Baharda gübre piyonları: ne, ne zaman ve nasıl

şakayık
Birçok bitkinin zamanında iyi beslenmeye ihtiyacı vardır, ancak şakayıklarda olduğu gibi, mükemmel çiçeklenme ile toprağa verilen besinler için size tam olarak teşekkür ederler. Ana şey, gübreler için en uygun zamanı seçerken ne ve ne kadar kullanacağını bilmek. Daha sonra tartışılacak olan bu nüanslarla ilgili.

Ek pansuman çeşitleri

Özellikle kesin olarak belirtilmiş çiçekler azot içeren formülasyonlara ihtiyaç duyar, Fakat onlar için en son yerlerden çok uzakta olan potasyum ve fosfor.

Yemyeşil çiçeklenme elde etmek için, doğru bir şekilde onlara bakmak gerekir: zamanında nakil, çiçek açtıktan sonra kesilir ve kışa hazırlanır.

Ayrıca, “koğuşlarda” nin gerçekten önemli bereketli çiçeklenme, neden daha düşük dozlarda da bitkilere gerekli olan magnezyum, demir, bor, çinko ve bakır dayalı gübre üzerinde hisse senedi değilse. Bütün bu mikro besinler iki ana şekilde sağlanabilir: kök ve yaprak.
şakayık

Biliyor musun Bir süs bitkisi olarak, şakayıklar ilk önce Çinliler tarafından yetiştirildi ve bu “yirmi gün çiçeği” nin ilk sözü M.Ö. e. Yani, ülkenin bahçelerini 2000 yıldan fazla bir süredir dekore ediyorlar.

yaprak

Pek çok bitki ile ilgili olarak yaprak üst pansuman yapılır, ancak şakayıklarda da zorunludur, çünkü bu prosedür sayesinde bitkinin yaz mevsiminde yemyeşil çiçeklenmesini gözlemleyebilir. Genç ve yetişkin çalılar, her ay yapraktan besleyici formülasyonları almak ve çiçekleri tam olarak beslemek gibi – bahçıvanlar kendi başlarına karar verirler.

Örneğin, bitki iyi sulama, sulama yanıt (ilaç “ideal” bir tür bileşimlerin iyi bir örnek) ve sıkıca yaprak yapışmış olduğu, hazırlanan karışıma geleneksel bir ev küçük bir bölümü ilave edildi bitmiş gübre çözeltisi (ağız özel bir süzgeç yüklemek için tercih edilir) yıkamak için sabun veya toz (10 litre suya bir büyük kaşık yeterlidir).
Sulamadan sulama

Yaprak gübrelerini kullanma şeması şöyledir:

 • ilk üst sargı, çalılığın yerüstünün büyüdüğü anda yapılır (10 litre su başına 50 g’lık bir oranda bir üre çözeltisi kullanılarak);
 • ikincisi – ilk ve belirtilen üre solüsyonundan birkaç hafta sonra özel “gübreleme” tabletleri (10 litre başına 1) ekleyin;
 • Üçüncü muamele için (çalı rengi bozulduktan sonra) sadece mikroferilizatörler, her litre litre su kabı başına 2 tabletin hesaplanmasında kullanılır.
 • Önemli! Bir çok formülasyon spreyden püskürtülebilir, ancak daha iyi “yapışkanlık” için sabunlu bileşikler kullanarak, uzun tüylü bir fırça ile şakayık spreyleyebilirsiniz.

  kök

  Yapraklı üst pansuman kullanımı ile birlikte, gübreleme kök yöntemi sıklıkla kullanılır. Önceki durumda olduğu gibi, tüm vejetasyon dönemi için besin bileşimleri birkaç kez kullanılmalıdır: Erken ilkbaharda (Mart ayı başında), iyi bir piller için gübre kullanılacaktır. Mineral karışımları sadece bir çalı altında dağılmış.
  Gübreleme pionlar

  Çözülen sularla birlikte, yavaş yavaş toprağa nüfuz ederler ve yakında tüm bitkinin içten beslenerek köklerine ulaşırlar. Yaz bahçıvanın gelmesiyle iki tane daha fazla gübreler beklenir ve ilk durumda olduğu gibi kuru karışımlar sadece pionlar altında ayrılır ve daha sonra sulanırlar.

  Pansuman takvimi

  Herhangi bir üst pansumanın piyonların bakımındaki etkinliği, sadece gübrelemede hangi bileşimin kullanıldığına değil, aynı zamanda toprağa veya bitkilere uygulandığı zamana da bağlıdır. Yani, bazı ilaçlar ilkbaharda kullanmak için daha uygundur ve diğerleri sadece sonbahar tedavisi için uygundur, çünkü büyüme ve gelişiminin farklı dönemlerinde bitkinin farklı mikrobesinlere ihtiyacı vardır.

