Bahçede yatay bir kereste yetiştiriyoruz

Yatay, cotoneaster
Bahçenin veya bitişik toprakların ideal tasarımını oluşturmak için, birçok arazi sahibi, kendi tarzlarında en iyi şeylerin nasıl yapılacağını en iyi şekilde düşünmektedir. Sunulan park bitki çeşitlerinin bolluğu arasında, flora temsilcisini herhangi bir coğrafi bölgeden kolayca bulabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu, çoğu popülariteye ulaşmaz, ancak bazıları kendi etrafında gerçek bir vızıltı yaratır.

Yerli çiftlik bölgelerinin aşırı popüler türleri arasında Cotoneaster. Bitki çok parlak ve bireysel değildir. Ayrıca ilk görüşte tanınabilir olarak adlandırılamaz. Bununla birlikte, bu yeni toprakların gelişmesi yolunda çalılık sorunları vermez. Peki neden Yatay kotonaster peyzaj tasarımında bu kadar popüler mi? Bununla birlikte, bu bitkinin bahçede yetiştirilmesi için hangi koşulların gerekli olduğunu bulmamız gerekiyor.

Tanım ve özellikler

Coltoneaster yatay anlamına gelir dekoratif tipler hangi temsil aile pembesi. Doğal ortamda, çoğunlukla Çin’de dağıtılmaktadır. Vahşi olan bu zarif bitki, cansız kayalık yamaçların en iyi dekorasyonudur. Bush’un ana ayırt edici özelliği isminde yatmaktadır. Bu, her zaman yaprak dökmeyen yapraklar karakteristik olan yatay bir konumda düzleştirilmiş.

Çilek, ahududu, böğürtlen, elma, armut, kiraz, ayva, muşmula, badem, kiraz, erik, kayısı, şeftali, Saskatoon, kuş kiraz, alıç, Spiraea, dağ kül ve çileği, hem de yatay Cotoneaster gül, pembe ailesine aittir ve dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde dağıtılmaktadır.

Yatay, cotoneaster

Biliyor musun Doğal adı, bu dekoratif çalıdır, meyvelerinin benzerliğinden dolayı, eski çağlardan beri “kızılcık” denilen bir gıda olarak kullanılmıştır.

Bitkinin boyutu oldukça küçüktür, yüksekliği 70 cm’yi geçmez ve genişliği 1,5 metreden fazladır. Çalıların sürgünleri oldukça dallıdır ve yoğun bir taç oluşturur. Her çekim, karakteristik koyu kırmızı gölgeye sonbahar değişikliğine daha yakın olan, küçük ve yuvarlak koyu yeşil renk yaprakları ile kaplıdır. Bu türün çiçeklenme dönemi Mayıs ayı sonunda başlar ve sürer 3 hafta boyunca, sürgünler küçük, neredeyse algılanamaz çift veya tek başına çiçek narin pembemsi-beyaz gölge içinde saklıyorsun. çalı çiçekli sonra çoğu durumda şu bahara kadar bitki üzerinde saklanabilir parlak kırmızı küçük meyveler, görünür.

Biliyor musun Latince isminin Latince adı “cotoneaster” gibi, Yunanca “ayva benzeri” anlamına gelir. Bu isim, bu bitkinin türlerinden birinin yapraklarının yapraklı yapraklara benzemesi nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Yatay, cotoneaster

Bahçıvanlar arasında en popüler sayısız temsilciler arasında cotoneaster yatay variegatus (variegatus). Erişkin bitkinin küçük boyutları vardır, yüksekliği 30 cm yüksekliğinde ve 1.5 m genişliğindedir. Bu çeşitli çalılar sonbahar döneminde inanılmaz bir estetik renklendirme sayesinde özel bir popülarite kazandı. Soğuk havaların başlangıcında, yeşil yapraklar, rengini beyaz ve kremsi bir saçakla enfes bir bordoya dönüştürür. Bu çalılık özelliği, bahçeye soğuk mevsimde özel sıcak ve rahat bir atmosfer kazandırmaktadır.

