeşitlerin yetiştirilmesi daha iyidir.Bu zamanda, meyveler daha pahalıdır.

Sorunuz
http://forum.prihoz.ru/viewtopic.php?p=532904sid=7877c6601eeaba2cf13370354b583bbb#p532904