Bahçe arsada Stefanandra ekimi özellikleri

Stefanandra

Stefanandra, Japonya’dan gelen uzun ömürlü bir çiçek açan yarım çalıdır. Bu çok yıllık süs bahçeciliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bahçenin gerçek bir vurgulamasına dönüşen çalılıkların ana avantajı, bükülmüş saplarıdır. Kendinizi genel stefanandra türlerine alıştırmanızı ve bu olağandışı bitkiyi dikim ve bakım kurallarını incelemenizi öneririz.

Stefanandra

Botanik açıklaması

Stefanandra Rosaceae ailesinin otunu yayan bir bodurdur. Bitkinin doğal toprakları Doğu Asya’dır (Japonya ve Kore). Çimlerdeki yıllık artış önemsizdir, ancak yetişkin çalı büyük bir boyuta ulaşır: 2-3 metre yüksekliğinde, 2-2.5 genişliğinde. Muhteşem taç, kendi dalları altında bir yay şeklini alan süs dallarından oluşur. Genç kaynaklanıyor – ince, kıvrımlı, kahverengi boyalı. Stefanandra’nın yaprakları çok çekicidir. Levhalar, kısa kesimler yardımıyla sürgünlere alternatif olarak sabitlenir. Yapraklar oyulmuş, şekilli, uçlarında diş eti ile oval. Yaprak bıçaklarında yeşil renkte sivri stipüller vardır. Yeşilliklerin rengi parlak veya açık yeşildir ve sonbaharda çim sarı veya turuncu döner. Çiçekler – nadir bir salkımda toplanan küçük (5 mm’ye kadar), biseksüel. Yaprakları – sivri, beyaz. Yeşilin aroması hoş, ama biraz ifade edilir. Meyve yoğun kuru bir perikarp ile küçük bir multisen.

Biliyor musun Garip bir şekilde, stephanandra, elma, armut, kiraz, vişne, kayısı, erik, üvez ve diğerleri gibi bizlerle bilinen çok sayıda meyve ve meyvelerle aynı aileye aittir. Bu durumda, ailenin tüm üyeleri arasında, sadece stefanandra dekoratif bir bitki olarak yetiştirilmektedir.

türleri

Cinsi bahçe kültüründe yaygın olarak dağıtılan dört çeşitten oluşur: nizrezannolistna ve tanaka. Bu iki tür iğne yapraklı ağaçlar mahallesinde çok parlak.

Nadrezannolistnaya

Stefanandra nizrezannolistnaya, 1.5-2 metre yüksekliğe ve 2-2.5 metre genişliğe ulaşabiliyor. Çalı oldukça yavaş büyür ve genişler, ancak 25-30 yıl sonra maksimum boyuta ulaşır. Crohn – mesh, derinden disseke, kırmızı-kahverengi bir renge sahiptir. Yapraklar kısa kesimler üzerine yerleştirilir. Bitki, sıcak mevsimi boyunca dekoratif görünümünü korur ve sonbaharda akılda kalıcı, renkli tonları elde eder. Çiçeklenme zengindir, çiçeklenme dönemi yaz başlangıcından başlar ve ağustos ayına kadar sürer. Soğuk kışlarda, stephanandra kar örtüsü seviyesine donar, ancak çiçeklenme zararına rağmen, kısa bir süre sonra restore edilir.

Bahçıvanlar ayrı, olağanüstü olağanüstü bir insektisit stephanandra çeşidi oluşturdu – Crisp. Bu çeşitlilik küçük boyutlarda öne çıkar ve cüce türler olarak sınıflandırılır. Çalığın ortalama yüksekliği 50-60 cm, genişliği ise 2 metredir. Sitede, Crisp kalın bir yastık gibidir. Eğik eğik ve bükülmüş saplar sürekli bir çalılık oluşturur. Kökler genellikle toprağın yüzeyiyle temas eder, sonra kök alırlar ve yeni bir yeşil oluştururlar. Yapraklar daha disseke, dalgalı veya katlanmış bir yapıya sahiptir. Sararmış yapraklar üzerinde turuncu ve sarı lekeler vardır.
Nadrezannolistnaya

