Bektaşi üzümü çeşitleri

Bektaşi üzümü çeşitleri
Bektaşi üzümü meyveleri, favori ve çok yararlı yazlıklarından biridir. Bölgemizdeki bu çok yıllık bitki çok popülerdir ve bugün yaklaşık 1.500 çeşit çalı bulunmaktadır. Ancak, bu yazıda, en iyi unshipped bektaşi üzümü değerlendirmek isteriz.

“Afrikalı”

Yükseklikte, bektaşi üzümü “Afrika” 1,2 m’ye ulaşır ve genişlik ortama yayılır. Çeşitlilik erken meyve yatağı ve yüksek verim ile karakterizedir. İyi bakım ile ekimden sonra gelecek yıl için ilk meyve getiriyor. Yetişkin bir çalıdan, sezon başına bir parça meyve toplayabilirsiniz. Meyveleri siyah ve koyu mor çiçekler, büyük ve orta büyüklükte olabilir. Tat, siyah frenk üzümü anımsatan tatlı ve ekşi.
Afrika

“Afrikalı” – de iyi kış soğuğunda tolere edilir hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı bir bektaşi üzümü,. antrakosiz (varlığının yaprakları kahverengimsi lekeler üzerinde çıkması ile gösterilir) – O külleme veya yaprak bitlerine ve uygunsuz bakım tesisi tehdit edebilir eğer sadece hastalığın korkmuyor. Bu özellikler sayesinde çeşitlilik, nemli bir iklime sahip bölgeler için en uygunudur.

Önemli! “Afrika” vermek için yüksek, hiçbir durumda iniş kalınlaştıramaz. Ek olarak, büyümenin üçüncü yılından itibaren, toprağa doğru eğimli olan dalların uçlarını ve beşte birini kesmek gerekir. Yere yatmış ve zayıf gelişmiş dalları.

Sonbaharda gübre ile gübreleme (yetişkin bir çalı için yaklaşık 5 kg), süperfosfat (bir çalı altında 40 g) ve potasyum (çalıların altında 30 g) gübreler önerilir. Yumurtalık oluşumu döneminde bitkinin verimini arttırmak için, infüzyonu sığırkuyruğu ile takviye etmek mümkündür.

“Grushenka”

Çeşit, armut benzeri meyve sıra dışı formundan dolayı adını almıştır. Bu bektaların çalıları orta büyüklükte (1.5 m yüksekliğe kadar), zayıf ağaçlık, yoğun bitki örtüsü vardır. Meyveler – orta boy, kalın bir deri ile mor. Çileklerin tadı tatlı ve ekşidir. “Grushenka” orta-geç çeşitlere ait, kısa bir meyve dönemine sahiptir. Verim seviyesi ortalamadır, ancak yetişkin bir çalıdan yaklaşık 6 kg meyve toplamak mümkündür.
Grushenka

Çeşitliliğin avantajları şunlardır:

 • mantar ve viral hastalıklara direnç;
 • kış donlarının iyi tolere edilebilirliği, yüksek sıcaklıklar, kuraklık;
 • ulaşım kolaylığı;
 • taze meyveleri ve konserveyi kullanabilme imkanı, yemek pişirmede kullanmak;
 • meyveler çatlamaz, dallara uzun süre tutun;
 • meyve olgunlaşmasının kısa dönemi;
 • meyve verme süresi yaklaşık 20 yıldır;
 • toprağın bileşimine iddiasız.

Meyveli “Grushenka”, haziran ortalarında başlıyor. İyi koşullarda, meyveler ağustos ayına kadar hasat edilebilir.

Biliyor musun “Grushenka” nın meyveleri, askorbik ve folik asit, tiamin ve beta-karoten açısından çok zengindir. Hipertansiyon, diş hastalıkları ve adet düzensizlikleri için yararlıdırlar.

Bektaşi üzümü için en uygun dönem sonbahardır. “Grushenka”, güneşli, küçük-rüzgarlı alanları sever ve transplantları yer yer tolere etmez. İyi verim için, çalılar periyodik olarak gevşetilmeli, bir kuraklık sırasında sulanmalı ve düzenli olarak zayıf dalları kesmelidir (büyümenin ikinci yılından itibaren). İlkbahar ve sonbaharda bitkinin süperfosfat, kompost ve potasyum klorür ile gübrelenmesi önerilir.

“Gingerbread Man”

Bektaşi üzümü “Kolobok” Sredneraskidisty, kalın yeşillik ve çalıların güçlü dallanma farklıdır. Meyvelerin koyu kırmızı rengi, tatlı ve ekşi, yuvarlak ve oval olabilen meyveleri 8 g, orta – 3 g. Çileklerin kabuğu çok sıkı değil.
Gingerbread Man

Çeşitliliğin avantajları şunlardır:

 • çalıların iyi yaşanabilirliği;
 • dallarda meyvelerin uzun bulunması;
 • külleme ve antrakoza karşı direnç;
 • kış iş parçaları için mükemmel.

