Beefelder tavuk cinsi: karakteristik, bakım ve içerik

Tavuk buefelderSon zamanlarda, yeni nesil tavuklara olan ilgi hızla artmaktadır, bu yüzden çok sıra dışı isimlerin bile dikkat çekmesi şaşırtıcı değildir. Bu yazıda, “safrader” adı verilen standart tavuklar değil, bunlar hakkında olacaktır. Ne tür bir güvendikleri ve kuş yetiştirme hakkında bilmeniz gerekenler – okumaya devam edin.

Cins tanımı ve özellikleri

Safrader’in ana ayırt edici özelliği sıradışı renk, ama bu kümes hayvanlarının görünüşünün tüm nüanslarını anlamanızdan önce, kökeni hakkında biraz bilgi vereceğiz.

seçim

Tanımlanan türün üreme tarihi, kırk yıldan fazladır, çünkü XX yüzyılın 70’lerinde yetiştiriciler tarafından yetiştirilmiştir. Alınan tavuğun avantajları hemen hemen dünyanın birçok ülkesinde çiftçilerin sevgisini kazanmalarını sağladı, bunların arasında evcil yetiştiriciler istisna değildi.
Tavuk Bielefelder
Bielefelder’ın Alman kökleri vardır ve onun “ebeveyn” i Herbert Roth’dur. General, 1976’da, Hannover’de düzenlenen “Alman Kararlı” sergisinde temsilcilerinin açıldığı dönemde, tür hakkında bilgi aldı. Daha sonra tavukların bugünkü adı yoktu ve “safrafelder” adı, safkan kuşun Alman Federasyonunun üyeleri tarafından kabul edildiğinde ve bir bütün olarak türle ilgili sonucu resmileştirildiğinde biraz daha sonra ortaya çıktı.

Biliyor musun 1984 yılında, ayrı bir cins olarak tanınan ve evcilleştirilmiş kuşlar, dışa doğru, safrayelere benzer, ama biraz daha küçük, bu tür tavukların bir cüce çeşidi hakkında konuşan insanlara neden olur.

Bir kelimede, kuşun betimlemesini inceleyerek, ürkünün oldukça iyi bir şekilde almayı başardığını söyleyebiliriz. değerli sonuç: Bunlar çok çekici bir görünüme sahip ve dondan korkmayan sakin bir karakter ile karakterize edilen büyük tavuklardır. Ayrıca, tüm temsilcilerin de yumurta üretiminin çok iyi bir göstergesi var.
Tavuk buefelder
Bu kadar yüksek özelliklere sahip olmak için, uzmanlar arasında birden fazla cinsi kullanmak zorundaydılar; bunların arasında rodeland, new hampshire, welmer, Amroxes vardı. Her biri yeni bir kuşun oluşmasına katkıda bulundu.

Ayrıca tavukların cinsleri hakkında da bilgi edinin: maran, gri ustası, hayseks, brahma, Poltava, leggorn, Kuchin jübile, Zagorsk somonu, adler gümüşü, redbro.

Dış özellikleri

Bugün tavuk et-yumurta yönünün birçok büyük ırkları vardır, ama bu cins arka planında çok güzel ve sıradışı renk tüyleri karşısında öne çıkıyor – altın-siyah renk küçük şeritlere sahip. Horozların sırt, boyun ve baş kısmı koyu sarı renkte farklıdır ve vücut boyunca siyah çizgili serpiştirilmiş gözle görülür küçük beyaz noktalar vardır. Kuş tüyü yoğun.
horoz
Horoz gövdesi geniş bir göğüs ve orta kanatlı, uzun bir şekle sahiptir. Karın yuvarlak ve her zaman dolu gibi görünüyor. Özellikle tamamen çıplak bacaklarla birlikte, göze çarpan ve hafifçe yükseltilmiş bir kuyruk. Erkeklerin omuzları geniştir ve boyun kalın ve yoğun tüylerle kaplıdır. Kırmızı küpeler ortalama büyüklükte ve standart oval şekildedir. Yaprak şeklindeki tepede dört adet diş ve uçlarında küçük bir diş bulunur. Horozları ve oval bir sakalları var. Bir yetişkinin ağırlığı yaklaşık 4-4,5 kg’dır.

güçlü seks aksine, tavuk evin sakinlerinin dişi yarım kırmızımsı baş ve boyun vardır ve onun mide ve iki tarafta giderek arkasındaki siyah beyaz ve daha sonra koyu kahverengi çizgili dönüşüyor, açık kahverengi lekeler vardır. Erkekler gibi tüyler de yoğun ve geniş. Tavuk göğsü, horozlarınkinden biraz daha geniştir, göbekleri daha doludur ve gövdenin eğimi daha küçük bir açıya sahiptir. Hem erkekler hem de kadınlar çok iyi et alma fırsatı verir ve ikincisi de çok fazla yumurta taşır. Yetişkin tavuk ağırlığı – 3,5-3,9 kg.
Tavuk bielefelder
Safrapellerin doğası sakin ve oldukça huzurlu. Asla acele etmiyorlar ve sanki avluda dolaşıyormuş gibi.