Avantajları ve uygulama

Bahçede yer alan cotoneaster, oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bitkinin istinat duvarlarının yakınında, kayaçlarda ekilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, bu çalı çim formu olarak kullanılabilir. Sürgünlerin birbirine kenetlenen yapısı, habitatı tamamen örtmesini ve üzerinde baskın türler olmasını sağlar.

Bitkinin ana işlevi – bu, alt veya orta katın boşluğunun tamamen doldurulmasıdır. Çalı, toplu veya tek bitkiler tarafından ekilir. Özellikle popüler olan bir hedge veya kotonasterden bir sınırdı. Bunun için genç bitkiler birbirinden 30 cm uzaklıkta çitin çevresine dikilir. 2 yıllık serbest büyümeden sonra, bahçe makası yardımıyla güvenli bir şekilde bir çit oluşturmaya başlayabilirsiniz. Yavaş yavaş, çalılık yetişir ve birkaç yıl içinde tam teşekküllü bir canlı çit oluşur.
Yatay, cotoneaster

Biliyor musun Bir süs bitkisi olarak, cotoneaster ilk 1864 yılında botanik bahçesinde kullanılmıştır.

Yalnız bir bitkinin yetiştirilmesi sırasında, çalılıkların sürgünlerinden karmaşık bir taç oluşur ve görünüşü farklı bir görünüm kazanabilir. Peyzaj tasarımında bu türden bir kompozisyon, eşsiz peyzaj alanlarının yaratılmasını mümkün kılan her türlü bitki ile birleştirilebilir. Ayrıca bu tür, “Japon bahçesi” nin ideal bir parçası olup, çalıların yardımıyla dekoratif kayalar ile karakteristik kompozisyonlar oluşturur.

Kendinizi en çok bilinen cotoneaster türleriyle tanışın.

Iniş özellikleri

Köstebek çalısını bahçenizde donatmak için sabırlı ve gayretli olmanız gerekir. Bu bitkinin iddiasız olmasına rağmen, açık toprakta ekilmesi büyük çaba gerektirir. Bu işlem için en uygun dönem erken ilkbahar olacaktır.
Yatay, cotoneaster

Önemli! Böbrekler, üzerinde böbrekler oluşana kadar dikilmelidir, aksi takdirde bitki yeni bir yere yerleşemez.

Bir yer seçin

Bitki, dağınık ışık veya kısmi gölgeyle yerleri tercih eder, ışığın olmaması çalıların süslemesini etkilemez, bu nedenle güneş ışınımının yoğunluğunda güvenli bir şekilde gelişir. Bununla birlikte, en estetik açıdan avantajlı örnekler, sadece iyi aydınlatma koşulları ve bahçenin katının doğru kombinasyonu koşullarında gelişir.
Yatay, cotoneaster

Coltoneaster için toprak

Toprak, bir kereste fabrikası ekerken karşılaşılan ilk zorluklardan biridir. Her koşulda çalı iyi alınmayacaktır. 1: ideal çözüm 2 oranlarda hazırlanan kum, turba, kompost ve çim yapılmış özel olarak hazırlanmış substrat, giriş olacaktır ekimden önce deliğe 2, 1 m kare başına 300 g başına toprağa kireç ilave etmek de önemlidir. Böyle bir substratın eklenmesi, fidelerin hayatta kalmasının neredeyse% 100’üne katkıda bulunur. durgun su çalı yavaş gelişir ve yakında hatta ölebilir olduğu gibi Eh, ana toprak, iyi geçirgen yeteneklerine sahip olmalıdır.
Yatay, cotoneaster

Bir tür ekimi için kurallar

Banliyö bölgelerindeki koloradoyu yetiştirmenin birkaç yolu vardır: tohumlar, aşılama, kesimler veya katmanlar. Hepsi bu tesisi kendi tesislerinde köklendirmek için tam teşekküllü bir fırsat veriyor, ancak hepsi çok verimli değil.

tohumlar

Tohum ekim Bir kereste yetiştirmenin en az etkili yolu, Çünkü yüksek derecede çimlenme yok. En umut verici değerlendirmelerle, elde edilen tohumların sadece yüzde 60’ı, tam teşekküllü bir canlı tohum üretecektir. Ekim ayı başlarında, meyve tamamen olgunlaştıktan sonra, eti yırtarak ve etiyle temizler.

