Biçerdöver “Don-1500” in olanakları ve teknik özellikleri

Don 1500
Biçerdöver “Don-1500” birleştirmek pazarda hala haklı bir 30 yıl, hala alanlarda çalışmak için kullanılan mükemmel kalite. Alanı işlemek için bir teknik seçmek oldukça zordur. Modeli maksimum avantaj setiyle seçmek ve aynı zamanda para kaybetmemek önemlidir. “Don-1500” A, B, H ve R modellerinin teknik özellikleri ve özellikleri ne olduğu hakkında, bu makalede bahsedeceğiz.

Açıklama ve amaç

Üretimin başlangıcı Sovyetler Birliği’nde 1986 tarihli. Sonra “Don 1500” modeli inanılmaz derecede popülerdi. Yirminci yıl dönümüne dikkat çeken üretim tesisi “Rostselmash”, üretimi bugün isimler altında üretilen iki yeni modele ayırdı. Acros ve Vektör.

Tarımda, traktör olmadan yapamazsınız. T-25, T-30, T-150, T-170 özelliklerini keşfedin, MT-1221, MT-892, MT-80, MT-82, MT-320, “Beyaz-132n” K-700, K -9000.

Don 1500

Modern modeller, estetik açıdan oldukça hoş görünür ve sadece bazı özelliklerde farklılık gösterir. İlk model, tahılları harmanlamak için özel bir sistemin varlığıyla dikkat çeker, bu da onu dikkatle saman, koçan kabuklarından, kabuklarından ayırır. Üreticinin kendisi tarafından üretildi ve gerçekleştirildi – bitki “Rostselmash”.

Biliyor musun Aracın boyutları çok büyük: Tavria marka araba yerleştirmek mümkündür, kombine kabini de oldukça geniş.

Modelin dikkate alınması önemlidir «Acros» Bugün özellikle bin hektara kadar küçük alanların işlenmesi için çok popüler.

Don 1500 Acros

Biliyor musun 1941 yılında, 8 gün boyunca, “Rostselmash” bitkisi Alman birlikleri tarafından tahrip edildi, ancak 47 yıl boyunca tamamen restore edildi.

«Vektör» Aynı şey, mısır, ayçiçeği de dahil olmak üzere çeşitli kültür alanlarının işlenmesinde daha geniş fırsatlar ile karakterizedir.

Don 1500 Vektör

“Don-1500” kombine tarlada tahıl toplamak için tasarlanmıştır. Bu, iki tür ürünü içerir: tahıllar ve spikeletler, ancak değişiklikler, baklagiller ve tohum ekinleri dahil olmak üzere toplanmaya izin verir. Kombine “Don-1500” teknik özellikleri arasında ayırt etmek etkileyici boyutlar, tek bir tamburun varlığı ve tekerlekler üzerinde hareket. Daha ayrıntılı olarak, her bir modifikasyonun özelliklerini aşağıdaki bölümlerde ayrı ayrı ele alın.

modifikasyonlar

“Don ‘modifikasyonları sürekli çalışma ortaya cihaz ve bu gibi bitkilerin ve tane yapısı, toplama, bölge alanının yöntem ve sahip yüzey düzensizlikleri gibi dış koşullara adapte etmek için ihtiyaç üzerinde kombine hasat sonucudur. Ayrıca, modifikasyonların her birinin ayırt edici özellikleri nelerdir.

Küçük alanların işlenmesi için genellikle motor blokları kullanılır: “Neva MB 2”, “Zubr JR-Q12E”, “Centaur 1081D”, “Salute 100”; Japon ya da kendi yapım mini traktörler.

“Don-1500A”

Bu standart olarak kabul edilen biçerdöver montajının ilk versiyonudur. Değişikliklerin daha fazla uygulanması için temel ya da başlangıç ​​seçeneğiydi. Don-1500A’nın ilk teknik özelliklerinin hangi teknik özelliklerine sahip olduğunu kısaca düşünelim.
Don-1500A

Önden önde gelen iki büyük tekerlek ve iki arka, daha küçük boyutlu kontrol, yüksek zemin kavraması olan düşük basınçlı lastiklerden yapılmıştır. Bu nedenle, kombine zor hava koşullarında kire girmeden hareket edebilir.