Bektaşi üzümü “Kolobok” uzun bir kuraklığa tahammül etmez, ancak çeşitliliğin önemli bir dezavantajı bitkilerin aşırı kalınlaşmasıdır. Kışa dayanıklılık ortalamadır ve çok güçlü donlarla, bitki donabilir. Bu bektaşi üzümü güneşli bölgeleri sever ve ekim için en uygun dönem Eylül’dür.

İyi verimler için sürgünlerin zaman içinde kesilmesi önemlidir. Büyümenin ikinci yılında, 20 cm’ye ulaşmamış az gelişmiş dalların ve zemine yakın bükülenlerin çıkarılması tavsiye edilir. Gelecekte, her yıl güçlü bir şekilde toprağa sarkan sürgünleri kesmeniz gerekir. Ayrıca, sonbahar ve ilkbahar aylarında kompost, potas ve fosfat gübrelerini de unutma.

Önemli! Ahududu ve kuş üzümü daha önce yetiştirildiği yerlerde bektaşi üzümü tesis edilmesi tavsiye edilmez. Bu bitkinin hastalığına neden olabilir.

“Komutan”

Bu çeşitlilikteki çalılar ortalama bir boyuta ulaşır, slaboroskidistye, kalın bir yaprak örtüsüne sahiptir. Meyveleri mor, yuvarlaktır. Meyvenin kabuğu bir topsuz, incedir. Meyveleri orta büyüklükte ve bir birim yaklaşık 5 g ağırlığındadır. Bektaşi üzümü tadı zayıf bir ekşi tatlıdır.
komodor

“Komutan” orta-erken bektaşi üzümüdür, yani mayıs ortasında hasat başlar. Çeşitliliğin avantajları şunlardır:

 • yüksek verim;
 • külleme, antrakoz, yaprak biti direnci;
 • kışa dayanıklılık;
 • hoş aroma;
 • kış iş parçaları için iyi;
 • dallar üzerinde meyveler geç hasat koşullarında çatlama olmadan, uzun bir süre asmak.

Bir komutan “Komutan” dan yaklaşık 7 kg hasat toplayabilirsiniz. Çeşitliliğin tek dezavantajı, meyvelerin yırtık formda uzun süreli depolanamaması ve zayıf taşınabilirliktir.

“Komutan” in inişinde, nemin durgunlaştığı yeri sevmediği gerçeğine dikkat edin ve ekim için en iyi seçenek tınlı ve sod-podzolik topraklardır. Bu nedenle, ağır tozların ağaç talaşı ile boşaltılması tavsiye edilir. Bir diğer önemli nokta ise, yaz aylarında çalıların sık sık sulanmasıdır.

Biliyor musun Bu çeşitliliğin meyveleri neredeyse hiç kemiğe sahip değildir. Buna ek olarak, bahçıvanlar arasında geniş popülaritesi kazanmış olan, bektaşilerin en tatlı çeşitlerinden biridir.

“Malakit”

Orta boylu çalılar (yüksekliği 1,3 m’ye kadar), yayılıyor ve yoğun. Yapraklar büyüktür, gri tonlarında yeşil bir renge sahiptir. Meyveleri yuvarlak şekilli, 6-7 g ağırlığında, yeterince büyük.
malakit

Meyvenin rengi yeşildir ve güneş ışığına maruz kalma noktasında açık sarı bir benek oluşur. Kabuk villi olmadan incedir. Çileklerin tadı ekşidir, ama çok fazla askorbik asit içerirler.

Bektaşi üzümü malahitinin soğuğa karşı direnci yüksektir. Ayrıca, kuraklık ve mantar hastalıklarından korkmuyor ve taşımayı iyi tolere ediyor. Orta-erken çeşitlerini ifade eder. Verim ortalamasıdır: bir çalıdan 4 kg’a kadar meyve hasat etmek mümkündür. Uzun bir meyve yatağı ile ayırt edilir.

Önemli! Sadece olgun meyveler çalıdan hemen yırtılmamalıdır. Güneşte olgunlaşmak için on gün daha verin ve daha tatlı olacaklar.

Çalılar için bakım yaparken, köklerin toprağın yüzeyine yakın olduğunu unutmayın, bu nedenle gevşeme dikkatlice yapılmalıdır. Kuraklık dönemlerinde bektaşi üzümü sulanmaya ihtiyaç duyar.

“Krasnodar’ın Işıkları”

Çok popüler bektaşi üzümü. Bu çeşitliliğin meyveleri yuvarlak, geniş ve tatlıdır, büyüleyici parlak kırmızı bir renge sahiptir. Meyveler ağırlıkça 9 g’a ulaşır.
Krasnodar'ın Işıkları

Çalılar orta yoğunlukta yarı yayılıyor. Sınıfın avantajları şunlardır:

 • don ve kuraklığa karşı direnç;
 • mantar ve viral hastalıklara direnç;
 • herhangi bir iklim koşulunda iyi bir hayatta kalma;
 • Toprak için düşük talep.

