Banliyö bölgesinde bir koleus nasıl yetiştirilir

coleus
Koleusun iddiasız houseplant rolünde daha çok bilinmesine rağmen, açık arazide dikim ve bakım giderek daha önemli hale gelmektedir. Son zamanlarda, “oda ısırganlığı” giderek büyüyen dekoratif bitkileri mükemmel şekilde tamamladığı bahçede giderek daha fazla bulunur.

Bir bitkinin düzgün görüntüsü ile her gün sizi mutlu edecek şekilde nasıl düzgün bir şekilde yetiştirilir? Bu daha sonra tartışılacaktır.

Coleus: bitkinin bir açıklaması

coleus
Coleus yaprak dökmeyen çalılar ve yaprak sapı üzerinde zıt yaprakları ile otsu yıllık bitkilerin bir grup aittir. Belki de, çeşitli renk ve orijinal desenlerde farklılık gösteren bitkinin en görünür kısmı olan yapraklardır.

Kola çiçekleri, çiçek yatağındaki tek dikimleriyle özellikle dikkat çeken apikal sinsi çiçek salkımlarında toplanır.

Doğada, bu bitkinin (hem yıllık hem de uzun ömürlü) en çeşitli türlerinin oldukça büyük bir sayısı vardır, fakat bahçede yetişen koleusun kendi özellikleri vardır.. Yüksekliği 80 cm ulaşır, 6-8 ay sonra hışırdamaya başlar oyma güçlü bir sapı vardır. Bitkinin yaprakları çeşitli renk varyasyonlarında temsil edilir ve çoğu zaman şekilleri de farklıdır. Bazı türlerde, renkli bir sınır açıkça görülebilir.

Çiçek açarken, koleus unimpressive mavi çiçeklere sahip olduğu için bir adaçayı andırır.

Biliyor musun Açıklanan bitkinin oda çeşidi, yıllar önce denizaşırı tüccarların ithal edildiği Asya’nın tropikal ülkelerinden bize geldi.

coleustropikal bitkilerin diğer türler farklı olarak, coleus tüm çeşitleri bunun belirli kurallara uymaları hala gereklidir, gerçekten güzel bir bitki büyümeye Ancak bakım açısından düşük talep ile karakterizedir.

Bir açılış sitesi seçmek

Benim evimde bir tekerlekli ev almayı planladığımda, yapılacak ilk şey ekim için doğru yeri seçmek. Bu bitki, çiçek yapraklarının renginin güneş ışığının etkisiyle olabildiğince parlak hale geleceği iyi aydınlatılmış bir alanı tercih ediyor.

Ancak burada bazı kuralları hatırlamak gerekiyor. Örneğin, kırmızı veya beyaz yaprakları olan çeşitler, doğrudan güneş ışınları tarafından iyi tolere edilirken, yeşil yaprakları olan (herhangi bir gölge) türler, parlak ışığa daha güçlü tepki verirler.

Bu nedenle güneş enerjisi aktivitesinin arttığı dönemlerde, penumbrada hemen iniş yapmak daha pratik olmakla birlikte, bunlar gölgelendirilmelidir. Bu yapılmazsa, yapraklar yanar ve çiçek tüm cazibesini kaybeder.
coleus

Biliyor musun Başlangıçta, günlük hayatta, sadece bir isim kullanıldı – koleus, ama Rus halkı, bitki için çok çabuk bir başka “isim” icat etti. Isırgan otu ortaya çıktı ve bugün için bu ismin oldukça sık kullanıldığını söylemeliyim.

Toprak için gereklilikler

Seçilen bölgenin aydınlatılmasına ek olarak, toprak bileşimi koleusun ekilmesinde önemli bir rol oynar. Büyük ölçüde, toprak tamamen farklı olabilir, ana şey, çok miktarda besin ve azot içermesidir. Yeryüzünde ve üst pansumanda bu element ne kadar fazla olursa, bitkinin yaprakları daha az olur ve daha az farkedilebilen şablon kalıbı.

coleus
Tohumların çimlenmesi için, 4: 2: 2: 1 oranında bir melez, çam iğnesi, inek gübresi ve kum karışımı iyidir ve toprak elenmeli ve iyi ısıtılmalıdır. Fidelerin ayrı kaplarda ekilmesi ve bitkinin çimlenmesinden sonra açık zemine aktarılması daha iyidir.

Koleus nasıl ekilir

Bir koleusun ne olduğunu anlayarak ve iniş için bir yer hazırlayarak, doğrudan sürecin kendisine gidebilirsin. Bazı durumlarda yaz mevsim sakinleri tohum yöntemini kullanmasına rağmen, açık yerde daha sık bitki ekili fidanları.