Motor güçlü, SMD-31A, Ancak tüm sıcak buhar sürücü kabinine yönlendirildiği için konumu çok elverişsizdir. Normal sürüş sırasındaki hız 22 km / s’dir ve sahada çalışırken – 10 km / s’ye kadar.

Orak makinesi, yerkürenin yüzeyine uyarlanmıştır ve onu “kopyalamak” mümkün kılar, bu da alanın tek bir seviyede biçilmesini mümkün kılar. Başlığın sapı değişebilir: 6 ila 7 metre ila 8,6. Tahıl, hacmi 6 metreküp olan özel bir büyük sığınağa düşüyor.

Bu, birleştirmeyi hasat bölgesine ayarlamak için sık sık ihtiyaç duyulmasının avantajını sağlar. Ayrıca, kabinin ses geçirmezlik özelliklerine sahip olduğu ve klimayla donatıldığı için sürücünün ne kadar rahat hissedeceğine dikkat edilmelidir.

Biliyor musun Bir birleştirmenin harman tamburunun çapı Don-1500 0,8 m’ye ulaşır ve dünyanın dört bir yanındaki biçerdöverler arasında en büyük kabul edilir.

Don-1500A
Birleştirme daha kullanışlı bir elemanla donatılmıştır – bir kopnitelem. Bununla birlikte, makineye, samanlığa veya samana bağlı ayrı bir arabada toplayabilirsiniz. Mekanizma onu öğütür ve bir sepet içinde toplar, sonra toplanan alanın etrafına saçılmış olabilir.

Bu birleştirmenin yardımıyla aşağıdaki ürünleri toplayabilirsiniz:

 • tahıllar;
 • baklagiller;
 • ayçiçeği;
 • soya fasulyesi;
 • mısır;
 • çim tohumları (küçük ve büyük).

Farklı ürünler toplamak için Don 1500’ü uygulamak için harmanlama çalışma modunu değiştirmek gerekir. Ayrıca, makine işini düz olmayan bir yüzeyde yapar: maksimum gradyan açısı 8 derece olabilir.

Sonunda en ilginç özellik üretkenliktir. Don-1500A üretir Saatte 14000 kg tane tane.

Biliyor musun Başlıkta bulunan “1500” rakamı, harmanlama tamburunun genişliğini belirtir.

Don 1500B

Don-1500B

İlk değişiklikler “Don-1500B” modelinde gerçekleştirildi ve sonuç olarak bu model aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir:

 • Yeni bir modern motor yerleştirmek YaMZ-238 AK, daha güçlü olduğu düşünüldüğünde, turbo ile ilk versiyonun aksine, silindirlerin farklı bir yerleşimi vardır: burada silindirler V şeklinde yerleştirilir;
 • Tamburun hızı arttı, bu da kombine verimliliğin artmasına izin verdi ve şimdi saatte 16800 kg;
 • yakıt tüketimi 10-14 litre azaldı ve şimdi 200;
 • Yakıt deposunun boyutları önemli ölçüde artmıştır – 15 litreye kadar (önceki versiyonda – 9.5 litre).
Biliyor musun 1994’te Don-1500B, “Rostselmash” fabrikasında üretilen, tamamen önceki modifikasyon A’nın yerini almıştır.

“Don-1500B”, kendini oldukça güvenilir bir şekilde ve çoğunlukla motordan dolayı gösteriyor. Bu model, B modifikasyonu için özel olarak üretilmiştir.

Buna ek olarak, birleştirici daha detaylı güncellemeler ve geliştirmelerden, örneğin kesici bıçakların sayısının arttırılması, öğütme işleminin tamburunun hacminin azaltılması, iç düğümlerin tasarımının değiştirilmesi, yerleştirmelerin optimize edilmesi gibi gelişmelerden öğrenmiştir.

Bu modele dikkat edilmelidir bir daha önemli detay ile donatılmıştır – pick-up. Bu tür bir mekanizma, kesilen mahsulün kalitesinin artmasına bağlı olarak kesilmiş ürünü bölmeyi mümkün kılar.
Kamyonet

Önemli! Ortalamada (B) ortalamadaki tüm iyileştirmeler, makinenin üretkenliğini A modeline göre% 20 arttırdı.

