Bahçede büyüyen wisteria özellikleri

wistaria
wistaria, belki de dünyanın en büyüleyici bitkisi. Hayatında en az bir kez çiçeklenmeyi düşünen ve kendine özgü aromasını hissetme zevkini yaşatan, yaşam için bu harika anı hatırlayacak. Wisteria’nın inanılmaz uzun sarımsı çiçek salkımları yarım metreye kadar ulaşabilir, bitkiyi sihirli kümelerle kaplar ve bir bakışta bir peri masalına girmiş gibi görünürler.

Wisteria: bitkinin bir açıklaması

wistaria keyifli ajur yaprakları ve ilahi mavi, lila veya beyazımsı çiçek salkımına sahip lüks bir dekoratif çok yıllık liana. Ülkemizde wisteria’yı inanılmaz derecede popüler yapan lüks çiçeklenme oldu.

Wisteria veya wisteria, baklagil ailesine ait ağaç benzeri yaprak döken bükülmüş subtropikal lianasların canlı bir temsilcisidir. Bu türün çoğu bitkisi sadece sıcak tropikal iklimlerde yetişir.
wistaria

Yurtiçi bahçıvanlar, arazileri üzerinde bir wisteria zengin çiçekli ve Çinli bir wisteria başarıyla yetiştirmek.

Biliyor musun En rahat koşulları yaratırken, wisteria boyu 10 metreye kadar çıkabilir.

Wisteria Çin daha kokulu, ancak daha az dona karşı dayanıklıdır, bol çiçek açan akrabası ise -23 dereceye kadar sıcaklıkta kısa bir düşüşe dayanabilir.

Bir sarmaşık dikerken dikkate almanız gerekenler

Wisteria hava kirliliğine karşı çok hassastır ve bu nedenle bitki sadece elverişli ekolojik koşullarla karakterize olan bölgelerde iyi gelişebilir. Bitki tohumları, kesimleri veya katmanları diktikten sonra sadece beş yıl çiçek açar. Wisteria dikim için uygun, bereketli ve iyi drene edilmiş toprak, nem durgunluk olmaz.

wistaria
Bitkiler hazırlanan çukur boyut 60/60/50 bir iniş üretir. Bitkinin bakımı sizin için çok zaman ve enerji almaz. Wisteria bir kaliteyi sağlamak gerekir ve bir ılıman iklim ve sıcaklık keskin dalgalanmalar yokluğu ile karakterizedir güney bölgelerde yaşıyorsanız nadir sulama, sonbaharda daha başarılı podkormku.Posadka wisteria gerçekleşecek, iyi büyümek ve gelişmek.

Önemli! Bitki cömert çiçeklenme lütfen için, sürgünlerini kısaltmak için tavsiye edilir. İdeal olarak, wisteria dallarının uzunluğu 30 santimetreyi geçmemelidir.

Santral kuzey bölgelerde yetiştiriliyorsa, çalıların hasar görmeden üst üste gelmemesi için dikkatlice örtülmesi tavsiye edilir. Wisteria sürgünlerinin çok ağır olması nedeniyle, çiçeklenme başlangıcından önce desteklerin kurulumu hakkında endişelenmek gerekir.

Önemli! Wisteria hızlı büyüme ile karakterize edilir ve bu nedenle bazen budama çalılar birkaç kez bir sezon yapılmalıdır.

Aydınlatma için gereklilikler

Liana, ışığın patolojik bir sevgisi ile karakterizedir ve bu nedenle ultraviyole ışığın eksikliğine kötü tepki verir. Yetersiz aydınlatma altında yapılan ışık-lovingglycinia wisteria, cömert çiçeklenme, parlak doygun renkler ve aktif gelişim oranları ile sizi memnun etmeyi pek mümkün değil.
wistaria

Kronik olarak güneş ışığından yoksun olan bitkiler zayıf ve acı verici görünebilir, bazen de ışık eksikliği, kültürün çiçek açmayı reddettiği ana neden haline gelir.