Tanaka

Stefanandra tanaka (Tanaka) büyük boyutlu bir bitkidir: 2 metre yüksekliğinde ve 2.5 metre genişliğinde. Yapraklar, 10 cm uzunluğa ulaşabilen diğer türlerden çok daha büyüktür. Yapraklar iki kez serpiştir, yaprak plakasının şekli koredir, sivridir. Damarların altında nadir bir tüylenme var. Sonbaharın başlangıcında, yeşillik mor ya da bordo rengine dönüşür. Çiçek salkımları da diğer çeşitlerden daha büyüktür, çapı 10 cm’ye ulaşır, çiçeğin büyüklüğü 5 mm’dir. Çiçeklenme evresi, önceki çeşitlerden bir ay sonra başlar ve Temmuz ile Ağustos ayları arasında sürer.
Stefanandra tanaka

Ayrıca bu tür yarı çalılar ile ilgilenebilirsiniz: “Iglitsa”, “Echeveria”, “Çiçek Pentas”, “Cineraria”, “Japon mili”.

Bitkiyi nereye dikelim?

Ardından, stafanandry için bahçe arsasında bir yer seçiyoruz.

Işık mı, gölge mi?

Stefanandra güneşli yerlerde güvenle gelişir. Ayrıca penumbrada ve hatta gölgede de bitki dikebilirsiniz, ancak bu durumda çalı yavaşça büyür ve çiçek salkımları çiçek açmayabilir. Bitkiyi transplant etmek zorunda kalmamanız için, başlangıçta güneşli bir araziyi seçin.

kir

Staphanandra’nın ekimi altındaki toprak verimli, gevşek ve nemlendirilmiş olmalıdır. Kumlu turba substrata’yı seçin. Ayrıca, balçık veya kil karışımları halinde de ekilebilir. Ağır kil toprak kum ve turba ile karıştırın. Toprağın asitliği nötr veya hafif asidik olmalıdır. Çakıl taşları, çakıl taşları, kırık tuğlalar veya büyük molozlar için iyi drenaja dikkat edin.

Önemli! Bahçenizde ağır kil toprağınız varsa drenaj özellikle önemlidir.

Dikim ve üreme kuralları

Stephanandra tohumlar ve vejetatif olarak (yeşil ve yarı odunsu kesimler) yayılır.

tohumlar

Stafanandra yetiştirmek için tohumlar, özel pazarlarda veya mağazalarda satın almak için tercih edilir. Tohumlar tabakalaşma gerektirmez, Mayıs ayında açık zemine ekilir. Bu amaçla, hafif ve verimli bir alt tabaka uygundur. Ezilmiş bir odun kömürü yapabilirsin. Fideleri orta derecede sulayın. Lahanası büyümek ince olabilir. Sürgünler güçlendiğinde, onları yavaşça kalıcı bir büyüme yerine nakledin.

Açıkta genç bitkileri dikmeye başlamadan önce onlar için bir yer hazırlamanız gerekir:

  1. Küçük bir delik (50-60 cm çapında, 60 cm derinliğinde) kazın.
  2. Çukurun dibinde, tuğla veya büyük moloz parçaları yerleştirin.
  3. Bir kum tabakası (10-15 cm) dökün.
  4. Toprağı (organik gübre ile kum ve yaprak humus karışımı) ekleyin.

Dikim yeri hazır olduğunda, çalıyı yere koyun, sonra bol suyla sulayın.

Önemli! Taslaklar ve güçlü bir soğuk rüzgar, Stefanandra’nın düşmanlarıdır, bu yüzden tamamen açık bölgelerde karaya çıkmaktan kaçının.

Stefanandra

kupürleri

Kesme, stefanandra’yı çarpmanın en basit yoludur, bu da size başka sorulara neden olmaz. Çelikler yaz aylarında kesilir ve kök almak çok kolaydır.