Bir tohumdan tohum nasıl yetiştirilir

Koleus hem seminal hem de fidelerin kullanımıyla iyi yayılır., ama ısırgan otu ekmeden önce, seçeneklerin her artılarını ve eksilerini tartmak için değer. Örneğin, ilk vakada sürgünlerin biraz daha beklemek zorunda kalacağı bir sır değil, fidelerden hızlıca tam teşekküllü bir süs bitkisi alacaksınız. Yine de, tohum yöntemi çok daha ucuzdur, çünkü fidelerin fiyatı genellikle çok yüksektir.

Satışta, Mart ayı sonunda ekilmesi gereken Hollandaca ve İngilizce sıralama karışımları bulacaksınız. Bazen tohumlar yılın diğer zamanlarında ekilir, ancak bu durumda sürgünler için ek yapay aydınlatma düzenlemeleri gerekecektir.

coleus
Bitki için toprak verimli ve iyi ısıtılmış olmalıdır, böylece tohum ile tohum yetiştirmek için, toprağın yüzeyine eşit olarak yayılan bir düz kutu kullanmak gereklidir. Fideler püskürtme tabancasından püskürtülür ve ince bir kum tabakası ile hafifçe serpilir.

Bundan sonra, kabı camla kapatın ve zemini biraz ıslak bir halde tutarak, sıcak ve kasvetli bir yere koyun.

Önemli! Satın alınan tohumların çimlenme kalitesi yeterince yüksektir, ancak iyi sonuçlar elde etmek için bunları elinizden almayın ve sadece özel mağazaları ziyaret edin.

İlk sürgünler, ekimden 7-10 gün sonra gösterilir ve bu gerçekleşir gerçekleşmez, sürgünleri doğrudan güneş ışığından koruyarak camı kaldırabilir ve kutuyu hafif bir doğu ya da batı penceresine taşıyabilirsiniz. Bu noktadan hava sıcaklığı 17-19 betweenC arasında olmalıdır.

Aceleniz değildir ve biraz para kazanmak istiyorsanız Dikim tohumları Coleus o bitkilerin dikim bu yönteme tercih vermek daha iyidir, bu nedenle tamamen haklı.

Fidelerin seçimi ve ekimi

Açık zemindeki fidelerin inişi, dünyanın ısınmasıyla birlikte, soğuğun bitiminden sonra gerçekleşir. Eğer kendiniz pencere üzerinde kendi başına fidan yetiştirdiyseniz, o zaman gerekli olan şey onu bir yatak ya da bahçeye nakletmektir.

coleus
Ancak, hazır fideleri satın almak istiyorsanız, önce çeşitliliğe karar vermeniz gerekir. Ayrıca bu bitkinin ünlü melez kurucusu oldu “Blume” olarak kabul coleus kültivannın ekili türlerin kurucusu ( “Rainbow” bir dizi bant “Fantezi” çeşitleri “Karanlık Chokoleyt” ve “Kara Ejder”).

yaprakların rengine dikkat etmesi gereken türlerin fide seçerken, mikropların kalınlığını ve esnekliğini kök (genellikle kenarlarda yeşil çerçeve ile zengin pembe). İnce bacaklarda yapraklı, emilmiş veya sarımsı yapraklar önlenmelidir.

Fidelerin açık zemine nakledilmesi, dünyanın ısınması ve gece donlarının çıkmasıyla birlikte haziran başından itibaren yapılabilir. Bunu yapmak için, belli bir mesafeyi gözlemleyerek, seçilen yerde istenilen büyüklükteki delikleri kazın, onlara verimli bir alt tabaka ekleyin ve kuvveti dikin. Bundan sonra, tüm bitkiler orta derecede sulanır.

Genel olarak bakım bakımından koleus, iddiasız bir bitki olarak adlandırılabilir ve büyüme sürecinin herhangi bir şekilde çoğalmasıyla, özellikle yıllık bir çiçek olarak yetiştirecekseniz, çabalarınızın çoğunu almaz. Uzun ömürlü olduğu gibi, daha sonra kış için, alışılmışın gelişim yerinden kazılırlar ve çok ilkbaharlara kadar tencerelerde saklanırlar.

Açık zeminde tekerleğin bakım özellikleri

Ev ortamında olduğu gibi ve açık zeminde bir tekerleğin büyürken, bitkinin sulanması, gübrelenmesi ve budaması için belirli kurallara uyulması gerekir.

Bir bitki su nasıl

coleus
ortası Sonbahar için bahar bol sulanan bahçe ve flowerbed Krapivko büyüyen yana (yağmur suyu can) yumuşak su savundu ve (üst toprak hep ıslak böylece saati) sıcak günlerde daha da püskürtülür.

