Balın doğallığını test etmenin en iyi yolları

bal
Bal çok değerli bir üründür ve sadece beslenmede değil, aynı zamanda tıpta ve kozmetolojide de kullanılmaktadır. Vücudun üzerindeki etkisinin pozitif olması için, satın alımına özelliklerinde dikkat etmelisiniz.

Balın kalitesini nasıl kontrol edebilirim? Bu sorunun cevabı basit. En doğru sonuçlar laboratuvar analizi ile verilecektir. Ancak tadı, rengi ve diğer özellikleri özel aletlerin kullanımıyla kontrol etmek de iyi sonuçlar verir.

Haksız satıcılar bazen şımarık bir malın işaretlerini saklamaya ya da ürüne çeşitli maddeleri karıştırarak daha iştah açıcı bir görünüm kazandırmaya çalışırlar. Kendinizi bundan korumak için, doğal balın nasıl tanınacağını ve doğal bal olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Gözle kalite ve doğallık için bal kontrolü

Bal sadece evde değil, aynı zamanda doğrudan satış yerinde de kontrol edilebilir. Arıcılık ürünü satın alarak, doğal balın işaretlerini bilmeli ve tahrifat için düşmemelisiniz.

bal

tat

Balın ilk teşhisi, doğallığı test ederek ve tadının kalitesini değerlendirerek gerçekleştirilir. Tadı hoş olmalı, xiboğazda aftertaste öğretmek. Tadı karamelin bir ipucu içeriyorsa, büyük ihtimalle ürün termal ısıtmaya uygundur. Tatlı tatlılık şeker ilavesine tanıklık eder.

Biliyor musun 100 gram bitmiş ürün için nektar toplamak için bir arıya 46 bin kilometre uçmak gerekiyor.

renk

Arıların yaratılmasının rengi, hasat edildiği bitkilere bağlıdır. Yaz çiçek çeşitleri açık sarı renktedir, kireç – kehribar, karabuğday – kahverengidir. Rengi ne olursa olsun, kaliteli bir taze ürün var Şeffaf yapı ve yağış içermez.

Koku (lezzet)

Arıcılık doğal ürününün hoş bir kokusu vardır ve kokulu aroma, hiçbir şey karşılaştırılabilir değil. Yanlışlanmış koku yoktur. Koku, hasat edildiği bitkiye bağlıdır. Tecrübesiz bir tüketici bile karabuğdayı ve kireç balını tadı ve aromasına göre ayırt edebilir. Satın alırken, aromanın duman, karamel ve fermantasyon kokusu içermediğine dikkat etmelisiniz.

Yoğunluğu ve viskoziteyi kontrol etme

Yoğunluk ve viskozite

Viskozite, olgunluğunun belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Olgun ürün% 21 oranında su içerir ve olgun değildir -% 21 ve üzeri. Bal% 25 su içeriyorsa, viskozitesi olgun olandan altı kat daha az olacaktır, bu nedenle bu parametreyi görsel olarak belirlemek kolaydır. Gözlemler en az 20 derecelik bir sıcaklıkta yapılmalıdır.

Farklı bitkilerden toplanan balın yararlı özellikleri hakkında bilgi edinin: kolza tohumu, kabak, karahindiba, phacelia, kişniş.

Bunun için taze sirke tatlısı bir çorba kaşığı hızlı dairesel hareketlerle çevrilir. Eğer bir kaşık yaparsa olgunlaşır, eğer süzülürse, olamaz. Olgun bir ürün, bir kaşıktan süzülürken uzun kordonlar oluşturur ve yüzeyde hafif bir yükselme şeklinde uzanır.

Ancak, viskozite ayrıca bitkilere de bağlıdır, buradan toplanır. Bu dikkate alınmalıdır. Çok sıvı akasya ve yonca nektarıdır. Kireç, karabuğday ve kiprejnyj de sıvı olarak kabul edilir.

tutarlılık

Kaliteli bir arı ürününün kıvamı homojen ve hassastır. Onun damlası parmakların arasında kolayca sürülür ve cilde emilir. Falsifier böyle bir yeteneğe sahip olamaz. Genellikle parmaklarda topaklar şeklinde kalır.

