Bir gloxinium çeşidi “Esenia” yetiştirmenin özellikleri

Yesenia Glokseni, Gesnerian ailesinden çok yıllık otsu bir bitkidir. Doğal yaşam alanları Güney ve Orta Amerika’nın yaprak döken ormanlarıdır. Enlemlerde, bu en popüler iç mekan bitkilerinden biridir. Bu isteksiz, cesur, hatta yeni başlayanlar bile büyür. Daha gelişmiş yetiştiriciler, her yıl tam anlamıyla ortaya çıkan yeni melezleri beslemekle uğraşırlar. Daha sık deneyler gloxinium terry – “Esenia” notu da ait bir bitkinin en güzel türü koymak.

Esenia çeşitlerinin gloksinezi: tanımı ve özellikleri

Gloxinium terry “Esenia” – Hollanda melezinin geleneksel adı. Çeşitlilik orta büyüklükte yaprak sapı ile standart bir çalı vardır. Her ne kadar ona uygun bakım sağlarsanız, 30 cm uzunluğa kadar uzayabilir. Çiçekler çok büyüktür, bir gül şeklindedirler, çok sayıda havludan oluşurlar. Bordo-siyah veya kırmızı renkte olabilirler. Ama tamamen açtıklarında, yaprakların kenarlarında hafif bir kenarlık belirir. Gloxinia “Esenia”, kendi çeşitliliğine sahiptir – bolca ve uzun bir süre çiçek açar.

Biliyor musun Uzun bir süre için “gloxinia” ismi ile birlikte “synning” terimi eş anlamlı olarak kullanılmıştır. Ancak, 2012’den beri, ikincisi bağımsız bir tür olarak seçildi. Bu kararın temeli, bitkilerin kök sistemindeki farklılıklardı. Synningia yeraltı yumrularını oluşturur, bu arada gloxinia rizomu salıverir – pullu kalınlaşmış rizom. Ancak bazı ülkelerde gloxinia ilk bahçe olarak kabul edilir ve ikincisi doğal bir türdür.

Genel olarak, globoxia “Esenia” diğer çeşitleri ile benzer bir açıklamaya sahiptir. Tek farkı, çarpıcı bir derin gölgenin terry çiçekleri. Davranışının özellikleri de tüm türlerin karakteristiğidir.

İçeriğinin kuralları büyük ölçüde ihlal edildiğinde, çiçekler kurur, düşer ve bitki yeni tomurcuklar oluşturmaz.

Bir çift gloxinium ekimi hakkında bilmeniz gerekenler

İlkbaharın başlangıcında dikim tesisleri planlanmaktadır. Bu zamanda, yumru henüz yeni sürgünler oluşturmaz. Bitki dikim için küçük tencere plastik veya kil alır.

Aydınlatma ve içerik sıcaklığı

Bitki ışığı sever ama yayılır. Batı ya da doğu tarafında iyi aydınlatılmış bir odada daha iyi sergilemek. Böylece sabah ve akşam güneşin zararsız doğrudan ışınları düşecek ve bir gün için yeterince ışık alacak.

Hibrit Esenia biz güney tarafında tehlikeli direkt güneş ışığından gizlemek için öğle saksı bitkileri gloksinya ihtiyaç halinde, çalışmıyor önlemek aksi takdirde kendi ihale yanmış ve kahverengi lekeler ile kaplı olsun bırakır.

Bu nedenle, pencereye bir parşömen, folyo, bir çift cibinlik tabakasının asılması tavsiye edilir.

Bitki, özellikle sıcak günlerde tıkalı bir odada kötü hissediyor. En tehlikeli yer, sıcak öğle saatlerinde kapalı bir balkondur. Bu şartlarda, bitki tomurcukları atar, yaprakları kuru ve kuru bırakır. Sadece odanın havalandırılması değil, aynı zamanda çalılığın kendisinin temperlenmesi de önemlidir. Ancak taslaklara ve ani sıcaklık değişimlerine izin vermeyin.

Gloxinia “Esenia”, uzun bir ışık gününe ihtiyaç duyan bir bitkinin karakteristiğine sahiptir – günde en az 14 saat.

Bu nedenle, ışık günü bunun için yeterli değilse, bitki bir floresan lamba ile aydınlatılmalıdır. Özellikle de, tohumlardan yetiştirilen genç bitki veya fidelerin bir sorusu ise. Bunu yapmak için standart kapaklı veya flüoresan lambalarla LED lambaları kullanın.

Toprak için gereklilikler

Gloxinia odası hakkında herşeyi anlatmak, toprağa dikkat etmek gerekir. Bitki için, herhangi bir çiçek dükkanında satın alınabilir menekşeler için bir alt tabaka vardır. Ama sen kendin pişirirsin.

