Bir havuzda bir su perisi nasıl yapılır?

Havuzda Nymphaeus Su nilüsünün nasıl göründüğünü herkes bilir. Ve hemen su üzerinde beyaz, büyük bir çiçek hayal edin. Ama seçim ve hatta doğal tozlaşma bize çeşitli renklerde nilüferler verdi: beyaz-sarıdan koyu kırmızıya. Nilüferlerin sıcak mevsimde çiçek açması nedeniyle bazı bahçıvanlar onları termofilik olarak kabul ederler. Ancak son derece düşük sıcaklıklara dayanabilen kış dayanıklı çeşitleri var. Öyleyse, göletinizde bir perisi dikmeyi öğrenelim.

Açıklama ve popüler görünümler

Nymphea – Nilüfer veya nilülatın Latin adı. Bu dikotiledon bitki çok yıllık bir bitkidir ve yaprak sapı ailesine aittir. Nymphaeus çiçeği, çapı 40 cm’ye ulaşan koyu yeşil bir rengin yuvarlak yapraklarına sahiptir.Yunanlarda, Nymphaea alba bitkinin en yaygın türü (beyaz nilüfer).
Nilüfer
Bu türdeki çiçek, genellikle 15-20 cm çapında sarı bir çekirdekli beyazdır, meyve basittir – pek çok çiçekli bitki gibi bir kapsül. Temmuz ayı sonunda nymphaeum’u eritir ve Eylül ayında çiçeklenmesini tamamlar. Tohumlar sualtında olgunlaşır. En ilginç olanı, rizomlarının yatay olarak büyümesi ve nilüferlerin çoğu zaman birbirleriyle iç içe geçmeleridir.

Biliyor musun Nymphaeus da “odoleten ot” olarak adlandırılır.

Bilim adamları yaklaşık 44 çeşit nilüfer var. Bununla birlikte, her birinin birkaç alt türü olabilir. Hepsi 2 gruba ayrılır: egzotik ve kış-hardy. Ilımlı iklimimizi düşünürsek, kış dayanıklı türlerini anlayacağız.

 1. Chamaenymphaea Biri Nymphaea tetragona veya küçük bir nilüfer (dörtgen) olan üç tür içerir. Hem Kuzey Amerika’da hem de Japonya’da bulunabilir. Bu durumda, iklimi daha sıcak, türler soğuğa daha az tahammül eder. Bu türün vejetatif çoğaltılması zordur, çünkü çoğu zaman rizomlar ek yanal süreçlere sahiptir. Çiçeklenme, bazen pembe bir renk ile beyazdır. Günün ortasında erir ve bu formda akşama kadar. Bu tür, büyüklüğü nedeniyle popülerdir. Dört kenarlı nilüfer küçük çiçeklere sahiptir, bu nedenle bitki genellikle küçük havuzların düzeninde kullanılır.
 2. Nymphaea tetragona

 3. bölüm Eucastalia donmaya dayanıklı türleri içerir, beyaz nilüfer (Nymphaea alba) buraya girer. Köksap yavaş ve yatay olarak büyür. Nymphaea alba
  Bölüm, soğuk tatlı suda ve tam güneş ışığında gelişen bir İsveçli kırmızı nympha içerir. Nymphaea alba f. rosea
  Küçük alt salkımları olan Nymphaea candida (Nymphaea candida), yeni alt türlerin üremesi için üremede pratik olarak kullanılmamıştır. Diğer nilüferler kadar bereketli değildir, bu yüzden pratikte sitelerde süs havuzları için kullanılmaz. Nymphaea Candida
  Kokulu nilüfer (Nymphaea odorata) aroması nedeniyle popülerdir ve -30 ° C sıcaklıklara dayanabilir. Bu tür, aynı zamanda, çiçek salkımlarının boyutlarında ve renklerinin renklerinde birbirinden ayrılan alt türlere ayrılır. Köksap güçlü yanal köklere sahip olduğu için ayrı bir “odorata tipi” çeşidinde izole edilir. Güney ve Kuzey Amerika’da ortaya çıkar. Nymphaea odorata
  Aynı rizomda, daha süptil olmasına rağmen, topaklı bir nilüfer (Nymphaea tuberosa) vardır, bununla birlikte çiçeğin adı köklere bağlıdır. Yanal ana kökten ayrılır, böylece bir yumru gibi görünür. Yan kökler, vejetatif çoğalma sırasında ana bitkilerden kolaylıkla ayrılabilir. Ancak engebeli nymphaea Kuzey Amerika’da yetişir ve katılımı ile çekilen melezlerin dekoratif nitelikleri açısından daha aşağıdır.
 4. Nymphaea tuberosa

