Aslen ABD’den: Üzüm çeşitliliği “Centennial” yetiştiriciliğinin özellikleri


Üzüm “Yüzyıl” çok uzun zaman önce BDT topraklarında bilinmese de, birçok bahçıvanın sevgisini kazanmayı başardı.

Çeşitliliğin açıklamasını düşünün, ne tür bir bakım gerektirdiğini ve bunun popülerliğini kazanmasını sağlayın.

Islah tarihi

“Yüzyıl” kishmish adıyla bilinen üzüm, iki çeşit üzümün “Altın” ve “Q25-6” nın karmaşık bir geçişinin sonucudur. İlk deneyler 1966’da Kaliforniya, ABD’de başladı.

Çeşitliliğin testleri on dört yıl sürdü ve yalnızca 1980’de çeşitlilik Amerika’nın çeşitlerine dahil edildi. BDT topraklarında, çeşitlilik 2010’dan sonra ortaya çıkmış ve yaygın olarak kullanılmıştır.

Biliyor musun Orijinaldeki üzüm çeşidinin ismi “Centennail Seedless” gibi geliyor. Çeviride, “bir asırlıksız” gibi görünüyor ve üzümlerin ana özelliğine işaret ediyor – tamamen kemiksiz. Bu nedenle yüksek kalitede kuru üzüm yapmak için kullanılır.

Büyük olasılıkla, üzüm çeşidinin patlaması, sultana’nın büyüyen ve evde yetiştirilmek için uygun bir üzüm olarak görülmesinden dolayı gecikmiştir. Böylelikle, sadece deneyimli şarap üreticileri değil, aynı zamanda başlangıç ​​bahçıvanları ve ustaları da, çeşitliliği beslemek için uzun vadeli çalışmaların sonuçlarını not edebildiler.

Tanım ve ayırt edici özellikler

Kishmish yeterince erken olgunlaşan çeşitlere aittir. “Yüzüncü Yıl”, inme sonrası yaklaşık iki ila üç yıl arasında meyve verir. Olgunlaşma yılında, hasat mevsiminden 140 gün sonra hasat elde edilebilir. Çeşitliliğin ana özelliği, meyvelerdeki çukurların olmamasıdır, bu üzüm çekirdeksizdir.

Hasat herhangi bahçıvan şaşırtacaktır. Ağırlık bazen demet 1.5-2 kg ulaşır ve en küçük demet yaklaşık 700 gr Sunum üzüm uzun korur ve çilek çatlak veya çürüme yok, ama yine de, yıpranmanın önüne geçmek için zamanında hasat için tavsiye tartmak olacaktır.

Çileklerin kendileri 10 gr’a kadar bir ağırlığa ve ortalama 5-7 gr’a ulaşırlar, bu da tohumsuz çeşitler için oldukça yüksek bir indekstir. Şekilleri dikdörtgen, ovaldir. Olgunlaşınca, sultana rengi yeşilden sarımsı-altın rengine dönüşür.

Biliyor musun Deneyimli şarap üreticileri, çeşitteki hindistan cevizi aromasına ek olarak yüzyıl çay gülü bir not var. Ancak, üzümlerin yetiştiği toprağa bağlı olan başka tat tonları da vardır.

Çilekleri deri ile birlikte yiyebilirsiniz – ince ve belirgin bir tada sahip değildir ve eti homojen, orta yoğunlukta bir yapıya sahiptir. Ayrıca sultana’nın hafif bir muscat aroması olduğunu hissedebilirsiniz.

Bu sultana ve tat nitelikleri farklıdır. Meyvelerin şeker içeriğinin% 15’i geçmemesine (bazı çeşitler% 20 veya daha fazla şeker içeriği ile yetiştirilir, ancak daha az popülerdir ve özel olarak yetiştirilir) rağmen, cloying değildir, ancak oldukça tatlıdır.

Çeşitliliğin asitliği yaklaşık% 5’tir, bu nedenle tat alma tomurcukları meyveleri orta derecede tatlı olarak algılar.

