Bahçede Japon Peerileri Büyüyor

Japon Pieris’e baktıktan sonra, alışılmadık derecede çekici görünümü ile bağlantılı olarak, herhangi bir bahçıvan için gerçek bir muamele olarak hizmet edebileceği anlaşılıyor. Bu bitki, kendi sitesine egzotik bir unsur getirmek isteyen her bahçıvan için mükemmel bir seçim olacaktır. Bu makale Japon Pieris’in yetiştirilmesinin çeşitli yönlerini, onun dikimini ve bakımını ortaya koymaktadır.

Açıklama ve fotoğraf

Piereris yavaşça büyüyen bir çalıdır, bazen yaprak dökmeyen bir bitkidir, bazen Heather ailesine ait olan cüce ağaçlarının şeklinde büyür. Bölgemizde, ikinci bir ismi var – beyaz. Doğal büyüme alanı, Kuzey Amerika, Japonya ve Çin ülkeleriyle sınırlıdır.

Biliyor musun Bu ailenin bitkileri mikorizazlar şeklinde olan mantarlarla yakın sembiyozdadır. Bu durumda çalılar, mantarların yaşam aktivitelerinin sonucu olarak elde edilen maddeleri beslerler ve bunun tersi de geçerlidir.

Yükseklik olgun temsilcileri 1’den 6’ya m değişir, ancak genellikle en fazla 3 m. Çoğu durumda, bu burçlar iyi güneş tarafından aydınlatılmış dağ yamaçları, yanı sıra orman ve fundalık içinde bulunabilir. deri, yaprak uzunluğu dokunun benzer uç doğru konik dikdörtgen-mızrak şeklinde veya elips şeklinde, Yapraklar – 10 cm ve taze yapraklar genellikle beyaz 4 sm bir genişliğe, pembe veya kırmızı renk ..
Pieris Japonca

Tomurcuklar Kasım ayı sonunda oluşmaya başlar ve kış döneminde şubelerde kalır. Çiçekler çiçekler genellikle beyaz renk ayı vardır. Yapısı çanları 5 ila 12 cm arasındadır formu çiçeklenme salkım uzunluğu toplanır, 1.5 cm’ye varan ölçülerde de benzerler, ama kırmızı ve pembe renk örnekleri vardır.

Popüler çeşitleri

Dış parazit, hastalık ve soğuk iklimi içeren dış ortamın çeşitli olumsuz faktörleri ile ilgili olarak dış çekicilik ve iyi stabilite, dış parametrelerde önemli ölçüde farklılık gösteren birçok farklı türün yetiştiricilerinin seçilmesine yol açmıştır:

  • Pieris Japon Alevli Gümüş – yüksekliği 80 cm’ye ulaşan orta boy bir çeşittir Yapraklar, gümüş kenarlı parlak, koyu yeşil gölgelidir. Çiçekler – beyaz, bazen kırmızı bir renk tonu ile, çan şeklindeki formu, vadinin çiçek zambak anımsatır.
  • Pieris Japonca

  • Küçük sağlık – Yoğun bir taç ile oldukça düşük bir çalı. Yükseklik 0,5 m’yi aşmaz, kenarları boyunca beyaz çizgilerle nihayet rengi yeşile çeviren pembe renk tonları vardır.
  • Pieris Japonca

  • Dağ ateşi – Küçük boyutlarda yoğun bir çalı. 150 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir, ancak bu süreç oldukça uzun bir zaman alacaktır. Sürgünlerdeki yaprakların gölgesi kırmızıdan kırmızımsı kahverengiye kadar değişir.
  • Pieris Japonca

  • Scarlet O’Hara – Bu marka dikkat çekicidir, çünkü bu türün diğer temsilcileri için olduğundan daha hızlı büyüme oranları ile karakterizedir.
  • Pieris Japonca

  • Pieris Japon Ormanı Ateşi – yüksekliği 1 metreye ulaşan dökmeyen bir çalı bu türün en iyi temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Genç sürgünler, yavaş yavaş pembeye dönüşen parlak kırmızı bir renge, sonra da kremaya, beyaza ve nihayet yeşile döner. Farklı gelişim biçimlerinde bir çalı üzerinde sürgünlerin bulunması, bahçıvanlar için son derece çekici hale getirir.
  • Pieris Japonca

Biliyor musun Bu tür bitkinin adı, antik Yunan musiklerinin – Piirid’in takma adlarından birinden geliyor. Bir haraç olarak, Makedonya’nın Pieria bölgesine ait bölgelerden birinde yaşamışlar, Piura kaynağından suyu düşünür ve tüketirler.

