Aspen: halk tıbbında tıbbi özellik ve uygulama

titrek kavak
titrek kavak birçok masal, efsane ve diğer halk folklorunun kahramanı oldu. Muhtemelen boşuna olmadığını kabul edersiniz. Bir yandan, inanılmaz güzelliği ve bir insana faydası nedeniyle böyle bir tanıma hak etti. Öte yandan bu bitki, batıl inançların bile kötülüğün üstesinden gelebileceğini bilerek, batıl inanç ve korku yüzünden çok saygıyla davrandı. Modern insanlar lanet ve cadılara çok fazla inanmazlar, ama bundan itibaren titrek kavgayı yitirmemiştir. Bu yazıda ayrıntılı olarak, aspen’in tıbbi özellikleri, farklı formüllerdeki kullanımı ve elbette kullanımın kontrendikasyonları hakkında konuşacağız.

Ağacın açıklaması

Aspen cins olarak sınıflandırılır Topol. Bu doğal yaşam alanı, Avrupa ve Asya’nın ılıman ve soğuk ikliminin enlemleri olan yaprak döken ağaçların bir türüdür. Amerika ülkelerinde bulunur, ancak çok nadiren bulunur.

Biliyor musun Aspen, İncil’de bile bahsedilir, bu nedenle bitki “Yahuda ağacı” olarak adlandırılmıştır.

titrek kavak

Aspen tanımı, özelliklerden çok farklı değildir. büyük Avrupa ağaçlarının kümesi. Çok uzundur, düğümlü dalları yaymaktadır, yemyeşil ve yoğun bir yeşil taç, yere kök salmış devasa kökler. Ağaç herhangi bir rüzgar, sel veya orman yangını yaşayabilir. Ayrıca genellikle bahçe ve park alanında bulunur ve “kavak kabartması” ifadesi pek çok romantik, bahar ve sıcak hissettirir. Ormanda, kavak kabuğu her zaman bazı hasara sahiptir, bunun sebebi hares ve diğer orman hayvanlarına çok düşkün olmasıdır. Kavak ağacı su ortamında mükemmel bir şekilde korunur, bu bitkiden daha önce genellikle banyo ve kuyu yapılır.

Biyolojik özellikleri

Biyoloji bakış açısından, bu karışık bitki Çapı bir sütun şeklinin varili 1 metreye ulaşır ve bir ağacın yüksekliği 35 metreye kadar ulaşabilir. Bilim adamları, kavakçanın çok hızlı büyüdüğünü söylüyor, bu yüzden onu geniş alanların peyzajı için kullanmak avantajlı. Aspen 120 yıla kadar yaşayabilmektedir. Kökler, büyümekte ve aktif olarak yavrular üretme özelliğine sahiptir, sırasıyla ağacın çoğalması yeterince hızlı gerçekleşir. Kabuğun kapağı gri-yeşil bir renge sahiptir, genellikle pürüzsüz ve sağlamdır. Odunun kendisi hafif bir renk tonu içeriyor.

Aspen ek olarak, karşı cinsi bitkiler de vardır: defne, limon, deniz topalak, kuşkonmaz ve antep fıstığı, erkek ve dişi çiçekler farklı bireyler üzerinde.

titrek kavak

Yapraklar dönüşümlü olarak dallarda bulunur. Levhalar kendileri büyük, 7 santimetre uzunluğa ulaşıyor. Çeşitliliğe bağlı olarak, yuvarlak veya eşkenar dörtgen şeklinde olabilirler. Sonbaharda, yeşillik bir altın-kırmızı renk kazanır, bu yüzden bu zamanda kavakların görüşü özellikle güzeldir.

Kavak çiçekleri şekillerinde çok belirgin – onlar küpelerde toplanır. Erkek bitkisinde kırmızımsı, kadın bitkisinde ise yeşilimsi. Kavak çiçeği, çiçek açana kadar, nisan ortasına kadar bir yerde çiçek açar ve meyve verir. Tohumlarla son inanılmaz derecede küçük kutular ve tohumlardan bu kadar efsanevi bir kabartı var.

Kimyasal bileşimi

Ağaç çok iyi bilinir, bu nedenle kimya bilimi ilgisinden mahrum bırakmadı. Araştırma gösterdi ki Nadir maddelerdeki kavak bileşimi kötü değildir.
Kabuk kavak tanen, glikozitler, pektin, steroller legnany, demir, çinko, potasyum, kobalt, molibden, şalisin, polulin, malik ve askorbik asit ve diğer yararlı maddeler içerir.
titrek kavak

Kavak yeşillikleri içinde farklı gruplar, B-karoten, antosiyaninler, glikozitler, tanenler, askorbik asit karbonhidratlar bulundu.
Ağacın alışılmamış bir meyve suyu bileşimine sahiptir: farklı grupların vitaminleri, karbonhidratlar ve glukoz.