Valiant, Krasnotop Zolotovskiy, Arochny, Riesling, Cerrahın Anısına, Gurme, Zarif, Tason, Dombkovskaya’nın Belleği, Julian gibi üzüm çeşitlerini görün “Cabernet Sauvignon”, “Chardonnay”, “Başkalaşım”.

“Centennial” hızlı bir şekilde büyür, bu yüzden üzümlere ayrılmış çok fazla alanınız yoksa, fide dikmek daha iyidir – böylece yerden tasarruf edebilirsiniz.

Ancak kısa kesimlerden elde edilen üzümler, birçok kez daha kuvvetli büyür. İlk dikim yıllarında, üzüm filizleri birkaç metreye kadar büyüyebilir.

Sunulan kishmish çeşitliliği de -20-25 ° C’ye kadar donmaya karşı yüksek direnci ile ayırt edilir. Bereketin ortalarından Eylül ayına kadar “Centenary”, aynı zamanda önemli.

Büyüyen koşulları

Çeşitliliğin dona dayanıklı olmasına rağmen, güney arazilerde üzümlerin yetiştirilmesi tavsiye edilir. “Centennial” en iyi sıcak kışları olan ülkelerde yetiştirilir. Evde, ev veya çitle mümkün olduğu kadar uzak bir arsa tahsis etmelidir.

Önemli! Hiçbir durumda doğu veya kuzey kesiminde üzüm ekilemez. Kışın, bitki orada donabilir. En uygun bölge güneydir. Orada üzümler mükemmel bir şekilde yer alacak ve süper soğutma riskine daha az maruz kalacaklar.

Bu bulunmazsa, yaklaşık yarım metrelik bir derinlikte üzümlerin yetiştirilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Bitkinin hızla büyüdüğü için bitkinin yeterli alana sahip olması önemlidir. Üzümlerin gölgelenmemesi de önemlidir.

Gelişim için güneş ışığı gerektirir ve meyvelerin olgunlaşması sırasında hasatın tam olarak tadını çıkarabilmeniz hayati önem taşır.

Üzüm bitki nasıl

Tabii ki, en önemli konulardan biri üzümlerin ekilmesidir.

Normalde gelişip gelişmeyeceğine, ister hayatta kalacağına bağlı olarak değişir, bu nedenle bitkinin yetiştirilmesi için en iyi koşulları sağlamak için bu aşamaya özel dikkat gösterilmesi ve daha sonra güzel hasatın tadını çıkarması gerekir.

Fidelerin seçimi

Dikkat ettiğimiz ilk şey, elbette, fideler. Bu, bitkinin nasıl büyüyeceğine bağlıdır – yeterince güçlü olup olmayacağı, aktif olarak geliştirilip geliştirilemeyeceği. Şarapçılar, fideleri kaliteyle paylaşırlar.

Seçkin, birinci ve ikinci sınıf, yanı sıra standart altı.

Bu türlerin her birini göz önünde bulundurun, böylece size uygun özelliklere ve fiyata göre olanları belirleyebilir ve üzümsüz kalmazsınız.

Seçkin fidan türlerinin ayırt edici özellikleri – dört veya daha fazla kökün varlığıdır, bunların her birinin kalınlığı 2 mm’den az olmamalıdır ve düzenleme muntazam görünmelidir. Olgun büyümeler mutlaka 25 cm (en az) uzunlukta ve tabanlarının kalınlığı – yaklaşık 5 mm olmalıdır.

İlk çeşitlilik, elit türler gibi dört veya daha fazla kökün varlığıyla ayırt edilir, ancak birinci sınıfın fideleri, en az ikisi için 2 mm kalınlığında olması gereken farklılığa sahiptir. Omurgalar da birbirinden yaklaşık eşit mesafede aralıklı olmalıdır.

Bu tür sürgünler birden fazla olmalı ve en az biri 20 cm uzunluğa ulaşmalıdır.

İkinci sınıf, birinciye göre karakteristiğin çok altındadır. Gereksinimler daha azdır: en az iki ve üçü olgun büyümenin temelinde gelişmiş kökler.

Alt standart fideler, büyümeleri çok zayıf veya henüz olgunlaşmamış olanlardır. Bu tür fideler satın alınmamalıdır.

