Banliyö bölgesinde domates “Dubrava” büyüyen özellikleri

domates
Bugün piyasadaki tüm domates çeşitleri arasında, kamyoncu çiftçiler açık havada yetiştirildiğinde iddiasız olanları seçmeye çalışmaktadırlar, garters ve pasynkovaniya gerektirmezler. Bütün bu avantajlar bir çeşit domatesli meşe.

Domates Dubrava: çeşitli tanımı

Domates Dubrava
Bu tip bir domatesin sınırlı sayıda sapı vardır – yüksekliği 70 cm’den fazla büyür. Aynı zamanda, nispeten az sayıda dalı vardır, ancak yapraklar tüm çalıyı yoğun ve yoğun bir şekilde kaplar.

Bitkinin meyveleri orta büyüklükte yetişir, 110 gr’a kadar ulaşır, ancak çiftçiler sera koşullarında daha da büyüyebilirler. Görünüşte parlak kırmızı, yoğun etli duvarları ve oldukça az tohumları var. Bu nedenle, hem taze tüketim hem de işleme için aynı derecede talep vardır.

Meşe domatesleri aşağıdaki tasvirlere sahiptir: yuvarlak, biraz oval, hatta şekil, kenarlarında hafifçe düzleştirilmiş, neredeyse fark edilemeyen kabartı vardır.

Çeşit, meyvelerin erken olgunlaşması ve yüksek verimi için değerlenir. Aynı zamanda, az bakım gerektirir. Bitki viral hastalıklara, dona dayanıklıdır. Evin pencerelerinde bile kompakt bir çalı yetiştirilebilir.

Birçok domates çeşidinin nem seviyesine çok talep ettiği bilinmektedir. İdeal koşullardan küçük sapmalar üzücü sonuçlar doğurabilir, ancak bu durumda değil.

Domates Dubok, hem kuzey hem de güney bölgelerde mükemmel özelliklere sahip olarak iyi yetişir. Tek nokta, çiçeklenme ve tozlaşma döneminde 25 ° C’den yüksek olmayan bir sıcaklık sağlamalıdır.

Domates Dubok’un (Dubrava) avantajları ve dezavantajları

Bu çeşitliliğin en önemli avantajı – bakım ve yüksek verimde nihai basitlik. Bitkinin iki kez yetişmesi için yeterlidir, çünkü onun aşırı büyümüş çalılığı yabani otları boğmaya başlar, bahçıvan toprağın daha fazla işlenmesini sağlar.

Domates Dubrava
Dubrava çeşitlerinin domatesleri, tohumun çimlenmesinden sonra en geç 110 güne kadar olgunlaşır, bu da çeşitlemenin erken olgunlaşmaya atfedilmesine neden olur. Bitki sıcaklıktaki keskin değişimlere, soğumaya dayanabilir. En yaygın hastalıklara, özellikle de yanmaya karşı dayanıklıdır.

Özel bir jartiyer ve pasynkovaniya olmadan büyütebilirsiniz. Bu durumda, yüksek verim göstermektedir – bir metre kareden 5 kg’a kadar hasat etmek mümkündür.

Bu eksikliklerden, konserve için elverişsiz olan çok büyük meyve boyutları denir. Onları kesmeyin, ama bankaların boyunda prolazyat yok.

Biliyor musun Domates çeşidi Meşe, günümüzde kendi tohumlarınızı toplayarak çoğaltılabilecek birkaç üründen biridir. Çoğu durumda, tohumlarının çimlenmesinden sonra diğer çeşitleri yetiştirirken, anne özelliklerine sahip domateslerin elde edilmesi mümkün değildir.

Dubrava ekimi, fide yetiştirmek nasıl

Diğer çeşitlerde olduğu gibi, tohumları açık yerde tohumlamak bitki yetiştiriciliğine uygun değildir. Domatesler Meşe, daha sonra, açık havada toprağa ekilen büyüyen fidelere ihtiyaç duyar.

