Bir inek için bir durak nasıl yapılır

Durak içinde inek
İnek durak, hayvanın en az 10 saatlik olduğu bir kişi için küçük bir apartman dairesidir. Tabii ki, bu yer, buğdayın tüm ihtiyaçlarını karşılayan, mümkün olduğunca uygun olmalıdır. Bu yazıda, böyle bir ağayı düzgün bir şekilde nasıl organize edeceğinizi, bireysel parçaları hakkında bilmeniz gereken şeyleri ve ineğin içeriğinin doğruluğunu anlatacağız.

Durak için genel şartlar

Bir ahır organizasyonunda her bir sahip, olasılıklar ve mevcut binalar tarafından yönlendirilir, ki bu oldukça açıktır. Bununla birlikte, küçük bir fiziksel maliyetle bir ineğin maksimum süt verimini almak istiyorsanız, o zaman kendinizi tezgahın düzenlenmesiyle ilgili genel teknik gerekliliklere göre yönlendirmeniz gerekecektir. Her şeyden önce, bunlar:

 • Sağım veya besleme sırasında hayvanın güvenilir fiksasyon olasılığı;
 • ineğin muhafazanın ötesinde serbest hareketini sınırlamak;
 • serbest çıkış ve giriş imkanı;
 • Her birey için en uygun durak boyutları, ayağa kalkmasına ve rahatça uzanmasına izin verir (ayakta durma pozisyonunda hayvan, dört ekstremite tarafından kaleme yerleştirilmelidir);
 • engelsiz su ve yem tüketimi olasılığı;
 • kasadan birkaç kişinin aynı anda serbest bırakılması için sabitleme kolaylığı ve hızı;
 • bakım personelinin yüksek düzeyde güvenliği;
 • el emeğinin minimize edilmesi.

Inek sürücü
Ancak tüm bu şartlar yerine getirildiğinde, kalemin etkili kullanımı hakkında konuşabiliriz.

Biliyor musun Ortak duraklarda yer olmaması nedeniyle, inekler ayakta durabilir, hatta gözlerini kapatmadan bile uyuyabilir. Doğru, böyle bir sürekli uyku eksikliği ile, süt verimi% 20 oranında azaltılabilir.

Kendi elleriyle bir inek için bir durak nasıl yapılır

Sığır ahırlarının genel gereksinimlerini incelediğimizde, sadece uygun bir yer seçmek, boyutlarını hesaplamak ve kalemlerin kendiliğinden inşasına devam edebilirsiniz.

Kalemin büyüklüğü

Odanın büyüklüğünden bahsetmeden önce, konut binalarından ve su kaynaklarından en uygun mesafeye dikkat edilmesi önerilir. Ortalama olarak, bu değer 15-20 metreden az olmamalıdır. Bölgede bir bahçe veya bahçe varsa, bunlara yakın bir ineklik inşa edebilirsiniz, bu da gübre ihraç görevini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Binanın ortalama büyüklüğü, kişi başına alan normları dikkate alınarak bor miktarına göre hesaplanır. Durakın ortalama boyutları aşağıdaki gibi görünür:

 • Bir yetişkin ineğe veya boğaya yönelik olarak, 1.1-1.2 m genişliğinde ve 1.7-2.1 m uzunluğunda bir alan gerekir;
 • Bir buzağıya sahip bir inek, 1.5 m genişliğinde ve 2 m uzunluğunda bir alana tahsis edilmelidir;
 • genç boğa buzağıları için – 1.25 m genişliğinde ve 1.4 m uzunluğunda;
 • buzağılar için – 1 m genişliğinde ve 1,5 m uzunluğundadır.

Sığır ahır için çizimler
Çift taraflı bölümler oluşturulurken, geçişin genişliği 1,5 m’ye karşılık gelebilir, bu tür hesaplamalar ile odanın yüksekliği -2.5-3 metre veya hatta biraz daha yüksektir.

Önemli! Durak büyüklüğünü hesaplarken, besleyicileri hayvanlardan ayırma gereğini unutmayın. Solunumlarından kaynaklanan nemlilik yiyeceklere yerleşmemelidir, aksi halde hızla küflenir.