Önemli! Tarif edilen kümes hayvanlarının ana özelliği, 24 saatte gençlerin otoeksüel rengidir. Bu, civciv yumurtadan yumurtadan çıkar çıkmaz, yetiştiricinin hemen önünde kimin olduğunu bileceği anlamına gelir: bir horoz ya da bir tavuk. Erkeklerin ağırlıklı olarak sarı, sırtlarında hafif tarçın şeritleri ve baş bölgesinde geniş bir ışık noktası vardır. Tavuklar daha koyu, ayrıca gözlerin yanında ve arkasında iyi işaretlenmiş siyah şeritler var.

Tüm safra keseleri hızla büyürler ve kilo veremezler, ancak yetiştiricileri tercih edemezler.

verimlilik

Bu cins tavukları tarif etmek, basitçe onları hatırlamaya yardımcı olamaz. yüksek verimlilik yumurta üretimi açısından. Yumurtalar neredeyse her zaman tavuklar büyüktür, bir yıl içinde, bir tek bir kuşdan 190-230 yumurta toplayabilirsiniz (kabuk açık kahverengi renk farklıdır ve ağırlığı yaklaşık 60-70 g).
Tavuk buefelder
Yumurtaların çoğalması altı aylıkken başlamışsa, tavukların maksimum verimine iki yaşından itibaren ulaşılır. Üç yıllık bir kümes hayvanı durumunda, yumurtlama oranları tekrar düşer ve artık önceki rakamlara dönmez.

Sussex, Cochinhyn, Kırık Kahverengi, Orppington, Dominant, Minor, Siyah Sakallı, Rus Beyazı, Endülüs, Faveliol, Wyandot: Tavukların cinslerini okumanızı tavsiye ederiz.

Ne zaman satın almak için bakmak

Sitenizde tavuk ırkları bilebelder yetiştirmek için, zaten yumurtadan tavuk satın alabilir veya cins yumurta satın alabilirsiniz. İkinci durumda, daha fazla risk vardır, çünkü ihtiyacınız olan şeyi gerçekten satıp satmadığınızı belirlemek çok zordur. Tüm örneklerin, bu cins tavuklardan elde edilen yumurtaların boyutuna ve şekline tam olarak uyması gerektiği açıktır, ancak herhangi bir kusuru bulunmasa bile, tavuğun ne kadar kapsamlı olacağı ve ne kadar olacağı konusunda bir tahmin yapmak zordur.

Önemli! Kuluçka için yumurta bırakmadan önce, yumurtaların raf ömrü beş günü geçmemelidir. Ek olarak, depolama işlemi uygun koşullarda + 8 … + 12 ° C sıcaklıkta gerçekleştirilmelidir.

Zaten yetişkin civcivleri alırken, Cinsin gerçekten iyi temsilcilerini almak için daha fazla şans. İhtiyacınız olan tek şey, her tavuğu incelemek ve rengine özel dikkat göstermektir: erkeklerde açık sarı, başın üstünde “şahin” ışık noktası ve tavuklarda rengi biraz daha karanlıktır. Üstelik, çok küçük katmanlarda bile, göze çarpan siyah şeritlerin görülmesi kolaydır, bu da bir başka karakteristik ırk belirtisidir.
Sığır eti tavuk
Hayal kırıklığından kaçının, satın alınan tavukların ebeveynleri ile “yardımcı olmaya” yardımcı olur. Mümkün olduğunca, kümes hayvanlarının durumunu ve görünüşünü, doğurgan safranın gereksinimlerini tam olarak karşılaması gereken kişisel olarak değerlendirmeye çalışın.

Gözaltı koşulları

Tarif edilen tavukların oldukça büyük bir boyutu göz önüne alındığında, rahat yerleştirme için belirli bir alana ihtiyaç duyacaklarını varsaymak kolaydır. Bu hem odanın içi hem de yürüyüş için geçerlidir.

