Bir kaz nasıl öldürmek ve şerit

kaz
Kazlar genellikle iki amaç için yetiştirilir: et için ve tüy ve tüy almak için. Bir yetişkin yaklaşık 6 kg et, ortalama 2,5 kg yağ ve değerli bir karaciğer verir. Fırında bir kaz, birçok insan için geleneksel bir Noel yemeğidir. Ancak, kaz eti değerini ve kalitesini korumak ve raf ömrünü uzatmak için kuşun düzgün bir şekilde hasat edilmesi gerekmektedir. Makalemizde, kesime, koparmaya, kazın kesilmesine ve etin saklanmasına yönelik tavsiyeler bulunmaktadır.

Kaz ne zaman öldürülür: dış işaretler ve yaş

Kazma kazma için en uygun zamanı seçmek için çeşitli öneriler vardır. Bazıları yaşlara, diğerlerine – dışsal işaretlere dikkat etmeyi önerir. Genç kümes hayvanlarının öldürülme yaşı, kendisine verilen yem türüne bağlı olacaktır.

Doğal malzemelerle beslendiyse, kesim 7 aydan başlayarak yapılabilir. Bu durumda kesin yaş, aynı zamanda kuşun türüne de bağlı olacaktır: Bazıları beş aylıkken kesim için hazırdır. Bu, ortalama 4 kg ağırlığa ulaştığında.

Karma yemleri beslerken, kaz 2-3 ay içinde kesime hazırdır. Her şey ne kadar kilo aldığına bağlı olacak. Karışık yem çeşidi, 5 ay içinde evcil su kuşlarını öldürmeyi sağlar.

Özel broyler yemleriyle beslenmek, kuşların doğumdan 72 gün sonra kesileceğini varsayar. Kuşların ete hazır olup olmadığının belirlendiği bir başka yöntem kenevir testidir.
kazlar

Tavukların kesim ve işlenmesi teknolojisini tanımanız size yardımcı olacaktır.

Bunu yapmak için, tüy döktükten sonra tüylerin vücudunun üzerinde tüylerin büyümesine karşı bir ele geçirin. Yeni kenevir görülmezse ve kuş bakıldığında en az 4 kg ağırlığındaysa, kesilebilir.

Kaz kesimi ile gecikme olmamalıdır. Kuş aşırı pozlanmışsa, daha fazla yağ birikintisi birikecektir ve et tadı kaybedecektir. Hayatın ilk 5 yılında kuş tarafından maksimum verimlilik elde edilir. Bundan sonra sürünün bir güncelleme yapılması gerekecek.

Önemli! Kesimin kasım ayına kadar yapılması gerektiği unutulmamalıdır, çünkü kışın kuş ağır bir şekilde kayba uğrar. Bu süreden önce vaktiniz yoksa, kuşların bir yıl boyunca yalnız kalmaları gerekecektir. Eğer özel yemlerin beslenmesinde 72. günde kesim yapılmadıysa, 144’te üretilmesi gerekli olacaktır.

kazlar

Bir kuş nasıl hazırlanır

Kesimden önce kuşun hazırlanması çok önemlidir: Kuş aç karnına ve bağırsaklara sahip olmalıdır, bu nedenle beslenmesi kesmeden 8-12 saat önce kesilir. Bu dönemin gece gerekli olması daha iyidir. 12 saatten uzun süren açlıktan ötürü açlıktan ölmek: etin kalitesini olumsuz etkileyecektir.

Beslenme durmasıyla eş zamanlı olarak, kuş daha fazla içmeye başlar. Dahası, su aynı zamanda hafifçe tuzlanır – böylece et daha sonra daha uzun süre saklanabilir.

Kaz yağının yararlı özellikleri hakkında bilgi edinmenizi öneririz.

Kıtlık veya sözde doyurma dönemi için kazlar ayrı bir odada tutulur. Makbuz geceleri değil, gündüz ise, o zaman kuşların tutulduğu oda, karartılması gerekli olacaktır.

Evde mezbaha kazma: doğru teknik

Kaz kesim

Kazların kalitatif kesimini gerçekleştirenler arasında, iki yöntem yaygındır:

 1. Açık.
 2. İç.

dış

Kesim için harici bir yöntemle bilenmiş bir bıçak kullanın. Bu tekniğin adım adım talimatı aşağıdaki gibidir:

 1. Kafasında künt bir nesne ile kuş sersemletti.
 2. Koniyi ters yerleştirin.
 3. Kafanı sol elinle geçir.
 4. Boğazda bıçakla derin bir delinme yapın.
 5. Karotis arter ve juguler veni kesmek için keskin hareket.
 6. Kanı cam yapmak için bir süre karkastan ayrıl. Acele etmek gerekli değildir, çünkü tamamen tahliye edilmemiş et daha kısa bir kullanım ömrüne sahip olacaktır. Ortalama olarak, kan 15 ila 20 dakika arasında akar.
 7. Kılsız karkayı koniden çıkarın ve koparmaya başlayın.

