Banliyö bölgesinde mollerle nasıl baş edilir

mol
Her bahçıvan çimlerini normal bir durumda tutmak ister ve bahçede hasat zarar görmez. Ama eğer birdenbire mideniz varsa, çok fazla çukur biriktirecek ve emeğinizin tüm meyvelerini yok edecek ve yok edecektir. Köstebek bahçenizde yaralanırsa ne yapacağınızı ve bununla nasıl başa çıkacağınızı düşünün.

Bir yazlık konutta bir köstebek hayatının özellikleri

Moleklerle mücadeleye başlamak için, hayatlarının özelliklerini bilmeniz gerekir. mol bir yeraltı yoluna uyarlanmış bir memelidir. Vücudu yuvarlak, siyah kadifemsi bir örtü ile kaplıdır. Köstebek yünün alışılmadık bir özelliği vardır – dikey olarak büyür.

Dallanmış hareket sistemiBu, hayvanın yeraltına hem ileri hem de geri hareket etmesini engellemez. Büyük pençeleri olan ön ayakları, arkadan daha güçlü olan kürek şeklinde bir görünüme sahiptir. Hayvanın kısa bir kuyruğu, hareketli bir hortum şeklinde genişletilmiş bir burnu olan küçük bir kafası vardır. Kulaklar ve gözler çok küçük olmasına rağmen, mükemmel koku ve dokunma hissi hayvanların kendilerini yönlendirmesine yardımcı olur.

Bir köstebek, genellikle höyükte yer alan ve karmaşık bir hareket sistemi ile ortada yer alan bir inden oluşan, yer altındaki bir konutta yaşar. Köstebek aşırı hızlı bir şekilde tünelleri kazar ve toprağı yeryüzüne döker. Lair yumuşak maddelerle kaplıdır, çeşitli kurslar buna yol açar.

Nisan-Haziran ayında, bazen Ağustos ayında, kadın beş genç için burada doğurur. Köstebek böcekleri larva, solucan, mocrit, sümüklü böcek, kurbağa, fare, kertenkele vb. Gün boyunca hayvan, molün kendisinin vücut ağırlığı ile orantılı olarak yaklaşık bir miktar yiyecek yiyor.

Köstebek iyi yüzer. Kendisini içmek için su sağlamak için, derin dikey delikler kazıyor. Kışın, köstebek zemine daha derine iner, ancak kış uykusuna girmez.

mol Kemikler kemirgen olmadıkları için, kazma darbeleri sonucu bitkilere zarar verebilirler. Molekül tünelleri yüzeyin altında ve daha derindedir. Çimenlerin sırtları kıç tünellere aittir ve derin tüneller yemleri tek bir ağa bağlar.

Önemli! Moller tüm tünellerini neredeyse her saat kontrol eder. Tünel hasar görürse, o zaman hayvan, bu tüneli bulma seviyesinin altında kırılarak geri yüklenir.

Hayvanları 5-6 km / s hızla hareket ettirmek, neredeyse hiç dışarıda değil. Hayvan çok dikkatli, bu yüzden onu yakalamak çok zor.

Kim küfürlerden korkar? Bu hayvanların da düşmanları var. Bunlar arasında bir tilki ve bir rakun köpeği bulunur. Bir hayvan için bir av yaparlar, ama yakalanmışlar, onu yemezler. Çok sayıda mol, özel kokuya rağmen, okşamak, yemek yiyor.

Bahçede başka kim kazı yapar, nasıl “köstebek kazıklarını” ayırt edersiniz

Çimler, çimlerinizi kazabilen tek zararlılar değildir. Bu nedenle, problemle etkili bir şekilde mücadele etmek için, kesin sebebin belirlenmesi gereklidir. Haşereleri sık sık görmediğimizden, ancak sadece kendi faaliyetlerinin sonuçlarını gözlemlediğimizden, benzer sematat belirtilerinin hem yer sincaplarında hem de mol vole farelerinde bulunabileceğini bilmek gerekir.

Köstebek yığınları
Kazara toprağın formu, haşere tanımının ana işareti olarak hizmet edebilir. mol dünyanın tepelerini bir volkan şeklinde bırakmak, yer sincapları – At nalı şeklinde kazıklar, vole mouse Yüzeyde bir yığın toprağı bırakmayın.

Vole fareler dünya yüzeyine yakın yaklaşık 5 cm genişliğinde yuvaları kazar ve ot saplarını yerler. Açık arazide çok küçük izler vardır.

Ülkede bir köstebek ile nasıl başa çıkılacağı, yollarını incelemek

Bu hayvanların özelliklerine dayanarak, onlara karşı savaşmanın kolay bir görev olmadığı iddia edilebilir. Sitede görünmelerini önlemek daha insancıldır. Ama bu yöntem çok zahmetli.

