Bir bahçede altın frenk üzümü nasıl yetiştirilir

Altın Frenk Üzümü
Frenk üzümü banliyö alanlarında uzun ve sıkı bir şekilde “kayıtlı”. Bazıları birkaç çalılık, bazı bitki ekimi yaparlar. Kırmızı, siyah ve beyaz çizgilerin meyveleri herkes tarafından bilinir. Fakat popülerlik kazanan bir tür daha var.

Altın frenk üzümü nasıl göze çarptığını düşünün, çeşitliliğin tarifine girin ve bu çalılıkların fotoğrafını görün.

Türlerin tanımı

Doğal alan, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgeleri, Kanada’nın güneybatısında ve Meksika’nın kuzeyindedir. Rusya Federasyonu’nda Avrupa kısmı boyunca, Uzak Doğu bölgelerinde ve Kafkasya’da yetiştirilmektedir.

Bu yuvarlak bir taç, düz dalları ve 1.5 m’ye kadar ulaşabilen güçlü uzun kökleri ile oldukça yüksek (2-2.3 m’ye kadar) bir çalıdır.

Yapraklar üç loblu, uzunluğu 5 cm’ye kadar, parlak-yeşil renktedir. Sonbaharda renk turuncu, bordo, kırmızı veya sarı-limon olarak değişir. Aynı durum Ağustos ayında da gerçekleşebilir (eğer çalı meyve vermezse). Görünüşte, bektaşi üzümü filizlerine benzerler ve hatta kuş üzümünden daha küçüktürler, dolayısıyla bitki genellikle bir melez ile karıştırılır. Bu arada, bu ayrı bir türdür.

Önemli! Çalılar bir mahsul sağlamak için kendi kendine döllenmiş değildir, yakındaki bir başka çeşitte bir kuş üzümü dikmek gerekir. Böylece yeni yumurtalıkların görünümünü uyarın.

Mayıs ayının sonunda, 2-3 hafta süren çiçeklenme dönemi başlar. Bu zamanda, kısa fırçalar üzerinde hoş kokulu bir aromanın ortaya çıkmasıyla küçük altın çiçekler görülebilir.

Ayrıca siyah, kırmızı ve beyaz kuş üzümü hakkında bilgi edinmek isteyeceksiniz.

Temmuz meyve vermenin zamanı. Küçük meyveleri toplayabilirsiniz. 4-8 mm boyutlarındaki bu “toplar”, renk bakımından farklılık gösterir: kahverengi ve koyu meyveler de nadir olmamasına rağmen, çoğu zaman zengin sarıdır. Farklı bir ekşi ile tatlı tadın. Tuck genellikle dökülmez.

Dikimden sonraki 3. yıldaki meyveler ve üretkenlik zirvesi 5.-7. Yıllara düşer (dikkatli bir bakımla 8. yıl için iyi bir hasat alınır). Çeşitliliğe bağlı olarak, 4-8 kg çilekler çalıdan çıkarılır.

Böylesi bir kuş üzümü, diğer türlerden iddiasızlığı ile olumlu yönde farklılık gösterir – kuraklığa karşı yüksek direnç gösterir.

Fidan nasıl satın alınır

Satın almadan önce sağlıklı bir fide olduğunu gösteren işaretleri hatırlamakta fayda var. İşte bunlar:

 • Normal kökler. Bush, 15-20 cm uzunluğunda 3-5 temel kök olmalıdır. Onların kabuğu sarıysa – sorun değil. Temel şey gelişmiş kökleri olan köklerin varlığıdır.
Biliyor musun 35-40 yenen çilek C vitamini vücudun günlük gereksinimini karşılar. Tabii ki, taze çekilmiş meyve yemek için daha iyidir.
 • 30-40 cm uzunluğundaki toprak üstü kısmın iki sürgünleri, çalılık yapmak için yeterli olacaktır. Tek çekimli bir bitki sunabilir, bu seçenek de gerçek – kökleri “çek”.
 • Bitkinin durumu. “Kabuk” dallarında kırıklar, kesikler, sarkanlar hariç tutulur. Bütün bir çalıya ihtiyacımız var.
 • Satış yerine dikkat edin. Eğer genç çalılar bütün gün sıcağında duruyorlarsa, basitçe kuruma riski vardır.


