Bahçede lif kabağı büyüyor


Lofantın sahibinin ana görevi, tesisin gelişimi için kabul edilebilir koşullar sağlamaktır: sıcak arazi, bol sulama ve uygun bakım.

Aşağıda, sezon başına iki ekin nasıl alınacağını ve bu bitki ile hangi hastalıkların tedavi edilebileceğini anlatacağız.

Tanım ve çeşitleri

Lofant anason, yakın zamanda bahçe mağazalarının kataloglarında yer alan bir bitkidir. Mesele şu ki, çim doğal kökenli değildir, yetiştiriciler tarafından yetiştirilmiştir.

Lofantın ana avantajları arasında dekorasyon, hoş koku, tıbbi ve bal özellikleri bulunur. İkincisi, bitkinin büyük popülaritesini getiriyor: Arılar tarafından lofant temelinde verilen bal, her zaman zengin bir tada ve hafif bir kokuya sahiptir.

Özel bir aroma, içerdiği çömleğin uçucu yağlarını verir. Pişirmede kullanılmasını mümkün kılan bu özelliktir. Bütün bitki kullanılır: yeşillikler alışılmadık bir tat verir ve tohumlar ile birlikte tohumlar korunurken ürünlere eklenir.

Biliyor musun Lofant, Çernobil nükleer santralindeki felaketten sonra Ukraynalı yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. Otun tıbbi özellikleri, kurbanların hastalığın bazı semptomlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmalıdır.

Lofant uzun çalılarda yetişir. Yeşil yaprakların bir arka plan üzerinde, kulakların şeklini alan parlak çiçekler öne çıkıyor. Yaklaşık 20-25 cm’ye ulaşırlar. Renk paleti farklı: mavi, pembe, leylak, beyaz, turuncu ve mavi çiçek salkımına rastlayabilirsiniz.

Lofant yataklar, bütün tarlalar ve yalnız çalılar olarak büyüyebilir. Türüne bağlı olarak, bir yıl sonra solmayan çok yıllık bitkiler ve bitkiler de bulunabilir. Toplamda yaklaşık 25 çeşit vardır. Tüm çeşitler arasında istediğiniz rengi, lezzeti veya şekli seçebilirsiniz.

En yaygın türleri şunlardır:

  1. Anason.
  2. Tibet.
  3. Barbera.
  4. Dağ.
  5. Meksika.

İkincisi, uzun ömürlü türlere aittir. Soğuk ve şiddetli dona karşı zayıf bir şekilde tolere edilir, ancak tohumlar yardımıyla ölümden sonra mükemmel bir şekilde restore edilir.

Lofantın dağlık görünümü, hepsinde en dona dayanıklılık olarak kabul edilir. Bu özellik hemen hemen her alanda büyümesine izin verir. Çok yıllık 1 m içinde büyür, bir çalı çapı 50 cm’yi aşmaz.

Sunulan türlerin birkaç çeşidi de vardır. Bazıları ekildiklerinde aynı yıl çiçek açabilirler. Bu özellikle bir yaşında birini seçtiyseniz faydalıdır.

Önemli! Uzun süreli kültür, drenajın yanı sıra önleyici amaçlar için kış için kuru barınak kullanımını da sağlar.

Lofanta berberlerinin gerçek kökenleri bilinmemektedir. Olası menşe üç varyant vardır. Tam olarak gerekli olmadığını bilin, çünkü kabartma berberlerin potansiyel “ataları” nın her biri, ABD ve Meksika’nın sadece kurak ve güneşli bölgelerinde yetişen sıcak-seven türler.

Yapılan gözlemlere göre, türemiş çeşitlerin, orijinal bitki türlerinin aksine, soğuk mevsimde mükemmel bir şekilde bir arada var oldukları ortaya çıktı. Ama bitki çok fazla donmayacak.

Tibet türleri ya da buruşuk olarak da adlandırılan, ağırlıklı olarak sarı tonları çiçek salkımına sahiptir. Bir metre uzunluğa ulaşan çalılar hoş bir koku verir. Levhalar yemek pişirmede kullanılır: karakteristik meyankökü tadı vardır.

Sunulan türler nadiren dekoratif amaçlı, genellikle bir gıda ürünü olarak kullanılır. Örneğin, yapraklar salatalarda kullanılır. Tibet lif kabuğunun popülaritesi sadece bu nitelikleri değil, aynı zamanda iyileştirici özellikleri ve aynı zamanda bakım sağlama konusundaki iddiasını da beraberinde getirmiştir.