Başarılı büyüme için nem ve sıcaklık ne olmalıdır?

Liana oldukça termofiliktir ve bu nedenle boğucu yaz ile karakterize alanlarda harika hisseder. Sıcaklığa karşı elverişli tutumuna rağmen, Wisteria hala 35 derecenin üzerinde bir sıcaklığa tahammül etmez. Bitkinin kışı iyi bir şekilde tolere edebilmesi için, sürgünlerin özellikle yakın güdük çemberinin donmasından korunurken dikkatli bir şekilde sarılması gerekir.

Eğer evcil hayvanınız kapalı bitkilere aitse, o zaman kışın kapalı alanda +10 derecelik bir sıcaklıkta yetiştirilmelidir. Spartan koşullarında wisteria ekimi, erken çiçeklenmesini engelleyecektir.

Önemli!İçeride yetiştirildiğinde, bitkinin ek püskürmeye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, wisteria radyatörlerin bulunduğu bir odada yetiştirildiğinde, bunun sonucu olarak havanın aşırı derecede ıslatılması durumunda, çevreyi nemlendirmek için çalılıkların püskürtülmesi veya bitkinin yanında suyla bir konteynerin kurulması mümkündür.

Nasıl bir wisteria doğru bitki

wistaria
Wisteria’yı dikerken, bir yer seçmeye özellikle dikkat edilmelidir: Taslaklardan iyi korunmalı ve güneşli olmalıdır. Glisininin güney tarafının ekilmesi tercih edilir ve desteklerin yerini önceden planlamak önemlidir.

Önemli! Liana toprağa çok duyarlı değildir, ancak bitki besleyici, iyi nemlendirilmiş ve kireç içermeyen topraklarda daha rahat hissedecektir.

Bitkinin ekilmesi, kompostun daha önce eklendiği hazır çukurda gerçekleştirilir. Bitki diktikten sonra, en iyi kalitede sulama sağlamak için gereklidir.

Biliyor musunLiana’nın büyümesi durursa korkma. Ancak adaptasyon dönemi geçtikten sonra, aktif gelişim oranlarıyla sizi şaşırtacak.

Katmanlar halinde dikim

slipleri
Wisteria’nın katmanlarla çoğaltılması da bahçıvanlar arasında özel popülerliğe sahiptir. Geçen yıl sürgünler katman olarak kullanılabilir. Erken ilkbaharda sürgünler düzgün bir şekilde arsanın yüzeyine serilir ve toprakla kaplanır.

Önemli! Ana bitkiden, köklü sürgünler bir yıldan daha geç olmamak üzere ayrılabilir.

Tohumlardan wisteria nasıl yetiştirilir

Kasım veya Aralık ayı başlarında tohum glitsiniiprovoditsya dikmek. Tohumlar tohumların ekimi sonra oranı 4 x 1 x 1 ‘de tabaka metal, ahşap toprak ve kumdan ibaret olan, bir alt-tabakanın toprak yüzeyine ekilir 2.1 milimetre aşmayan bir kalınlığı kum tabakası, kapak önerilir.

Daha sonra püskürtme tabancasından su ile püskürtün ve optimum bir mikroiklim oluşturmak için kabı camla veya bir parça polietilen ile örtün. Konteynırı sıcak bir yere koyunuz, sıcaklık 22 ila 25 derece arasında değişebilir.

Önemli! Tohumlar filizleninceye kadar, konteynırdaki toprağın kurumamasını ve sürekli olarak hafifçe nemlendirilmiş halde olmasını sağlamak gerekir..

tohum
Fideler 3-4 hafta sonra görünecek ve 7-10 gün sonra sürgünler içeren konteyner daha aydınlatılmış bir yere aktarılabilir, ancak doğrudan güneş ışığından korunabilir.

Sürgünler ortaya çıktıktan sonra, iki yaprak, toprak kabı ile birlikte ayrı bir konteynere daldırılır ve ekilir ve daha sonra zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile sulanır.

