Begonya mercanı: bakım, budama ve üreme

Begonya mercan
Begonya, küçük dairelerde ve bitkinin iki metreye ulaştığı büyük seralarda yetişen ortak bir kapalı çiçektir. Dünyada türlerinin yaklaşık 1600’ü var ve bugün bunlardan biri hakkında konuşacağız. Mercan begonyasının neye benzediğini, diğer türlerden nasıl farklı olduğunu, nasıl düzgün ekileceğini ve güzel bir çiçekli bitkinin nasıl elde edileceğini öğreneceksiniz.

Botanik açıklaması

Mercan begonya Bu Begonya cinsine ait ayrı bir süs bitkisi türüdür. Onun mercan çeşitliliği, çiçeğin 1.5 m yüksekliğe ulaştığı Brezilya’nın yağmur ormanlarından bize geldi. Evde, çalı 0.6-1 m yüksekliğindedir.

Çiçek dik bir sapa sahiptir, yaprak plakaları yeşilin çeşitli tonlarında boyanabilir, alternatif bir düzenlemeye sahiptir, uzunluk 20 cm’ye kadar ve genişliği 7 cm kadardır. Yapraklar simli ve sütlü emprenyasyonlarla kaplıdır. Yaprak plakalarının şekli oval, sağlam veya uzamış olabilir.

Begonya türlerinin çeşitliliği hakkında daha fazla bilgi edinin ve tüberoz, kraliyet, ampel, Bolivya begonvileri için nelere ihtiyaç duyulacağını öğrenin.

Begonya mercan

Çiçeklenme özellikleri

Çoğu zaman ilkbaharda çiçek açar, ancak sıcaklık koşulları yerine getirilirse begonya yılın herhangi bir zamanında çiçek açabilir. Tomurcuklar, çeşitli kırmızı tonlarında (çok nadiren – beyaz) renklendirilen, aradaki yapraklardan oluşur. Çiçek salkımları berry demetlerine benziyor.

Bu tarz bir begonya, çok keskin bir tat vermeyen hoş kokulu renkler nedeniyle hassas bir şekilde takdir edilmektedir. İlginç olan peduncles sadece hoş bir koku değil, aynı zamanda ekşi bir tat veren iyi bir tada sahip olmasıdır.

Güzel çiçek orkide, hoyi, zigokaktus, klerodendrum, ebegümeci, gloriosa, sardunya, euphorbia, menekşe, crossandra, sardunya.

Evde büyüyen mercan begonya

Şimdi evde bir çiçek yetiştirmek için hangi koşulların gerekli olduğunu konuşalım. Ana göstergeleri anlayın.

Yüzey ve gübre

En basit yol, bir çiçek dükkanında menekşeler için hazır toprağın elde edilmesidir, çünkü kentsel koşullarda optimal toprak için bileşenler bulmak son derece sorunludur. Bir alt tabakayı kendiniz yapmak istiyorsanız, 1 parça turba, 1 kısım kompost, 1 kısım nehir kumu (büyük) ve 2 parça sebze bahçesi (üst tabaka) gerekir.
Begonya mercan
Tencerenin dibinde çakıl veya küçük çakıllardan oluşan bir drenaj tabakası oluşturduğunuzdan emin olun. Kalınlığı en az 1,5 cm olmalıdır.

Gübre olarak, her yıl alt tabakayı değiştirirseniz onlara gerek yoktur. İstenirse, bitkiye uygun bir mineral sağlayan bir potasyum insani ile bitki besleyebilirsiniz.

aydınlatma

Çiçek için, doğrudan güneş ışığının olmaması önemlidir, bu da yapraklarda yanıklara neden olur. Yer vazoları, sadece dağınık güneş ışığının üzerine düşecek şekilde olmalıdır. İzin verilen kısmi, ancak güçlü olmayan gölgelendirme.

Gölgede, aptallar, chlorophytums, clivia, canavarlar, antoryumlar, spatiphyllums, ficuslar, aspidistra’yı mükemmel bir şekilde hissedeceğiz.

Bitki hakkında bir kez daha endişe etmemek için, kuzey tarafında, begonya yanıklarının tehdit edilmediği yer olmalıdır.

sıcaklık

Hemen, begonyanın, acı çekmeye ve ölmeye başladığı için taslaklara dayanmadığını söylemek gerekir. Bu nedenle hava akışının minimum olduğu bir yere yerleştirilmelidir.

Sıcaklık gelince, 17-25 ° C aralığında olmalıdır. Sıcaklık kışın 13 ° C’nin altına düşerse, çiçek ölebilir.
Begonya mercan

Önemli! Bir klimanın veya fanın yanında bir tencerenin yerleştirilmesi yasaktır.

Bakım: nem ve sulama

Çiçeğin bakımına dönüyoruz ve nem ve sulama ile başlıyoruz.