Tohumlar bir su kabı içine dökülür. Dipte kalanlar ekim için uygundur, geri kalanlar atılmalıdır. Daha sonra, tohumlar toprakta ekilir. Mayıs ayının sonundan haziran ayına kadar olan dönemde, gerekirse, inceltilmiş olan sürgünler ortaya çıkar. Sadece 2-3 yıl içinde, fideler güçlendirildiğinde, kalıcı bir yere nakledilebilirler. Bahşiş vermeyi unutmamak önemlidir.
Yatay kümes hayvanları tohumları

Önemli! Koloraşanın tohumları sonbaharda ekilmelidir, çünkü uygun sürgünler için kışı toprağa harcamalıdırlar. Bu olmadan, benzerlikleri birkaç kez azalır.

kupürleri

Genç kesimlerle üreme Açıkta bir cotonea çalı yetiştirmek için en etkili yol. Bunu yapmak için, Haziran başında, ekim malzemesi toplanır. Çelikler genç sürgünlerden kesilir, daha sonra bir gün suda bekletilir veya köklenme için özel bir çözümdür. Bu kesimler açık açılmış toprakta 45 ° ‘lik bir açıyla ekildikten sonra. Köklendirme için, kum ve turba eşit parçalardan hazırlanan özel bir substrat kullanmak en iyisidir. Toprağa yatırılan malzeme, açık boyunlu bir plastik şişeden kırpılmış bir üst tarafından kaplanır. Kalıcı bir yerde, kökleşmiş SAP gelecek ilkbaharda nakledilir.
Yatay cotoneaster sapı

katmanlara ayırarak

nedeniyle tabakalama için yeni bir bitki elde etmek için, genç sürgünlerin üst kenarı ilkbaharda 10-15 cm derinliğe kadar damla damla ilave edilmiştir. Bu amaçla, bitki etrafında toprak eşit parça özel olarak hazırlanmış bir alt-tabaka yer kömürü ve kum doldurmak için gerekli olan en altındaki küçük bir delik oluşturmak için kullanılır. Bundan sonra, bir yıl boyunca katman ve sadece önümüzdeki bahar köklü sürgünler küçültüp kalıcı bir yere nakledilen unutun.
Yatay cotoneaster katmanları tarafından çoğaltma

aşı

Cotoneaster yatay inokülasyon Bu, bu çalılıkların en sıra dışı biçilmesi yoludur. Bunu yapmak için, bitki Pembe ailesinin herhangi bir ağaç benzeri bitkisinin gövdesinden hazırlanan özel bir çubuk üzerinde yetiştirilir. Prosedür erken ilkbaharda başlar. Ağacın gövdesinin üst kısmına, tüm yan dalların çıkarıldığı kolonya kolonunun filizleri ekilir. Prosedürden önce, filiz özel bir eğitimden geçer: üst kısmında ve alt kamada eğik bir kesim kesilir.

Önemli! Aşılı kesimin üst kısmının çürümesini önlemek için, kesimin bahçe için bir varus ile muamele edilmesi gerekir.

Bir ay içinde aşılanan kısım kökleşir ve aktif olarak büyümeye başlar. Bu andan itibaren büyüme sürecini yakından izlemek, bitkinin zarif bir şapka oluşturması için tesisi kesmek gerekiyor. 2 yıl içinde, kök üzerinde tam bir taç, herhangi bir bahçenin gurur duyabileceği zarif bir başlık ile oluşturulmuştur.
Yatay, cotoneaster

Bir bitki için nasıl bakım yapılır?