Süs bitkisi bakımı için kurallar

Güzelliğin bakımıyla yeni başlayanlar bile başa çıkabilir. Roskoshnyaliana wisteria, dikim ve bakım zakotoroy size özel bir bilgi sahibi olmayı gerektirmez, kaprisli bir eğilim tarafından ayırt edilir. Bitki, sadece iyi aydınlatılmış alanlarda yetiştirildiğinde ve rüzgarın rüzgara karşı korunduğunda cömert çiçeklenmenin keyfine varacak.

Wisteria büyürken, kaçan sürgünlerini sürekli bağlamak gerekir. Bitki aktif çiçeklenme ile memnun, sürgünler sürekli budama ihtiyacı var.

Önemli! Asma yetiştirilirken köklerinin kurumaması veya çiçek sayısının az olmasıyla sonuçlanacak olan çiçek tomurcuğunun önemli miktarda oluşmaması gerekir.

Sulama özellikleri

wistaria
Wisteria nemi sever, ancak aşırı sulamaya tepki vermez. Eğer çalıyı sulama zamanı olduğunu belirlemek için, toprağın önceden belirlenmiş şekli kolaylıkla alırsa ve hafifçe itici bir parçalanma ile, yumruda zemini sıkıştırmaya çalışın, sulama zamanı henüz gelmedi. Toprak toprağı oluşturamazsanız, bitkinin sulanması gerekir.

Önemli! Unutmayın, nem eksikliği wisteria’nın çiçek dökmeye başlamasına neden olur.

İç mekanlarda ya da sıcak kışlar ile karakterize olan bölgelerde, asmaların sulanması Aralık ayında durdurulur ve kışlamaya hazırlanır.

Wisteria nasıl ve ne zaman beslenmeli

wistaria
wistaria – Bu yeterince büyük bir lianadır ve tüm büyüme döneminde bitkinin doygun bir renge sahip olması, subkorteksiyonun periyodik olarak tanıtılması gerekir. Wisteria’yı kompleks mineral gübrelerle doldururken aşağıdaki gibi girilir: 1 m²’lik arsaya göre 10 litre su kullanılır, 20 gram gübre ile seyreltilir.

Ayrıca, liana 1 x 20 oranında bir çözelti veya bir çözelti çözeltisi ile hazırlanan onarılmış gübrenin bir tentürünün uygulanmasına mükemmel bir şekilde cevap verir (bir gram su 100 gram kuru tebeşir tozu çözer).

Sarmaşık kırpma

Pek çok bahçıvan, wisteria’nın nasıl düzgün kesileceğini bilmiyor. Fakat bu, liana’nın ne kadar cömertçe çiçek açacağına bağlı olan budamanın doğruluğudur. Wisteria’nın budaması yılda ortalama iki kez yapılır.

Dikimden sonra, kültürün ana ateşini güçlü bir böbreğe düzeltmek gerekir. Ayrıca ana sapın gelişimini harekete geçiren tüm yanal sürgünleri de kesin.

İlk yıl yaz aylarında çalıları bağlarken, ana çekiminin dikey olarak ve diğer ikisinin de yaklaşık 45 derecelik bir açıda bulunduğundan emin olmak gerekir. budama

Kış aylarında ikinci yıl için, ana sapın uzunluğunun 80 santimetreyi geçmemesi için kısaltılması gerekecektir. Bundan sonra iki tane daha yatay sürgünler oluştururuz ve uzunluğu üçte bir oranında kısaltırız.

Bir sonraki yaz, filenin ana sapı desteğe bağlı, iki tane daha sürgün seçer ve 45 dereceye eşit bir açıyla bağlarız. Ek sürgünlerin bitkinin tabanında oluşmaya başlaması durumunda, bunlar kaldırılmalıdır.

Bir sonraki aşamada, yeni oluşturulan sapı bağlarız ve ikinci siparişin tüm dallarını 20 santimetre kısaltırız.