Toprak için gereklilikler

Bu çeşidin domates tohumlarını dikmek için, mağazadan satın alınan özel bir karışımı kullanabilirsiniz. Ancak, maydanoz, dereotu, kabakdan arta kalan mevcut alt tabakaları kullanabilirsiniz.

Hangi seçenek olursa olsun, Dikimden önce toprağın dezenfekte edilmesi veya dezenfekte edilmesi için yakılması gerekir.

Tohum dikim şartları

genç büyüme
Genel bir kural olarak, fidan tohumları Ekim son on yılda ekilir. Ama yine de, şeridin ikliminin özelliklerini dikkate almak gerekir: daha sıcak bölgelerde daha erken ve daha serin bölgelerde ekebilirsiniz.

Tohumlar toprağa ekilir, plastik kaplara konur. Her birinin gelecekteki sürgünleri sularken iyi drenaj sağlayacak bir alt deliği olduğundan emin olun.

Dubrava çeşitlerinin domatesleri için tohum ve dikim şemasının hazırlanması

Dikimden önce tohumlar hazırlanmalıdır. İstenirse, bir büyüme uyarıcısı ile tedavi edilebilir, ancak başarısız olmaksızın, bunları% 2’lik bir potasyum permanganat çözeltisine batırmak gerekir. Ekimden sonra neredeyse hepsi geldi.

Fide bakımı nasıl yapılır

Genç sürgünler önce püskürtülür, sulanmaz, zarar görmez. Fide iki ay yaşına ulaştığında, sen başlatabilirsin sertleştirme açık bir zeminde iniş hazırlığı için. Bunu yapmak için, 17-18 ° C’lik bir gündüz sıcaklığı ve 12-13 ° C’lik bir gece sıcaklığı ile düzenlenmiştir.

Biliyor musun Bu çeşit bir domates XXI yüzyılda yetiştirilmektedir. Sibirya yetiştiricileri. Soğuk koşullarda iyi bir hasat sağlayacak ve hastalıklara karşı bağışıklık kazandıracak donma çeşitlerine karşı dirençli olmak istediler. Ve başardılar!

fide
Sürgünler 3-5 yaprak oluşturduklarında dalış ayrı kasetler veya kaplar içine. Daha sonra, onlara, “Agricola” gibi, fide için özel araçlar ile döllemesi tavsiye edilir. Büyüme uyarıcılarının izin verilen periyodik kullanımı – hümik gübreler.

Açık yerde domates bitki nasıl

Domates Dubrava özel dikim ve bakım gerektirmez, diğer domates çeşitleri ile aynı olmalıdır. Tek şey, bu çok yoğun bitki için tavsiye edilmez – metrekare başına en fazla altı çalı. Aksi halde, bitki çalıları büyümeye engel olur ve verimi düşürür, birbirini zorlar.

Diğer taraftan, Dubravu da gevşetilmeli, beslenmeli, sulandırılmalı ve ılık suyla sulanmalıdır. Büyük artı, çalılar, yan sürgünler de kaldırmak gerekmez, gerekli değildir. Bu, onun bakımını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Açık arazide çeşitli Dubrava (Dubok) fidelerinin dikilmesi mümkün olduğunda

Açık fidelerde dikim filizleri son donlar kalktığında gerçekleştirilir. Bizim şeridimizde bu dönem nisan ayı sonu ve mayıs ayı başında düşüyor. Bu durumda, fidelerin kendileri çimlenmeden en az 55 gün geçmelidir.

Süreç teknolojisi

iniş
Bu çeşidin domatesleri için, bahçenin güney kısmını ayırt etmek gerekir, ancak toprağın yüksek kaliteli organik gübrelerle döllenmesi şartıyla, birkaç yıl üst üste yetişebilirler. Bu sitede Dubrava’ya soğan, salatalık, lahana, kabak yetiştirmesi arzu edilir.

Önemli! Toprak çok asitli ise, bu tür domatesleri sonbaharda dikmek için hazırlamak gerekir. Bunun için, site dolomit unu veya kireç ile kazılmış olmalıdır. Aynı zamanda gübre yapabilirsiniz: 50 g süperfosfat ve metrekare başına 8 kg humus. İlkbaharda, 20 g potasyum ve azot gübresi ekleyebilirsiniz.