Bu yıllık bir bitkidir, bu nedenle sürekli bir ekim gereklidir. Bazen vahşi olmaya başlar ve çok fazla büyür. Böyle bir sürecin büyümenin ilk aşamalarında kontrol edilmesi kolaydır.

En yaygın türlerden biri anason lofantıdır. Hepsinden önemlisi, hem halk tıbbında hem de resmi tıpta yaygın olarak kullanılan tıbbi özellikleri ile takdir edilmektedir.

Bitki çeşitli bakteri ve mantarlara dayanabilir. Anason formunda, ev yaşamında yararlı olan askorbik, limon ve aynı zamanda malik asitler vardır. Ortalama olarak çalı 1.5 m ulaşır.Sağlanan türlerin bitki üzerindeki çiçekler genellikle mavi veya leylak bir gölge elde eder.

Yasnotkovs ailesine olan köpüğün yanı sıra melissa, kokulu bahçıvan, nane ve koleus’u da belirtiniz.

Kaybeden için bir yer seçmek

Bitki, sadece hemşirelikte değil aynı zamanda dikimde de iddiasızlık ister. Onun için bir yer seçin zor değil: neredeyse her türlü toprak için uygundur. Fakat en başarılı arazi, hızlı büyümeye katkıda bulunurken, yükseklik 1,5 m’ye ulaşabilir.

aydınlatma

Doğrudan veya dağınık güneş ışığının aydınlatılmasına maruz kalan bir yer seçin. Bazı lofantlar gölgeyi tercih eder, ama yine de ışıkta mükemmel bir şekilde iyi geçinir.

Önemli! Sonbaharda tohum ekersen, fidelerin ek aydınlatma sağlaması gerekir.

Bu durumda elektrik ışığı sadece yazın değil, ilkbaharın başlarında da yemyeşil bir çiçeklenme garantisidir.

Bu yaklaşımın gerekli olduğunu unutmayın, çünkü çiçek tomurcuğu oluşumu aşamasında bitki gün ışığına yaklaşık 14 saat maruz kalmalıdır. Doğal ışık odanın içindeki özel lambalarla değiştirilebilir.

Ekimi için toprak

Bir çalı diktiğiniz her yerde, başarılı bir şekilde büyüyecektir. Bununla birlikte, eğer lofantın yemyeşil olmasını istiyorsanız, o zaman kumlu, bataklıklı veya asidik toprağı seçmeyin. En uygun nötr, süzülmüş veya kumlu tınlı. Bitkinin durgun suyu tolere etmediğini unutmayın.

Uzun vadeli bir görünüm alırsanız, o zaman gelecekte lofantı yeni bir yere nakletmek gerekecektir. Toprağı tüm besin maddeleri ile yenilemek için 6-7 yıl sonra yapılmalıdır.

Bitkiler için toprak asitliğinin önemi hakkında bilgi edinin.

Bitkiyi tohumlarla dikmek

Bitki sadece tohumlar ile değil, aynı zamanda çalı, kesik veya tabakaları bölerek de çoğalır. Her yöntem evde yetiştirmek için uygundur.

Ekimin ilk birkaç yılında, tohumlar Eylül ayı sonuna kadar olgunlaşacaktır. Her ne kadar ikinci ya da üçüncü yıllardan olsa da, süreç aynı ayın başına ya da ortasına doğru gerçekleşecektir.

Doğrudan tohumlama

Lofant erken ilkbaharda ekildi ve en güvenilir üreme yolu evdeki tohumlardan büyüyor olacak. Ekmeden önce onları iyi ıslatmak gerekir.

Önemli! Mart’tan toprağa 1 cm kadar bir derinliğe kadar ekilebilir, daha azı mümkündür, ancak daha küçükse, o zaman küçük boyutu nedeniyle, tohumlar sadece yükselemez. Zemin önceden dezenfekte edilmelidir.

Bunu yapmak için konsantre olmayan manganez içine bir bez veya pamuk yünü daldırın. Tohumlar üstte uzanır ve yaklaşık yarım saat bekletin. Onları kurutun ve doğru ana kadar buzdolabının üst rafında saklayın.

3 cm derinliğinde çukur olmalı. Dikimden sonra tohumları dökün. Jet çok güçlü olmamalıdır, aksi takdirde indiğin her şey yıkanır. Sonunda, küçük çubukları koyun ve onları yiyecekle sarın.

Tohumlardan çimlenme ile Lophant anason yaklaşık 6 gün içinde filizlenir. Sürgünler yaklaşık bir ay sonra yaklaşık 4 yaprak görünecektir. Bu dekontamine arazide tekrar bir sally yapmak için gerekli olduğu anlamına gelecektir.