Bunun için arduaz, çatı malzemesi veya diğer malzemelerden gereklidir. Sitenin etrafına bir çit inşa etmek. Çit, bu hayvanların sahaya girmesini engelleyecektir, bu nedenle zemin seviyesinin üzerinde 20 cm yüksekliğe kadar olmalı ve toprağa 50-60 cm derinliğe gömülmelidir.

Biliyor musun Moleküle karşı mücadelenin ilk sözü 350 MS idi. Bu, Roma hükümdarı Palladius’un emriydi. Kedilerin ve tarla farelerini kontrol etmek için kedilerin kullanımını tavsiye etti.

Bahçede mollerle nasıl başa çıkacağını düşünün.

Sitenizden küfürleri nasıl korkutursunuz

Kovucu Tipik olarak, bahçıvanlar, zararlı böcekler tarafından saldırıya uğradıklarında ve ürün hasadı geçirdiğinde zararlıları kontrol etmek için yöntemler arıyorlar. Sonra doğal soru ortaya çıkar: Nasıl mol kurtulmak için?

Bunu yapmak için, hayvan için en insani, ama verimsiz bir şekilde seçebilirsiniz. Moleslerin çeşitli gürültülü sesler ve keskin kokulardan korktukları bir görüş var. Kendi elleriyle satın alınan ya da üretilen çürüklerin yanı sıra çürüyen yiyecek kalıntılarını ortadan kaldırmanın bir aracı olarak.

Bu yöntemin düşük verimliliğinde şüphe etmek için bir neden yoktur, çünkü her şey gerekli frekans ile rüzgar ve titreşimin varlığına bağlıdır. Estetik faktör tarafından önemli bir rol oynar, bu yüzden bu yöntem popüler değildir.

Ayrıca mayanın siyah fasulye, kenevir, fasülye, sarımsak, soğan, soğan üzerine ekilen biberleri sevmediği de bilinmektedir. Bu bitkiler, hayvanlarını kokularıyla itiyor.

Ülkeden mol dökülmesi nasıl etkin bir şekilde planlanır? Bunun için ultrason bazlı modern teknolojiler kullanılmaktadır.

Ultrasonik cihaz
Bir mol kovucu olarak, 300-400 Hz frekansında çalışan bir ultrasonik cihaz kullanılır. Talimatlar, cihazın yarıçapında 20 m’ye kadar bir mesafede haşereler bölgesini kurtabildiğini söylüyor. Verimlilik için, bu tür çeşitli cihazların kullanılması gerekmektedir.

Biliyor musun Moleklerden en eski caydırıcı sazdır. Her molehill sapı boyunca yerleştirildi, böylece 60-80 cm, dünyanın yüzeyinin üzerinde ve tünelde – yaklaşık bir metre. Rüzgarlı havalarda sazlar “uluyan rüzgar” ın etkisini yaratır. Bir hafta sonra, molozlar ortadan kayboldu.

Benler için zehir kullanımı ne kadar etkilidir?

Kimyasal mücadele yöntemlerini kullanarak bir bahçeye nasıl mol getirileceğini düşünün. Zehir olarak çinko fosfit kullanılır.. Köstebek bir avcı olduğu için, bu yöntem yeterince etkili değildir. Her ne kadar birçok bahçıvanlar, benleri zehir için kullansalar da, sonuçtan memnunlar.

Savaşın kimyasal yöntemleri de “gaz bombaları” içerir. Ancak tünel sistemi geniş bir alanda kazılırsa, bu yöntemin etkinliği yüksek değildir.

Benimle savaşmak için böcek öldürücü kullanmak uygun değildir. İlk olarak, sitenize zarar vereceksiniz, çünkü solucanları yok ediyorsunuz ve ikincisi, bu, köpeği yiyecek bulmak için yeni tüneller kazmaya teşvik ediyor.

Köstebek Tuzağı ve Tuzak

tuzak
Benler için birkaç tuzak modifikasyonu vardır. Tuzakların yardımıyla bahçedeki benleri nasıl yok edebilirim?

  • Kenarlarda iki kapaklı bir boru şeklinde kapana. Bu cihazın dezavantajları, kapakların zayıf performansıdır. Hayvanın çevikliği, bu cihazın etkinliğini en aza indirir. Kolaylıkla Mole, yabancı bir cismin varlığını belirler ve atlar.
  • Benler için özel tuzaklar var. Daha pahalı olmalarına rağmen, bunlar yuva çapı ile orantılıdır ve pürüzlülüğünün koşulları ile yaklaşık olarak yakınlaştırılır.
  • Bilinen ve daha az insancıl mücadele yolu – tuzak. Bir mole tünelinde kurulu ve biraz toprakla serpilir. Etkinliğinin yaklaşık% 100’ünden bahsetmek gerekli değildir. Çoğu zaman, yanal veya alt yörüngeler boyunca tuzakları ve tuzakları aşındırır. Bu yöntemin dezavantajı da, dünyanın dökülmesinden ya da hiç çalışamamasından kaynaklanmaktadır.