Tavuklar bu tür koşulları düzenlemelidir, böylece yürürken sürekli olarak birbirleri ile koşmazlar, bu yüzden yer izin veriyorsa, 1 m² başına sadece 1 birey daha iyidir. Kundakçıları organize ederken, safracıların oldukça etkileyici ağırlığını unutmamalıyız, çünkü eğer onları çok yükseğe bırakırsanız, oraya ulaşmaya çalışırken, tavuk düşebilir ve yaralanabilir. En uygun seçenek 50 cm’lik bir yükseklik olacaktır.

Önemli! Tanımlanan türün temsilcileri çatışmalara yatkın değildir ve sakin olmaları daha saldırgan akrabaları (örneğin, tavuk ve haçların yumurta çeşitleri) yeniden üretmelerine izin vermez. İkincisi, yiyeceklerini onlardan sürekli olarak alabilir ve zamanla genellikle işgal edilen topraklardan çıkarılır.

Başka önemli bir nüans da var: eğer birkaç horozunuz varsa ve onları farklı kurittnikami’ye yerleştirdiyseniz, yine erkekleri bir arada tutamazsınız, çünkü büyük olasılıkla birbirlerini ezmeye başlayacaklardır.
Tavuk içeriği

Yürüyüşe çıkmak için veranda

Tavuk kümesinin ne kadar geniş olduğu önemli değil, büyük safra keselerinin normal gelişimine ihtiyaç duyduklarını unutmamalıyız. düzenli yürüyüşler, tercihen açık bir avluda. Tavuğun ve evin yakınında başka saldırgan hayvanlar yoksa ve tavuklara güvenlik sağlayabilirsiniz, bu sorunu çözmek için mükemmel bir yol olacaktır.

Özgürce yürüyüp, kendi yiyeceklerini bulabilirler, bu da yemden tasarruf etmenin mümkün olacağı anlamına gelir ve bu yiyeceklerden daha fazla faydalanacaktır. Sıcak günlerde, çevrenin etrafına tiryakisi koymak ve aynı zamanda köpeğe ücretsiz bir şekilde geri dönmeyi denemeye değer.

Tavukların yabani kuşlarla temas etmesini sınırlamak için (genellikle çeşitli enfeksiyonların taşıyıcıları olarak davranırlar), gezinti yolu üzerinde bir kanopi çekebilirsiniz.

Ne beslenir?

Bu tür tavuklar yetiştirme uzun zamandır meşgul olan çiftçi safra ve köpeğin tanımına göre, onlar yiyecek seçici ve sessizce hemen hemen her karışık yem yemek değildir. Ama vitaminler açısından zengin olması ve menü sebze (pancar, lahana, bezelye, soya fasulyesi, mısır) ekleyin gerektiği anlamına gelir ki, eser elementler gerekir gıda tüketiminin normal büyüme ve gelişme için unutmayın. Ana “yemek” olarak kuş kepek, mısır ve yulaf olarak verilir, ancak mümkün olduğunca (genellikle yaz aylarında) diyette daha fazla yeşillik dahil edilmesine değer.
Beslenme tavuk bifelder
Etkili yumurta yumurtası için, tavuklar sürekli olarak et-kemik ve balık unu katmak zorundadırlar ve aynı zamanda iyi bir şekilde öğütmeden önce rasyona tebeşir, kabuklu deniz hayvanı ve yumurta kabuğu koyarlar.

Tavukları yetiştirirseniz sadece yumurta üretimi için, daha sonra onlara herhangi bir özel gıda katkı maddesi kullanmanız gerekmiyor, onlara daha fazla proteinli yiyecek verebilirsiniz: süzme peynir, yeşillik, yumurtalar ve 1,5 ay – öğütülmüş buğday ve arpa. Kuşların beslenmesi günde 2-3 kez, kuru gıda ve ıslak mash (örneğin, sabah ve akşamları kuru bir rasyon ve öğle yemeğinde kepekli yulaf lapası) ile yapılır. Yaz aylarında, karışık yemlerden, genellikle pes edebilirsin.

