Bahçede “Saru Bernard” yetiştirmek: eski çeşitler için dikim ve bakım özellikleri

şakayık
Peonies – otsu uzun ömürlü cinsinden güzel yemyeşil çiçekler. Yemyeşil bitki örtüsü, parlak renkler, uzun çiçeklenme nedeniyle yaz sakinleri ve çiçekçiler tarafından seviliyorlar. Bitkiler, beş binden fazla çeşidi var. Bunlardan biri hakkında – “Sarah Bernhardt” adlı bir öncü bu makalede ele alınacaktır.

Şakayık tarihi

Bu güzel melez çeşitliliği ilginç bir kökeni geçmişine sahiptir. Fransa’dan Pierre Louis Victor Lemoine’den ünlü bir yetiştirici tarafından getirildi. Bu profesyonelin ellerinin başyapıtları – birçok çeşit şakayık ve leylak – bugün manzara sanatının klasikleridir.

Birçok pion türü arasında önde gelen pozisyonlar otsu, ağaç benzeri ve dar yapraklı çeşitlerdir. Şakayık tıbbi de tıbbi özellikleri için popülerlik sahiptir.

Bir tek tahmin edebilirsiniz aktris Sarah Bernhardt – Neden 1906 yılında Pierre Lemoine sadece onun ünlü vatandaşı ait çeşidinde adını yetiştirilen çağırdı. Aksine, o, birçok Fransız aydınlar gibi o olağanüstü sanatçı oynadı ve güzelliği ve oyun tarafından vuruldu performansları katıldı. Bu nedenle, ismini kendisinin çıkardığı en güzel çeşitlerden birine vermek istedi.
Şakayık Sarah Bernhardt

onun onuruna adlandırılmış parlak Sarah, şakayık, gibi, mutlaka diğer renklerin şirkette olsa bile dikkatini çeker ve bahçe sanatının standarttır. Dekoratif nitelikleri için, çiçek, Garden Merit the Royal Horticultural Society (RHS) İngiliz birinci sınıf AGM Ödülü’ne layık görülmüştür. Ve bugün “Sarah Bernhardt” çiçekçi ve yetiştiricileri porsiyon çeşitliliği en iyi pembe çeşitleri arasında yer alıyor.

Biliyor musun Çin kültüründe Şakayık, Qin ve Han hanedanları döneminde aktif olarak kullanıldı (yaklaşık M.Ö. 200). Ancak, bunu büyütmek isteyen herkes değil, sadece Orta Krallık’ın zengin vatandaşları. Basit Çince yasaklandı.

Botanik açıklaması

Öncü “Sarah Bernhardt” ile tanışma çeşitliliğin bir açıklaması ile başlayacaktır. o geç olgunlaşma – çiçeklerin çoğunun zaten çiçek açtığı bir zamanda ortaya çıkıyor. Bol bol “Sarah Bernhardt” çiçek. Büyük, 20 cm çapında çiçekler, bekar.

Kalmaya karşı dayanıklı, uzun saplı (bir metre yüksekliğe kadar) güçlü sapları tutun. Çiçeklerdeki yaprakları yarı çift ve çift. Çeşitliliğin ana rengi gümüş rengi bir saçakla açık pembe renktedir. Bugün beyaz, kırmızı, krem, sarı renk örnekleri de var. Pionun çiçeklenme süresi yaklaşık bir buçuk aydır.
Şakayık Sarah Bernhardt

Bu çeşitliliğin kendine özgü özelliği yaprakları sarıya dönmez, ama yaz boyunca, sonbahar kırmızı ile güzel kalır. Onlar sadece çiçekler gibi, büyük, disseke, narin. Renk koyu yeşildir.
Bitki kışın soğuğu iyi tolere eder. Konforu ve hayatta kalması için, sadece yaprakları sonbaharda düzeltmek gerekecek.

Peyzaj tasarımında şakayıklarda “Sarah Bernhardt”, iş yarışmalarında, karmakarışıklarda kullanılır. Tek tek ve grup halinde dikilirler. Kesme ve çiçek aranjmanları için kullanılır.

