Barbaris Tunberga – oryantal yabancı yetiştiriciliğinin özellikleri

Barbaris Tunberga
Barbaris Tunberga, Çin ve Japonya’nın dağlık yamaçlarında doğal ortamda yetişir. Süslemeden ötürü, son yüzyılda yayıldı. Yetiştiricilerin çabalarıyla elli çeşit bitki türü yetiştirilmiştir.

Çeşitler ve kızamık Tounberg çeşitleri

Kızamık Tounberg’in tüm çeşitlerini tarif etmek imkansız. Enlemlerimizin bahçelerinde en yaygın olanıdır.

Sırala. Bir piramit şeklinde yarım metre yüksekliğinde çalı. Sürgünler dikenler ile kaplı, yapraklar sulu-yeşil. Sonbaharda sarı veya kırmızı çiçekler, kış dönemine kadar bitkinin süslediği parlak kırmızı meyveler ortaya çıkar.

Sınıf Takdiri
Sınıf Takdiri. Bir top şeklinde yemyeşil bir taç ile çalı. Bitkinin özelliği bitki örtüsüdür: yazın, sarı veya turuncu bir oval şeklinde küçük yaprakların rengi, kışın gölgede kırmızı bir renge dönüşür.

Barbaris Koronit. Yaprakların uçlarında sivri bir forma sahip olup, mor renkli bir kenar ile boyanmıştır. Bitkiler yaşlandıkça, yapraklar morlaşır. Bu kızamığın dalları pembe dikenlerle süslenmiş. İlkbaharda, sarı çiçekler ve sonbahar parlak, parlak kırmızı meyveler görünür.

alacalı. Yetişkin çalı iki metre yüksekliğe ulaşır. Dallar ve sarı veya kırmızı renk kabuğu. Yapraklar pembe, bordeaux’dan küçük, renkli, renktedir. Yaz başlangıcında, yaz sonunda sarı çiçeklerle süslenir – mercan rengi dikdörtgen şeklinde parlak meyveler.

Çeşitli gül kızdırma. Çalı 1.5 metreye kadar büyür. Genç sürgünler pembemsi kırmızı, yetişkinler mortur. Yaprakların renklerini dalların rengine değiştirmesi dikkat çekicidir. Genç dallarda yapraklar aura-pembe, eskileri koyu ve rengârenk değildir. Çiçeklerin yaprakları karminde boyanır, ortada sarıdır. Meyveler erken sonbaharda olgunlaşır.

Altın Roket
Altın Roket. Taç bir piramit, sarı-yeşil yaprakları şeklinde şekillenir. İlk yaz aylarında sarı çiçek açar. Yaz sonunda veya sonbahar başında, kırmızı meyveler ortaya çıkar.

Turuncu Roket. Taç şekli erken sonbaharda pembemsi-kırmızıya dönüşen parlak turuncu yaprakları olan piramidaldır.

Çeşitli Dart Kırmızı Lady. Yemyeşil, yuvarlak bir taç parlak bir kırmızı yaprakları ile kaplıdır. Mayıs ayında sarı veya kırmızı çiçekler açar. Dikenli filizler, yapraklarla aynı renge sahiptir. Sonbaharda kırmızı meyveler ortaya çıkıyor.

Kırmızı şef. Kırmızı renkte sürgünlerle iki metrelik bir çalı. Mayıs sonunda, çiçekler 3-7 adet çiçek salkımına toplanan, sarı çiçek açar. Pembe veya kırmızı meyveler Eylül ayında görülür ve genellikle kar altında hazırda bekletilir.

Biliyor musun Bilim adamları, barmenlerden bahsettikleri tabaklarda kayıtlar buldular. Tabletler Asur kültürüne işaret ediyor.

Tunberg’in kızamıklığını nasıl ve nerede

Bitkinin dekoratif yapısı yeterli güneş ışığı ile belirlenir. Bu nedenle, bir tostberry Tounberg dikmeden önce, tercih ettiğiniz bitkinin hangi rengine karar verin. Güneşe açık olarak, kızılcık yaprakları sulu, mor renkte parlak olacak, gölgeli alanda yaprakların rengi yeşil olacaktır. Ova alanlarında dikenli bitki yetiştiremezsiniz: genellikle yağış biriktirir ve bitki fazlalarını sevmez.

Barbaris Tunberg komşulara karşı değildir, ancak aralarında çalılıkların tam gelişimi ve dekoratif bir görünüm elde etmek için yaklaşık bir buçuk metre mesafe olmalıdır. Onu evin pencerelerinin yanına koymayın: Bitki sizi rahatsız edecek böcekleri çeker.

Kızamık
Dikim çalılık, ilkbahar ve sonbaharda olabilir, ancak bazı nüanslar vardır. Dikim yaparken, size kalmış: ilkbaharda, tomurcukları çözünmeden önce bunu yapın. Sonbaharda – kök sisteminin sakin bir kışlama için geliştirilmiş ve güçlü olması gerektiğini unutmayın.