Nerede bitki?

Bu bitki, Vereskova cinsinin diğer bitkileri gibi, herhangi bir toprakta yetişemediği gibi, ekim konusuna özel bir yaklaşım gerektirir. Buna ek olarak, dona karşı direncine rağmen, başka pek çok çevresel faktör vardır, bunların etkisi çok başarılı değildir.

Aydınlatma ve yer

Bu çalı büyümesi için bir penumbrayı tercih ediyor, öğleden sonra bitkinin aldığı güneş ışığı kısmının yüksek oranda istenmesi. Bu, güneş ışığı eksikliğinden dolayı yapraklarının tekdüze hale gelmesine yol açabileceğinden, alacalı formları dikerken dikkate alınması özellikle önemlidir.

Gelecek iniş yerlerinin soğuk rüzgârların ve çeşitli taslakların etkilerinden korunması tavsiye edilir, çünkü onların etkisi altında, Pieris tomurcukları ve yaprakları bırakabilir. Bush’un uygun büyüme ve gelişiminde iyi bir yardım, artan hava neminin varlığı olacaktır.

Pieris Japonca

Bitki için toprak

Daha önce sözü edilen bazı mantarlarla simbiyoz olgusuyla bağlantılı olarak, toprak bu bitki için sadece bir asit pH ile uyumludur, buna ek olarak, toprağın iyi neme ve hava geçirgenliğine sahip olması son derece gereklidir. Böyle bir toprağın mükemmel bir şekilde oynadığı rol, özel turbalarda satın alınabilen at turbası veya özel asitleşmiş bir toprağı oynayacaktır.

Bu bitkinin dikilmesi için uygun toprak 1 parça nehir kumu ve 2 parça ekşi turba karıştırılarak bağımsız olarak yapılabilir. Elde edilen karışıma, bundan sonra, örneğin talaş, iğne yapraklı iğneler, yaprak zemini gibi herhangi bir katkı maddesi ilave edilebilir. Benzer bir toprakta, mineral top örtüsünün, 1 metreküp toprak ve 200 g sülfür başına 200 g oranında yapılması son derece arzu edilir.

Piereris nasıl üretilir ve nasıl yayılır

Bir bitkinin dikim süreci oldukça standarttır, ancak bazı özellikleri vardır. İnişin gerçekleşeceği çukur 15-20 cm’den daha derin olmamalıdır, çünkü bitkinin kök sistemi oldukça sığdır. Ayrıca, ekimden önce genç bir çalı su içinde bir süre tutulmalı ve sadece toprak ve köklerin temizliği iyice ıslakken hemen işlemlere geçilmelidir.

Bitki iki ana yolla çoğalmaktadır – tohumların kullanımı ve kesimler yoluyla çoğaltılması sayesinde, her iki yöntem de eşit derecede iyi ve bahçecilerin sağlıklı yavrular elde etmeleri için eşit olarak kullanılmaktadır.
Pieris Japonca

tohumlar

Sow tohumları herhangi bir ekşi toprakta kalemle tutulan sığ oluklara yerleştirilir. Daha sonra, fideler yüksek nem sağlamak için cam ile kaplıdır, doğrudan güneş ışığından korunarak 22-25 ° C sıcaklıkta bir yere konur. Toprak kurudukça sulanır. İlk çekimler kural olarak, ekimden bir ay sonra ortaya çıkar.

Önemli! Bu broşürün 3-4 genç bitkilerinde ortaya çıktıktan sonra, ayrı kaplarda toplanması gerçekleştirilir. Bu süre boyunca, siyah bacağın gelişmesini önlemek için bazı fungisit kullanımıyla profilaksinin yapılması tavsiye edilir.

İlkbaharda, fideleri sertleştirmeye ve birkaç saat boyunca temiz hava almaya başlayabilirsiniz. Kural olarak, kalıcı bir büyüme yerine, genç eşler 2-3 yaşına ulaştıktan sonra nakledilir.

kupürleri

Kesim hasatlarının başlangıcı için en iyi dönem sonbahardır. Kesmeler, keskin bir açıda çekimin ucundan 6-10 cm geri çekilir. Daha sonraki kesimler kömür tozuyla işlem görmeli ve önceden hazırlanmış konteynerlerde nehir kumu ya da turba ile kaplanmalıdır, ki bunlar kuruduğu zaman sürekli olarak nemlendirilmelidir.
Pieris Japonca

İlkbaharda, son donlardan sonra, fideler kalıcı bir büyüme yerine nakledilebilir.