Onları olgunlaşmak veya onlardan kurtulmak daha iyidir, çünkü bunlar kusurludurlar, alttan doldurulmuş fide dışında yetişen şey, hiçbir şey yapamazsınız, sadece zamanınızı ve enerjinizi boşa harcarlar.

Zamanlama ve iniş düzeni

Üzüm dikimi için en uygun mevsimler sonbahar veya ilkbahardır.

Bir bitkinin dikiminde en önemli nokta, uygun bir toprağın doğru seçimidir. Bu, fidenin ne kadar sert bir şekilde kökleneceğine, normal gelişimin büyümesini sağlamak için ne tür besinlerin alınacağına bağlıdır.

Üzüm “Centennial” dikmeden önce toprağın hazırlanması gerekir. İçinde yeterli miktarda nem olmalı ve toprak “oturmalıdır”. Bu, bitkinin iyi köklenmesini teşvik edecektir.

Önemli! İlkbaharda üzüm dikmeyi planlıyorsanız, o zaman çukurlar en iyi sonbaharda hazırlanır ve tersi.

Toprağın bir su havası rejimine sahip olması ve aynı zamanda bitkinin büyümesini ve gelişmesini olumlu yönde etkileyecek olan yararlı maddeler ve mikro elementler içermesi de önemlidir.

Fidelerin doğrudan yerleştirilmesi gereken derinlik, toprağın ne kadar hafif veya ağır olduğuna bağlıdır. Böylece zayıf zemindeki fossa 40 metrekaredir. cm ve derinliği 60 cm’den az olmayacak, daha ağır bir toprakta, 70 cm ve daha fazla derinlikte bir çukur çıkarılır ve alanı yaklaşık 60 × 80 cm olacaktır.

Bitkinin yakınındaki yeraltı suyu mevcudiyeti arzu edilir ve ilkbaharda erimiş karla sulanmayacak bir alanın seçilmesi önemlidir. Üzüm, tabi ki, su gibi, ama bu miktarlarda değil.

Ve lahanayı dikeceğiniz toprak, kuru olmamalıdır. Nemlendirilmelidir. Yabani otlar bölgesini temizlemek ve toprağı gevşetmek aynı derecede önemlidir.

Dikimden önce üzümlerin kökleri de işlenmelidir.

Onlar büyümeyi teşvik (saplı ve satın aldıysanız, 24 saat boyunca bu çözümde bırakılmalıdır) ilaçlarla tedavi edilmelidir ile daha sonra başlatmak için – hazırlıkları dezenfekte uygulanır ve ancak bundan sonra nihai işlem adımı olarak, sıhhi budama kökleri yürütmek.

Fide yerleştirmek istediğiniz derinlik de hazırlanmalıdır. Bu, aşağıdaki şekilde yapılır: altta, karmaşık bir üst sargının eklendiği bir drenaj tabakasına sahip olmak gerekir, daha sonra orada bir fide yerleştirilir.

Daha sonra, büyüme-uygun toprak ile tepesinde. Toprağın uygun olup olmadığından emin değilseniz, humus kullanabilirsiniz, onun görevi ile mükemmel başa çıkacaktır.

Önemli! Üzüm evin yakınında dikilirse, bir mesafeyi korumak gerekir: vakıf ile bitki arasında yaklaşık bir buçuk metre olmalıdır.

Fidelerin kendi aralarındaki mesafeyi korumalısınız. Kishmish iyi yetişir, bu nedenle kesimler arası mesafe en az 3 metre olacak şekilde dikmek gerekir.

Çeşitliliğin bakımı

“Centennial” in olumlu gelişimi için, sadece dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen bir dikim prosedürü değil, aynı zamanda bakım gerekli olacaktır.

ana bilgisayar veya yanlış bakım ile dikkat eksikliğinden başka bir bitki gibi, kaybolabilir veya çalı böylece şüphe üzerine bütün iyi nitelikleri ve değerlendirmeleri döküm, ondan beklenen sonucu getirmez.

sulama

Üzümler su seven bir bitkidir ve toprağın kurumamasına dikkat etmek önemlidir. Kishmish düzenli sulama ihtiyacı var. Bölgede önemli bir bağınız varsa veya çok fazla boş zamanınız yoksa, drenaj sistemini donatın.