Bir bitkinin ölümüne yol açan bir hata yapmamak için, her zaman aşağıdakileri hatırlamakta fayda vardır: çiçeğin bir kez daha dökülmemesi, onu tamamen dökmekten daha iyidir.

Mesele, begonyanın etli yapraklara sahip olduğu ve aşırı nemden kurtulduğudır. Bununla birlikte, düzenli bir aşırı bollukla kök sisteminin çürümesi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir ve bu da çiçeğin kurumasına yol açar. Tabii ki, su olmadan, bitki hayatta kalmaz, ancak su ile uzun bir süre için dağıtılan, çürümüş kökleri olan bir bitkiden daha kolay olacak olan “yeniden canlandırma” begonvillerdir.

Yaz aylarında, bitki düzenli olarak sulanmalıdır. Alt tabakanın en üst 2 cm’si kuru ise, toprağı nemlendirmek gerekir. Islak iseler – bu, sulama ile beklemek için değerli olduğu anlamına gelir.
Begonya mercan
Kış aylarında, özellikle odadaki sıcaklık yukarıda tanımlanan asgari değere düştüğünde girilen suyun miktarı sınırlıdır. Bu durumda, aşırı nem, hatta önemsiz, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olarak, köklerin hipotermi neden olacaktır.

budama

Bitkiyi gençleştirmek için budama işlemi yapılır, böylece toprak üstü kısım doğru şekilde oluşturulur.

Sürgünler ve bir sap bir top, bir piramit veya bir çalı şeklinde dekore edilebilir. Budama sadece kök uzunluğu 10 cm’ye ulaştığında başlayın. İstenilen boyuta kadar kısaltın, sonra yanal sürgünler büyüyene kadar bekleyin, böylece hava parçasının oluşumu tamamlanabilir.

Bir çalı oluşumu istemiyorsanız, o zaman yılda bir kez, gençleştirici budama yeterlidir. Kışın bitiminden sonra tüm gövdeler kısaltılmalı, uzunlukları 7 cm’yi geçmemelidir, bu yeni sürgünlerin aktif büyümesi sürecini başlatmak için yapılır.

Biliyor musun 1920’de begonya şerefine asteroid adı verildi. Bu isim, Alman astronom Carl Reinmuth tarafından cennet bedenine verildi.

Begonya mercan
Döşemenin başarılı olması için bazı inceliklere dikkat edin:

  1. Budama, son derece keskin bir bıçakla gerçekleştirilir. Bir inşaat bıçağının kullanılması en iyisidir, çünkü bir tıraş bıçağı gibi keskinlikte keskindir.
  2. Tolstostvolnye varyasyonu kökte kesilmemede daha iyidir, fakat sadece genişletilmiş filizleri kısaltmak için.
  3. Düzeltmeden sonra, sıcaklık rejimini değiştiremezsiniz, aksi takdirde bitki ağrırmaya başlar.

üreme

İyi kalitede bir dikim materyali elde etmeyi sağlayacak olan mercan begonyanın çoğaltılmasının en basit yolunu düşünelim.

Başlangıç ​​olarak, sapın orta kısmından sağlıklı bir yaprak shard (tuttuğu yaprak ve sap) almamız gerekir. Alt yapraklar en iyisi değildir.

Ardından, şaftı herhangi bir katkı maddesi olmadan oda sıcaklığında temiz suya koyun. Zaman zaman küçük köklerin varlığını kontrol ederiz. Kökler 1 cm uzunluğa ulaştığında, alt tabakaya inebilirsiniz. Bir substrat olarak, aynı bileşim bir yetişkin bitkinin dikilmesi için kullanılır.
Begonya mercan

Önemli! Yaprağın toprağa ekilmesi çürümez, alt tabakanın üst kısmı odun külü serpilir.

Dikimden sonra, vazo bir cam kavanoz ya da kesilmiş bir şişe ile kaplı olmalıdır. Böylece daha güçlü bir bitki alacaksınız, çünkü onu sera koşullarında yaratacaksınız.

Hastalıklar ve zararlılar

Bitkinin hastalıkları ile başlayalım, bundan sonra zararlılar hakkında konuşacağız.

Gri çürük. Bu hastalık, yüksek sıcaklık ve yüksek nemde gelişirse begonyaya saldıran bir mantardan kaynaklanır. Hastalık, düzensiz şeklin beyaz lekelerinin yapraklarındaki görünüm ile karakterizedir, bu da tüm yaprak plakalarını kaplayan bir plağa dönüşür. Bir süre sonra, yapraklar çürümeye başlar ve yaprak bacakları kopar. Tedavi olmadığında, begonya hızla yeşil kütlesini kaybeder ve ölür.

