“Başkan” türünde bir sütunlu elma ağacı yetiştiriciliğinin özellikleri ve özellikleri

Başkan
Shtambovye ağaçları – sürekli boş alan küçük bahçelerin sahipleri için gerçek bir tanrıça.

Kolon biçimli meyve mahsulleri çeşidi, araziyi etkili bir şekilde kullanabilmeyi mümkün kılar, ilk başta dökme tencerelerde yetişir ve aynı zamanda bol bol meyve taşırlar.

Dikey kronlara sahip elma ağaçlarının gelecek vaat eden kış çeşitlerinden biri, meyvelerinin sadece miktarı değil, aynı zamanda büyüklüğünü de etkileyen “Başkan” dır. Bu türün bir elma ağacının nasıl yetiştirileceği, tam gelişimi için kendi sahasında yaratılması gereken koşullar, ana avantajları ve dezavantajları daha da tartışılacaktır.

Elma ağacı “Başkan”: çeşitliliğin tanımı ve tarifi

Botanik tanımlarında “Başkan” çeşitliliğinin kolon şeklindeki elma ağaçları, birçok yarı bodur meyve ağacı olarak nitelendirilmektedir. Onların gövdeleri ancak hasat için uygun olan iki metre yüksekliğe ulaşır. Bu çeşidin fidelerinde, herhangi bir asidik olmayan toprağa kolayca uyum sağlayan çok gelişmiş ve güçlü bir kök sistemi, transplantasyondan sonra iyi uyum sağlar.

İkinci yıldaki fide zaten çiçeklenme kurdu, Ancak profesyoneller onları çıkarmaları konusunda tavsiyelerde bulunur, böylece ağaç meyvelerin başlangıcından önce güçlenir. Yaşamın beşinci yılında, Cumhurbaşkanı bir hasat verir. Ortalama olarak, bir genç gövde 7 kilogram büyük elmalara çıkarılabilir. Yetkin budama, gübreleme ve düzenli sulama ile uygun koşullarda, olgun bir elma ağacı 15 kilogramdan fazla hasadı getirebilir.

Tüm bu ağaç türü ağaçlar gibi bu çeşit elma ağaçlarının ömrü 50 yıla kadar çıkmaktadır, ancak istikrarlı yüksek verim bu dönemin sadece üçte biri kadar sürecektir. “Başkan” undaki bıçak geniş değildir, yetişkinlikte kalınlığı ancak 20 cm’ye ulaşır. Ağacı, tipik elma hastalıkları ve zararlı böceklere karşı kışa dayanıklılık ve bağışıklık bağışıklığı ile ayırt edilir.

Biliyor musun 70’li yıllarda kazayla düşey sütun şekilli kronlar ortaya çıkarılmıştır. Bir Kanadalı bahçıvan bir keresinde bahçesine eski elma ağacında “Mackintosh” da rastlamadı; üzerinde hiç dal olmadığı sıra dışı bir kalın ve hatta sürgün vardı, ama meyvelerle yoğruldu. İlkbaharda, bu daldaki sap, stoğa aşılandığı için yeni bir hayata kavuştu. Birkaç yıl içinde, dışarı çıkmayan inanılmaz bir ağaç büyüdü, ama bol verimli oldu.

Koloni “Başkan” elma çeşitleri meyvelerinin kısa bir açıklama birkaç kelime kombinasyonları ile iletilebilir: tatlı ve ekşi elma, ihale sulu hamur, sıkı ve ince sarı-yeşil renk cilt.

Bir meyvenin ağırlığı 150-250 g arasındadır, olgunlaşma başlangıcı yaz son haftalarında başlar ve eylül ortasına kadar sürer. Elmalar iyi taşınabilirlik ve kaliteyi korur. Hasatın kış tasarrufu için hazırlanma kurallarını gözlemlerken, Yeni Yıl’a kadar kalabilir.

Birçok metres, ev konserve için kokulu meyveleri işlemekte, onlardan kurutulmuş meyveler yapmakta veya taze bir çeşit tüketmek için beklemektedir.

Elma ağaçlarının yaygın zararlıları, karıncalar, elma güvesi, akarlar, May böcekleri tarafından yayılan yaprak bitleridir.