Sürgünlerin ve köklerin uçlarını taşırken hafifçe hasar görebilirler – bunlar dikkatli bir şekilde sağlıklı bir yere kadar kesilmelidir. Bu köye giderken köksap solmaz, ıslak bir bezle sarılır ve yukarıdan bir paket ile kaplanır.

Iniş kuralları

Tecrübeli bir bahçıvan için, bu tür çalıların araziye inmesi zor olmayacaktır. Yeni başlayanlar için kolay olsa da, bu çalışmanın tüm nüanslarını biliyorsanız.

Optimal zamanlama

Bitki çalıları ilkbahar kadar erken ve sonbaharda olabilir. Tek şey – zaman dondurulmamış donmuş bitkinin “isabetini” dışlamak için hesaplanır.

İnişin ilkbahar “sezonu” Mart ayında, yani yoğun sap akışının başlangıcından önce. O anı yakalamak ve tomurcukları çözmeden önce zaman geçirmek önemlidir (tabi ki bölgedeki hava koşullarına göre ayarlanmış).

Önemli! “Bush” yöntemine ek olarak, ekim aynı zamanda damgalama için kullanılır. Bir varil olarak, 70-75 cm yüksekliğinde, diğerlerini kesen güçlü bir ateş bırakın. Zaman içinde, bu tür bir ağaca başka türden kuş üzümü türleri eklenebilir.

Pek çoğu, Ekim ayının ilk iki haftasında sonbaharda bir kuş üzümü dikmeye çalışır. Kış aylarında, toprak rammed, bitki daha güçlü olacak ve ısı başlangıcı ile hızla büyüyecek.

Siteniz için en iyi üzümü çeşitleri hakkında bilgi edinin.

Bir yer seçin

Toprağın tüm bileşimi için uygun – kuru asitleştirilmiş ıslak alkali. Sandy tın ya da tınlı da uygundur. Yeraltı sularında, gereksinim birdir: büyük derinlikte yer (1 metre ve altı). Daha yüksek bir seviye sadece tarlalara zarar verecektir.

Yer iyi aydınlatılmış olmalı, eğer böyle bir ihtimal yoksa, penumbra da uygundur.

Site, çoğunlukla batı veya güneybatıya değil, villanın leeward tarafında pürüzsüz bir şekilde toplanır.

Bir çalı yerleştirmek için yaklaşık 1 metrelik bir korumadan ayrılan bir çitin yakınında ve mümkün.

Toprak hazırlığı da önemlidir. Dünya düzleşir, yabani otlar çıkarılır ve süngü bayonetinin derinliğine kazılır. 2-3 hafta toprak döllenmiş. 1 meydanda. m eşit olarak 6-8 kg kompost ve 20-30 g potasyum bileşimi sağlar.

Biliyor musun Dünyanın hemen her köşesinde kuş üzümü görebilirsiniz. İstisna Avustralya ve Antarktika değilse.

Adım adım ekim süreci

Her şey ekime hazır, devam et:

 • 50 x 60 cm boyutlarında bir çukur kazmak;
 • çukurda, bir bardak odun külü ve süperfosfat ekleyerek, overgrazed gübre;
 • sonra su ile dolu;
 • bir fide al ve yavaşça deliğe koy. Kök yakası 6-7 cm kadar derinleştirilir, burada bir tane nüans vardır – bitki ilk önce bir açıda ekilir (böylece yeni kökler kurmak daha iyi olacaktır). Fideyi doğrudan doğruya yerleştirirseniz, yeni sapların ortaya çıkma olasılığı yüksektir;
 • Toprakla serpilmiş halde kalır, yavaşça toprağı gövdeye yönelterek toprağa tokuşturur. Ayrıca, adım adım bir dolum da vardır: Örneğin, 3 yaşında bir çalı 3-4 kova su için yeterli olurken, genç bir adamın 5-7’ye ihtiyacı vardır.


Dikim şeması 2.5 x 1.2 m olarak tanımlanır, diğer bir deyişle, fidelerin tek bir siper içine girmesi arzu edilmez, aksi takdirde kökler ile ağlanırlar. En iyi dikim malzemesinin 3-4 güçlü sürgünler ve uzun sapları (20-25 cm) ile 2-3 yaşında çalı olduğunu unutmayın. Hava parçalarında 5-6 böbreği bırakır, kalanlar bir budayıcı tarafından alınır.

