Biber yetiştiriciliği “Claudio F1” Agrotechnics: çeşitliliğin avantajları ve ayırt edici özellikleri

Biber
Ülkemizde erken olgunlaşan melezlerin tüm ustalarına tanıdık olan “Claudio F1” adlı biber, aktif olarak yetiştirilmektedir. Bu tür tatlı biber tecrübeli ve acemi bahçıvanlarla popülerdir. Bu yazıda, bu çeşit hakkında konuşalım.

Çeşit açıklama

“Claudio F1” – Bulgar biberi, tatlı. Bir melez. Burçlar yarı katı, güçlüdür, yaklaşık 70 cm yüksekliğe ulaşabilir Yapraklar orta veya büyük, buruşmuş bir yüzeye sahiptir. Meyveleri geniştir, şekilleri uzun bir küpün benzeridir. Derileri kalın, parlak ve pürüzsüzdür. Koyu yeşil bir renkten mümkün olduğunca koyu kırmızıya dönün. Bir çalı 12 meyve kadar büyüyebilir. Bu çeşidin karabiberleri yaklaşık 200 g ağırlığında ve 10 mm et kalınlığında etlidir.
Biber

Biliyor musun Tatlı biber içerir daha fazla A vitamini, havuçta.

Büyüyen koşulları

Bu tatlı biber çeşidi, organik maddeler açısından zengin ve nötr bir reaksiyona sahip olan gevşek ve hafif toprakta büyümeyi tercih eder. Bu bitki ışık ve nemi seviyor. Yeterli ışık yoksa, çalı uzanacak ve çiçekler düşecektir. Bütün biber iyi “Claudio F1» pancar, havuç, lahana, (fasulye hariç) fasulye ve kabakgiller sonra yetişen. Salatalıkların bitişiğinde onu yetiştiremezsiniz.

Bitkileri doğru bir şekilde nasıl planlayacağınızı da öğrenin.

İniş sahası niteliksel olarak hazırlanmalıdır. Temel gübre ve kireçlenmenin yanı sıra derin kazma ve yabancı otların çıkarılmasını gerektirir.

Biliyor musun Bölgemizde, tatlı biber 16. yüzyılda ortaya çıktı. Onu Türkiye ve İran’dan getirdiler.

Biber

Biber dikmek nasıl

Bu çeşit biberi yetiştirmek için fideleri önceden hazırlamak gerekir.

Dikim için tohumlar nasıl hazırlanır

Çoğu Hollandalı tohumun ön işlem görmesine gerek yoktur. Üretici tohumları paketlemeden önce gerekli tüm prosedürleri yapar. Ama bunları 5 saat sıcak suda tutabilirsiniz, bunun sıcaklığı 50 ° C olmalıdır, daha sonra 3 gün boyunca nemli bir beze koyun. Bu tür tohum preparasyonu hızlı sürgünler verir.

Fideler için toprak

Tohumlardan fidan yetiştirmek için kullanılan substrat gevşek olmalı ve humus, kum ve bahçe toprağından oluşmalıdır. Bu karışımda kül ve odun talaşı eklemek gerekir.
Biberlerin fidesi

Ekim teknolojisi

Tohumlar genellikle Mart ayı başlarında ekilir, 1 cm aşağıya batırılır.

Önemli! Yaklaşık 1.5 cm’lik tohumlar arasındaki mesafeye bağlı kalınması gerekir. Yetiştirilen filizler birbiri için bir gölge oluşturacağından, daha yakın bir bitki ekilmez.

Sonra hemen sulanırlar. Tohumlarla kapasite, gerekli nem seviyesini (yaklaşık% 70) korumak için bir filmle kaplanır. Fideler görünmezken, kaplar sıcaklığın yaklaşık 22 ° C olacağı herhangi bir sıcak yerde bırakılabilir. Işık önemli değil.

Fide bakım kuralları

İlk sürgünler genellikle ekimden sonraki 15. günde ortaya çıkar. O zaman bir seçim yapmalısın. Bu, her çalı güçlü kök sistemini geliştirecek şekilde yapılır. Köklere zarar vermeden bunu dikkatli bir şekilde yapın. Transplant ayrı formlara filizlenir. Bundan sonra, gündüz sıcaklığının 26 ° C olduğu ve gece – 10 ° C’den daha düşük olmayan bir ısıya maruz bırakırlar. Fideler suya genellikle istenmeyen bir durumdur, çünkü hastalık “siyah bacak” gelişebilir. Alt tabakanın kurumuş olmadığından emin olmanız yeterlidir. Serpin filizi ılık su ile (30 ° C). Soğuk sulardan zayıflar, hasta olurlar ve ölebilirler. Fidelerin bulunduğu odada hava kuru olmamalıdır. Çalıların püskürtülmesi ve odanın – havalandırılması, sürgünlerin çekimlerden korunması gerekir. Toplamadan sonraki 10. günde, üre ve süperfosfat içeren bir su çözeltisi kullanarak yemleme yapabilirsiniz.
Biber

Önemli! Toprakta filiz dikim önce, onların gerek her gün güneş ışığında birkaç saat boyunca dışarı çıkarak sertleşir.