Bektaşi üzümü bakımı sırasında, en önemlisi, düzenli olarak toprağı gevşetmek, düzenli olarak ikinci yıldan itibaren çalıyı kesmek ve uzun süreli kuraklık durumunda bolca su toplamaktır.

“Kartal yavrusu”

Bu çeşitliliğin yüksekliğindeki çalılar 1.2 m’ye kadar ulaşır ve sredneraskidiste bitkilerine aittir. Meyveleri yuvarlak, siyah bir renk ile güzel koyu kırmızı bir renge sahip. Tadı tatlı ve ekşi.

kartal yavrusu
Eaglet, iyi bir verimle ayırt edilir, çünkü bir çalıdan yaklaşık 7 kg bakla toplamak mümkündür. Toprak ve iklim koşullarının bileşimi konusunda iddiasızdır, kış donlarına karşı iyi tolere eder ve mantar hastalıklarına oldukça dayanıklıdır.

Bu çeşitliliğin meyveleri çok kullanışlıdır. Anti-tümör özellikleriyle bilinen çok miktarda folik asit, C vitamini ve serotonin içerirler. Ayrıca, çilek “Eaglet” toksinlerin vücut temizlemek için yardımcı olur.

Biliyor musun “Orlenka” çalıların verimi “Mikado”, sarımsak veya onun yanında soğan domates dikerseniz önemli ölçüde artacaktır.

İyi bir büyüme ve meyveye ulaşmak için, her iki mevsimde çalılıkların borik asit (10 litre suya 1 yemek kaşığı) solüsyonu ile püskürtülmesi tavsiye edilir. Bu nedenle, ekim çalılarının kalınlaşmasını tolere edemezsiniz, bu nedenle, büyümenin ikinci yılından itibaren, düzenli olarak öğütmek gereklidir.

“Kuzey Kaptanı”

Bu çeşitliliğin yüksekliğindeki çalılar 1,5 metreye kadar ulaşabilir. Onlar sredneraskidistye, kalın parlak yeşil yaprakları vardır. Meyvelerin yuvarlak bir şekli vardır, bir mum kaplama ile koyu kırmızı renk. Peel – orta yoğunlukta.
Kuzey kaptanı

Bektaşi üzümü “Kuzey Kaptanı” çok yüksek verime sahiptir ve orta geç olgunluk çeşitlerine işaret eder. Meyvelerin dallara uzun süre dayanmasına rağmen, çatlamaz ve çatlamazlar.

Önemli! Bu tür bektaşi üzümü çalıları kendiliğinden tozlaşır, bu nedenle onları çok sayıda böcek polinatörü olmayan alanlarda dikmek avantajlıdır.

Bitki kışı iyi tolere eder, mantar, viral hastalıklara ve sawfly ve itfaiyeci gibi yaygın zararlılara karşı dayanıklıdır. İyi aydınlatılmış bir alanı sever, aşırı aşırı nemi tolere etmez.

“Urallar”

Geç olgunlaşan, büyük meyveli bektaşi üzümü çeşitlerini ifade eder. Çalılıklar – orta büyüme, yarı serpme, yaprak yoğunluğu – orta. Meyveleri şekil olarak ovaldir ve ağırlık 8 gram’a ulaşır. Meyve rengi parlak yeşil, cilt yoğun, tatlı ve ekşi tadı ve tadı çok sulu.
Urallar

Çeşit çeşit “Uralsky” yüksek verime sahiptir, çünkü bir çalıdan 8 kg’a kadar meyve toplanabilir. Kış donlarına iyi tolere eder, mantar hastalıklarına ve böceğe ve ateş böceği gibi böcek parazitlerine karşı dayanıklıdır.

“Erik”

Bu bektaşi üzümü orta-erken çeşitlere aittir. Çalılar orta boyda, orta seyrek, çok kalın değil. Çilek şekli oval ve piridir. Meyve 4 gr ağırlığındadır, siyah renkte bir balmumu kaplaması vardır.
kuru erik

Variety “Prune”, don ve mantar hastalıklarına karşı iyi direnç ile karakterizedir. Verim seviyesi ortalamadır (yaklaşık 5 kg çilek bir çalıdan toplanır). Meyve tatlı ve ekşi tadı.

Çok sayıda hafif bektaşi üzümü çeşidi vardır, ama bunların en iyilerini düşündük. İyi bir hasat yaparlar, iklim koşullarımızda mükemmel kökler alırlar, donları iyi tolere ederler, hastalıklara ve birçok zararlılara karşı dayanıklıdırlar.


Loading...