Elma ağacının nerede büyüyeceği: ekim için koşulları seçiyoruz

Herhangi bir hasara, sarkmaya ve düz kalın bir sapa sahip olmayan güçlü bir rizomla güçlü bir fide, ilk on yılda tam bir ağaç bitki örtüsünün garantisidir. Ancak “Başkan” çeşidi ve başarılı ekimi için bu yeterli değildir. Gelecek ekim için doğru yeri seçmek önemlidir. Bu durumda yeraltı suyunun, yeryüzünün aydınlatma ve fizyolojik özelliklerinin bulunduğu yere özel dikkat gösterilmelidir. Daha ayrıntılı görelim.
Başkan

Önemli! Çiçeklenme döneminde, elma çubuklarının arı çekmek için şeker şurubu ile püskürtülmesi tavsiye edilir.

Elma ağaçları için aydınlatma

“Başkan”, diğer sütunlu şekilli elma ağaçları gibi, iyi aydınlatılmış, düz, kuzey rüzgârlarından ve taslaklardan korunarak, soğuk ovalardan, bataklıktan ve taşlı alanlardan uzak duruyor. Ağaç, güneş ve yamaçlarda ve yer altı sularının toprağın yüzeyinden bir buçuk metreden daha yakın olduğu bölgelerde gelişmeye rahat olmayacaktır. Bahçenizde bir sürü dağınık ışığın bulunduğu bir yer bulun, kışlık karda bir gölge yoktur, baharda erimiş su durgunlaşmaz.

“Başkan” türünde bir sütun şeklinde elma ağacı dikmek için ne tür bir toprakta

Elma ağaçları için, “Başkan”, nötr bir asitliğe sahip hafif substratlar önermiş, aynı zamanda kolonyal kültür, besin maddeleri ve yaşam veren özellikler ile karakterize edilen kara toprak topraklarda iyi bir şekilde tahakkuk edecektir.

O evde dünyanın asit reaksiyonunu kontrol edin, Bir bardağa biraz su koymanız ve soda ile üstteki küçük bir avuç dolusu katmanı eklemeniz gerekir. Tıslama substratı nötralize etme ihtiyacını gösterir. Prosedür ünlü bir kese veya eski sıva yardımıyla gerçekleştirilir. Malzeme, metre kare bahçe başına 150-300 g aralığında uygulanır.
Kolon şekilli elma ağaçları

Önemli! Malç, ağaç kabuğu, iğne ve yumuşak ağaç kullanılamaz. Toprakların oksidasyonuna katkıda bulunurlar.

Ekim Teknolojisi

“Başkan” ın – bir sütun şekilli elma ağacı çeşitleri – iniş sonbahar ve bahar zamanı için planlanabilir. Biyologlar arasında, Ekim ayında sadece iki yaşından büyük olan örneklerin ekildiğini varsaymak gelenekseldir. Birçok uzman, fidelerin Mart ayında köklenmesine yöneliyor, çünkü bu durumda ağacın, güçlü bir taç oluşturmak ve kökleri güçlendirmek için soğuk algınlığının başlamasından önce bir zaman ayırması gerekiyor. Sıcak mevsimlerde, gerekli olan neme sahip elma ağaçlarının sağlanması önemlidir. Dikimin tüm aşamalarını detaylı bir şekilde analiz edelim.

Bir iniş çukuru hazırlanması

Elma ağacını dikmeden önce çeşitli hazırlık çalışmaları yapılmalıdır. Fidan seçimi ve ekim yeri konusunda karar verdiğinizde, çukur hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Yapılması gereken ilk şey, 1 metreye kadar çapa sahip 75 cm derinliğindeki bir çukurluk kazmaktır. Eğer fidenin kök sistemi küçük ise, kökleri sıkışık olmamak için boyutu azaltabilirsiniz.

Delik kazarken, kürenin ilk 10 süngerini ayrı bir höyeye koyun. Bu, gelecekte ekim için yararlı olacak verimli bir toprak tabakasıdır. Turba, kompost ve humusun eşit parçalarıyla karıştırılır. Çukurun ortasında, sivri uçlu ve ateşli bir kenarlı ahşap bir dümen çevrilir, etrafına bir drenaj dökülür ve üzerine hazırlanan bir alt tabaka dökülür.
Bir iniş çukuru hazırlanması

Biliyor musun Dünya ölçeğinde, elma üretimi için öncelik Çin Halk Cumhuriyeti’ne aittir. İkinci sırada Amerika Birleşik Devletleri tarafından alındı. Avrupa’da, Polonya en büyük elma ihracatçısıdır.