Döşeme malzemesi

Ahırdaki taban en önemli parçalardan biridir, çünkü doğru düzenlemeden birçok açıdan sığırların sağlığına bağlı olacaktır. Su, idrar ve çöp birikimi olasılığı hariç, yeterince sıcak ve kuru olmalıdır. Bunun için zemin, her türlü sıvının sızdırmazlığı göz önünde bulundurularak, toprak seviyesinin 10 cm üstünde yapılır. Aynı zamanda, stok eğimi yaklaşık 3 cm olmalıdır, fakat daha fazla değil, çünkü bu durum ineklerdeki uzuvların durumunu olumsuz yönde etkileyebilir ve hatta dişi düşüklerin düşük yapmalarına izin verebilir.

Video: Kendi elleriyle ahşaptan sığır için zemin

Döşemenin kendisi için en başarılı seçeneklerden biri kil betonu olarak kabul edilir. Bunu oluşturmak için, plakalar basitçe kil tabakasına tıkıştırılır, bu da iyi bir gübre boşaltma ve böyle bir zemin döşemenin karşılaştırılabilir dayanıklılığını garanti eder. Alternatif olarak, gerektiğinde kolayca sökülebilen ve temizlenen ahşap plakalar zemine yerleştirilebilir. En pratik seçeneklerden biri olarak kabul edilmesine rağmen, tamamen beton kaplama, ağıl için uygun değildir. Hayvanlar üzerinde sert ve soğuk olacak, ki bu onların refahı üzerinde en iyi etkiye sahip olmayacak.

Önemli! Eğer ahırınız çok sayıda hayvan için tasarlandıysa, özel topaklar olmadan yapamazsınız. Bu kapasitans, oldukça etkileyici boyutu: derinlemesine az genişliği 1,2 metre ve 80 cm ve gübre her durak (yeterli derinliği 10 cm, 20 cm genişliğinde) arka bölümüne monte oluğu tarafından içine düşer.

mat

Ahırdaki soğuk beton zeminler, uygun bir şekilde seçilmiş yataklarla izole edilebilir. İlk seçenekten farklı olarak, ineklerin sağlığına zarar vermeden nemi daha iyi emen otuz santimetrelik bir saman, turba veya talaş tabakası olabilir. Ayrıca, mevcut testere talaşını çıkarmak oldukça kolaydır, sadece uygun bir kazıyıcı ile donatmak gereklidir. Yatak katmanının en az birkaç günde bir kez değiştirilmesi ve ağır kirlenme ve çok sayıda ineğin günlük olması istenir.
Sığır ahırları

İyi kuru çöp, hayvanların bakımını önemli ölçüde kolaylaştırır ve bacak hastalıklarının kendileri için iyi bir koruyucu bakımdır.

Süt ineklerinin cinsleri Yaroslavl, Holmogorsk, Jersey, Holstein, Brown Letonya, Red Steppe, Dutch, Airshire’dır.

Durak ekipman

Corral düzenlenirken, sadece ölçümlerin ya da zemin kaplamasının değil, aynı zamanda, çitlerin belli bir dereceye kadar tutulduğu belirli malzemelerin kullanılma ihtimalinin de dikkate alınması önemlidir: bağlanmış veya gevşek.

Video: İnek için inek. Bir inek için bir yer sağlıyoruz

Bağlı içerikle

Az sayıda hayvanın bulunduğu çiftlikte, tuğlalar çoğunlukla kullanılmasına rağmen, padoklar çoğunlukla ahşap levhalardan ve metal borulardan oluşturulur. Hatırlanması gereken ana şey, hayvanın doğru yerleştirilmesidir: besleme oluğuna doğru ve oluğa geri.

Simmental, Shorthgor, beyaz başlı, Hereford, Aberdeen-Angus sığırlarının üreme özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bağlantılı içerik ile durak, kuşkusuz sürekli olarak sağlığını, üretkenliğini ve üreme işlevlerini etkileyen büyükbaş hayvanların ana yaşam alanı olarak kullanılmaktadır. Bu durumda durak genişliğinin normları, en sık aşağıdaki değerleri sağlayan ineğin kendisinin fizyolojik özelliklerine ve boyutlarına bağlıdır:

 • orta bireyler için – 100 cm’ye kadar;
 • büyük örnekler için – 120 cm’ye kadar;
 • Gebelik 7-9 aylık hamile inekler için – 150 cm.