  Ilk

  İlk pion gübresi için genellikle bir yaprak yöntemi kullanılır. kar erimesinden hemen sonra. Bu zamanda, özellikle çiçekler için önemli olan, çalı başına 20-30 g karışımın hesaplanmasında azot-potasyum gübreleri olacaktır.

  Önemli! Kompozisyonu kullanırken, bitkilerin çiçek ve yapraklarına girmemeye çalışın, çünkü bunlar yanık şakasının dekoratif görünümünü önemli ölçüde azaltacak kimyasal yanıklara neden olabilir.

  Ikinci

  İlk besin bileşimini kullandıktan sonra 14-21 gün sonra Şakayık çalılarını beslemek için (bitkinin çiçeklenmesinden yaklaşık bir veya iki hafta önce), bu amaç için sıvı besinler kullanarak ikinci bir besleme yapabilirsiniz.

  inek gübresi mevcut 10 L’lik potas 20-25 g ekleyin ve iki kez işlenmiş karışım her biri yaklaşık 2-3 litre altında çalı dökme fosfat gerekir.

  Üçüncü

  Üçüncü zaman besinleri toprağa verilir bitki tomurcuklarından sonra. aşağıdaki mükemmel bir besin çözeltisi uygun bir karışım rolü hakkında: desyatilitrovoe kova infüzyon gübre potasyum sülfat 10-15 g süperfosfat 30 g ‘sini geçmeyecektir ve onları hazır çözelti karıştırıldıktan sonra bir burç altında dökülür. Belirtilen sıvı miktarı 1 m² dikim için yeterli olacaktır.
  Gübreleme pionlar

  Nasıl beslenir: gübre seçenekleri

  Şakayıkların döllenmeye değer olduğu zaman, çiçeklerin yemyeşil ve uzun çiçeklenmeleri için nasıl sulanacağını gördük. Her şeyden önce, her şeyin ılımlılık açısından iyi olduğuna dikkat edilmelidir, bu nedenle hem ilkbaharda hem de diğer zamanlarda, üst pansuman için kullanılan tüm formülasyonlar verilen tavsiyelere ve doğru dozajlara göre uygulanmalıdır.

  Aksi takdirde, fazla miktarda, örneğin azot, yaprak kısmının çiçeklenmenin zararına doğru büyümesine yol açacaktır.

  Biliyor musun Antik çağlarda, Yunanistan halkının inançlarına göre, şakayıklar, bu çalıların herhangi bir manastırın yakınında bulunabilmesinden dolayı yirmi farklı hastalıktan daha fazlasını tedavi edebildiler. Bu bitkinin modern melez formlarına gelince, sadece VI. Yüzyılda Avrupa’ya geldiler ve epilepsiyle mücadelede uzun süre kullanıldılar.

  organik

  Aktif büyüme ve şakayıkların iyi çiçeklenmesi için, sonbaharda gübrelemeye özen göstererek toprak ve rizomun yeterli sayıda mikrobesin sağlaması gerekir. Organik bileşikler, bu amaçlar için idealdir, çünkü bunlar bitki için gerekli olan en çeşitli bileşenleri içerir.

  Genellikle sonbahar organik beslenme için kompost, gübre veya humus kullanın, onları bir çalılıkların altında yere serdim. Yavaş yavaş çürüyen, tüm besin bileşenleri bunlardan dışarı atılır, bu da sonunda peonilerin kök sistemine daha yakındır.
  organik gübre

  Buna ek olarak, bu organik bir başka önemli işlevi yerine getirir: zeminin donmasına izin vermez, çünkü gübrenin ayrışması özellikle sert kış koşullarında bitkiler için gerekli olan ısının salınmasıyla gerçekleşir.

  İlk sabit donun başlangıcı ile, bitkilerin sürgünleri donabilir, bundan sonra toprakla kesilir (böylece kenevir algılanmaz). Bu prosedürü tamamladıktan sonra, ek olarak humus, kompost ve düşmüş yapraklar kullanılarak araziyi pıhtılaştırabilirsiniz.

  Önemli! Kesim sürgünleri bu amaç için uygun değildir, çünkü bunlar genellikle genç bitkilere bulaşan hastalıkların kaynağı haline gelir.