 5. bölüm Xanthantha Meksika nilüfer (Nymphaea mexicana) sadece bir tür içerir. Türler sarı renginde çarpıcıdır. Sarı veya turuncu çiçekleri olan nymphae, Meksika nimfasından kaynaklanır. Ana türler kış mevsimi olmasa da, seçimin bir sonucu olarak düşük sıcaklıklara dayanabilecek çeşitler elde edilmiştir.
 6. Nymphaea mexicana

Biliyor musun Doğada İsveç kırmızı nilüfer sadece 2 gölde yetişir.

Popüler kış-dayanıklı çeşitleri arasında:

 • ‘Siyah prenses’ – hala güzelliği ile çarpışan genç bir melez. Orta boy havuzlarda iyi yetiştirilmiş ve hastalıklara ve zararlılara karşı direnci ile ünlüdür (yakınlarda hastalıklı bitkiler varsa bile). Köksap Marlik. Çiçeklenmenin ilk günü tam olarak ortaya çıkmaz ve yapraklar kahverengi renktedir. Zamanla, yeşil olurlar ve çiçeklenme yaprakları açık, daha koyu kırmızı renkle doyurulur. Yapraklar çapı 25 cm kadardır ve çiçek suyun 15 cm üzerindedir. Yapraklar 28-35 adettir. Yerleşim derinliği 40-80 cm.
 • Siyah prenses

 • ‘Mayla’ – Çiçeklenme döneminde yıldıza bir yolculuk olan pembe bir melez bir melez. Bu, 35 adete kadar sayıları olan sivri yapraklarıyla bağlantılıdır. Çiçekin çapı 17 cm’ye ulaşır, rizom hızla büyümez. Çok iyi düşük sıcaklıklara, Ağustos ayında bol çiçek açar.
 • Mayla

 • ‘Wanvisa’ – çeşitliliği rengi için dikkat çekicidir. Çiçeklenme sırasında, yaprakları her petalın tüm uzunluğu boyunca uzanan sarı şeritler ile pembe döner. İlginç bir gerçek pembe-sarı nympanın kaynağıdır. Tayland’da, ‘Joey Tomocik’ çeşitliliğinin büyüdüğü düzenli bir nilüfer göleti vardı ve Vanvis basitçe aralarında yer aldı. İsim de özel olarak alındı. Visakha Puja’nın tatilinde (Buda’nın doğumunda aydınlanma ve bakım, doğum onuruna bir Budist şölen) açıldı. İşte bu yüzden “minibüs” bir gündür, “vize” bu tatil. Bu çeşit iddiasız ve bol çiçek açan, yaprakları sivri, çiçeklenme 25 adet, yeşil yapraklar, mermer, çapı 20 cm kadar. Dikim derinliği 60-100 cm. Wanvisa Bu çeşitliliğe dikkat edin ve dikkatli olun, çünkü anavatanı nemli bir tropikal iklim ülkesidir.
Önemli! Kışın “Vanves” çok büyük bir köksapı varsa ölecek. Bu nilüferin sadece küçük bir rizomu, soğuk kışı gölet içine aktarmaya yardımcı olacaktır. Aksine, eğer kışlama iç mekanda gerçekleşirse, o zaman en iyisi büyük bir köksaptır. Sualtı yaprakları korunabilir.
 • ‘Kar tanesi’ Suda bir tür astra var. Bu çeşitliliğin nymphası, çok sayıda, uzun, dikdörtgen yaprakları (50 adete kadar) beyaz renktedir, bu yüzden uzaktaki çiçeklenme bir astra’ya benzemektedir. Dikim derinliği 40-70 cm’dir, çiçek kışı iyi tolere eder, Temmuz ve Ağustos ortasında çiçek açar. İhale ve kırılgan görünümüne rağmen çeşitlilik çeşitli koşullara iyi uyum sağlar. kar taneciği
 • ‘Violicious’ – Çok nadir parlak-mor nilüfer (bazen koyu mavi). Egzotik görünümüyle dikkat çekicidir, ancak aynı zamanda -30 ° C’ye kadar dona karşı dayanıklıdır ve buz altında da uyuyabilir. Yazın ortasında yetişir ve çiçek açar. Islahın ilk aşamalarında bu çeşitliliğe dikkat edin. Kışlanmanın ilk yılı için, çiçeği odaya çıkarmak daha iyidir. Violicious
 • ‘Denver’ kış sertliği ve bol çiçekli için sarı perileri arasında ünlüdür. Hızla büyür, köksap marlyak türüdür. Çiçek salkımları küçük, sadece 10 cm çapında ve 45 yaprakları kadar var. Çiçeklenme sırasında “Denver” rengini sarıdan beyaza değiştirir. Bu durumda, çiçek sapı bazen bitkinin suyun üstünde yükselir. Çiçeklenme döneminin sonunda Nymphaea candida’ya benzer. İniş 30-60 cm derinliğe kadar gerçekleştirilir. Denver
Biliyor musun Büyüme sırasında, herhangi bir nymphaea birkaç “büyüme noktası” oluşturur. Ve her biri zaten ayrı bir bitki olarak kabul edilir.