Bunu yapmak için, bu bileşenleri karıştırın:

  • yaprak humus parçası;
  • toprağın bir kısmı;
  • nehir kumu parçası;
  • turba iki bölümden;
  • çimenin iki kısmı.

gloksinya Toprak biraz asidik reaksiyona sahip olmalıdır pH = 5.5 – 6.5. Ancak, sezonun sonunda, genellikle yüksek bir tuz içeriğine sahip olduğunu hatırlamalıyız, bu yüzden her mevsim değişmelidir.

Hindistan cevizi substratı kullanılabilir, ancak genellikle hafif alkali veya nötr bir reaksiyona sahiptir. Asitliği düzeltmek için doğranmış çam kabuğu dilimlerini ekler.

Önemli! Eylül sonunda, bitki kış dinlenme için hazırlanıyor. Bu dönemde gloxinium nasıl büyütülür? Sulamayı ayda bir kez kolayca azaltmak, gübre kullanmaktan vazgeçmek gerekir. Bir ay içinde, tüm yüzey kısmı soldurulmalıdır. Daha sonra pot 4 ay boyunca serin bir yere (10 – 15 ° C) çıkarılır. Yumru yosun veya talaş saklanan ve Şubat’a kadar orada saklanan bir tencereden alınabilir. Kışın ortasında, taze nemli toprağa transplante edilir, ortam sıcaklığını artırır ve biraz sulamaya başlar.

Buzul ekimi teknolojisi “Esenia”

Gloxinium’u evde nasıl nakledeceğine dair çözüm, doğru potu seçerek başlar. Bitkinin sığ fakat geniş bir kapasiteye ihtiyacı var. Genellikle aynı boyda bir tencereye alın, ancak yumrular çok büyüdüğünde, daha fazla almaya değer.

Alt kısmında drenajın döşenmesi gerekir ve kildite kullanılması önerilmez. Polistiren şarap mantarı almak daha iyidir.

Biliyor musun Bazı yetiştiriciler, zeolit ​​içeren kedinin tuvalet dolgu maddesini toprağa bir kabartma tozu olarak eklemenizi önerir. Toprak ile 1: 5 oranında karıştırılırlar. Bu nem kapasitesini arttırır ve birbirine yapışmasına izin vermez.

Gloxinia yumrular
transplantasyon tekniği derin bir dikim geniş yaprakları olan tek kaçış, ve bitki dekoratif etkisini kaybeder verecek beri yarı yarıya toprağa taze kök gömmek gerektirir. beşe – Uygun dikim ile genç çalı yaklaşık iki çekimleri ve yetişkin verir.

“Yesenia” için uygun bakım nasıl yapılır

Bitki iddiasız kabul edilir, bu yüzden çiçekçilik konusunda en az bilgi ile bile, onunla başa çıkabilirsiniz.

Bitkilerin Sulanması

Gloxinia, özellikle aktif büyüme ve çiçeklenme döneminde sık sulama gerektirir. Ancak bu işlem sırasında suyun yapraklarına ve genç sürgünlerine düşmediğinden emin olun. Bu nedenle, artan sulama yöntemini kullanmak daha iyidir.

Toprağın durgun olmadığından emin olun. Kuruduğunda, birkaç gün daha beklemeniz ve daha sonra tekrar bitkiye su vermeniz gerekir. Su temizlenmeli, klorsuz ve oda sıcaklığından biraz daha sıcak olmalıdır. Soğuk su, tomurcukların oluşumu ve çiçeklenme sırasında özellikle tehlikelidir. Sonbaharın daha yakınında, sulama yavaş yavaş azalır, bitki kış dinlenme dönemi için hazırlanır.

Önemli! Bazen sonbaharda bitki çiçeklenme sonrasında bile kurumaz. Sonra tamamen sulamayı kesmeli, serin bir yere koyun. Tamamen kaybolduğunda, kesilir ve kış ortasına kadar ayrılır.

Gloxinia Esenia Bitkisel dönemde, bitkinin yeterli hava nemine sahip olması gerekir – yaklaşık% 70 – 80. Ancak atomizer kullanırken, bitki için zararlı.

Bir kap, su veya ıslak killer ile bir kap yerleştirerek akvaryumun yanına bir kap yerleştirerek durumu düzeltebilirsiniz.

Toprak gübrelemesi

Besinlerin ekilmesinden sonra, bitki beslemeye başlamak için gerekli olan yaklaşık bir buçuk ay için yeterlidir. Glaucinasyon için gübreler “Esenia”, diğer çiçekli iç mekan bitkileri için olduğu gibi, menekşeler için de kullanılır. Azottan daha fazla fosfor ve potasyum içermelidirler. Sulama için haftalık olarak su ile tanıtılmaktadır. Üstelik, menekşeler için gübreler, tavsiye edilenlerin yarısı ve çiçekli bitkiler için, paket üzerinde belirtilenden dört kat daha az bir miktarda alınır.