Video: Kesim, koparma ve şarkı kaz

Önemli! Kaz gelecek bir kişi, bu işlemden önce anatomi ile tanışmak için tavsiye edilir. Keskin nesnelerle hassas ve hızlı hareketler yapmayı öğrenmelidir. Yani kesim daha hızlı, daha kolay ve daha doğru olacaktır.

Bir iç yöntem için, bir makas bir araç olarak gereklidir. Dıştan daha az zaman alır ve bu nedenle daha popülerdir.

Bu tekniğin adım adım talimatı şöyle görünecektir:

 1. Kuşları ip ile bağlayın.
 2. Her iki kanadı tek yönde katlayın.
 3. Kazlarını pençeleriyle askıya alın.
 4. Gagayı serbest bırak.
 5. Makası içine sokun ve juguler ve köprü damarını tek hareketle kesin.
 6. Gökyüzünde bir delinme yapın, beyinciğin bulunduğu kafatasının arkasına makas gönderin.
 7. Kanatları aç.
 8. Kan tahliye olsun.
 9. 20 dakika sonra koparmaya başlayabilirsiniz.

Bir kuşun iç kesim yöntemi

Çiftçiler tarafından kullanılan en basit yöntem, kuşun kafasını bir balta ile kesmek ve yayılmış kanatlarla kanaması için askıya almaktır.

Evde bir kaz nasıl koparılır

Evde 3 kaz tüyü alabilirsiniz:

 • kuru;
 • haşlanma kullanımı ile;
 • çeşitli cihazların yardımıyla.

Her birinin ayrıntılarını daha detaylı olarak tanımanızı öneririz.

Kuru el yöntemi

Bir kuru koparma yöntemi doğrudan kuş kesildikten sonra kullanılabilir. Bir süre olsa işe yaramaz.

Kolaylık için, kuşların kanatları ve pençeleri bağlanır. Kuş yatay bir yüzeye serilir. Tüyler dönüşümlü olarak el ile dönüşümlü olarak çıkarılır. Kuyruk bölgesinden başlayın, sonra toraksa ilerleyin ve boyun ve pençelerle bitirin. İlk önce geniş tüyleri toplayın, daha sonra küçük olanlara taşıyın.
Kaz koparma

Biliyor musun Moult sırasında kaz uçamaz. Molaşma yaklaşık 1,5 ay sürmektedir. Bütün bu zamanlar kuşlar, hazirenin yakınında yaşamaya çalışıyorlar, böylelikle yırtıcıların pençelerine düşmemek ve zamanla suya kurulacaklar.

Haşlama sonrası dekapaj

Belki de en popüler yöntem. Karkas parçalanmadan önce, kuşların kaynar su ile duşa alınmasından oluşur. Bu yüzden tüylerin yumuşatılması ve çekilirken elde edilmeleri mümkündür. Sadeliğe rağmen, yöntemin bazı dezavantajları vardır. İlk olarak tüyler kolayca çekilir, sadece karkas soğutulmamışken.

Bu nedenle koparma hızlı bir hızda yapılmalıdır. İkincisi, bu yöntemle, karkasın ömrü biraz kısaltılır. Üçüncü olarak, haşlanmış tüyler ve tüyler herhangi bir amaç için kullanılmaya uygun değildir. Sadece bertaraf edilebilirler.

Evde kazların nasıl doğacağını, kazların neden hastalandığını ve nasıl tedavi edileceğini, kazlar evde acele etmeye başladığında, hayatın ilk günlerinde kazlarla beslenmeyi öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Video: kaz nasıl

Makas makineleri ve diğer cihazların kullanımı

Perosemnye makineleri koparma işlemini önemli ölçüde kolaylaştırır. En popüler cihaz, santrifüj kuvvetinin etkisine dayanan, tamburlu bir makinedir. Tüyler, bilge parmaklarla çıkarılır.

Araba açıldıktan sonra kaz tamburun içine yerleştirilir. Döndürme sırasında, parmaklar kuşa çarpar ve tüyleri çıkarır, bu da özel bir tava toplama kutusuna düşer. Tüylerin kalıntıları elle kaldırılır.