Evrensel bir seçenek olarak, herhangi bir hayvan için uygun olduğu için 120 cm’lik bir durak genişliği oluşturabilirsiniz. Bağlanmış içerik, büyük çiftliklerde, daha çok çiftlik hayvanı için daha tipiktir, bu yüzden her iki sıra, ortak bir yem veya gübre geçişiyle birleştirildiğinde, çok sıralı kalem yerleştirme için uygun olacaktır.
Sığır koşusu

Böyle bir satırda 50 tezgahları için uygun olabilir, ve buzağılar ve yetişkin boğaların yetiştiriciliği için, her iki tezgahları en az 0,6-0,75 m geçit genişliğinin ile donatılmıştır. tezgahları yerleştirilmesi gerçekleştirilir hayvanlar ya alnı edildi, böylece veya kuyruktan kuyruğa.

Önemli! Sığır kalemler oluşturmak için levhalar veya metal bölümler kullanılabiliyorsa, yetişkin boğalar için durak, daha güçlü bir malzemeden yapılmalıdır, bu da kısa tether için sabit bir demirleme noktası ile yapılmalıdır.

Ne zaman ücretsiz

Duraktaki gevşek inekler esas olarak dinlenme inekleri için kullanılır ve çoğu zaman burada yatmaktadır. Bu durumda, kalem tamamen hayvanların büyüklüğü parametreleri ve üretken yavaş cud için tüm kriterlere uyan bir kapı alanı, sunulmuştur. Yatar pozisyonda rahat yerleştirmek için ineğin en az 125 cm genişliğinde ve 280 cm uzunluğunda bir platforma ihtiyacı vardır ve duvarın yakınında bulunan tezgahlar için bu değer üç metreye çıkarılabilir. Kısa tezgahların, memelerin ve arka ayakların yapımında, inekler sürekli olarak kir ve mikropların üzerlerine düşeceği pasajda olacaktır.

Muhafazanın yapımı için iyi bir çözüm düzenleme boyutları çeşitli şekillerde gerçekleştirilir gevşek kayar modelleri olabilir: bu şekilde muhafazanın uzunluğunun değiştirilmesi, cıdağı kiriş yer değiştirmesi ile yan boru (genişliği ayarlanabilir kutusu) ya da hareketli. Ancak, bu durumda, metal borular kullanarak bir corral düzenlerken, kaynak becerilerine ihtiyacınız olacaktır.

Video: sığır ahırları. Sofra bölümleri

Sığırların ahırlara yerleştirilmesinin bu seçeneği ile bir başka önemli nokta uygun şekilde hazırlanmış bir çöptür. Somut bir tabana uzun süre maruz uzuvların bir hastalık değil, aynı zamanda bronşiyal rahatsızlıkları olası gelişimi, saman veya talaş kadar kalın yatak bu durumda, kesinlikle gereklidir, her gün değiştirilir sadece doludur.

Biliyor musun Sığırların en yaşlı cinsi, yaklaşık 2.5 bin yıllık gelişimi olan kyanin cinsidir. Zamanımızda, temsilcilerinin en büyüğü İtalya’dan boğa Donetto’dur: omuzlarındaki yükseklikleri 185 cm’dir ve ağırlığı 1.700 kg’a ulaşır.

Bir inek durak nasıl bağlanır

Hayvan besleyiciler ve suluklar ulaşmaları veya uzanmak için 1,5 m uzunluğu ile, özel bir yumuşak ama güçlü halatla bir çit bağlı durak ona bir ineğin uzun vadeli bakım ile. Bu yeterlidir. Bir ip yerine, herhangi bir rahatsızlığa yol açmayacak şekilde hayvanın boynuna sabitleyen uygun bir zinciri de kullanabilirsiniz. Besiye yapılan boğalar, kısa namluyu zincirle bağlayarak, namluyu besleyiciye doğru yerleştirmeyi önerdi.
Inek sürücü

Çok sayıda hayvanın bakımıyla yürütülen büyükbaş hayvan, daha doğrusu çiftçinin kaprisinden daha fazla bir zorunluluktur. Durak, sığırların bakımını basitleştirmenize olanak verirken, aynı zamanda, bu tür bir yeri uygun bir şekilde donatıyorsanız, verimliliğini de olumlu yönde etkiliyor.


Loading...