Gloxinia’nın üremesi

Üç temel şekilde bir çiçek geliştirebilirsiniz:

  • köklenme kesimleri.
  • yumruların bölünmesi;
  • ekim tohumları;

graftage Yaz aylarında yaprak harcamak. + 24 ° C … yapraklar, üç bölüme yatay kesilmiş sapların çıkarıldı ve dikey olarak yerleştirilmiş zemin içine 0.5 cm kesmek gömmek. Karışım filmi sıkın işlemek ve sıcaklık +23 tutulan bir sıcak ve parlak bir yer anlamına gelir .

Her gün, film havayı almak, yoğunlaşmayı gidermek ve toprağı nemlendirmek için çıkarılır. Yaprağın tabanında iki veya üç haftada genç kökler görünmelidir. Daha sonra filizler bireysel kaplara aktarılabilir ve dört ay sonra ilk çiçeklenmeyi bekler.

Yumruğun bölümü Yumru bölünmüş İlkbaharda nakli sırasında. Her parçanın filizlenmesi için onu ayırın. Kesimleri odun kömürü ile işlemeyi unutmayın.

O büyür ve hayatta olarak bir çapa sahip bir kap içinde her delenki konulmalıdır daha büyük olmayan 13 cm., ortam sıcaklığı olmalıdır en az 20 ° C

için tohumlarla çoğalma Özel bir mağazada ekim malzemesi satın alabilirsiniz veya eğer bitki zaten evdeyse kendiniz toplayabilirsiniz. İkinci durumda, bitkinin çiçeklenme sırasında, polinasyon gerektirecektir. Kapsül oluştuktan sonra tohumların olgunlaşmasını beklemek yaklaşık iki ay sürecektir. Tohumlar, Şubat ayında ekilmiş, nemlendirilmiş kumlu toprak zemininin yüzeyine yayılmıştır. Daha sonra ekim bir filmle kapatılmalı ve ılık bir yere konulmalıdır.

İnişler yarım saat kadar her gün aydınlatılmalı ve havalandırılmalıdır. İlk çekimler iki hafta içinde görünmelidir. Görünüşüyle, sera kaldırılır, pot parlak bir yere transfer edilir. Fideler üzerinde bir veya iki gerçek yaprak ortaya çıktığında, bunlar bireysel kaplara daldırılır. Altı ay içinde bitkiler çiçeklenmelidir.

Gloxinia “Esenia” derecesi – ana hastalıklar ve zararlılar

Gloxinia hem genel hem de spesifik hastalıklara karşı hassastır.

Gloxinia yapraklarında lekeler Sarı yapraklar düşük nem, çok yüksek sıcaklık, aşırı dozda gübre anlamına gelir. Yapraklarda kahverengi lekeler güneş yanığı. Ayrıca bitkinin çok soğuk olduğunu, özellikle de sulamadan sonra veya çok soğuk suyla döküldüğünü söyleyebilirler. Yapraklar yüksek nemde bile sağlıklı bir görünüm kaybeder. Bu durumda, bitki güçlü bir şekilde gerilebilir.

Gözaltı koşullarının ihlali durumunda, külleme veya gri çürük çiçekler ve broşürler üzerinde. Bu gibi durumlarda, sulama geçici olarak durdurulur, etkilenen kısımlar çıkarılır ve toprak sistemik bir fungisit ile tedavi edilir. Bunlar gloxininin tipik hastalıklarıdır ve tedavileri standart yöntemlerle gerçekleştirilir.

Ama bazen görünüşe göre sağlıklı bitki çiçek açmayı reddeder. Bu, yanlış içeriğine işaret eder: dinlenme döneminde, çok sıcak ve kuru bir yerde muhafaza edildi, uygun olmayan bir zemine yerleştirildi, azot gübresiyle abartıldı, yeterli ışık rejimi, nem sağlanmadı.

Zararlılar için, bitki bir saldırıdan muzdarip yaprak bitleri, nematodlar, beyaz sinek, örümcek akarı, mealybug, thrips. Onlara karşı böcek ilacı kullanılması önerilir, ancak yapraklarda yanıklara neden olmaz. Ve püskürtülen çözeltilerden ziyade spreyleri kullanmak daha iyidir, çünkü bitki yumuşacık yapraklara sahiptir.

Yesenia Gloxinia “Esenia” – bu houseplant terry çeşitleri en iyi temsilcilerinden biri. Çiçeklerinin derin doygun rengi, herhangi bir çiçekçi kayıtsız bırakmaz. Ayrıca, bakım ve yeniden üretme nispeten kolaydır. Sadece toprak neminde durgunluğa girmemek ve bitkiye yeterli miktarda ışık sağlamak önemlidir.

Kış için tam bir barışı sağlamalı, toprak parçasının kalıntılarını kesmeli ve tencereyi serin bir yere koymalıdır. İlkbaharda transplantasyondan sonra, çiçek, bol bol çiçek salkımı ile uzun bir süre için memnun olacaktır.


Loading...