  Daha büyük bir etki için malç tabakasının altında odun külü (300 g), kemik unu (200 g) veya her ikisi de eklenebilir. Bunları çalılıkların etrafında eşit bir şekilde dağıtmak ve birazcık kazmak yeterlidir.
  Ahşap Kül

  Sonbaharda besin maddelerinin entegre uygulamasına yönelik bu yaklaşım, özellikle olumlu etkinin ilkbaharda doğru gübreler tarafından desteklenmesi durumunda, şakayıkların önümüzdeki sene yemyeşil bir çiçeklenme için hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

  Biz nakli olmadan aynı yerde zaten oldukça uzun bir zaman vardır bitkiler bahsediyorsak, o zaman canlı organizmaların Bileşiminde varlığı ile, “Baykal EM-1” adı verilen hazır organik gübre kullanabilirsiniz.

  İkincisi, toprağın yapısını etkilemekte ve doğurganlığını arttırmaktadır, ancak bu ilaçla ilkbahardan önce pansumandan önce, sonbahar kompostu ile karıştırılmalı ve daha sonra malç olarak kullanılmalıdır. Böyle bir “gübreleme” tabakasının kalınlığı 7-10 cm’yi geçmemelidir.

  Daha az popüler ve sözde yok Organik bileşikler oluşturmak için “ulusal tarifler”. Yani, bereketli çiçeklenme şakayık sıradan ekmek sağlayabilir, ve bütün bu gereklidir – gece şeker suya batırılmış bir yarım somun (su şeker sadece iki yemek kaşığı bir bardak), ve sabah çıkan karışım süzün ve şakayık karadan gösterilen söz konusu çözüm dökün.

  Ayrıca temiz bir kabuk, muz kabuğu, patates soyma, maya, peynir altı suyu, ısırgan otu ve soğan kabuklarından da gübre üretebilirsiniz.

  Bu bitkiler için organik gübre için bir başka basit reçete tavuk gübresi (10 litre su başına 0.5 litre) kullanımına dayanmaktadır, ancak 14 gün boyunca iyi bir şekilde ısrar edilmelidir. Gelecekte, bitmiş bileşim suyla 1: 3 oranında seyreltilir ve en iyi verim için bir avuç külü eklenir.

  Biliyor musun En büyük çiçek geleneksel olarak bir ayçiçeği olarak kabul edilir, ancak çiçeklerin yaklaşık 25 cm çapında olduğu için, bazı peonies varyantları ikinciliğe taşıyabilir.

  maden

  Mineral gübrelemeye, günümüzde uzmanlaşmış mağazalarda bulunması kolay çeşitli bileşikler atfedilebilir. Örneğin, bu grubun iyi bilinen bir temsilcisi ilaçtır “Kemira”, Sezon başına üç kez kullanılır.

  İlkbaharın başlangıcında (çiçeklenmeden önce), daha uygun bir kompozisyon “Kemira-Evrensel”, ve ayrıca bitkilerin çiçeklenmesinin sona ermesinden 7 gün sonra kullanılır. Bu ilacın kullanımı için yeterince basittir: çalı altında küçük bir oluk oluşturduktan sonra, bahsedilen bileşimin küçük bir avuç içine dökülür ve toprağa serpilir.

  İkinci gübreleme için de uygundur. “Kemira-Kombi”, ve bu kez gömülü olamaz. Paketin bileşenini şakakların altındaki yere dökün ve bolca bolca dökün. Bu bileşim hızla çözülür, böylece bitkinin kök sistemine yakında ulaşır.
  Kemir Gübre

  Yaprak gübresi, hazır kompleks preparatlar (örneğin, yukarıda bahsedilen) için “İdeal”), çoğu daha önce talimatlara uygun olarak suda çözülmelidir.

  Bir dizi eser element içeren başka bir yararlı bileşim ilaçtır. “Siliplant”, pion dokusunun kuvvetini arttırabilir ve çiçeklerin iç koruyucu kuvvetlerini optimize edebilir.
  Siliplant

  Bitkinin gelişmiş bağışıklığı sayesinde, hastalığının olasılığı azalır ve büyüme artar, bu nedenle ilacın etkisi genellikle büyüme uyarıcıları ile karşılaştırılır. Çalıların tedavisi için hazır bir çözelti hazırlamak için, ilacın 2-3 ml’si 1 litre su ile karıştırılmalıdır.

  Tek kelimeyle, mineral ve organik gübreleme için birçok seçenek vardır, ancak bu konuda çok fazla bitki büyümesi, iklim bölgesi ve bahçıvanın kişisel tercihlerine bağlıdır.