“Don-1500N”

Modifikasyon H’nin ortaya çıkmasının nedeni, chernozem olmayan bölgelerdeki ekinlerin işlenmesi için büyük biçerdöverlerin kullanılması gerektiğiydi.

“Don-1500R”

Bu değişiklik, pirinç hasat için uyarlanmıştır. Yarı yolda yayınlanan tek model bu. Bu ayar, pirinç üzerine yetişen oldukça nemli ve zayıf bir toprak üzerinde büyük ve ağır bir makineye sakin bir şekilde hareket etmenizi sağlar. Ek olarak, başlık burada daha küçük bir kavrama var, pirinç montajının kalitesinin artması nedeniyle, üretkenlik biraz azalır.

Bir vida ile pulluk, kültivatör, çim biçme makinesi veya düzeltici (benzin, elektrik), patates, testereyi, Kar saban veya kürek: yaz yazlık bahçıvanlar de işin verimli organizasyon için özel ekipman gerekir.

Hasat özellikleri

Motor Bu birleştirme iki seçenekle temsil edilir: SMD-31A ve YaMZ-238. Aracın hareket edebileceği hız 22 km / saate kadar ve sahada çalışırken en fazla 10 km / s’dir. Bir saat içinde birleştirmek 14 tona kadar hasat edebilir. Harman tambur 512 rpm’den 954’e kadar hızlarda döner.

teknik özellikler

Don-1500 en büyüğü var başlık boyutu – büyük alanlarda kombine kullanımın karlılığını artıran 6 ila 7 ve hatta 8,6 m. Tahıl Sığınağı 6 metreküplük bir hacme sahiptir. Harman tamburunun boyutları: genişlik 1,5 m, uzunluk 1.484 m ve çap 0,8 m.

Cihaz Özellikleri

Birleştirmenin her önemli parçasını daha ayrıntılı olarak ele alın;

Önemli! Biçerdöverlerin parçalarını değiştirin veya değiştirin Don-1500 ithal makinelere göre oldukça basit ve ucuz. İkincisi fiyatta çok farklı ve çok daha pahalıya mal olacak, ancak bu yatırım daha uzun bir hizmet ömrü ve güvenilirlik ile geri dönecek.

Motor

“Don-1500A” ve ikinci – B ilk değişiklik vardı farklı motorlar kuruldu:

 • Kharkov fabrikası “Hammer ve Orak” üreten A – SMD-31A için. 6 silindire sahipti. Turbo şarjlı, dizel motoru. Su ile soğutulur. Güç 165 kW. Çalışma hacmi 9,5 litredir. SMD-31A motoru
 • Yaroslavl Fabrikası tarafından üretilen B-YMZ-238 için. Turboşarjsız motor, 8 silindiri V şeklinde yerleştirilmiştir. 178 kW gücü. Çalışma hacmi 14,9 litredir. YaMZ-238 motoru

Krank milinin ön kısmı, alt takım için bir hidrolik pompa ve arka – diğer çalışma mekanizmaları tarafından çalıştırılmaktadır.

frenler

Fren sistemi sunulmuştur kol ve düğme. Makineyi frenden çıkarmak için, manivela kolu yukarı çekilmeli ve aynı anda düğmeye basılmalıdır. Freni birleştirmek için, kolu kendi üzerine sıkıştırmak ve dördüncü tıklamayı beklemek mümkündür.

Mekanik park freni versiyonuna ek olarak, Don-1500 aynı zamanda hidrolik tip. Kontrol pedalların yardımı ile yapılır. Bu tip frenlerin amacı, toprağa zarar vermeden, ıslak ve yumuşak zemin üzerinde dönüşler ve hareketler yapmaktır. Katı bir yüzey için, bu frenleri kullanmanıza gerek yoktur.

hidrolik

Karmaşık sistemin üç alt sistemi vardır:

 1. Şasinin sürücü kontrolü;
 2. Direksiyon;
 3. Hidrolik veya mekanik olarak oluşan çalışma mekanizmalarının hidrolik kontrolü.

Bütün bu çeşitli kontrol etmek için gereklidir çalışma elemanları:

 • başlık;
 • makara;
 • kesici;
 • istif bölmesi;
 • hava kanalı temizleme;
 • harman sistemi;
 • burgu hareketi.