Bazı bahçıvanlar, depresyonun ortasına bir höyük oluştururken, diğerleri tepede uyuyakalırlar. Buradaki açıklama, ekim geldiğinde elma toprağının çökmesi sonucu suyun durgunlaşması ile hunide olmayacaktır. Yapılan manipülasyonlardan sonra, çukur bir polietilen film ile kapatılır, kenarları sabitlenir ve 4 hafta boyunca bırakılır. Bu süre zarfında, fide başarılı çimlenme için gerekli olan özel bir mikro iklim oluşturulur.

Fide dikim düzeni

Sömürge elma ağaçlarının ne zaman nakledileceğini öğrendikten sonra, temel teknolojileri anlayacağız. Bahçıvanlar ikisi arasında ayrım yapar.

Ilk varsayımlar Bolonların aralarındaki mesafeyle sızdırmazlığı 40 cm. Aynı zamanda, satır aralığı 2,5 metredir.

Ikinci yol bitişik ağaçlar 1 m.

Bazı bahçıvanlar üçüncü klasik seçeneği kullanırlar. 90 x 60 bir şemadır. Başkanın minyatür taç şekilli kronları, diğer düşük büyüyen bitkilerle iyi bir şekilde kombine edilir ve küçük bir arsa üzerinde küçük bir bahçenin oluşturulmasına izin verir. Fide dikim düzeni

Biliyor musun Yüz tane tohum bir elma ağacından ekilirse onlardan kesinlikle farklı ağaçlar büyür.

“Başkan” markasının elma ağaçları için temel bakım kuralları

Elma ağacı sütunu şeklindeki çeşitlilik “Başkan” kesinlikle dikim ve ayrılmasında kesinlikle zor değildir. İyi bir bitki örtüsü için, ağacın bir nem rejimi, düzenli gübreleme, yetkin saç kesimi ve soğuk için genç fidelerin hazırlanması için yeterlidir. Doğru bir şekilde nasıl yapılacağının ayrıntılarına girelim.

Toprak nemi ve elma ağacı sulama

Yaşamın ilk yılında, “Başkan” markasının elma ağaçları olgun ağaçlardan çok daha fazla nem gerektirir. Onları genellikle küçük porsiyonlarda sulayın. Ana şey, gövde çubuğundaki toprağın kurulamaması ve yoğun kuru bir kabukla kaplanmamış olmasıdır. Toprağı izleyin: kurumamalı ve bataklık bir sıvıya dönüşmemelidir. Bu koşullar altında, kökler ya kurumuş ya da fazla nemi çürümeye başlar. Bu nedenle, anahtar rol, sulama sayısındaki ölçü ile oynanmaktadır.

Genç ağaçlar tercihen haftada iki kez nemlendirilmelidir, üç yaşındakiler 7 gün boyunca 30 litre sıvıya sahip olmalıdır. Büyük bahçe alanlarında, sulama işlemi yağmur ve damlama tesisatları ile kolaylaştırılmakta, küçük bölümlerde sürekli bir akıntı ile su temin edilmektedir. Yöntemden bağımsız olarak tüm nemlendirme prosedürleri akşamları yapılır, böylece gece boyunca ağaç nemi emer ve güneş yanığına neden olmaz.
Sütun şeklinde bir elma ağacı sulama

Biliyor musun Elmaların yüzde 25’i havadan oluşuyor, çünkü suda boğulmuyorlar.

Sıcak bir günün zirvesinde kısa süreli sulama sadece elma ağacına zarar verecektir. Bu nedenle, sadece prosedürün zamanını değil, aynı zamanda substratın durumunu da izlemek önemlidir. İşlemden sonra, yarım metre derinlikte ıslanmalıdır.