Yetkili bakım – zengin bir hasat garantisi

Altın ayranın nasıl farklı olduğunu, ekimin nasıl yapıldığını biliyoruz ve şimdi çalıların nasıl baktığını düşünmenin zamanı geldi.

Önemli! Dikimden önce rizom, biyolojik olarak aktif bir çözelti içinde 2-3 saat boyunca saklanabilir, daha sonra birkaç gün suya daldırılabilir. Daha kolay bir seçenek var – kök, yeni lobu itmeyene kadar suda tutun.

Sulama, ayıklama ve gevşeme

Sık sık sulama gerekli değildir, büyüme mevsimi için yeterli 3-5 yaklaşım.

Su, yapraklara dokunmamaya çalışarak dairesel oluklara döküldü. Genç bir çalı için norm 10-20 litredir. “Yaş” bitkisinden daha fazlası 30-35 litre suya ihtiyaç duyacaktır.

Büyük tarlalar için, yağmurlama yöntemi uygundur – bu nedenle gerekli nem korunur ve kovalarla çalıştırmak gerekli değildir, kafayı ayarlamak için yeterlidir.

Tomurcuk açılışına (erken ilkbahar) veya yaprakların düşmesinden sonra (eylül ayı sonuna kadar), çalıları sertleştiren ve gelecekte üretkenliklerini artırmayı amaçlayan ılımlı sulama kullanılır.

Ayıklanması gerektiği gibi yapılır: yabani otlar ortaya çıktığında hemen çıkarılır.

Ancak her sulamadan sonra gevşeme arzu edilir. Dünyayı “kızarma”, havaya köklere erişim sağlar. Sıkmak için gerekli değildir, aksi takdirde toprak bir kabuk alır ve çatlamaya başlar.

Gübrelerin uygulanması

Hardy görünümü sık besleme gerektirmez.

Humus çukurundaki delik en az 2 yıl için yeterlidir. Üçüncü yılda başlayarak, ilkbaharda çalılar beslenir: bazal sulkus içinde, karmaşık bir “maden suyu” ile karıştırılmış bir kuş pisliği veya gübre serilir.

Sonbaharda, çalıların altında 4-4,5 kg’lık gübre ya da humus bırakabilirsiniz. Potasyum sülfat ve süperfosfatın bir karışımı (her biri 20 g) eklenir. Yarım cam olan küllerle değiştirilir.

İlkbaharda kuş üzümü gübrelemeyi öğrenmek için yararlı olacaktır.

Gübreler olarak güçlü mineral bileşikleri veya “kimyası” kullanılmaz.

malçlama

Her sulamadan sonra bir malç tabakası doldurabilirsiniz, böylece nemi koruyun. Kuş üzümü için bir kaplama olarak kullanın:

 • turba;
 • kuru ot;
 • kompost;
Biliyor musun Olgunlaşmamış meyveler olgunlaştıkça dört kat daha fazla C vitamini içerir.
 • gübre. Seyreltilmiş gübre serpilir, böylece dallara dokunmaz.

Sonbahar kazılarında, malç sadece yere gömülüdür. Kış için çalıları “ısıtmak” için turba almak daha iyidir. Ama saman ya da bir çim tabakasında, böyle bir “barınakta” kışlanan zararlılar başlayabilir.

Film kışlamak için de uygundur, ancak hazırlanan kemerlere konulmalı ve sık sık düzeltilmelidir – yere bitişik olmamalıdır. Yazlık kış aylarında nadiren ziyaret edilirse, bu malzemeyi reddetmek daha iyidir.

budama

Altın türün kuş üzümü bahçıvanın gözünü memnun eder, ama zamanında budama ihtiyacı vardır.

Bir kerede anlatacağız – ilk yılda değil. İnişten sonraki 2. yıldan başlayarak, bu prosedür sonbaharda her yıl yapılır. Sonucu düzeltmek için onu baharda tutabilirsiniz (tomurcuklar açana kadar).