Aşılama, bakım ve temizlik

Bilefelder’lar oldukça güçlü bir sağlıktır, ancak bu onların uygun bakım gerektirmedikleri anlamına gelmez. En önemli gerekliliklerden biri tavuk kümesindeki ve kümes hayvanı yerlerindeki temizliktir. Bu cinsin temsilcileri, belki de diğerlerinden daha fazladır, kalabalık ve kirlenmeye karşı çok hassastırlar ve bu nedenle sağlıksız koşullarda evcil hayvanların toplu ölümlerinden kaçınılmayacaktır.
henhouse
Genel temizlik İlkbaharın gelişinden hemen sonra tesislerle uğraşılması, çöplerin çıkarılması ve besleyicilerin sıcak su ile yakıcı gazın ilavesiyle işlenmesi tavsiye edilir. Tedavi dönemi için, kuş geçici olarak başka bir odaya transfer edilir. Buna ek olarak, tavuk evinde düzenli çöp temizliği hakkında unutma. Bu prosedürün sıklığı odanın büyüklüğüne ve sakinlerinin sayısına bağlıdır.

Önemli! Daha büyük bir etki için, henhouse’daki zemin, özel mağazalarda kolayca bulunabilen özel dezenfektanlarla tedavi edilebilir.

Hastalığın oluşma riski, tavukların temiz, yeterli alanda ve bol miktarda yeşillik içeren tam teşekküllü bir diyetle daha düşük olacaktır.

Gelince kuşların aşılanması, o zaman her sahip, ona ihtiyacı olup olmadığına karar verir, ancak her durumda veterinerin görüşünü bilmek faydalı olacaktır. Uzman hangi aşıların kullanılacağını ve hangi sırayla kullanılabileceğini açıklayacak ve ayrıca kullanımlarının uygunluğunu objektif olarak değerlendirecektir.
Sığır eti tavuk

Genç hayvanların yetiştirilmesi

Tavuklar safralı safrader başarılı bir şekilde çoğalır ve insani yardım olmadan çoğalırlar, ancak cinsin tam teşekküllü temsilcilerini elde etmeye odaklanan sahipleri için bu süreci izlemek önemlidir. Çoğu durumda, kuluçka makineleri yumurtaları kuluçkaya yatırmak için kullanılır (kendi kuşlarından veya başka bir yetiştiriciden satın alabilirsiniz) ve sahibin sadece yumurta bırakması ve işlemi uygun enstrümanların yardımıyla kontrol etmesi gerekir.

Bu görevde zor bir şey yoktur ve bu tür bir makinenin kullanımı için tüm gereksinimleri dikkatle incelediğinde, civcivlerin yüksek kuluçka süresi beklenebilir.

Bakım ve bakım

Yetişkin bir kuş gibi, safrader ırkı tavukları temiz tutmak için çok önemlidir. Gençlerin hastalanabilmesi için kirli zemine, çanaklara veya güneşte yenen yiyeceklere karşı hoşgörüsüzlükleriyle ayırt edilirler. Çok küçük tavuklara bakım yaparken, besleyicileri her seferinde yıkamak ve suyu değiştirmek, düzenli olarak çöpleri (en az günde bir kez) çıkarmak önemlidir.
tavuk

besleme

Bu cinsin temsilcileri çok hızlı büyürler ve kilo alırlar, bu nedenle yüksek protein içeriğine sahip gıdaya ihtiyaç duyarlar.

Biliyor musun Bazı sahipler genç hayvanların dengeli beslenmesi sorununa çok ilginç bir çözüm buldular, sadece civcivlerin diyetine kıyılmış köpek maması (yavruları) eklediler.

Genel olarak, bu seçenek anlamsız değildir, çünkü bu tür bir beslenmenin üretiminde, kemik unu yetiştiriciliğinin vücut için çok önemli olduğu, ancak yine de, ürünün kalitesinden ve sınırsız miktarlarda kullanılmamasından dolayı önemlidir.
genç hayvanlar
Haftada birkaç kez tavuklar, kalsiyum ve ihtiyaç duyduğu protein ile büyüyen vücut sağlayacak bir iyi pişmiş kaynamış balık ve süzme peynir verilebilir. Tahıllardan, periyodik olarak ezilmiş sebzeleri ekleyerek, bezelye, soya, arpa, buğday ve yulaf diyetine girebilirsiniz.

Bir hayvansal orijinli proteinler ile hizmet etmek için, bazı sahipleri sonunda solucanları seçmek için gübre yığınları yaratırlar. Tabii ki, bu kesinlikle gerekli değildir, ancak böyle bir çözümden pek çok yararı olacaktır: ilk olarak, tavuklar çok faydalı olacaktır ve ikinci olarak, kalan humus bahçe sebzesine ekilebilir.

Safrafelder cinsinin bakımı kolaydır, bu nedenle hem deneyimli çiftçiler hem de yeni doğan kümes hayvanı çiftçilerinin yetiştirilmesi için uygundur ve uygun bakım ve uygun bakım için ödül kaliteli et ve lezzetli yumurta olacaktır.