Kış aylarında, sulama sıklığı azaltılmalı, toprak komalarının kurumasına izin verilmemelidir. Gerekli nem miktarının olmaması bitkinin solmasına neden olur, özellikle yapraklar elastikiyetini kaybeder. + 14 … + 16 ° C sıcaklıklarda sulama çok nadirdir ve “buruşuk” bir bitki türü size topraktaki nem eksikliğinden bahsedecektir.

Koleus beslemek için kurallar

Her tür koleus (yıllık veya uzun ömürlü olsun olmasın) periyodik gübrelemeye ihtiyaç duyar. Besinlerin ilk girişi, karmaşık gübrelerin kullanıldığı fidelerin dalışından iki hafta sonra gerçekleştirilmektedir. Her pakette önerilen dozlar için bir talimat vardır, ancak genç filizlerde işaretli dozaj 3-4 kez azaltılmalıdır.

Coleus aktif büyüme döneminde süs yaprakları bitkiler için bir çiçek mineral kompleksi gübresi yapma, haftalık olarak beslenir, ancak yaprak organik verim arttırıcı bir pozitif etki ve uygulama büyümesi ve renk.

coleusÖrneğin, haftada bir kez, gübreler için potasyum bileşikleri (1 litre su başına 0.5 g) kullanmak iyi olacaktır, ancak kışın bu tür gübrelemenin sıklığı, yarım dilüe edilmiş gübreler kullanılarak ayda bir kez azaltılmalıdır.

Tekerleğe kompakt bir şekil vermek, bir bitkiyi budamak

Çiçek koleusomunun arkasında (hem oda hem de bahçe kendi türünde) belirli bir yolla bakmak gerekir ve sadece sulama ve gübreleme ile sınırlı değildir. Bu nedenle, bitkinin bu tür süreçlere oda arkadaşlarından çok daha az sıklıkta ihtiyaç duymasına rağmen, tesisin ayrıca periyodik budama ihtiyacı vardır.

Bitkilere kompakt ve düzgün bir form vermenin yanı sıra, çiçeklerin dekoratif işlevlerini olumsuz yönde etkileyen gelişmekte olan çiçek ve soluk yapraklardan kurtarmaya yardımcı olur. Budama her yeni sezondan önce yapılır ve bitkinin dekoratif özelliklerini en az iki yıl uzatmaya yardımcı olur. Prosedür sırasında, tüm sürgünler 5-7 cm’lik bir yükseklikte kesilir ve ortaya çıkan kesimler genellikle yeni bir bitki üretmek için toprağa ekilir.

Koleusun üreme yöntemleri

Coleus iki ana yolla çoğalır: kesimler ve tohum ekimi ile. Kesme, yeni büyük ve gür bitkileri hızla almanızı sağlayan en popüler yöntemdir.

coleus Coleusun çoğaltılması için kullanılan kesimler, Şubat veya Mart ayında kesilerek, bir kapta kumla veya su içinde köklenme ile ekilir. 7-14 gün sonra, kökler üzerinde görünür, bundan sonra bitkinin bu kısımları turba tencerelerine ekilebilir, en uzun sürgünlerin üst kısımlarına kıstırılır.

Önemli! sadece ortalama sıcaklık sonra açık toprağa transplante köklü aşı kalemi ya da fide Coleus + 18 ° C … + 16 ° C’de tutulacaktır

verimli toprak küçük kaplara ekilmesini tohumlar, daha sonra (bu prosedür daha önce yukarıda tarif edilmiştir), kum ile hafifçe serpin. Oda sıcaklığı, ortalama düzeyde (yaklaşık + 20 ° C) ise, önce 1-3 hafta içinde elde vurur.

Daha sonra açık toprağa iniş anına kadar düzenli sulanan 1: 1: 1’e 1 oranlarda, saksı toprağı besin, yaprak toprak, kum ve çim ile dolu özel turba tencere fideler Coleus dalış filizlenme sonra.

Genç bitkileri bahçe yatağına yerleştirerek, hızla büyüyebilmelerini göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle, zamanında sulama, toprağın gevşemesi ve düzenli beslenmeye ek olarak, yoğun büyüme için yeterli alana ihtiyaç duyarlar.

coleus
Coleus hızlı gelişimini not etmek değil imkansız. 2.5 Üzeri – fide büyük ve çok branşlı büyük yapraklı bitki ve çeliklerinden elde kopyalarını büyür 3 ay dan, daha da hızlı büyüyor. basitçe sürgünler prischipnut güzel gür çiçekler yaratmak.

bahçede coleus doğru ekimi tüm özelliklerini düşünürsek, bitki ana yerlerden birini işgal edecek olan mükemmel çiçek aranjmanı oluşturabilirsiniz.