İkinci yılda, en güçlü genç sürgünlerin 3-5’i kaldı. Zamanla, onlar iskelete dönüşecekler. Zayıf, gölgeli ve rahatsız edici süreçler kaldırıldı. Yaz aylarında, genç dallar hafifçe kısaltılır, iki üst tomurcuğu kıstırır. Bu çalı oluşumu için önemlidir: fetuslar eski dallarda büyür ve yeni filizlerin büyümesi hızlanır.

Önemli! Kuru veya hasarlı yaprakları ve sürgünleri çıkardıktan sonra, bunları kompost çukuruna saklamayın. Hemen yanmak daha iyidir – hastalıkların ve zararlıların tekrar ortaya çıkmasına izin vermeyecektir.

Üçüncü ya da dördüncü yılda, her şey kendini tekrar eder. Ormanın ortasında gereksiz dalların toplanmasına özellikle dikkat edilir. 2-3 yaşındaki dalların üzerine konan tabakalarda, dörtten fazla böbrek kalmadı. Bush oluşmuş kabul edilir.

5-6 yıl büyüme ilk “juvenil” budama zamanıdır. En eski dallar mümkün olduğunca düşük kesiliyor. Buna paralel olarak kuru, hasta, gereksiz veya kırık dallar çıkarılır.

Yıllık budamanın genel planı bu kurallara indirgenmiştir:

 • geçen yılki çekimler üstleri kaldırıyor;
 • 2, 3 ve 4 yıl şubelerinde, dalları keserek 2-3 tomurcuk bırakıyor;
 • en genç sürgünler en umut verici olanı bırakır;
 • Tutamlar için en uygun zaman Temmuz ortası olacak;
 • Kuru dalları, görünümlerinin zamanına bakılmaksızın hemen kaldırılır.

satırlar arasında kazma

Sonbaharda kazma ile önemli bir rol oynar. Ağır ve yoğun topraklar için zorunludur, oysa daha hafif topraklarda yeterince güçlendirilmiş gevşeme olacaktır.

Taç yakınında, rizomlara zarar vermemek için 6 cm derinliğe kadar kazın. Tacın dışında, 10-15 cm derinliğe sahip olabilirsiniz.

Biliyor musun Bölgemizdeki en büyük kuş üzümü “Yadrenaya” çeşitidir. İsim tamamen haklı – meyveler her biri 7-8 gr.

Bu basit ancak etkili önlem, çalıları sertleştirir, köklere hava akışını iyileştirir ve bitkileri toprağın üst katmanlarında sıklıkla uyuşan zararlılardan korur.

Zararlıların ve hastalıkların tedavisi

Türler hastalıklara ve haşere saldırılarına karşı oldukça dirençli olduğundan önleme ön plana çıkmaktadır.

Önceden muamele, bahar budamadan önce bile yapılır. Meyve suları harekete geçmezken “sıcak” yöntemini kullanın. Bu basit: su 80 dereceye kadar ısıtılır ve daha sonra bir bölücü ile bir sulama kabı kullanılarak çalılar tarafından sulanır. 2 yetişkin çalı için 10 litre kova yeterlidir.

Kuş üzümü hastalıkları ve zararlıları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tomurcuklar çiçeklenmeden önce, çalılar “Carbophos” veya “Nitrofen” çözeltisi ile% 2 püskürtülür. Çalılar büyümeye gittiğinde, “Fundazolom” tedavisi yapabilirsiniz – periyodik profilaksi yararlı olacaktır. Efekti tamamlamak için, düşük konsantrasyonlu Bordeaux sıvısı kullanın (% 2’ye kadar).

Sonbahar budamasından sonra, çalıların kendileri ve altındaki topraklar yoğun olarak kolloidal sülfür (% 1) veya “Karbofil” (% 2) çözeltileri ile püskürtülür.

Bu tür etkinlikleri zamanında gerçekleştirirseniz, hastalık riski önemli ölçüde azalır.

Zararlılar daha zordur. Zaten etkilenen ürünlerden ya da komşu bir bölgeden gelen kuş üzümü gidebilirsiniz. Özellikle bahçıvanlar çeşitli akarları yakmak.

Önemli! Dikim kuş üzümü sadece planlarınızda görülürse, bu tür “altın” çeşitlere dikkat edin: Isabella, Ermak, Laysan, Şafak, Uzbekistanskaya, Venüs.