Her ağacın altına ne kadar su dökülür, yaşına göre değişir. Yıllık fidanların 3 kepçeye ve beş yaşına kadar ihtiyacı olacaktır. 5. Tüm meyveler için ilk sulama, tomurcuklar tomurcuklanmaya başlamadan önce ilkbaharda düzenlenir. Olgun elma ağaçlarının ikincisi, yeşil küflerin oluşumu sırasında, daha sonraki dönemde – büyüme sırasında planlanmaktadır. Isının yokluğunda son nemlendirme, hasat kaldırılmadan 2 hafta önce gerçekleştirilir. Ve uzun kuru bir sonbaharda, prosedür tekrarlanır, böylece köklerin kışın donmasını önler.

Üst-giyinme “Başkan” özellikleri

Elmanın verimi, yetkili sistematik üst pansuman ile önemli ölçüde artırılabilir. Bunlar ağacın gelişimi boyunca gerçekleştirilir. Yaylar, sürgünler yoğun bir büyüme evresine girdiğinde, kuyuların tavuk gübresi infüzyonuyla sulandırılmasıyla başlar. Bu amaçla, toprakta 30 cm’lik bir oluk yapılır ve içine gübre dökülür. Prosedürden sonra delik zemindir. Tavuk gübresi infüzyonu

Önemli! Biyokütlenin arttırılması için ilkbaharda elma ağaçları için azot içeren maddeler gereklidir. Sonbaharda yapmak son derece arzu edilmez, çünkü güçlendirilmemesi genç büyümelerin üstesinden gelemez. Bu stres, minyatür bir ağacı mahvedebilir.

amonyum nitrat ve NPK potasyum klorür süperfosfat ve yarım kaşığı 140 g ilave edilir (1 çorba kaşığı) eşit parçalar halinde hazırlanan karışımı meyve elma ağaçlarının Erken dönemde. Tüm bileşenler iyice karıştırılır ve bir kova su içinde çözülmüş olan. 10 g çözelti oranı 100 alınan su süperfosfat ve potasyum sülfat, 10 litre içinde çözülmüş değiştirmek için olabilir.

Meyve ağaçlarının kış sert özellikleri mutlaka “sonbahar” işareti olan mineral kompleks gübreler ile güçlendirilmelidir. Prosedür Eylül’ün ilk haftalarında gerçekleştirilir. Alternatif olarak uygun humus.

Sütun şeklinde bir elma ağacı nasıl

“Başkan” markasının küçük kompakt elma ağacının, sadece dalların yanlış geliştiği, hastalandığı ve birbirini etkilediği durumlarda budama oluşturması gerekir. Ağacın dikey şekli sık kesimler sağlamaz, çünkü gövde üzerindeki yan dallar çok zayıftır.

Gövde üzerinde iki rakip üst kısım oluşturulduğunda, üst fetal tomurcuğa hasar verilmesi durumunda budama önemlidir. Hatta onların gelişimini beklemeyin – zayıf olanı kaldırmaya tabidir. Meyve sürgünlerinde, yılda 2 böbreğin toplanması tavsiye edilir.

Önemli! İlkbahar ekimi durumunda, toprak su emene kadar fidan sulanır.

Çiçeklenme Cumhurbaşkanının ikinci yıl elma ağaçlarında oluşmaya başlar. Tamamen kaldırılır, böylece ağaç güçlendirilir, güçlü bir gövde ve kökler oluşur. Gelecek yıl, 6 çiçek fırçaları kaldı ve en uygun olanlar seçildi. Kesme sürecinde, donmuş veya şımarık sürgünler de kaldırılır.

Soğuktan “Başkan” elma ağacının korunması

Bazı yaz sakinleri kışa dayanıklı çeşitlerin kışa sığınmak zorunda olmadıklarına kesin olarak inanıyorlar ve baharda donmuş bitkileri gördüklerinde hayal kırıklığına uğrarlar. Böyle bir sanrı tamamen haksızlıktır. Beş yaşına kadar olan genç fidanlar, düşük sıcaklıklara eşit derecede duyarlıdır, bu yüzden insan müdahalesi olmadan, kışlak kalma riski yoktur.

Başarılı tozlaşma için en elma ağaçları diğer çeşitlerin komşuları sahip olmalıdır, nedenle elma peynir mayası ekimi özelliklerini dikkate almak ilginçtir, şeker Melba çeşitleri, Zhiguli, Spartan, Ciğerotu, Mantet, Wells Gloucester Semerenko, Rüya, Şampiyon, Başkurt güzellik, Tarçın çizgili, Berkutovskoe, Para Birimi, Kuzey Sinap.