Açık zeminde fidan dikimi

Mayıs sonunda, hava sıcaklığı yaklaşık 22 ° C olduğunda, fideleri açık zemine dikebilirsiniz. Bunu sabahları veya akşamları yapmak en iyisidir. Delikler arasındaki mesafe 50 cm, satırlar arası 60 cm, derinliği ise fide kapasitesinin derinliğinden farklı olmamalıdır. Çıplak köklerle dikim için Bush tavsiye edilmez. Bu nedenle, topaklı ağaçkakan ile birlikte, fideyi deliğe indirmek ve onu verimli topraklarla yarım doldurmak gerekir. Ardından, üç tane delik için bir kova su kullanarak her fideyi iyice sulamanız gerekir. Su emildikten sonra delikleri toprağa doğru doldurun. Kök boynu zemin seviyesinde olmalıdır. Dikimden sonra bölgeyi biber turba ile kaplamak tavsiye edilir.

Ayrıca evde ve bahçede acı biber çeşitlerinin ekimi hakkında bilgi edinin.

Claudio F1 yetiştiriciliğinin agroteknikleri

Verim iyi olduğu için, biber çalılarından sonra bakmak gerekir. Profesyoneller, her bitkinin merkez çiçeğini çıkarmanızı önerir. Bu eylem sayesinde hasat daha büyük olacaktır. Ve ayrıca, verimi arttırmak için, 3 gövdede çalılar oluşturulmalı, zamanında oluşturulmuş yanal sürgünler çıkarılmalıdır.

Toprak bakımı ve ayıklanması

Tatlı biber, gevşemiş zemini sever. Bu nedenle, toprak kabuğunun olmadığından emin olmanız gerekir. Gevşetme sayesinde, köklere giden hava akışı gelişir. İlk 14 gün, biber yavaş büyür ve kökleri güçlendirildiği için toprağı gevşetmek istenmez. Daha sonra toprak sulandıktan sonra, kurutulduktan sonra gevşetilmelidir, ancak kabuk henüz oluşmamıştır. Kökler toprağın üst tabakasında olduğundan, bunun 5 cm’den daha fazla olmasına gerek yoktur. Ayıklamanın yapılması, böylece yabani otlardan kurtulmak da istenir. Çiçeklenme sırasında biber yetiştirmelisiniz.
Toprak bakımı

Sulama ve üst pansuman

Biberlenmeye başlayana kadar 7 gün içinde biberi bir kez dökün. 1 meydanda. m 12 litre su kullanın. Çalılar çiçek açtığı zaman, haftada 3 kez, 14 litre su kullanarak sulayın. Su, sabit ve 24-26 ° C arasında bir sıcaklığa sahip olmalıdır.
Biber yere düştükten 14 gün sonra ilk kez beslendi. Fosfat-potasyum gübreleri ile karıştırılarak bu gübre, tavuk çöpü için kullanın. Ya da mineral gübreleri kullanabilirsiniz: nitrat, süperfosfat, potasyum klorür. Aşağıdaki üst pansuman meyvenin başlangıcında ve meyvelerin oluşumu sırasında amonyum nitratın dozu arttırılarak gerçekleştirilir.

Önemli! Meyveleri küçükse, bitkiyi dördüncü kez besleyebilirsiniz.

Biber üst pansumanı

Garter biberi

Sınıf “Claudio F1» Çok hassas yapılmış çekimler ve herhangi yanlış bir hareket onlara zarar verebilir, bu nedenle hisseleriyle sapları kravat gerekiyor.

“Claudio F1”: çeşitliliğin avantajları

Bu çeşitliliğin birçok avantajı vardır. Biber “Claudio” ana özellikleri:

  • hastalıklara dayanıklı;
  • büyümede iddiasız;
  • büyük meyveli çeşitlilik;
  • ısıya dayanıklı;
  • uzun saklanmış;
  • iyi taşınan;
  • iyi tat nitelikleri;
  • erken olgunlaşma;
  • taze meyve ve konserve kullanabilirsiniz.

Biber

Bahçede ve pencerede biber yetiştiriciliği hakkında bilgi edinin.

Biber «Claudio F1» – notu hakkında değerlendirme:

Galina, 48 yaşında: “Bu biberin tadını gerçekten çok sevdim. Tohumların çimlenmesi sadece şaşırtıcıydı – kesinlikle ekilmiş tohumlar. Çalılıkta, muhtemelen hava şartlarından dolayı küçük bir meyve vardı. “

Irina, 35 yaşında: “Büyük meyveler yetiştirdim, ki bu beni çok mutlu etti. Şimdi her zaman bu çeşitliliği ekeceğim. “

55 yaşındaki Vladimir “Bu çeşitliliği büyütmek kolaydır. Tohumlar hızla yükselir ve meyveler sulu ve etli büyür. Onları salatalar için kullanıyoruz veya taze olanları kullanıyoruz. “

Tatlı biber “Claudio F1” dikim sorumluluğunu üstlenir ve bakım için tüm kuralları izleyin, o zaman size iyi bir hasat ile memnun edecektir.


Loading...