Her zamanki örümcek akarı, büyümeyi ve kurumayı durduran beyazlaştırılmış veya kahverengi yaprakları ortaya çıkarır. Böbreğin büyümesi sırasında veya çiçeklenmeden hemen sonra bu tür zararlıları gidermek için, “Carbophos”% 50’yi kullanın (10 litre su için 20-30 g alın). Bir gün için demlemek için izin verilen etkili ve ev yapımı sarımsak-soğan “karışımı”.

Böbrek akarı, böbrekleri yaprakların üzerinde koyulaştırır ve karada yavaş yavaş ölmeye başlar. Her an ortaya çıkabilir ve onunla baş etme yöntemleri farklıdır. Örneğin, fırçanın atılması sırasında, koloidal sülfür kullanılır (10 litre – 75 g süspansiyon). Çiçeklenmeden sonra konsantrasyonu% 1’e düşürülür. Aynı dönemde “Tedion” (% 0.4) veya “Ethersulfonate” (% 0,5) uygundur.

Kortekste genellikle bir uyuz vardır. Bundan kurtularak,% 2’lik bir çözelti halinde (10 l başına 250 gr) nitrofenik macunla çalılar püskürtülür. İlkbaharda, uyku tomurcuklarında etkilidir. Daha sonra “Carbofos”% 50 (kova başına 20-30 g) uygulayın.

Testere bıçağı “Klorophos” çözeltisini tolere etmez (% 0.2-0.3).

Biliyor musun 1 kg çilekte en az 700 bin tohum bulunur. 1 binin ağırlığı, çeşitliliğe bağlıdır ve 0,9 ila 1,8 g arasında değişir.

Çiçeklenme sonrası Aktar% 0.1 veya Iskra gibi su tabletlerinde seyreltilirse gizli cam ölecektir. Halk yöntemi, tansy, domates üstleri ve kırlangıçotunun ilavesi ile hardal infüzyonu.

Safra midelerinin larvaları aynı “Carbophos” (30 g / 10 l) tarafından yok edilir. Aynı hacim için 20 g Triklorometaphos alabilirsiniz. Zorluk, daha fazla parazit var – yapraklı larvalar da filizlerle takviye edildi. Pembe veya turuncu renk ile ayırt edilebilirler. Aynı bileşikler tarafından uzaklaştırılırlar, ancak çilekleri hasat ettikten birkaç hafta sonra yeniden tedavi gerekir.

Faydalı özellikler

Altın dahil olmak üzere üzümü, kendi yararlı özelliklerine sahiptir. Meyveleri, diğer bir duttan daha fazla A vitamini içerir. Karoten ayrıca oldukça fazla – kayısılardan bile daha fazla.

Pektin ve antosiyanin gibi mikro elementler bağışıklığı güçlendirmek için mükemmeldir. Mide bağırsak sisteminin işlevlerini ihlal eden insanlar için yararlı olan altın meyveler ve sabitleme maddelerinde bulunur.

Podsti ve onun asit – askorbik, sitrik, süksinik, malik ve diğer birçoğunda içerdiği için üzümü çay içmeye mükemmel bir katkı yapar.

Önemli! Frenk üzümü için bölgedeki en iyi “komşulardan” biri soğan olacaktır (sarımsak da zararlıları korkutur). “Latte” için öncekilere gelince, onlar herhangi bir sebze olabilir.

Meyveler derhal tüketilebilir, reçel ve reçellerle karıştırılabilir ve dondurulabilir. Şaraplar veya likörlerde bir bileşen olarak da uygundurlar.

Bununla birlikte, farklı çay infüzyonlarının sevgilileri tarafından dikkate alınması gereken bir nokta vardır. Gerçek şu ki, böbrekler, yapraklar ve çiçekler (özellikle genç olanlar) hidrokiyanik asit içerir ve bunlar demleme ve demleme için kullanılamaz.

Altın frenk üzümü yetiştiriciliği hakkında her şeyi öğrendikten sonra, birçoğu sahada birkaç çalılık dikmek isteyecektir. Umarız onların sahiplerini memnun ederler. İyi hasatlar sana!