Kavak tomurcuklarında çeşitli enzimatik maddeler, uçucu yağlar (kozmetoloji için değerli), reçineler, balmumu ve trigliseritler bulunur.

Temel tıbbi özellikleri

Aspen zengin bileşimi sayesinde, o çok sayıda tedavi edilen özelliklere sahiptir. Örneğin, bir ağaç iyi bir antiseptiktir. Atalarımız onun yeşilliklerinin bir yara olarak yaraya uygulanabileceğini iddia etti ve bunun etkisi daha da kötü olmayacaktı. Aspen iyileşme yeteneklerinin yardımıyla enflamatuar süreci kaldırabileceğiniz, vücut ısısını düşürdüğünüz, ağır kanamayı durdurabileceğiniz bir sır değildir. Kavak kronik Padagrada ağrıyı hafifletebilir, şişliği giderebilir ve vücut için zararlı maddelerin giderilmesini hızlandırabilir. Aspen’in bir erkeğin ağacı olduğunu söylüyorlar. Güçlü bir erkeğin erkek gücünü ve enerjisini verdiğini, ömrünü uzattığına inanılmaktadır.
titrek kavak

Eskiden ve şimdi köylerde, lahana turşusu sahip insanlar “Vintage”, bir varil kavak çubuklar koymak veya zararlı mikropları ve ek mineraller ile ürünün zenginleşme yok etmek açın. Deneyimli Hostes o gıda beri hatta daha lezzetli iddia etti.

Biliyor musun Kavak insanlığa dünyanın ilk aspirinini verdi.

Böbrekler ve titrek kavak yaprakları özellikle etkilidir. Bilimsel olarak iyi diyabet, akciğer iltihabı, tüberküloz, akut viral enfeksiyonlar, safra, solucanlar serbest bırakılması ile ilgili sorunlar için kullanıldığını kanıtladı.

Kabuğun iyileştirici özellikleri

Bu ağacın kabuğu – tıp için bir ilahiyat. Çok fazla fayda sağlar, ancak bazı durumlarda da bazı zararlara neden olabilir. Kavak kabuğu şeklindeki kavak kabuğu, diş etlerinin iltihaplarının giderilmesine ve ağrılı ağrılardan kurtulmasına yardımcı olarak, bir hastalık kremi olarak diş hastalıklarında kullanılır. Artan anksiyete, sinirlilik, uykusuzluk ile ilgili problemleriniz varsa, bir kaynatma yapmayı deneyebilirsiniz. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin normale dönmesine yardımcı olacaktır. Eşsiz bir etki, kavak kabuğundan merhem veya balsam verecektir. Cilt hastalıkları için kullanılır: uçuk, dermatit, akne, egzama.

ahududu gibi Bu bitkiler, Sunberry, Glechoma hederacea, kızılcık, yeşim ağacı, altın kökü, karakafes, lavanta, lofant anason, dodder, hanımeli, kalanchoe, yaban mersini, kereviz, fesleğen, sümbülü, kızılcık, Oregon Üzüm ve Amerikan üzümü, hem de titrek kavak Bu deri hastalıklarına mücadelede yardımcı olur.

Kavak kabuğu

Aspen kabuğuna yardımcı olan etkileyici listeye rağmen sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. İlaçların bu özel bileşeni, bazı uyumsuz maddelerle kullanımının bir sonucu olarak, zehirlenmeye, alerjiye ve hatta boğulmaya neden olabilir. Bu yüzden, geleneksel tıp reçetelerini kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Önemli! Kavak kabuğu kullanmanın olumsuz sonuçlarından kaçınmak için, baharatlı, baharatlı yiyecekleri ve ayrıca hayvansal menşeli ürünleri terk etmek gerekir.

Uzmanlar bu ilaçlar asit bir çok içerdiğinden aksi takdirde, gastrit ya da ülser, normal metabolizma kırmak neden riske, kavak kabuğundan yapılmış bitkisel çaylar veya tentür içme en fazla 3 hafta olabileceğini söylüyor.
Kavak kabuğu

Halk hekimliğinde uygulama

Halk hekimliğinde saygın bir kavak ağacının kullanıldığı binlerce yemek tarifi vardır. En önemli olanları düşünelim.