Ayrıca bu tür otsu bitkilerin çakıl, ekmek, inek, goldenrod, kuşburnu, solucan, solucan gibi tıbbi özellikleri hakkında bilgi edinin.

Büyüyen fidan

Fide dikmek için, istikrarlı sıcak havalarda bekleyin. Bahçedeki sıralar arasında 60 cm’lik bir mesafe bulunmalı ve bitki birkaç gün boyunca yeni toprakta kökleşecektir. Bu süre boyunca periyodik olarak sulandırmalısınız.

Bunu bir damla borik asit ilavesiyle yapın. Bu çok zayıf sürgünlerin yenilmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır. Su akışı, iniş sahasının kendisine değil, yan tarafa yönlendirilmelidir.

Karıncalardan kurtulmak için borik asit kullanmayı öğrenin.

Tibet lofantının yetiştirilmesi 2 yıl sürecek ve bundan sonra da sezon başına 2 ürün almaya başlayacaksınız. İlk kez bitkiyi yerden yaklaşık 40 cm kesmeniz gerekiyor. Bir dahaki sefere 15 cm, ama sadece bir sonraki ekim için tohumları topladıktan sonra.

Kültürü nasıl önemsersiniz

Bitki drenaj ve önleyici kuru barınak ihtiyacı var. Bu önlemler kışın alınmalıdır, aksi takdirde lofant donlardan kurtulabilir. Eylül ayı ortalarında ve tercihen biraz daha erken bir zamanda, yukarıdaki toprak parçasını kesmek gerekir.

Yerden yaklaşık 10 cm bırakın. Böylelikle, kök böbrekler soğuğa dayanabilir ve ilkbaharda tekrar uyanabilirler.

Çiçeklenme döneminde, çiçekleri mutlaka kesmelisiniz. Böylece yeni gövdelerin büyümesini provoke edeceksiniz. Bu döngü 4 buçuk ay sürebilir. Yemyeşil çalılar, bol miktarda ve düzenli olarak bitkileri sulamanız durumunda da olacaktır.

Bununla birlikte, lif kabağı kuraklık ve ısı tarafından iyi tolere edilir. Küçük sürgünleri yetiştirme aşamasındaysanız, sitede temizlik için dikkat edin. Hemen hemen çim ve yabani otları ortadan kaldırarak, o kadar da kötüleşir. Daha sonra bu süreç tekrarlanmayacaktır. Bitkiyi gübreler veya sığırkuyruğu ile besleyin.

Biliyor musun V. Evans, 1992 yılında hayvanlara yiyecek verdiği bir çalışma gerçekleştirdi. Bitkinin mikroelementleri ile eklenen bu denekler, bu tür katkı maddeleri yapmayan hayvanlardan 2 kat daha uzun yaşadı.

Tıbbi özellikleri hakkında biraz

Yüzyıllar önce, keşişlerin gözlemleri ve deneyleri sayesinde bitkinin iyileştirici gücü tanındı.

Tesis, dikkat edilmesi gereken birçok işlevi yerine getirir:

  1. Anti-inflamatuar etkisi.
  2. Bazı yaraların iyileşmesi.
  3. Kan basıncının normalleştirilmesi.
  4. Cüruf giderme.
  5. Bağışıklık sistemini güçlendirmek.

Tedavi üretmek için çoğunlukla infüzyon yapar. Bunu yapmak için su (400 ml) 2 yemek kaşığı sapları ve yaprakları dökün. Termos içinde demlenmelerine izin verin, sonra 100 ml yemeden önce günde 3 kez alın.

Cilt problemlerinden kurtulmak için taze otları öğütünüz (200 ml). 2 litre kaynar suda atın. Ardından, ortaya çıkan ilacı süzmek ve banyoya dökmek gerekir. Bir yağ ekstresi yapmak için ince doğranmış otların ayçiçek yağı ile dökülmesi gerekir.

Bir hafta boşaltıldıktan sonra. Bu tür ekstreler kozmetikte yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tariflerde bitkinin tüm yerüstü kısımlarını uygulayın: yapraklar, gövde ve çiçekler. Lofant bağışıklık sistemini uyarmak, tüm iç salgı bezlerini aktive etmek için harikadır. Buna ek olarak, aynı zamanda kozmetolojide aktif olarak kullanılır: saçları güçlendirmek, pürüzsüz kırışıklıkları ve cildi iyileştirmek için.

Lofant, bahçecilik, mutfak, ilaç ve kozmetoloji alanındaki yararlı özellikleri nedeniyle dikkat çeken bir bitkidir. Büyük bir hasat sağladığından emin olmak için doğru dikime, güneşli yerleri seçmeli ve bitkiyi bol suyla karıştırmalısınız.