Ayrıca, dönen diskler aracılığıyla tüylerin çıkarıldığı makineler vardır. Genellikle büyük işletmelerde kullanılmaktadır. Yetenekli çiftçiler, kendi elleriyle makas makinelerinin imalatına başvurmaktadır. Eski çamaşır makinelerinden, tencerelerden ve bunlara bilemeli parmaklar takarak yapılırlar.

Önemli! Karkasın pazarlanabilir bir görünüme sahip olması için, bir kazıma makinesi ile parçalanması, kesimden iki saat sonra gerçekleştirilir. Bu ölü kaz sonra 10 dakika boyunca ılık suya yerleştirilir ve kaynar su ile haşlanır.

Kazıyıcı Makine

Tüyleri çıkarmak için özel mağazalarda, silikon parmaklarıyla matkap için bir nozül satın alabilirsiniz. Matkap dönerken, tüyleri karkastan dışarı çeker. Bu yolma ile haşlama ihtiyacım yok. Eksi genellikle karkaslara zarar verir. Bu nedenle, kaz kendi kullanımı için amaçlanmışsa, böyle bir yönteme başvurmak daha iyidir. Satılık böyle bir kuş uygun olmayabilir.

Kazlar, sıradan bir pompanın yardımıyla koparmayı başarır. Yatakları şişirmek için kullanılan en basit olanı bile uygundur. Ütü de gereklidir.

Boyun bölgesinde, omurga ile kazın derisi arasında, bir pompa hortumu sokulur. Bunun yardımıyla, kanatlardaki tüyler yükselene kadar karkas şişirilir. Daha sonra kuşun boğazı bir ip ile sıkıca bağlanır.

Kaz sırtına serilir, suyla nemlendirilmiş ve ütünden gelen buharla kaplı bir pamuklu veya gazlı bezle sarılır. Bu prosedür tüyleri daha kolay parçalama işlemini yapmanızı sağlar. Bazı yerlerde tüyler hala dinlenirse, buharlama tekrarlanabilir.

Video: kazma kazlar

Biliyor musun Yerli kazların yabani akrabaları, 8-10 km yüksekliğe kadar sıcak ülkelere uçabilirler. Bu rakımda, kişi oksijen maskesi olmadan nefes alamıyor.

Bir kaz karkas nasıl kesilir

Dikkatli çekildikten sonra, kaz gutted gerekir. Bunu birkaç aşamada yapın:

 1. Kalan perineleri cımbızla temizleyin ve havayı gaz brülörünün veya gaz brülörünün üstünde söyleyin.
 2. Eti yıkayın ve bir saat kurutun.
 3. Kesim, daha önce çıkarılmamışsa başın kesilmesiyle başlar.
 4. O zaman pençelere gitmelisin. Tarsal bağlantısına kestiler.
 5. Kanatlar dirsek eklemine kesilmelidir.
 6. Bir bıçak kullanarak, omurga ve trakea ve sonra yemek borusu bölün.
 7. Kloaka etrafında dairesel bir kesim yapın.
 8. Karın boşluğunun duvar boyunca dilim.
 9. Iç organları ayıklayın: kalp, karaciğer, mide, gaggling tüpü.
 10. Karkası akan suyun altına yerleştirin, dışarıdan ve dışarıdan durulayın.
 11. Eti soğutmak için birkaç saat bekletin.
 12. Çanak hazırlamak veya buzdolabında ve dondurucuda saklanacak karkas göndermek için devam edin.

Video: kaz kaz

Kazmayı tamamen değil, dilimlemeyi planlıyorsanız, önce cilt altında kalın yağ tabakalarını kesmeniz gerekir. Daha sonra, sırtını kazığa çevirerek, sternumu kesmeniz ve eti kaburgalardan ayırmanız, bacakları ve kanatları mutfak makasıyla kesmeniz gerekir. Kalan kısım 2-4 parçaya kesilmelidir.

Beyaz sırtlı, siyah, vahşi, beyaz kazların ve Linda kazlarının türlerini ve özelliklerini keşfedin.

Etin uygun şekilde saklanması

Yaz aylarında, oda sıcaklığında taze karkas 1,5 günden fazla tutulabilir. Bu durumda, sirke batırılmış bir bezle sarmak arzu edilir. Buzdolabında, kaz 5 gün yatmaktadır. Buzdolabında 6-8 gün boyunca karkas saklanabilir, salin ile tedavi edilebilir.