Tuzak birkaç gün boyunca işe yaramazsa, başka bir yere taşınması gerektiğini bilmelisiniz.

Benimle nasıl savaşılır buna değmez

Bahçede bir köstebekle savaşmama düşünün, çünkü bu yöntemler etkisiz ve insanlık dışıdır.

Su kullanımı

Tuzaktaki Köstebek
Bazı bahçıvanlar benimle savaşmak için su kullanırlar. Köstebek kazıklarını kazarlar ve dikey bir vizonda su bir başka tünelden akana kadar birkaç kova su dökerler ve köstebek dışarı çıkmaz.

Ancak bu yöntem etkili değildir, çünkü hareket sistemi çok dallanmış ve çok düzeylidir. Bir köpüğün su basması için 100-150 litre suya ihtiyaç duyulur ve az miktarda su, hayvan için bir tedavi olan solucanları çekecektir ve uzun bir süre burada kalacaktır.

Tünel sisteminde bir deliğin, deliğin bölmesi sırasında oluşabileceği unutulmamalıdır ki, bu da savaşın etkisini en aza indirmektedir. Tünelleri kazmanın yüksek hızı, suyun emilmesine kadar hayvanın kaçmasına yardımcı olacaktır.

Evcil hayvan kullanımı

Köpek mol yakalar
Bu yöntem avlanabilen evcil hayvanlarınız varsa ve zehirli kimyasallarla zehirlenmemişseniz kullanılabilir. Bu yöntemin etkinliği için, bir kedi ya da köpekle ilgilenmeniz gerekir.

Köpeğin bölgedeki molehill bölgesindeki kıkırdamasına dikkat ederseniz, bu avlanma için en iyi teşvik olacaktır. Ancak, evcil hayvanlar artık çok tatlılar, çünkü kendi yiyeceklerini nasıl aldıklarını unuttular.

Halk mücadelesi yöntemlerinin kullanımı

Bahçede mol bulunursa, halk ilaçlarıyla nasıl kurtulacağı fikri ortaya çıkar. Bu araçların türlerini ve kullanımlarının tüm avantajlarını ve dezavantajlarını düşünün.

Çoğu zaman, insanlar bir tencere kullanır. Bunun özü, mevcut tünelleri bulmak ve bir tencerenin veya üç litrelik bir su kavanozunun altına yerleştirmektir. Üst delik bir tahta ile kaplıdır ve toprakla serpilir. Tünelden geçen köstebek, tavaya düşene ve orada uyuyana kadar bekleyeceğiz. Ancak, bu tüneli atlayabilir.

Köstebek veya etin bir köpeğe, hatta bir solucan yuvasına koyarsanız, köstebin solucan yediğini unutmayın, bu nedenle bu yöntem hiç etkili olmayacaktır.

Köstebek için avlanma
Bazen bahçıvanlar köstebek için avı aç. Kürenin ortasındaki tünel ve bıçak sistemini indiriyorlar. Sonra köstebeğin görünmesini beklerler. Toprağı hareket ettirerek yerini belirler. Başka bir kürek yardımıyla, geri çekilme yollarını keser. Daha sonra üçüncü kürek bir köstebek tarafından hızla kazılır veya bir çatalla kesilir.

Bu yöntemin birçok dezavantajı vardır. İlk olarak, bir köstebek yaklaşık bir saat boyunca beklemek gerekli olduğunu ve daha da hızlı kazmak gerekir böylece ikinci olarak o, çok hızlı kazar, o kayboldu. Üçüncü olarak, bu yöntem çok insanlık dışıdır.

Bir köstebek kulübesi görünümü sadece zararlı değil, aynı zamanda yararlıdır

Böcekler böcekler ile beslendiğinden, böcek larvaları, maksimum sayılarının olduğu yerlerde, yani verimli topraklarda yaşıyorlar. Yapılan hasara rağmen benler faydalanabilir.

mol
Zararlı böceklerin ve tarla farelerinin larvalarını yok ederler. Buna ek olarak, toprağı gevşeterek, moller doğurganlığını artırmaya katkıda bulunur ve aynı zamanda toprağı azotlu bileşiklerle zenginleştirir. Filizlerin topraktan filizlenmesi için kullanılması önerilir. Zverek değerli bir cilde sahiptir ve bu onun ana faydasıdır.

Önemli! Birçok Avrupa ülkesinde bu hayvan Kırmızı Kitapta listelenmiştir, bu yüzden öldürülemez.

Asıl sorun, mollerin ailelerde yaşadığıdır, bu nedenle kısa sürede bitkilerin çoğuna zarar verecektir.

Köstebekden kurtulmanın hiçbir yöntemi yüzde yüz sonuç vermez, bu nedenle sitenizden bir köstebek kazma işlemi uzun sürebilir. Bu haşere mücadele için en etkili ve modern yöntemleri seçin.