Bakım özellikleri

Bu tesis, aşağıda bulabileceğiniz özel bakım ve öneriler gerektirir.

Önemli! Pierer’ın köklerinin yüzeysel konumu nedeniyle, yanındaki toprağı gevşetmenin mümkün olmadığını hatırlayın, bunun yerine etrafındaki zeminin kaplanması önerilir.

sulama

Pieris’in eşit derecede tehlikeli olması hem nemin yokluğudur, hem de kökün çürümesine yol açan fazlalığı, sonunda bitkinin ölümüne yol açar. Yazın sıcak günlerde çalı, bir kova için haftada 2-3 kez sulanır. Bitkinin yapraklarının düşmeye başladığını görürseniz, yeterli sulama olmasına rağmen, sabahları ve akşamları soğuk, sürekli su ile yapraklara püskürtmeye başlayabilirsiniz.

gübre

Sadece dikilmiş ve nakledilen çalılar iki ay boyunca gübrelenmesi tavsiye edilmez, ancak bu süreden sonra iki haftada bir gübreleme uygulanması gerekecektir. Pieria için ideal gübre sıvı organik, örneğin, 1:10 kuş pisliği veya sığırkuyruğu seyreltilmiş.

Bu tür gübrelerin saf haliyle son derece agresif oldukları ve uygulamalarının bitkinin kök sistemine ve daha fazla tahribatına zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bu çalıyı gübrelemek için kireç içeren gübrelerin kullanılması son derece arzu edilmez.

nakli

Açık alanda büyümek Pierries bir nakil gerektirmez. Bitki bir tencerede yetişirse, zaman zaman, yani her 2-3 yılda bir, bir büyük tencereye nakledilmesi gereklidir. Transplant yaparken, tamamen ormanın kökünü açığa çıkarmayın, mutlaka bir toprak parçasıyla nakledin.
Pieris Japonca

Hastalıklar ve zararlılar

Bitki çeşitli hastalıklara ve zararlılara karşı iyi bir dirence sahiptir, ancak bazen çeşitli fungal hastalıklardan ve elverişsiz koşullar altında klorozdan etkilenebilir. Birincisi ile mücadele etmek için, herhangi bir fungisit solüsyonu ile çift püskürterek, 1 haftalık aralıklarla ve ikincisinden, peat veya demir şelat ek bir kısmı korunacaktır.

zararlıların en yaygın Pıeris broşür kez bulunacak ve bitki beyazımsı yapışkan ağlarını kaynaklanıyor olabilir delil olan örümcek akarları, etkiledi. Bu saldırının üstesinden gelmek için çeşitli böcek ilaçlarının çözümleri ile tedaviler tasarlanmıştır.

Ayrıca siteniz için böyle dekoratif çalılar ile ilgilenebilirsiniz: cordillera, kazak ardıç, iğne, chamelacium, tabernemontana, yucca bahçesi.

Bir houseplant olarak Pieris

Bush, genellikle evde büyümekte olan bazı zorluklarla dolu olmasına rağmen, çok sık bir houseplant olarak konumlandırılır. Bir apartman dairesinde büyürken, sahiplerine, çiçek için ideal ışık rejimini seçme şansı yoktur, bu da alacalı özelliklerinin kaybolmasına neden olur.

Kapalı çiçekler olarak büyüyen pyeriler, sokaklarda yetişen kardeşlerden daha sık sulanmaya ihtiyaç duydukları unutulmamalıdır, çünkü sınırlı arazi ve rizomların yüzeysel konumu, yeterli nemi yeterince emmesini engellemektedir.

Bitkinin yetiştirildiği pot, yüzeysel bir konuma ve dallı bir yapıya sahip kök sisteminin yapısının özelliklerine bağlı olarak, burcun kendisinin çapından daha büyük bir büyüklük sırası olmalıdır.
Pieris Japonca

Bu nedenle, makalenin bölgenizdeki veya bir apartman dairesinde bu çiçeği büyütmeniz gerekip gerekmediği konusunda kesin bir sonuca varmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. İddiasız doğası ve bakım kolaylığı, bitkinin pozitif özelliklerinin zaten zengin olan kumbarasına mükemmel bir ektir. Size ve çiçeklerine iyi şanslar!