Kesimleri aşağıdaki gibi kesin:

  1. Bir veya iki yıllık sapları kesin, bunları kesimlere ayırın (bir kenar düz olmalı, ikinci – eğimli).
  2. 5-7 saat içinde, kesimleri özel bir araçta tutun – kök uyarıcı.
  3. Daha sonra kesimleri bir kapta toprağa ekleyerek 3-4 cm derinleştirin.
  4. Genç bitkilere dökün ve bir filmle örtün (film bir sera atmosferi yaratmaya yardımcı olacaktır).
  5. Bitkileri düzenli olarak havalandırın ve nemlendirin. Bu gibi koşullarda, kesimler üzerinde kesimlerin oluşması daha olasıdır.
  6. Transplant Stefanandra açık alanda sadece bir yıl sonra olabilir. Yemyeşil çalılar arasındaki mesafe en az 2-3 metre olmalıdır.

Nasıl bakım yapılır?

Stefanandra’nın bakımı için prosedürler, toprağın planlanan budamasında olduğu kadar, toprağın zamanında sulanması ve yüksek kaliteli gübrelenmesidir.

Su ne sıklıkta?

Stefanandra hygrophilous bir bitkidir. Nem oranı yokken sarıya dönüp sarkabilir. Çalıyı haftada 2-3 kez nemlendirin. Kontrolsüz sulama da zararlıdır, çünkü köksap çürür. En iyi seçenek, toprak sulama prosedürleri arasında kuruyacağı zamandır. Kuru ve sıcak havalarda sulamayı güçlendirin.

budama

İlkbaharda, stephanandre’ın çiçeklenme aşamasından sonra, hijyenik budama gereklidir. Değersiz dalların çıkarılması çalıyı gençleştirmeye ve tacı oluşturmaya yardımcı olur. Donmuş, solmuş ve eski dalları tabana çıkarın. Ayrıca, çok gür çalılıkları dekoratif görünümden mahrum kaldıkça, kalınlaşma sürgünlerinden kurtulmaya çalışın.

Güneş ışığından yoksun, çalıların ortasındaki sapları yeşillik dökmeye eğilimlidir. Bu nedenle, yanal süreçlerde ve köklerin yakınında yeşil sürgünleri kontrol etmeye çalışın.

Biliyor musun Bahçe arazilerimizde gördüğümüz güneşin sarı ışınları aslında beyazdır. Güneş ışığı, dünyanın atmosferinden geçerken sarıya döner.

Stefanandra

Top pansuman ve gübre

Gübrelemeyle ilgili olarak, Stefanandra özel ilgi gerektirir. Gübreler yemyeşil bir taç oluşmasına katkıda bulunur. İlkbaharda, nitrojen içeriği olan besinleri ekleyin. Bitkisel veya bitki infüzyonu uygulayın. Önceden hazırlanmalıdırlar: çöpün bir kısmı on kısım su ile karıştırılır. 8-10 gün boyunca sıvıyı ısıtın ve sonunda karıştırın. Bitmiş organik karışımı her bir çalı köküne ekleyin.

Humus da kullanabilirsiniz. Humus karışımı, yakın-gövdeli dairenin alanına, önemsiz bir derinliğe (1 çalı başına 1 kova) eklenir.

Sonbaharda, mineral gübreleme ve gübre kullanın.

Ayrıca bahçeniz için beyaz çiçekli süs çalıları ile ilgilenebilirsiniz.

Hastalıklara ve zararlılara karşı direnç

Stefanandra pratik olarak zararlılar tarafından saldırıya uğramadı. Nadir durumlarda, bitki külleme, pas ve gri küf gibi hastalıklardan muzdarip olabilir. Bu rahatsızlıkların tespiti durumunda, derhal özel mantar öldürücü preparatlarla tedavi edin.
Stefanandra
Önleyici bir önlem olarak, tesislerinize yukarıda açıklanan optimal büyüme koşullarını sağlayın.

Stephanandra’nın yetiştirilmesi ve çoğaltılması büyüleyici ve zahmetli olmayan bir meslektir. Bahçenizdeki bu muhteşem dekoratif bitkinin ekilmesiyle, uzun yıllar boyunca güzel görünümünün keyfini çıkaracaksınız.