Çeşitleri ‘Laydekeri Lilacea’, ‘Perry’nin Bebek Kırmızı’, ‘Beyaz Sensation’, ‘Marliacea Albida’, ‘Fabiola’ ve ılıman iklimlerde iyi anlaşıyorsunuz. Bütün kış sertliği ile, nymphaea beyazı (Nymphaea alba) ‘nın tüm alt türlerini içermek gerekir. Bu alt-tipleri arasında – ‘Rubra’, ‘Albatross’, ‘Darwin’in, ‘Escarboucle’, ‘Marliacea Carnea’, ‘Atropurperea’ ve diğ.

Önemli! Nymphaea’yı seçerken, havuzun derinliğini ve doğasını ve iklim koşullarını göz önünde bulundurun.

Ekim nymphaea

Tabii ki, tencerede olgun bir zambak almak için tavsiye edilir, çünkü tohumlardan büyüyen derin bilgi gerektiren zaman alıcı bir süreçtir. Zaten yetişkin nymphaeus gölet dikim ve bakım çok zaman almaz. Her çeşidin ekim derinliğine sahip olduğunu unutmayın, fakat kesinlikle tüm çiçeklerin mineral ve organik gübrelere ihtiyacı vardır.

Transplantasyon çeşitliliğe bağlıdır. Ancak ortalama olarak her 2-3 yılda bir harcamanız tavsiye edilir.

Nymphaeas’ın çiçekleri zambaklara çok benziyor. Su güzelliğinden farklı olarak herkes arsalarında zambak yetiştirebilir. Bu çiçek dikimi, nakli ve bakımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Toprak ve kapasite

Transfer yapılır süs saksı (zamk için dekoratif bir vazo), nilüfer rizomu yatay olarak genişler ve bu kapasite çapa göre daha büyüktür. Unutmayın ki kapasite çok büyük olmamalıdır, çünkü bir nakli için onu kaldıramazsınız. Küçük bir kap bitkinin çiçeklerini azaltacaktır, çünkü rizom da küçük olacaktır.
Nymfiyi tencereye dikmek
Tencerede toprak killi, soddy’den yapılmıştır. Nemi kalıcı olarak tutması nedeniyle seçilmiştir. Substratta, gübreler de genellikle biohumus, ama aynı zamanda humus olarak kullanılır. Toprak ve gübre oranı sırasıyla% 70 ve% 30 olmalıdır.

Önemli! Toprak karışımındaki kil, koruyucu olarak işlev görür ve hızlı bir şekilde yıkanmasına izin vermez.