Tatlılar tarifleri

Bir ilacı hazırlamanın en kolay yolu, kavak kabuğuna dayanan bir kaynatmadır. Bu, özellikle yazılı olmayan bir içeriğin kullanılmasından ve maruz kalmanın en üst düzeye çıkarılmasından dolayı çok popüler bir araçtır. kullanışlı özellikler:

  1. Padagra, iltihaplı apseler ve sistitlerde kullanılmak üzere kabuktan elde edilen kaynatma, bir gün içinde yapılabilir. Bunu yapmak için evde önceden hasat edilebilen veya bir eczaneden satın alınabilen ezilmiş kavak kabuğuna ihtiyacınız olacaktır. Bu içerik sizin tarafınızdan toplandıysa, 1: 4 oranında temiz akan su ile doldurun, 30 dakika pişirin ve birkaç saat bekletin. Bir eczane kullanılması durumunda, kabuk çay gibi demlenmiş, 5 dakika beklemeye bırakılmıştır ve bitmiş ilaç, yemeklerden önce günde 2-3 kez bardağın üçte biri içilir. Aspen kabuğundan kaynatma
  2. Kabuk ve yapraklara dayalı kaynatma, eklem hastalıklarının tedavisi için iyi olacaktır. Bunu yapmak için ezilmiş malzemeleri almanız, soğuk su doldurmanız ve yavaş ateş yakmanız gerekiyor. Yani 10 dakika kaynatın, ilaç kullanılabilir. Günde 40 gram alıyoruz. Tedavinin seyri 5 aya kadar, ancak her iki haftada bir mola vermek ve vücudun bir hafta dinlenmesine izin vermek.
Önemli! Broth acı tadında tat, ancak şeker veya bal eklemek tavsiye edilmez.

Kabuğun infüzyonu

Kabuğun infüzyonu su üzerinde adenoma yardımcı olacaktır. Taze kavak kabuğu alın ve 1: 3 oranında bir cam kasede soğuk su ile doldurun. 12 saat bekletin. Sabah erken 150 gram yemeden önce 30 dakika erken alın.
Aspen kabuğundan gelen infüzyon

Aspen kvası

kvass – Herkesin favori içeceği ve kavaktan da şifa – diyabetin iyileştirilmesine yardımcı olur. Reçete şu şekildedir: 1 litre şeker, 1 tatlı kaşığı taze ekşi krema (tercihen ev yapımı) ile kaplı küçük kavak kabuğu ile doldurulmuş yarım litrelik bir kavanoz. Kapasite ılık bir yere konur ve 2 hafta boyunca dolaşmaya bırakılır. Çok miktarda kvası içebilirsiniz – günde 3 bardak. Reçete hala 3 ay boyunca bir bardak kvass üzerine bir bardak dökerek, 1 çay kaşığı şekerle aynı miktarda su ekleyebilir, birkaç saat sonra tadı aynı olacaktır. Böylece, tüm aile için yeterli olan oldukça fazla miktarda içecek elde edilir.
Aspen kvası

Alkol tentürleri

Alkol tentürü birkaç yüzyıl boyunca bir kavak kabuğundan, zaten artrit ve artrozdan iyileşir. Yetişkinler hala soğuk algınlığı ile tedavi eder ve ayrıca antiseptik olarak kullanırlar. Bunu yapmak için kabuğunu votka ile bire bir oranında doldurun. Hazır karışım haftada bir veya iki kez soğuk karanlık bir yerde durmalıdır. İçmek kesinlikle reçete göre olmalıdır: 20 gram için günde 3 kez. Bu formda, kavak kabuğu inanılmaz derecede iyileştirici özelliklere sahiptir. Doğru, alkol intoleransı teşhisi konmuş insanlar için kontrendikasyonlar vardır.
Titiz kavak tentürleri

Solucanlara karşı reçete

Kavak kabuğu, insanlarda ve hayvanlarda paraziter organizmalardan kurtulmak için kullanılan en eski maddelerden biri haline gelmiştir. Karaciğer flukes ve lambliadan yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Biliyor musun Bugün, kavak kabuğu temelinde, antelmintik ilaçların sanayi üretimi başlatıldı.

Solucanlar için ilaç evde pişirilebilir. Bunu yapmak için, kabuğundan 50 gram toz alın, 0,5 litre su ile doldurun, 15 dakika boyunca ateşte kaynatın, soğumaya bırakın ve 3-5 saat bekletin. Broth 2-3 hafta bir yudum günde 5 kez yudum alın. Tedaviyi bir ay içinde tekrarlayabilirsiniz.

Aspen tomurcukları infüzyonları

Aspen tomurcukları infüzyonları, kas-iskelet sistemi hastalıkları için bir mucize tedavidir. 30 gram ürün 0,5 litre sıcak su dökün, 24 saat bekletin. Her biri bir çorba kaşığı yemek yemeden önce günde 3 kez kullanın. Tedavinin seyri üç haftayı geçmez.

Kontrendikasyonlar

Kavaklara dayalı ilaçlar kesinlikle yasaktır:

  • hamile kadınlar;
  • emziren anneler;
  • 15 yaşın altındaki çocuklar;
  • alerjik insanlar;
  • sindirimle ilgili sorunları olan insanlar.

Bununla birlikte, yukarıdaki grupların herhangi birine ait olmasanız bile, ve kavağın özellikleri size mevcut problem için ideal çözüm gibi görünebilir, bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Her organizma bireyseldir ve kendi kendine ilaç kullanmamak daha iyidir.


Loading...