Kışlar ağaçları soğuk düşmüş yapraklar, talaş ve kar başlamadan önce doldurulur uzun siperler, saklanmak uzun şiddetli soğuğunda olan kuzey bölgelerde,. örtüsü altında kökler ve gövdeler çok sıcak vypret çünkü böyle radikal tedbirlere ılıman enlemlerde ise iklim tesisi, gerekli değildir.

Kışlama için, kozalaklar hariç, herhangi bir malçtan 10 santimetre katman ile sandıkları örtmek için yeterlidir. Ayrıca ağacın kökünü yoğun bir bezle sarın. Gövde, bir süpürge veya bir yarım metre tabak çatı keçesi ile korunmalıdır. Bu elma ağaçlarını aç tavşanlardan ve diğer kemirgenlerden korumak için yapılır.
Kemirgenlere karşı koruma

Biliyor musun Elmaları patateslerin yanında mahzene koyarsanız, kök gözlerinizi yoğunlaştırmaya ve yaşlanmaya başlar. Hızlandırılmış olgunlaşma, salgılanan etilene bağlı tehdit ve meyvelerdir.

Çeşitli Islahın Özellikleri

Uzmanlar kreşler güdük elmalarını aşılayarak çoğalırlar, ancak yöntemin kolay olmadığını itiraf ederler, çünkü dikey bir gövdede üreme için sapları bulmak sorunludur. Profesyonel bahçıvanlar, gövdede güçlü bir düzeltme yaptıklarından, pratikte yanal büyümenin olmadığı gerçeğinden yola çıkarak ilerlerler. Bu nüans, dalların uzantısının aktivasyonuna katkıda bulunur. Her uterus örneğinde 15 çekime kadar görünür.

Evde, normal bir elma ağacında istediğiniz türden kesilmiş parçaları keserek istenilen sapı alabilirsiniz. Onun taç itibaren açıkça meyve dikey dalı ile kaplıdır.

Kolon şekilli elma ağacı “Başkan”: çeşitliliğin avantaj ve dezavantajları

Minyatür yarı cüce elma ağaçlarının genişleyen kuzenleri olan damgalama çeşitleriyle karşılaştırırsak, çok fazla çaba harcamadan bir çok kârlı farklılık bulabiliriz. Bahçıvanların ve profesyonel bahçıvanların incelemelerinden sonuç, elma ağacının “Başkan” ın aşağıdaki hususlara sahip olduğunu göstermektedir:
çiçekli

  • küçük özel arazilerde, aynı zamanda hasat için ekim için uygun olan küçük boyutlu düzgün kompakt taç;
  • 15 yıl boyunca istikrar ile birlikte erken ve bol meyve veren;
  • ağaçların dekoratifliği;
  • Düşük sıcaklıklara dayanıklılık, hastalıklara ve zararlılara karşı bağışıklık;
  • aktarılabilirlik ve meyvelerin kalitesi;
  • elmanın yüksek tadı ve ticari özellikleri;
  • Ağacın toprağa olan iddiasız niteliği ve ekim koşulları, bakım kolaylığı.

Sütun şeklindeki elma ağacının sadece hoş olmayan nüansı “Başkan” dır. Onbeş yaşından sonra verimi düşürmek için mülk. Bu ağaçlarda, bezler aşağıda kuruyor. Numunelerin ayıklamak onlarca yıl kademeli olarak gençleştirici bahçe yeni bole: bahçıvanlar daha radikal yollarına başvurduğunu böylece meyve veren yanal dallar saç kesimi Canlandıracak, yapmadıkları için hiçbir olasılık.

Önemli! Kışlık çeşitlerin saklanması için elmayı temizlerken ve hazırlarken, balmumu kabuktan silemezsiniz. Meyveleri patojenlerin ve mantar sporlarının penetrasyonundan korur.

Elma bahçesinin yetkili bakımı ve yıllık kısmi yenilenmesi, elma ağaçlarının verim ve infertilitesindeki düşüşü engelleyecektir “Başkan”. Bu marka yerli ve yabancı üretimin elit seçimi ile rekabet etmektedir. Bundan emin olmak için denemeye değer. Bahçe