Bir şakayık bitki nereye

Şakayık, iddiasızlığı ile dikkat çekicidir. Onun herhangi bir sorun ve özel bakım 30 yıldır büyümeye olabilir olmadan ve genellikle 80 kadar Ama sırayla bazı asırlık maksimum dekoratif otsu şakayık ulaşmak için, hala dikimde ve bazı şartlara uymaları ve bitki tercihlerini karşılamak için gerekli bakım söylenir.

Güzel bir çimin arka planına etkili bir şekilde bakın. Ayrıca sürekli çiçek bahçesi oluşturabilirsiniz: Bahar çalı şakayık Galanthus, süsen, çiğdem süslüyor olacak; Yaz – Astilba, zambak, sardunya, godetsii, Zinya, petunya ve geç sonbaharda onlar değiştirilecek floksa, asters, krizantem.

Aydınlatma ve yer

Şakayık bir bitkidir ışığı seviyor. Bu nedenle, bitkiyi dikmek için, hafif bir gölgenin sadece öğlen saatlerinde düşebileceği iyi aydınlatılmış bir alan seçmelisiniz.
Eğer bir çalı gölgesinde koyarsanız, o zaman çiçeklerle zevk size zevk inkar edecek – sadece onlara izin vermiyor.
Şakayık Sarah Bernhardt

Toprak tipi

Dikim için en iyi toprak olacak zayıf asit reaksiyonu ile tınlamak. Eğer çimenli bir şakayık “Sarah Bernhard” dikmeyi planladığınız toprakta, kil baskın olursa, o zaman buna kum eklenmelidir. Kum baskınlığı durumunda, kil tanıtmak gereklidir.

Bir çiçeğin dikiminden önce yüksek bir pH’a sahip olan toprak en uygun asitliği (300-350 g / 1 metrekare) elde ettiği bilinmelidir.
Ham, suyla tıkanmış, asidik topraklar, yer altı suyu oluşumu – pionlar dikmek için bir tabu.

Biliyor musun Yunanistan’da şakayıkların 20 hastalıkta yardımcı olabileceğine inanılıyordu, bu yüzden tüm manastırların avlularında yetişti. XIX yüzyılın başına kadar, bu bitki sadece bir tıbbi bitki olarak ve yiyecek için bir baharat olarak kullanıldı.

Dikim düzeni ve yayılım kuralları

Şakayık en çok yayılır kesimler, bir çalı ve tabakaların bölünmesi. En basit ve etkili olan, Ağustos-Eylül aylarında yapılması gereken çalıların bölünmesidir.

Bu şekilde pion yaymak için, çalı kazı gerekir. Daha sonra kökten 10 cm mesafede kesilir. Kökler akan suyun altında iyi yıkanır ve kurutma ve çimlenme için karanlık bir yere yerleştirilir.

Dikim için, bölümün seçilmesi gereklidir. iki ila üç böbrek ve 10-15 cm uzunluğa kadar bir kök. Toprağa yerleştirmeden önce dezenfeksiyon gerektirecektir. Önce sarımsak çözeltisi veya zayıf potasyum permanganat çözeltisi içeren bir kapta yarım saat bekletilmelidir.

Bundan sonra 12 saatlik bir “Heteroauxin” çözeltisine (1 tablet / 10 litre su) konulmalıdır. Çözeltiden çıkarıldıktan sonra, ekim malzemesi iyice kurutulmalı ve dilimler odun kömürü ile serpilmelidir. Ve ancak bundan sonra doğrudan inişe geçebilirsiniz.

İniş deliğinin dibinde kum koymanız gerekir. toprağa böbrek mesafe en fazla beş santimetre (iki ya da üç parmak) çok derin ya da çok zayıf bir girinti bitki çiçek çöp neden olabilir, böylece içine derinleştirmek Delenki.

Dikim malzemesi toprakla serpilir ve sulanır. Bitkiyi başarılı bir şekilde kışlamak için, 5-7 santimetre’lik bir turba tabakası ile kaplanmalıdır.
İlkbaharda, kırmızı lahanası görünecek ve biraz yükselecek zaman, malç kaldırılabilir.
Pion çalıları geniş bir yayılma özelliğine sahip olduğundan İniş delikleri arasındaki mesafe en az bir metre olmalıdır.