Don 1500'ün yapısının şeması

şasi

Tahrikli ve tahrikli akslar hidrolik olarak kontrol edilir. Ayrı toplu sürüş köprüsünün kontrolü, herhangi bir açık geçiş olmaksızın otomobilin hızını yumuşak bir şekilde değiştirmeyi mümkün kılar. Bu işlev herhangi bir hızda çalışır. Var ileri ve geri sürüş için hidrolik motorun dört çalışma modu. Böylece, kombine tarlada oldukça manevralı hareket eder.

Önemli! Yağın değiştirilmesi genellikle gereklidir, soğutma sıvısı özelliklerini kaybettiğinden ve cihaz aşırı ısınabileceğinden, 24 saat motor çalışmasından sonra bunu yapmak en iyisidir.

yönetim

Direksiyon direksiyon ile yapılır. Koltuk gibi, 11 cm’lik insan büyümesi için ayarlanır. Direksiyon simidi için uygun bir eğimi seçebilirsiniz: burada sınırlar 5 ila 30 derece arasındadır.

orakçı

Biçerdöver – mahsulün biçilmesinden sorumlu olan birleşim parçası, bu modelde farklı genişliklerde üretilmektedir. 6, 7 veya 8,6 metre uzunluğunda olabilir. Bu boyutlar diğer üreticilerin sunduklarından daha büyüktür. Oyalayıcı, bir askı haznesi yardımıyla testere sabitlenir. Önünde, bir mekanizma ile donatılmıştır dünyanın yüzeyini kopyalar, Her zaman yerden yüksek bir yükseklik kesmenize izin veriyor.

orakçı

Artıları ve teknoloji eksileri

“Don-1500” birleştirir oldukça büyük boyutlar. Harmanlama tamburunun oldukça büyük olması nedeniyle, dönerken büyük bir yakalama bölgesinde bir avantaj elde edebilirsiniz. Ama aynı zamanda, büyük boyutlu bir makineyle baş edebilecek bir kişiye sahip olmak gerekir.

Don ayrıca, örneğin “Yenisei”, “Niva”, “John Deere” ve diğerleri gibi diğer modellerle karşılaştırıldığında, biçme ve harman ekmeği için yakıt tüketiminde de kazanç sağlar. Kısmen bu, yukarıda bahsedilen büyük nöbet ile elde edilir. Bu nedenle, Don-1500 en ekonomik birleştirici olarak kabul edilebilir.

Daha önce belirtildiği gibi, başlık oldukça büyüktür ve onu taşımak için bir destek eklemeniz gerekir. Don-1500’de bu rol özel bir ayakkabıyla oynanır. Yere dayanır ve aynı yükseklikte dilimler yapmanıza izin verir. Bu yöntemin dezavantajı tarlayı hazırlamak ve biçmeyi planlamak için oldukça zahmetli bir çalışmadır.

Eğer planlama sürecinde hatalar yapıldıysa ya da yanlış yapılsaydı, başlığın yeryüzüne bitişik olmayacağı, bu da bir başka tahıl kaybına yol açacaktır.

Büyük bir önyargıya sahip bir alana “Don 1500” uygulanırsa, o zaman başlığın bir tarafın yüzeyine temas etmediğinden ve kesimi çok yüksek hale getirdiğinden, tanelerin kaybıyla sonuçlanır. Ek olarak, birleştirme dönüşü olasılığı artabilir.

Benzer bir ekipmanı satın almadan ya da kiralamaya başlamadan önce, tüm nüansları ayrıntılı olarak incelemek gerekir. Bu nedenle, her zaman alanın büyüklüğünü, eğimini, toprağın kalitesini, hava koşullarını, ekilen ekinleri göz önünde bulundurun ve makinenin kapasitesini ihtiyaçlarınızla karşılaştırın.

A, B, H ve P modifikasyonlarının “Don 1500” değeri, kombine ürünün en ekonomik avantajlı varyantını temsil eder ve bu da diğer markalara kıyasla maksimum üretkenlik sonucunu verir. Aşağıdaki koşullar altında en etkili olacaktır:

 • Eğim açısı en fazla 4 dereceye kadar 8’den fazla değildir;
 • geniş alan alanı, 1000’den fazla hektar;
 • 1 hektar alanda 20 cent verim;
 • kısa hasat zamanı.