Tuz çözeltisi 300-400 g tuzdan hazırlanır. 1 litre suda çözülür, kaynatılır ve oda sıcaklığına soğutulur. Daha sonra, bir şırınga kullanarak, solüsyonu farenks içine dökün, bir boğaz bağlayın ve kaz ayağıyla asın. 20 saat sonra, tuzlu su dökülür. Tuzlu su sadece bağırsağa gireceğinden, et bu zamanda tuzlanmayacaktır.
Bitti Kaz
Daha uzun bir depolama beklerseniz, dondurmanız gerekir. İlk olarak, et yarım gün buzdolabında saklanır ve parşömen kağıdına sarılı bir dondurucuya konulur. Dondurucuda etin raf ömrü 3 aydır.

Biliyor musun Kaz ilk evcilleştirilmiş kuşlardan biri olarak kabul edilir. Onun evcilleştirilmesi yaklaşık 3 bin yıl önce gerçekleşti. Kuşların antik Roma, Yunanistan, Mısır, Çin’de yetiştirildiğine dair kanıtlar vardır.

Gördüğümüz gibi, etin kalitesi ve depolanma süresi sadece kazların tutulması koşulları ile değil, aynı zamanda kesim ve koparmalarının doğruluğu ile de etkilenmektedir. Bu prosedürlerin çeşitli yolları vardır, bu nedenle her kuş sahibi onun için en basit ve uygun olanı seçebilir.

Ağdan yorumlar

daha sonra, ayrı olarak yatırılır, bir sonraki besleme önce kaz 1. Opt tüm kazlar besleme: aşağıdaki gibi kazlar çekiç. 2.Nuzhen yardımcısı – bu kocası neprosto.V dosyamın kaz ile başa çıkmak için. Kaz yere onun karnına yatak, bacak üzerinde bir taraftan, ve kanatları için ikinci. gaga üzerinde bir elini tutan bir kütük koymak Kaz kafa, ve ikinci helikopter pirzola boynu. 3. kaz bacakları tutan ve kan dakika büyük kap (iki kepçe) 5. 4. kaz bölgesinin drenaj kanatları izin vermeden tut- aynı yükseltmek gerekir ve kaynar su ile doldurun ve derhal yaklaşık beş dakika boyunca ateş olmayan kaynayan ve sürekli kaldırılmaz, ancak Daha fazla değil ve birkaç dakika için kapağı kapatın, bu yüzden buğulanmış ve tutam daha kolaydı. Ama her durumda, aşırıya kaçmayın – aksi takdirde cilt kırılacaktır. 5. Kazı çıkardım, biraz su ver ve kopar. (: * THUBS UP *: Çok peroschipalku istiyorum Bily zaten emretti: – \: – tüylü kılları kalıntılarından / 🙂 6. Kaz obsmalit gerekir. Bir yakıcı hale Kaynak makinesine daha iyi, ama başarılı kullanılabilir ve kaz çok ağır değilse bir gaz sobası. 7.Myu karkas akan suyun altında bir metal çok sert kazıyıcı ile. 8.Potroshenie: aşağıdan yukarıya doğru karın derisini kesip, bağırsakları dokunmamaya özen gösterin, sonra meme üzerinde çukurlar için boynunu kesti. Filmin tarafından her tarafta kazılı düzenli yağlanma ve alt sakatat (iyi !!! karaciğer ezmek ve ezilmiş halinde bol su ile yıkayınız etmeyin) ve dikkatli kaldırdı ince uzun bıçak üzerinde yemek borusu tüpü ne kadar alacak ve yapıyor ayırır Ancak, boyun, yemek borusu üst ve azat traheyu.Zatem bir yandan ben önce sakatat geciktirmek ve diğer alt filmi kısaltıldı ve kuyruğu ile birlikte kloak kesti. (yağ bezleri vardır içerir). Bundan başka – bağırsaklardan yağ ayıran, safra kesesi kurtulmak karaciğer, mide, karaciğer (bir parça ile birlikte kesilen) – düzenli iç kızlık zarı kesilir. Tüm süreç 2 – 2.5 saat sürüyor.

Natali.O
http://www.pticevody.ru/t839-topic#8609
Kaz da tavuk gibi kesilir, ilk olarak sırt boyunca ve göbek boyunca kesilir, iki parça elde edilir ve sonra dilediğiniz gibi bacaklar, karnın kanatları, vb.

Natusik
http://www.woman.ru/home/culinary/thread/3805902/1/#m12800478