Bahçede yetişen beyazlık, bitki için dikim ve bakım

spirea
Beyaz spirea en nazik ve güzel çalı olarak kabul edilir. Lezzetini her bahçeye getirecek. Çiçeklenme sırasında parlak bir şenlikli selamı andırır.

Güzel manzarası ve çiçek açmanın hoş kokusu her zaman neşelenir. Antik Yunanca çeviri “Speira” “viraj” anlamına gelir, sürgünler aslında çok esnektir. Önemli bir avantaj, çalılıkların iddiasızlığı ve donma dayanımıdır.

tanım

Spiraea, Rosy ailesine aittir. Yaz aylarında çiçekleri. Bush yuvarlak bir şekle sahiptir, ancak istenirse kesebilir ve farklı bir çalılık oluşturabilirsin.

Kök sistemi az bir büyüme sağlar, bundan dolayı, bu tür bir çitin büyümesi uygundur. Çiçek, Spiraea White isminin ne olduğu yumuşak beyazdır. Bir piramidal şeklin tüylü gevrek çiçek salkım-toplanan çiçekler toplandı.
spirea
Salkımların uzunluğu 6-15 cm, yavaş büyür, ekimden 10 yıl sonra maksimum boyuta ulaşır. Dikim için bir yer seçerken dikkate değer olan iki metreye kadar büyüyebilir. Dallar yukarı doğru büyür ve okları andırır.

İlkbaharda yaprakların oluşturduğu dallarda çok sayıda oval tomurcuk vardır. Dikdörtgen plaka ile yaprakları ve alternatif olarak kök üzerinde düzenlenen sonunda işaret etti. Sayfanın üstü koyu yeşil ve altta donuk gri bir renk var.

Bu türden bir çeşitlilik hakkında bilgi edinmek ilginç: “Vangutta”, “Grefsheim”, “Bumald”.

Büyüyen koşulları

Tasarımcılar spirea bir çit gibi büyümeye tavsiye edilir. Yalnız bir çalıyla ekersen, bahçenin ortasında daha iyi olur. Bir çalı bakımında titiz değildir, ancak ekimde belirli kurallara uymak gerekir.

Spiraea yetiştireceğiniz toprak, yapraklı veya çim olmalıdır. Drenaj tabakası hazırladığınızdan emin olun. Deneyimli yetiştiriciler, bulutlu havalarda bir çalı dikmeyi öneriyorlar.

Aydınlatma seçimi

Bitki fotofil türlerine aittir, bu yüzden güneşli bir alanda büyümelidir.
spirea

Dikim için toprak

Toprak gevşek olmalı, böylece bitki iyi yiyebilir. Bir drenaj tabakası hazırlayın: kırık tuğla, genişletilmiş kil veya diğer doğaçlama araçlar. Drenaj, nemin köklerinde durmasına izin vermez ve bitki tamamen büyüyebilir.

Önemli! Spirea, daha alkali bir toprakta iyi hissettirir. Yedi ünitenin üzerinde toprağın asitliği bu çalıyı yetiştirmek için kontrendikedir.

Dikim çukuru, yüksek kaliteli eser elementlerle döllenmiş olmalıdır. Bunun için 1: 1: 2 oranında kum, turba ve çim zemin karışımı hazırlanır. Aşırı durumlarda, zemini kumla karıştırın.

Bahçede spirerey fidan dikimi teknolojisi

Spirea, yetiştirme ve tımarlamada özel emek gerektirmez, ancak ekim teknolojisi dikkat gerektirir. Bir çit yetiştirmek istiyorsanız, açık bir dikim çalı desenine dikkat edilmelidir.

Fidelerin seçimi ve toprak hazırlığı

Fidanlar deneyimli bahçıvanlardan veya özel mağazalardan satın alınır. Seçtiğiniz bitkinin köklerine dikkat etmek önemlidir.

Kök sistemine zarar vermemek ve incelemek için zeminden yavaşça serbest bırakın. Eğer edinilen fide potta ise, o zaman toprağa dikmeden önce kökleri ıslatın.
Budama spirası
Uzun ve tüylü kökler kısalır. Kuru dallar tabanda kesilir, artık çalıların büyümesinde hiçbir rol almayacaktır. Genç sürgünler çok büyükse, 20 cm’ye kısaltılmalıdır.

Fide dikmeden önce, ekim çukurunu gübre ile dökün. Genellikle mineral ve organik pansuman karışımları kullanılır.

50-50 bir çukur kazmak.Yaklaşık 15 cm yüksekliğinde bir drenaj tabakası döşeyin.Onları düzeltmek için hatırlıyorum, doğrudan doğruya drenaj kökleri yatıyordu.

Çukuru toprak kumlu turba veya toprak kum karışımıyla doldurun ve sıkıştırın. İnişten sonra bol su ile yeni bir çalı sulayın.
spirea

Biliyor musun Spire arı kovanı yakınında bitkiyi dikmek iyidir, baldır olarak kabul edilir. Ve aynı zamanda çevrenin sağlığını da etkiler, çünkü bu fitodal bir bitkidir. Yapraklar ve çiçekleri kurutulur ve tıbbi amaçlar için uygulanır.

İniş şeması

Bir çit büyürken, çalılar arasındaki mesafe yaklaşık 1 m olmalıdır. Eğer tek bir çalı dikmek istiyorsanız, o zaman bahçenin ortasına ekin.

Bakım özellikleri

Spirea herhangi iklim koşullarında yetiştirilmektedir. Sıcak iklime sahip bölgelerde ve daha sert bir arazide iyi yetişir ve çiçek açar. Bir amatör bahçıvan bile onunla başa çıkacak, ama kaçırılmaması gereken özel bakım özellikleri var.