Önemli! Çeşitli balların kristalizasyonu doğal bir işlemdir ve hızı ürünün türüne ve içeriğin sıcaklığına bağlıdır. Üründeki fruktoz ve glukoz oranı, kristalleşmenin yoğunluğunun parametrelerinden biridir. Yüksek bir fruktoz içeriği yavaş kristalleşmeyi gösterir.

Kullanışlı araçların yardımıyla doğallık için bal kontrolü

Doğaçlama araçları kullanarak bal test etmenin yollarını düşünün.

Yoda

Balın iyotla kontrol edilmesi, un ve nişastanın safsızlıklarının varlığı için yapılır. Bunu yapmak için, çözeltiyi 1: 2 oranında su ile hazırlayın ve birkaç damla iyot ekleyin. Çözelti renk değiştirirse mavi, sonra renk değişmezse safsızlıklar var – kirlilikler yok.

sirke

Asetik özün yardımıyla, tebeşir kirliliğinin varlığını belirlemek mümkündür. Bunu yapmak için, suda (1: 2) çözün ve bir çökelti varlığında birkaç damla sirke özü ekleyin. Kimyasal reaksiyonun bir sonucu olarak, çözelti köpürmeye başladıysa, bu da karbondioksit salınımını gösterir, dolayısıyla, bir tebeşir karışımı bulunur. Asetik özün yokluğunda basit sirke kullanabilirsiniz, ancak dozu 20-25 damla arttırılmalıdır.

Arı ailesindeki drone’nun rolünü okumak ilginçtir.

Amonyak alkol

Sıvı amonyak yardımıyla nişasta pekmezinin ürünündeki safsızlığı belirlemek mümkündür. Bunu yapmak için, 1: 2 oranında suyla karıştırın ve birkaç damla amonyak ekleyin. Deney sonuçlarına göre karıştırıldıktan sonra katkı maddeleri olduğu sonucuna varabiliriz. Çökelti ile çözeltinin kahverengi rengi pekmez varlığını gösterir.

Süt ile bal kontrol etmek

süt

Taze süt yardımıyla, bir şeker karışımıyla yanlışlanmış olarak tanımlayabilirsiniz. Eğer arı ürününün bir çay kaşığı sıcak sütte çözülürse ve kıvrılırsa, bu işaret ürüne şeker ilavesini gösterir.

Önemli! Şeker için balın daha doğru bir kontrolü, gümüş nitrat (lapis) yardımıyla gerçekleştirilir. Bunu eczanede bulabilirsiniz. Arı ürününün% 10’luk sulu çözeltisinde, lapis damlalarını ekleyin. Damlalardaki bulanıklığı ve beyaz çökelti çökeltisini gözlemlersek – çözelti şeker içerir.

su

Balın su ile kontrol edilmesi en basit ve en basit olanıdır. Üründeki kirliliklerin varlığını belirler. Bunu yapmak için, berrak bir cam bardağa su dökün ve 1 çay kaşığı ekleyin. bal. Çözelti, üniform olana kadar karıştırılır. Kaliteli bir ürün tamamen çözünmelidir. Çözüm belirsiz olmalı, ancak çökelti olmadan. Bir çökelti dibe inerse, bu kirliliklerin varlığını gösterir.

Ekmek dilimi

Üründeki şeker şurubunun içeriği bir parça ekmek kullanılarak belirlenebilir. Bunun için balla doldurun ve 10 dakika bekleyin. Ekmeğin yumuşatılması şurup eklendiğini gösterecek, ekmeğin eski yoğunluğu kaliteli bir ürün olduğunu göstermektedir.

Arıların bize sağladığı tek yararlı ürün Bal değildir. Ayrıca değerlidir: balmumu, polen, arı sütü, arı zehiri, propolis.

Kağıt

Ürünün olgunluğunu belirlemek için, bir kâğıt veya normal tuvalet kağıdı sıklıkla kullanılır. Bunu yapmak için, büyük bir damla bal bırakır ve 20 dakika sonra sonucu değerlendirir. Kağıdın üzerindeki damla etrafında 1 mm’ye kadar kalınlığa sahip bir ıslak iz oluşması halinde, eğer iz kalınlığının çok daha büyük olması halinde bal olgunlaşırsa, bu ürün daha iyidir. satın alma.

Paslanmaz çelik

Kirleri belirlemek için sıcak bir paslanmaz tel kullanılır. Ürünün içine daldırıldıktan sonra yüzeyi temiz kalırsa, bu iyi kaliteyi gösterir. Farklı parçacıkların yapışması durumunda, bal ürününün safsızlıkları vardır.