Iniş teknolojisi

Toprağın kapasitesinin doldurulması, merkezde küçük bir delik açmak için gereklidir. Orada bir nilüfer nilüferleri dikmek gerekiyor. Köksap, orijinal olduğu araziyi kaldırmak için gerek olmadığını unutmayın. Toprakta biraz boşluk bırakın, böylece kum (2-4 cm katman) ekleyebilirsiniz. Alt tabakanın sabitlenmesine izin verecek ve çiçek suya batırıldığında dünyanın üst tabakasının yıkanmasına izin vermeyecektir.

Taşlar – zorunlu koşul bir havuzda balık varlığında. Sadece dekoratif bir işlev yapmakla kalmayacak, ayrıca rizomu bir nilüfer kazmak isteyebilecek balıklardan koruyacaklardır.

Havuzdaki nilüferler için bakım

Su perileri bakımı zor değildir. çünkü birçok tür sağ havuzda hazırda bekletiliyor. Üst pansuman buz çıktığı anda başlar. Yavaşça çözünen gübreleri seçmek önemlidir. Böylece daha uzun hareket edecek ve daha büyük bir etkiye sahip olacaklar. Genellikle, toprağa hafifçe derinleştirilmesi gereken kristalli bir gübredir.

Önemli! Sıcak havalarda nilüferler dikerken, kurumamış olmaları için nemli bir havluyla örtün.

Bir zambak rizomları bölerek nasıl

Nymphaea en iyi rizomlar tarafından yayılır. Birçok kişi bunu ilkbaharda yapıyor, ancak yılın bu zamanında göletteki su çok soğuk ve bir nilüfer tohumu almak sorun yaratacaktır. Yani bunu çiçeklenme sezonunun sonunda yapın.

Sapları suda daha iyi olduğundan, zeminde süreç 2 kat daha uzun sürecektir.

Perisinin kök sistemi iris rizomunu andırır. Bu nedenle, cesurca “ampulleri” bul ve kökü böl. Odolet-çimin birbirine iç içe geçen ve birbirine yapışan çok sayıda yanal kök oluşturduğunu unutmayın. Herhangi bir bahçe aracını (örneğin, skapula) kullanarak bölebilirsiniz.

Köksapın çeşitli parçalara bölünmesi, ekim için prosedürü gerçekleştirin. Aynı şekilde, toprak karışımına kil ve gübre ekleyin, rizomu fossaya indirin ve yoğun bir şekilde poundlayın. Kumla üstte. Hafif su ile hafifçe durulayın. Gerekirse taş ekleyin.

Hastalıklar, zararlılar, olası zorluklar

Nilüfer – sahibi güçlü bağışıklık ve genellikle hastalıktan nadiren zarar görür. Ama bazen siyah bir yaprak biti ona saldırdı. Böcek, bitkinin sağlığına çok fazla zarar veremez, ancak nilüferlerin kendileri de dekoratif görünümünü kaybedebilirler. Havuzda balıklar varsa kimyasal bileşiklerle işlem yapmak imkansızdır. Hortumdan su ile hortumdan su çekmeye çalışabilirsiniz, sonuçta çoğu zaman yapraklarda ve çok sıkı bir şekilde bulunur.

Biliyor musun Köksap sadece sarı zambakta bulunur.

Bir bitki kışın nasıl saklanır

Kışa hazırlık, nilüferlerle dolu gölet bol çiçeklenmeyi bitirdiğinde sonbaharda yapılır. Özel olarak hazırlanmış kaplar havuzun en derin bölümüne yerleştirilir. Bu, suyun potadan tepesine kadar olan mesafenin 1 m’den az olmayacağı bir şekilde yapılır, bu mesafe sayesinde rizom buzda donamaz. Odadaki hazırda bekletme için bazı çeşitleri de alabilirsiniz, ancak içindeki sıcaklığın 10 ° ‘nin altında değil.

Böylece, bir göletin varlığında, nymphaea güvenli bir şekilde büyüyebilir. Sadece birkaç çeşitini büyütün, çünkü her biri farklı günler ve parlak renkleri ile çiçek açar. Transplantasyon ve zamanında beslenme sağlıklı nilüferlerin garantisidir.