Önemli! Üzerinde Üçüncü yıl ve ayrıca takip eden yıllarda bitkinin dikey gelişimine yönelik yukarıda belirtilen tüm eylemlerin gerçekleştirilmesi gerekecektir.

Wisteria çoğaltılması

Wisteria’yı yeniden üretmenin en kolay yolu çalıyı bölmektir. Bu yöntem sadece yaşı 3 ila 5 yıl olan genç bitkiler için uygundur. Eski çalılar basitçe bir tarafa zarar verir ve transplantasyon için bitkinin küçük bir kısmı olarak ayrılır.

wistaria
Bitki yetiştiricileri, ilkbaharda wisteria ekiminin daha başarılı olacağını, yaz aylarında bitki köklenmeye ve güçlenmeye zaman alacağından bahseder.

Bahçıvanlar genellikle wisteria kesimlerini yaymaktadır. Bu manipülasyonu gerçekleştirirken, yetişkin bitki çalısı tüm mevcut kökleri üçte bir oranında keserken kazılır.

Tüm büyük kökler doğrudan kök yakasında kesilir, bundan sonra wisteria gömülür ve çukura yeni bir besin toprağı eklenir.

Biliyor musun Bu tür eylemler, kök oluşumunu aktive eden tesiste bir şoka neden olacaktır. Lianas’ın yeni kökleri, genç sürgünlerin daha sonra gelişeceği yeni tomurcukları aktif olarak oluşturmak için yüksek bir yetenek ile karakterize edilir.

Gelecek yıl, çalı yine genç köklerin kök boynunda kazılmalı ve kesilmelidir, daha sonra kesimler için kullanılacaktır.

Sadece bir kalemden daha ince olmayan ve 10 ila 15 santimetre uzunluğundaki kökleri seçin. Bir sonraki aşamada, seçilen kökler fungisidal preparatlarla tedavi edilir ve besleyici gevşek toprağa ekilir.

Bu süre zarfında kesimler ılımlı sulamaya ihtiyaç duyar. Sonbaharda onlar kalıcı bir yere ya da büyümek için bir seraya nakledilir.

Hastalıklar ve wisteria kurtları

Biliyor musun Wisteria’nın toksik özellikleri nedeniyle, zararlılar ve hastalıklar tarafından enfeksiyona duyarlı değildir.

Bununla birlikte, bazen liana, yeşil yaprak bitleri tarafından saldırıya uğrar ve yıkımı için bir sabunlu kül çözeltisi veya “Tanrek” insektisiti kullanılır.

Yonca Mite
Wisteria’nın toksik özelliklerinden korkmayan başka bir haşere, yonca akarıdır. Bitkiyi bu durumda korumak için “Karate Zeon” preparasyonunu kullanmanız tavsiye edilir.

Bitkinin kış için hazırlanması

Sonbahar budamasından sonra, çalıları dondan korumak için sürgünler yere doğru eğilir.
Desteğin çıkarılmasından sonra, sürgünleri bir köpük veya lapnika tabakasına yerleştiririz ve dalları kuru meşe yaprakları ile örtüyoruz.

Önemli! Asma korumak için meşe yaprakları kullanılır, çünkü çürümez ve bu, altındaki sıcaklığın sabit kalacağını gösterir.

Yukarıdaki meşe yaprakları, bir berger tabakası veya herhangi bir kaplama malzemesi ile kaplanır.
Bir asma dalını bükmek için yavaş yavaş olmalı, bunun için sıcak günler seçmek tercih edilir. Prosedürü akşam yemeğinden sonra daha iyi bir şekilde uygulayın, çünkü bu zamanda sapları daha plastiktir.

iç organlar – güzel bir bitkidir ve eğer bu asma tarlasını kendi arazinizde yetiştirecekseniz, bahçede wisteria’ya nasıl bakılacağını tam olarak bilmeniz gerekir. Bitki iddiasız ve en az dikkat ve dikkat ile çevreleyen, o zaman kesinlikle cömert çiçeklenme ile sizi memnun edecektir.