60 x 60 x 60 cm olan bir küpün hazırlanmış çukur şeklinde kalıcı bir yer için nakli zaman. Bunun yarısından fazlası turba, toprak, kum, humus hazırlanır çömlek toprağı ile doldurulur. Tüm bileşenler eşit oranlarda alınır.

Çukur kemik unu (0.5 kg), çift süperfosfat (0.4 kg), demir sülfat (bir çorba kaşığı) odun külü (1 L), potasyum karbonat (bir çay kaşığı) döller. Çukurun boş bir kısmı bahçe toprağı ile kaplıdır. İniş hafifçe konsolide ve bol sulanır.

Transplantasyondan sonraki ilk çiçekler iki yıl sonra beklenmelidir.

Önemli! Şakayık dikmek ve dikim sadece sonbahar döneminde yapılmalıdır.

Çeşitlilik için uygun bakım

Şakayıkların bakımı pratik olarak gerektirmez. kış kesme, gübreleme, ot mücadelesi, sulama toprak gevşeme – Ana faaliyetler onlarla yapılacak.

“Sara Bernard” ın kökleri güçlü olduklarından, düşmeyerek çökeltiler. Bu nedenle, diğer birçok çeşidin aksine, Jartiyer ve destek gerekmez.

Nasıl su

Sık sık sulama piyonu gerekli değildir. Böbreklerinin bağlandığı dönemlerde, aktif büyüme vardır ve çiçeklenme sırasında, bitki haftada bir kez yeterli su alır. Zamanın geri kalanında daha az su çekebilirsiniz.

Sulama bol olmalı – çalı başına üç ila dört kova. Su için akşamları arzu edilir, su damlaları yapraklarda ve yapraklarda yanıklara sebep olmadı.
Sulamadan sonra gevşeme zorunlu olmalıdır.
pion sulama

Nasıl döllemek

Bitki ilk yılda tüm tavsiyelerine uygun olarak sağ toprağa ekilen ve birkaç daha takip için ise, gübre gerekli değildir.

Gelecekte, şakayıkların ihtiyacı olacak yılda üç kez dölleyin: ilkbaharda, yaz ve sonbaharda. Haziran ortasında, burçlar çözüm sığırkuyruğu veya kuş pisliği (çalı başına 3 litre) ile döller gerekir.

Sonbahar başında süperfosfat (su kovası başına bir çorba kaşığı) yere eklenmelidir. Bir kova bir kova gübreye ihtiyaç duyacaktır.
İlkbaharda, toprağı bir turba katmanı veya diğer malç malzemesiyle kaplamanız ve odun külü kullanmanız gerekir.

Bakım düzenlemelerinden yabani otların düzenli tahribatı, solmuş çiçek salkımının giderilmesi ve kışın gövde ve yapraklarının kırpılması.

Önemli! Bozulmamış çiçek salkımının zamanında çıkarılmasını izlemek gerekir, aksi halde, çalıda kalan, mantar hastalıklarının gelişimini provoke edebilir.

Sonbaharın sonlarında yapraklar ve gövdeler kesilmeli, kenevir 10-15 cm yüksekliğinde bırakılmalı ve yetişkin bitkilerin barınaklara ihtiyacı yoktur.

Zorluklarla nasıl başa çıkılır

Pion üreticilerinin kavrayabileceği zorluklardan, hastalık ve çiçeklenme eksikliği vardır. Temel nedenler, kural olarak, yanlış bakım ya da ekimde yatmaktadır. Bu sorunların ne ile ilişkili olabileceğini anlayalım.

Hastalıkların piyonları pas, gri çürük, halka mozaiktir.

İlk rahatsızlığın yayılması yağışlı hava ile birlikte kalınlaşmış dikimler tarafından teşvik edilir. Gri çürük genellikle genç örneklere, aktif büyüme evresine girdiklerinde saldırır. Yaprakları, sapları ve unblown çiçekleri etkiler. İlk olarak, sapın tabanında gri bir kaplama oluşur. Daha sonra daha koyu bir renge boyanır, yumuşar ve sonunda yere düşer.
Gri pion çürümesi

bunların peonies, ilkbahar çalılar ve kuyu deliği yakınında toprağa hastalığı izin verme için (burç 3 litre) Bordo karışımı, tedavi edilecek. Ayrıca halk ilaçları – sarımsak çözeltisi (2 litre su ile bir doğranmış kafa) tedavi deneyebilirsiniz. Püskürtme, böbreklerin görünümünde ve ilk tedaviden iki hafta sonra yapılmalıdır.