Önemli! Bal 50 derecenin üzerinde ısıtılmamalıdır, aksi takdirde tüm yararlı özellikleri kaybedecektir.

Kimyasal kalem

Balı bir kimyasal kalemle kontrol etmeden önce, nemle temas ettiğinde etkisinin renkli bir değişime bağlı olduğunu bilmeniz gerekir. Arılarda bir kurşun kalem sarmak ve tepkinin sonucuyla ilgili sonuçlar çıkarmak gerekir. Kalem rengini değiştirmezse, şeker şurubunun bir karışımı yoktur ve bal olgunlaşır.

Bal kalitesini kontrol etmenin diğer yolları

Hangi doğal balın olup olmadığını belirlemek için pek çok yol vardır, ancak sonuçların doğruluğuna% 100 güven yoktur. En çok açığa çıkanları düşünün.

ısıtma

Doğal balın ısınarak ısınmasını nasıl ayırt edebilirsiniz? Bir çorba kaşığı arı ürünleri içeren küçük bir kavanoz su banyosuna konur ve 45 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta 8-10 dakika ısıtılır. Kapağı açın ve kokuyu ve aromayı değerlendirin.

Arızalı bir ürünün ilk belirtisi koku değildir. Yaklaşık bir saat su banyosunda ısıtılırsa, doğal bal ayrılmalı ve taklit homojen kalmalıdır.

tartı

Balın yoğunluğunu ve sonuç olarak su içeriğini belirleyebileceğiniz basit bir yol. Suyun daha az olduğu, yoğunluğun o kadar yüksek olduğu not edilmelidir. 1 litre kapasiteli bir cam kavanoz tartılarak tartılır. İçine 1 kg su dökün ve alt menisküsün cam üzerindeki seviyesini işaretleyin.

Daha sonra, su dökülür ve kutu kurutulur. Daha sonra satın alınan ürünü bankaya işaretleyin ve tartın. Kuru ve dolu kutular arasındaki fark, yoğunluğuna eşit olan maddenin kütlesini belirler. Tabloya göre ayarla su içeriği.

Bal ağırlığı, kg Su içeriği,%
1433 16
1436 17
1429 18
1422 19
1.416 20
1409 21
1402 22
1395 23
1388 24
1381 25

bal

Biliyor musun Makedonyalı İskender’in vücudu, kampanyanın dönüşü sırasında koruma için ölümünden sonra balya batırıldı. Bu ürün uzun bir süre bozulmayı önledi.

Evde bal nasıl saklanır

Arı ürünlerinin korunması, kimyasal bileşimde, lezzet ve beslenme özelliklerinde ve tıbbi özelliklerinde meydana gelen değişiklikleri önlemek içindir. Sıcaklık rejimine uymak gereklidir. En iyi sıcaklık 5-10 derecedir. Bu sıcaklık rejiminde bal üç yıla kadar dayanabilir.

20 dereceye kadar olan sıcaklıklarda güvenlik, bir aya kadar 30 dereceye kadar sıcaklıklarda bir yıla indirgenir. Donmasına izin vermeyin. Depolama sırasında higroskopik bir madde olduğunu dikkate almak gerekir. Güçlü kokuları iyi emer. Bu nedenle, onu kapalı tutmanız gerekir.

Aynı sebepten dolayı, saklamak için bulaşıkları almanız gerekiyor. Arılar tatlısı metal bir kapta saklanamaz. Kimyasal reaksiyonlar sonucunda, bu ürün içindeki ağır metallerin içeriğinde bir artışa yol açacaktır.

Cam, kil, seramik, porselen veya özel ahşap kaplarda saklanmalıdır. İğne yapraklı türler, aspen ve meşeden yapılan ahşap tabaklar balya yabancı kokuları ekleyebilir. Bal en iyi mühürlü petekler içinde korunur. Bal peteği bal peteği içinde, aromatik ve biyolojik olarak aktif maddeleri tamamen korur.

Bal depolama

Kaliteli bal seçimi, sadece tecrübe ile kavranabilen özel bir sanattır. Bu değerli ürünü arıcı arkadaşlarından al. O zaman sadece tat özelliklerinin seçimine konsantre olmalısınız.