Dikimden önce toprağı hazırlayın: iki parça çim zeminini, bir kum ve bir humusu karıştırın. Böyle bir toprakta çalı, kum sayesinde gerekli tüm besinleri ve oksijeni alacaktır.

Önemli! Asitlik için toprak kompozisyonunu kontrol edin – artan performans durumunda toprağa kireç ekleyin (yaklaşık 350 g, sönmüş).

Tek çalılar dikmek istiyorsanız, fideler arasında iki metreye kadar bir mesafe bırakın. Yoğun bir canlı çit ister – üç veya dört fide yanındaki bitki. Büyüdükçe pozisyonlarını alacaklar. Yarım metre derinlikte bir delik kazın, hazırlanmış toprağı doldurun, bir fide yerleştirin. Uykuya dalmak, yere hafifçe sıkın ve dökün.

Kızamık bakımı için öneriler

Bush’un kuru bir sıcak iklimde hissetmesine rağmen, Tunberg’deki kızamığa bakmak, aşırı olmasa da hem sulama hem de beslenme anlamına gelir.

Toprağı sulama ve malçlama

Yazın yağışlar düzenli olarak düşerse, tesis için ek sulama yapılmasına gerek yoktur. Haftada bir kez nemsiz veya yağmur eksikliği ile su. Toprağı oksijenle doyurmak ve yabani otlar yetiştirmek için düzenli gevşetme yapın. Yabani otlar, sadece kızamık ile uğraşmakla kalmaz, aynı zamanda besinleri topraktan çeker, böylece çalıların gelişimini zayıflatır. Hemen, kızamık fide dikimi büyükelçisi, bagaj etrafında malç. Talaş, somun veya turba kullanabilirsiniz.

Gübre ve gübreleme

üre
Barbaris yaşamın ikinci yılı için dölleme başlar. Bunun için azotlu gübreler kullanın. En iyi seçenek üre (su kovası başına 30 gr). Daha sonra, yıl boyunca, mikroelementler ile doymuş gübreler ile birkaç kez beslenirler. Yaz gübrelemesi “Kemiru-Universal” gibi granüllerde karmaşık bir gübre içerir. Erken sonbaharda, yetişkin çalılar süperfosfat ve potasyum bileşimi ile döllenmiş (her çalı için 15 ve 10 g).

Dalların kırpılması

İki yaşındayken, kızamık incelmeye başlama zamanı. Budama böğürtlen kuru ve zayıf dalları kaldırmak için ilkbaharda gerçekleştirilir. Bu yapılmazsa, yeni sürgünlerin büyümesine ve gelişmesine engel olurlar. Ayrıca bitkinin taç kısmını oluşturacak. Kuru dalları ayırt etmek için, yaprakların görünümünü bekleyin, onlar isteyecektir. İlkbaharda, budamaya izin verildiğinde, sürgünlerin% 70’i çıkarılabilir. Bazen çalıların yeniden inceltilmesi gerekir. Büyümekte olduğunuz çeşitliliğe bağlıdır. Bu durumda, sonbaharda ek budama barberry harcayın.

Kızamık kış sertlik

Geç sonbaharda genç bitkiler lapnik ile kaplanmalıdır. Sıcaklık -7 ° C’ye düştüğünde sığınak alın Bu durumda zemin 5 cm’ye kadar donar, zayıf kök sistemi korunmalı, ayrıca dalların donma ve buzlu keklerden korunması gerekir. Sürgünleri çuvallamada sarabilirsiniz ve lutrasil ile üstünü örtün ve bir ip ile bükün, böylece rüzgarın rüzgârlarıyla açılmaz. Sadece bir malzeme kullanırsanız, tesis bitecek. İlkbaharda sığınağı erken kaldır, böylece bitkinin büyümesini sınırlandırmaz.

Kızamık Tounberg’in üremesi

Kızamık yetiştiriciliği için birkaç yöntem vardır: çileklerden seçilen tohumlar; budama sırasında hasat kesimler; Bir çalı uzun sürgünlerin köklenmesi veya bir donör çalı bölen.

tohumlar

Kızamık tohumları
Sadece çalıların olgun meyvesini seçin, tohumları onlardan alın ve kurulayın. Tohumlar tedavi edilmek zorundadır: akan su ile durulayın, daha sonra manganezin zayıf bir çözeltisine daldırın. Ekim tohumlar temiz ve gevşek bir toprakta 3 cm derinliğinde olmalıdır. Tohumlar ilkbaharda kışın ve ilkbaharda olacak.