Bahçe için böyle çalılar hakkında da okuyun: chubushnik, kartopu, dağ ashberry, kuşburnu, forsytia.

Sulama ve toprak bakımı

Bitki hygrophilous ve sık sulama ihtiyacı var. Tabii ki, sulama planını gözlemlemek, yağışları hesaba katmak için gereklidir. Eğer kurak sıcak yaz ise, haftada birkaç kez bol su ile su. Bir seferde 10 litre su bırakınız.

Çok fazla yağış varsa, bir süre sulamayı bırakın. Tahliye edildiğinde üst toprak topunu izleyin, prosedürü tekrar başlatın. Delikteki nemi tutmak için toprağı toplayın. Malç işlevi gerçekleştirmek: kuru kabuk, talaş, kuru ot.
sulama
Zamanla, yabancı otları çıkarın ve toprağı gevşetin. Spiraea kök sistemi çok gelişmemiş ve derin değildir, bu nedenle aşırı kuruma ve yabancı otlardan muzdariptir.

Gübreleme ve gübreleme tesisleri

Takviyeleri hazır gübre çözeltilerine eklenen süperfosfatlar içerir. Bir üst pansuman karışımı, tavuk gübresi veya sığırkuyruğundan bağımsız olarak hazırlanabilir. 6 parça su için çöpün 1 bölümünü kullanın.

Konsantrasyon aşırıya kaçamaz, kök sistemine zarar verebilir. Bitmiş karışım iki haftaya kadar mayalanmalı ve daha sonra 1 litre su ile 10 litre su karıştırılmalı ve bir kök sulama yapılmalıdır. Bu tür gübreler bitkinin çiçeklenmesinden önce ve budamadan sonra uygulanır.

Önemli! Genç fidanlar döllenemez! En iyi pansuman çalıyı diktikten sonra ikinci yıl için yapılır.

budama

Çiçeklenmeden sonra ilkbahar ve sonbaharda spire kesmek genellikle kabul edilir. İlkbahar budaması, donmuş dalların çıkarılmasını içerir. Daha sonra zayıf sürgünler çıkarılır. Çiçeklenme sırasında budama yapılmaz, daha sonra küçük tomurcuklar ve filizler çıkarılır.

Eski çalıları gençleştirmek için kesilir, böylece çok kısa dallar (yerden 5 cm yukarıda) kalır. Bu prosedüre radikal budama denir.

Spiraea üremesi

Spiraeus çeşitli yollarla çoğaltılabilir, her biri kendi yolunda ilginçtir. Bahçıvanlar kendileri için en uygun yöntemi seçerler.

Büyüyen spiraea tohum Sadece yetiştiriciler yeni bir çeşidin yetiştirilmesinde rol oynarlar. Tipik bir bahçıvan için bu süreç zaman alıcı, zaman alıcı ve neredeyse başarısızdır. Ancak, spire’ın kesimler tarafından yayılması, bu konuda fazla deneyime sahip olmayan bir bahçıvan bile olabilir.

graftage çalı çiçeklenmesinden sonra gerçekleştirilir. Bilgili bahçıvanlar, sonbaharda ekim alanlarının gelişmesini tavsiye ediyor, böylece iyi bir alışkanlığa sahip ve güçlü. En güçlü çekimi seçin ve en az beş böbreğe sahip olması gereken kesimlere bölün.

Onları 45 derecelik bir eğimde nemli bir alt tabakaya ekin. Kapalı kapaklı kapaklı plastik şişe. Bir hafta sonra, durdurucuyu periyodik olarak sökerek hava banyoları yapın. Donun başlangıcından önce, mikrop izole edilmelidir (küçük dallar veya yapraklar). Daha sonra karı kapsayabilir.


Spiraea üremesi
Bush bölümü sonbahar budamasından sonra harcamak. Görsel olarak kök ayrımı yeri tahmin edilir. Her çalılık güçlü sürgünlere, en az iki ve iyi bir kök sistemine sahip olmalıdır.

Katmanlar tarafından çoğaltma haklı olarak en basit yöntem olarak kabul edildi. İlkbaharda, sürgün kaçışını toprağa ayırın ve hazırlanan delikte sabitleyin. Toprakla temas ettiği yerde, kabuğun yanında küçük bir kesik yapın. Sonbaharda, ensizyon yerlerinde, kökler genellikle ortaya çıkar ve bu da fideyi ayırmayı mümkün kılar.

Başlıca hastalıklar ve zararlılar

enfeksiyon mantar Yapraklarda koyu lekeler şeklinde görülür. Patojen: septoriosis, ramulyariz, askohitoz. İşleme mantardan ihtiyaç duyuyor: “Fundazol”, koloidal kükürt, Bordeaux sıvısı.

haşarat: yaprak silindiri, madenci, örümcek akarları, yaprak bitleri. Bu zararlılar ortaya çıktığında, çalı yaprakları katlanır ve rengini değiştirir. Zehirleri tedavi edin: “Carbophos”, “Phosphamide”, “Etafos”, bireylerin verilerini yok etmek için kullanılan herhangi bir insektisit yapacaktır.
spirea
Çiçeklenme döneminde beyaz spirea bahçenizin büyüleyici bir incisi olacak ve yoldan geçenlerin bakışını çekecektir. Dekoratif güzellik rahatsızlık verici ve fazla dikkat gerektirmez, ama çok fazla neşe getirecek ve bahçenizin hoş kokusuyla bahçenizi zenginleştirecektir.


Loading...