Çalıların altındaki delikler birbirinden 40-50 cm mesafede kazılmış, sıralar arasındaki mesafe 50-60 cm olmalıdır, daha önce belirtildiği gibi, bir metre kare üzerinde altı delikten fazla olmamalıdır, böylece çalıların büyümesi için bir yeri vardır. Bu onların bakımını ve oluşumunu kolaylaştırır. Her çalı iki veya üç gövdeden oluşmalıdır.

Çeşitli Dubok (Dubrava) domatesleri nasıl yapılır

Domates bakımı son derece basittir. Ek olarak, bitki nadiren geç yanıklık ile bile hastalanır. Ancak beklenen hasadı elde etmek için bazı temel kuralları izlemelisiniz.

Sulama ve üst pansuman

Bitki sulamak için her gün gerekli değildir, ama aynı zamanda toprak koynunun çalı etrafında tamamen kurumasına izin vermek de mümkün değildir. Bu nedenle, periyodik sulama Dubrave hala gösterilmektedir. Bunu yapmak güneş battıktan sonra ve bolca arzu edilir.

sulama

Periyodik olarak, bitkinin beslenmesi de gereklidir. Bunu yapmak için, odun külü (250 g), süperfosfat (50 g), organik gübre (1: 5) içeren bir karışım kullanın. Toprakta 20 günde bir kez tanıtılır. Bunu düzenli olarak yapmak, domates verimini önemli ölçüde artıracaktır.

Önemli! Dubrava çeşidinin domatesleri için, biraz daha yüksek nem içeriği, dayanıklı bir kuraklıktan daha iyidir. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıklar hasat miktarını etkilemez. Meyveler de birçok olacak, ancak ortalamadan çok daha küçük olacaklar.

Pasynkovanie bitkiler

Çeşitliliğin tuhaflığı onun için gerekli değildir. Ancak deneyimli bahçıvan, bu manipülasyonu hala iki veya üç sap için bir çalı oluşturarak gerçekleştirmenizi tavsiye etmektedir.

Toprağın bakımı (ot uzaklaştırma ve malçlama)

Bitkinin bakımı periyodik ayıklamayı sağlar. Doğru, bir veya iki kez dikkatlice yapmanız gerekecek. Sonra daha güçlü çalı kendisi yabancı otları boğacak.

gevşeme
Toprağın düzenli gevşetilmesi tavsiye edilir. Bu, kök sisteminin büyümesine, çalılığın kendisinin büyümesine ve sonuç olarak, verimindeki bir artışa yol açar.

Domates Dubrava: hasat

Çalılar temmuz-ağustos aylarında dost ve bol hasat eder. Onlar için tüm bakım kurallarına uyuyorsanız, bir metrekareden 7 kg’a kadar domates çekebilirsiniz. İlk meyveler dikimden sonra 80-105. Gününde olgunlaşır ve ikincisi geç sonbaharda bile alınabilir. Bu dönemde, meyve yavaş yavaş olgunlaşır ve mahsul sürekli olarak çıkarılabilir.

Bu çeşitte domatesler az miktarda tohum içeren hoş ekşi, etlidir. Onlar salata için isteyerek kullanılır, çiğ yenir. İyi bir şekilde nakledilirler ve çıkarıldıktan sonra sunumlarını uzun süre korurlar. Ayrıca dekapaj, dekapaj, dondurma, kurutma için mükemmel uygundur. Kuru maddenin% 6’sını içerir, bu yüzden konsantre olurlar.

Domates Dubrava Domates Dubrava, en önemlisi bakım kolaylığı, yüksek verim ve uzun saklama ile şekil ve tat kalitesinin korunması gibi birçok olumlu özelliğe sahiptir. Bu nedenle, bahçıvanlar ardı ardına birkaç yıl boyunca bol bitkileri toplayarak, arazileri üzerinde güneşli güney yamalarını artarak verir.