Sonbaharda toprağa çıkma vakti yoksa, tohumları kumla karıştırın ve + 3 ° C’de kapalı tutun. Nisan ayında, ayın sonunda, tohumlar bahçeye ekilebilir. Büyüme büyüdükçe sürgünler inceltilir, en uygun olanlar kalır. Gelecek yıl için kalıcı bir yere iniş yapabilirsiniz. İki yıl sonra kızamık meyvesi vermeye başladı, daha sonra ekilmesi gerekiyor.

kupürleri

Yanal sürgünlerin yaz kesimlerinin başında 15 cm uzunluğunda kesilir. Onları serada köklendirin. Alt yapraklar çıkarılır ve dalın ucu rizomun gelişimi için bir uyarıcıya daldırılır. Çelikler bir filmle kaplanır ve zaman zaman sulanır. Hızlı ve iyi köklenme için, toprak genellikle gevşetilmeli ve sera havalandırılmalıdır. Yapraklar göründükten sonra, sera açılır ve böylece kesimler sertleşir.

katmanlara ayırarak

En basit üreme yolu katmanlardır. Bir yıldan daha eski olmayan çalılıklarda dalları bulun. Tacın altında, köklerin üstünde, toprak kuruduktan sonra, yaklaşık 20 cm derinliğinde delikler kazın, seçilen dalları kuyulara indir ve toprağa serpiştir. Yüzeydeki ipuçlarını bırakarak onları sıkmaya çalışın. Sulama bu tür fidelere sıklıkla ihtiyaç vardır. Sonbahar mevsimi ile zaten hazır dikim malzemesine sahip olacaksınız.

Çalı bölen

Bush bölümü
Çalığı kazarak çarpma için birkaç çalıya bölün. Herkesin güçlü sürgünleri olmalı. Aynı gün, hazırlanan toprak üzerine parçalar dikilmelidir. Su sık, ama bolca değil.

Tunus’un kızamıklarının peyzaj tasarımında kullanımı

Her çeşit kızamık, başka bir tür çalıdan farklı bir şeydir – taç boyu, taç şekli, yaprakların rengi, çiçek ve hatta dallar. Bütün bu farklılıklar, bahçıvanlar ve peyzaj tasarımcılarına olağanüstü bir hayal gücü uçuşu sağlıyor. Kızamık, hem çiçek tarhlarında, hem de dağ tepelerinde, karışık dağlarda kullanılabilir. Düşük yetişen çalılar çok renkli bir kaldırım olacaktır ve Tunberga’nın iki metrelik çıtırının yüksekliği onu güzel bir canlı çit yapar. Sütun şeklinde yetişen bitki çeşitleri, tek bir dikimde iyi olacak veya herhangi bir dekoratif arsada merkezi figür haline gelecektir.

Geniş bir renk paleti sayesinde, çınarlar, kaya bahçelerinde ve karma kompozisyonlarda, tasarım sanatının başyapıtlarını oluştururken, istediğiniz gibi birleştirilebilir. Çok güzel renkli bir kızamık, dekoratif iğnelerin arka planına bakacaktır. Genel olarak, tüm çeşitler iğne yapraklı bitki ve çiçekler ile iyi geçinir. Tamamen dekoratif amaçlara ek olarak, toprak güçlendirmek için yamaçlarda dalalık oturabilirsiniz.

İlginç! Tibet rahipleri, kızartmanın meyvelerini yemeklerde kullanır. Bitkiye gençlik ve güç kaynağı olarak tapıyorlar.

Hangi hastalıklar ve zararlılar, kızamıkçılığı bozabilir, onlarla nasıl başa çıkabilir?

yaprak biti
Kızamık en tehlikeli parazitlerden biri olan yaprak bitleridir. Onun yüzünden yaprakları kuru ve kaşlarını çattı. Sürgünler tomurcuklar üretmez. İlkbaharda önleme için, tütün tozu tentesi ile çalıları püskürtmeniz gerekir. Çiçek güvesi, kızamık meyvelerini etkiliyor. Ondan kurtulmak için Fufanon veya Decis ile tedavi edin.

Dikkat lütfen! Kimyasallarla çalışırken, kendi güvenliğinizi hatırlayın: solunum sistemini, gözleri ve el ve yüz cildini koruyun.

Mantar hastalıkları da kızamık için tehlikelidir. Külleme küf bitkinin tüm hava bölümünü etkiler. Semptom beyaz plaktır, mücadele yöntemi kükürt içeren preparatlarla püskürtülür. Püskürtme iki kez yapılmalıdır: çiçek açması ve çiçeklenme sonrası. Gerekirse, sonbaharda spreyleyebilirsiniz. Hasarlı alanların çıkarılması gerekiyor. Yapraklardaki paslı lekeler bitkiyi zayıflatır, sürgünler zayıf gelişir ve kışın donar. Çiçeklenme öncesi ve sonrası çalılar bakır klorür ile püskürtülür.

Barbaris Tunberga, sitenizi her türlü renk ve şekil ile doygun hale getirecek. Bu bitki iddiasızdır, bu da her koşulda pratik olarak büyümeyi, bahçeyi ve çiçek bahçesini süslemeyi mümkün kılar.