İlk tedavi, iç mekanlarda kullanıldığında insanlar için tehlikeli olmayan Bordeaux sıvısının yardımıyla gerçekleştirilir. Hava parçası işlemden geçirildikten sonra% 1 çözelti yapılır. İşlendikten sonra mantarın ortaya çıkmasına neden olan mikro iklimi ortadan kaldırmanız önemlidir (nemi düşürmeniz gerekir). Begonya mercan
Bordeaux sıvısı yardımcı olmamışsa, bitki bir mantar ilacı (“Fundazol”) ile tedavi edilir.

Önemli! Güçlü kimyasallarla işlem sadece açık havada gerçekleştirilir.

Lekeleşme bakteriyeldir. Adına göre, hastalığa bakteriler neden olur. Hastalık, yaprak plakalarını kaplayan küçük sulu lekeler şeklinde kendini gösterir. Ne yazık ki, bu hastalık tedavi edilmez, bu nedenle bitki toprak ile birlikte kullanılır ve pot birkaç kez işlenir veya kaynatılır.

Önleyici bir önlem olarak, evdeki diğer bitkileri tedavi etmek için kullanılan% 5’lik bir bakır klorür süspansiyonu kullanılır. Tedavi 15 gün ara ile iki kez gerçekleştirilir.

Zararlılara geçiyoruz.

Ölçek böcekler. Birçok iç mekanı etkileyen bir böcek zararlısı. Bitkinin yaprakları üzerinde bulunan ve yapraklara zarar vermeden elle kolayca çıkarılabilen küçük bir oval böcektir. Begonya mercan
Kabuğun varlığı yapraklar ve gövdelerdeki yapışkan bir kaplama ile tanımlanabilir. Siyah mantarın görünümünü provoke eden böceklerin bu can kaybı.

Zararlıyı yok etmek için, yönlendirilmiş eylem (“Aktellik”, “Aktara”) bir insektisit kullanılır.

Önemli! Bitki çiçek açmazsa, muhtemelen besinlerden yoksundur. Ayrıca, bitki hastalık veya zararlılardan sonra çiçek olmayabilir. Çiçeklerin yokluğu, begonyanın hasta olduğu anlamına gelmez.

Örümcek akarı. Bu minik haşereler yaprağın iç tarafında bulunur, bu nedenle hemen teşhis edilemezler. Bitkinin yaprakları üzerindeki kenelerin ortaya çıkmasından sonra, yumurta ve larvaların yerleştirilebileceği neredeyse fark edilir bir örümcek ağı ortaya çıkar.

Bir örümcek ağı, emici bir haşeredir (bitki suyunu besler) – buna göre, büyük bir koloni varlığında, begonya hızla nemi ve besin maddelerini kaybeder, bunun sonucu olarak ölür.

Zararlıyı yok etmek, kın ile aynı şekilde olabilir. Hafif bir enfeksiyona yardımcı olan bir sabun çözeltisi de kullanabilirsiniz. Begonya mercan

Begonya’ya kim ve ne zarar verebileceğini öğrenin.

Sonbahar yaprakları: yaprakları bırakırsa ne yapmalı

Bir bitki yaprakları tutuyorsa – bu bir şeyin eksik olduğu anlamına gelir. Kışın yaprakların kütle kaybı, odanın çok soğuk ve begonyanın donuyor olduğunu gösterir. Çiçeğin yaprakları kaybetmesini önlemek için sıcaklığı yükseltmek yeterlidir.

Begonyanın yaprakları, sanki uzun bir süre sulamamış olsaydın sanki solmuş olabilir. Çiçek mutfakta bulunursa, bu problem oluşur. Gaz yakma ürünleri ile zarar görüyor, bu yüzden “işlenmiş” sadece begonyayı başka bir odaya transfer ederek.

Yapraklar çürümeden önce renksizleşirse, bu nematodun begonyaya yerleştiği anlamına gelir. Mücadele işe yaramıyor, en kısa zamanda bitkiyi ve toprağı bertaraf edin.

Biliyor musun Japonya’da, DPRK’nın o zamanki liderine verilen özel bir begonya sınıfı tanıtıldı. Çeşitliliğin kendine özgü özelliği, bitkinin 16 Şubat’ta Kim Jong Il’in doğum gününde çiçek açmaya başlamasıdır.

Yani, şimdi mercan begonya’yı doğru bir şekilde nasıl ekileceğini ve büyüdüğünü, bu durumda hangi problemlerin ortaya çıkabileceğini ve nasıl çözüleceğini biliyorsunuz. Zorlukların çoğunun uygunsuz bakımdan kaynaklandığını unutmayın. Diğer bitkilerden sadece bazı hastalıklar geçebilir. Bu nedenle, hastalıkların ve zararlıların mücadelesi için para harcamak için, tutukluluk koşullarını gözlemlemek gerekir.