Oldukça ciddi bir pion hastalığıdır. pas. Semptomlarını atlamak başarılı olmayacaktır – bunlar, çiçeklenme sonrası bir kural olarak oluşturulan yapraklar üzerinde kahverengi lekelerdir. Bu tür yaprakların kesilmesi ve yakılması gerekecektir. Önleme gri çürümeyle aynı faaliyetlerde olacaktır.
Peonies pas

mozaik – Tedaviye cevap vermeyen viral bir hastalıktır. Yapraklarda açık yeşil lekeler ve sarı şeritler görülür. Enfekte olmuş çalıların çıkarılması ve yakılması gerekir.
Halka bulmaca mozaik

Pionların çiçeklenmemesinin nedenleri, birkaç tane olabilir:

 • Başarısız bir şekilde seçilme yeri seçilmiştir – çalıyı bitkinin tercihlerine karşılık gelen alana nakletmeniz gerekecektir;
 • sürgünler besleme görevi ile baş edemez az sayıda kökleri ile çok büyük parçaları dikim ,. Sorun tekrar yeni bir bölünme ve transplant ile çözülebilir;
 • Sık transplantasyon ve bölünme – bitki transplante edilmeli ve her dört ila beş yılda bir defadan fazla bölünmemelidir;
 • yanlış iniş – çok derin veya çok yüzeysel;
 • çalı sağlam bir yaş var – bölünmüş olmalı;
 • çok asidik toprak;
 • yetersiz gübreleme;
 • zeminde potasyum eksikliği;
 • gri çürük veya uzun süreli ıslak hava ile enfeksiyon;
 • yetersiz sulama;
 • Bir nematod haşere ya da kemirgenler tarafından köklere zarar – ilk durumda bitki daha fazla ekime tabi değildir;
 • bitki virüs hastalığını aldı – sökülüp yakılması gerekiyor.

Modern formlar

Pionlar “Sarah Bernhardt” birkaç renk ve şekil gösterdi. En ünlü kırmızı ve beyaz renklerin çiçekleridir.

şakayık Sara Bernard Kırmızı yaklaşık 15 cm çapında progenitörden biraz daha küçük tomurcuklar üretir. Evet ve burcun yüksekliği 85 cm’yi geçmiyor.
Sarah Bernhardt Red

Bununla birlikte, parlak kırmızı-kırmızı bir renge ve hoş bir aroması vardır, tabi ki ilk etapta dikkat çeker. Yaprakları koyu yeşil, narin. Bu melez, geç çiçeklenme döneminin çiçeklerine aittir.

şakayık Sara Bernard White güzel kar-beyaz kokulu çiçek verir. İçindeki tomurcuklar formda farklı olabilir – küreselden güllere benziyor. Çiçeklerin çapı küçüktür – 15-17 cm, pedinküller genellikle iki veya üç tomurcuk vardır. Çiçek açan çalı geç.
Sarah Bernhard White

Mayıs ve Haziran aylarında çiçek, bol ve uzun. Çalı ortalama olarak ortalama 80-90 cm büyür, yapraklar orta büyüklükte ve koyu yeşil renktedir. Şakayık “Sara Bernard” beyazı, yüksek kış sertliği ve piyon-spesifik hastalıkların çoğuna direnç ile karakterizedir.

Eğer gerekli şakayık arayışındaysanız, “Sarah Bernhardt” a dikkat etmenizi öneririz. Yemyeşil, çekici bir çalı, herhangi bir siteyi dekore edecek ve sahibini bir yıldan fazla bir süre boyunca güzel, parlak ve uzun çiçekli olarak memnun edecektir. Avantajları – zengin bir renk aralığında, iddiasız, yüksek kışa dayanıklılık ve bol çiçekli.