Çoğunlukla, bu tür çalılıkların icabına bakmak zordur, çünkü bu kaprisli değildir ve bunun için özel bir bilgi gerektirmez.

sulama

Koloortus, fazla nemi tolere etmeyen bir türe işaret eder, bu nedenle, bir kuraklık durumunda bile, bu bitkinin sürekli sulanmasına ihtiyaç duymaz. Prosedür ayda 1 kereden fazla çalıştırılamaz. Ancak, kuru ve sıcak yaz aylarında, çalıların hala suya daha sık kullanılması önerilir, bu nedenle sulama için su miktarı 8 kepçeyi geçmemelidir (yetişkin bir bitki için). Bu durumda, frekans 2 haftada 1 kez olmalıdır. Sulamadan sonra toprağın tabanında yaklaşık 15 cm derinliğe kadar gevşetilmesi ve mümkünse yabani otların uzaklaştırılması gerekir.
Yatay, cotoneaster

gübre

Ek besinlerde ise bitkiye ihtiyaç yoktur. İlkbahar döneminde, kereste fabrikası için üst giysi gereklidir. İlk kez prosedür ilk bahar günlerinde, ilk güneşli günlerin başlangıcında gerçekleştirilir. Bunu yapmak için özel bir çözüm kullanın. Suyu 10 litre suya çıkarmak için 25 g üre çözün, daha sonra madde çalı tabanı ile sulanır. Ayrıca gübre Kemira-vagonu her 1 m karede 100 gr hesaplamayla da kullanabilirsiniz. Toprak. Bir dahaki sefere çalı çiçeklenmeden önce döllenir (Mayıs sonu). Bunu yapmak için 1 m kare başına 15 g kullanabilirsiniz. sülfürik potasyum ya da 1 metrekare başına 60 gr. granüllerde süperfosfat.

budama

Çalı budama güvenli bir şekilde tolere eden bir bitki türünü ifade eder. Sezon için çalı, hijyenik, gençleştirici ve şekillendirme (estetik) saç kesimi tabi tutulmalıdır. Estetik amaçlar için, bitkilerin küresel budaması, böbrekler görünene kadar ilkbaharda gerçekleştirilir. Bu durumda, yıllık sürgünler büyümelerinin üçte birinden daha fazla kesilmemelidir. Budamadan sonra, ateş hızla büyür, ancak taç şekli değişmeden kalır.
Cotoneaster yatayda budama

Görünümü korumak için sadece ara sıra gerekli kalır. Gençleştirici saç kesimi de böbreklerin görünümü kadar devam eder. Şu anda, gereksiz sürgünleri açıkça tanımlamak ve çalıların genel estetik görünümünü kaybetmeden kesmek gereklidir. Sakız bitkilerinin uzaklaştırılması çalıların büyümesini teşvik etmediği için, hijyen budaması yılın herhangi bir zamanında yapılabilir.

Ktonomomu kış için koruyabilir miyim?

Her ne kadar cotoneaster dona dayanıklı türler için yatay olarak sınıflandırılmış olsa da, hepsi aynı kış için dikkatli bir hazırlık gerektirir, Özellikle şiddetli kuzey soğuk algınlığına maruz kalan bölgelerde. Bunun için tabanın etrafındaki toprağa sürülür, daha sonra filizler yere mümkün olduğu kadar yakın yerlere yerleştirilir ve bu pozisyonda sabitlenir. Daha sonra bitki zarflanır. Bunu yapmak için, bitkiler, düşmüş yapraklar veya iğne yapraklı ağaçların dalları için herhangi bir mağazada satın alabileceğiniz özel bir yapay örtü malzemesi kullanabilirsiniz. Böyle sarılı bir formda, cotoneaster en şiddetli donları bile hayatta kalabilmektedir.
Yatay, cotoneaster

Çalıların dekoratif olarak yetiştirilmesi, bölgeyi yeşertmek için oldukça basit ve estetik bir yoldur. Onlar her zaman ülke ya da yerel alanda festival atmosferi yaratmaya yardımcı olurlar. Bu anlamda cotoneaster yatay en iyi seçimdir, çünkü dikim ve bakım için oldukça basittir, sadece yılda iki kez dikkat etmek gerekir ve bitki güzelliği ile sahibini memnun edecektir.