Suyun çalı köklerine verilmelidir. Yerde aşırı miktarda suya izin verilmemesi önemlidir, üzümler çok ıslak topraklardan hoşlanmazlar.

Sulama yolu – yerüstü, yeraltı, damla – kendiniz seçebilirsiniz. Genellikle iklim koşullarına da bağlıdır. Sonbahar ve ilkbaharda, üzümlerin bolca sulanmasının yanı sıra, çalı çiçekleneceği dönem boyunca sulanmalıdır.

gübre

Toprak ne kadar verimli olursa olsun, üzümleri döllemek onu engellemez. Toprak karışımlarına nitrojen, potasyum ve fosfor içeriği yanı sıra zengin mikroelementler eklemek iyi bir şeydir.

Kuş pisliğinin eklenmesi de, kishminin geçiminde yararlı bir etkiye sahip olacaktır – bu gübrenin üzüm için gerekli tüm bileşenleri vardır ve bu bitki için en iyi olanlardan biri olarak kabul edilir. Toprak çoğunlukla kil ise gübre eklemek uygun olacaktır.

Gübreler yıllık olarak önemlidir, çünkü bitki için önemli elementlerin içeriği nedeniyle, üzümlerin büyüme ve durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptirler.

budama

Bu prosedür verimi arttırır, bu nedenle bitki bakımının böyle bir aşamasını göz ardı edemeyiz.

Sürgünün tabanındaki gözler yüksek doğurganlığa sahip olmadığından, tecrübeli şarap üreticileri bunu kesinlikle tavsiye ediyorlar.

Budama armut, elma, kuş üzümü, şeftali, erik, kiraz, kayısı, kolon biçimli elma ağaçları hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Bunu yapmak için, bir mahzene ve biraz zamana ihtiyacınız var (tabii ki bağın büyüklüğüne bağlı olarak). Tedavinin özü, genç sürgünlerin kaldırılması ve daha önce çöp büyümeyi başaranların budanmasıdır – onlardan sadece 1 / 3’ü kalmıştır.

Bu manipülasyonun, ana meyve çekimlerine dokunmamaya yönelik bitkiyle yapılması önemlidir, bu nedenle mümkün olduğu kadar kesilmesi tavsiye edilir.

Hastalıklar ve zararlılar

Üzüm Kishmish “Century”, küf ve oidium gibi hastalıklara karşı yüksek bir dirence sahiptir ve prensipte hastalıklara yatkın değildir. Bu nedenle, üzümler genellikle bu tür hastalıklar için tedaviye ihtiyaç duymaz.

Bitkinin çürümesi de gözlenmedi.

Zararlıların tedavisi “Centennial” gerekecektir. Çeşitliliğin ana düşmanları, kabuğun altından tırmanma ve bitkiyi içeriye saldırma alışkanlığı olan iki yaşındaki yaprak kurdu ve tehlikesi çok hızlı olan filokseralardır.

Özellikle de alternatif olarak, üzümün tehlikeli hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinin.

İki yaşındaki yaprak kurduyla, bu preparatta üzümlerin püskürmesi kullanılır ve filokseralara karşı, zararlılara karşı dayanıklı anaçlar ekilir, ancak kimyasal arıtma veya özel tuzakları unutmamalıdır.

Eşekarısı için, “Centennial”, bir kural olarak, hiçbir ilgisi yoktur.

kışlama

“Centennial” üzüm çeşidi soğuk algınlığına dayanıklıdır. -25 ° C sıcaklıklara dayanabilir Donlara, demetlere ve meyvelere de asabilirsiniz. Yeteneklerine ve bitkinin yaşına odaklanabilirsiniz.

Mesela sultana’yı sadece sonbaharda dikmişseniz, o zaman elbette kış için onu örtmek gerekir. Optimal seçenek, bitkinin ilk 3-4 yıllarında bitkiyi dondan korumaktır. Burada önemli bir rol oynayacak ve bölgenin iklimi.

Bölgenizdeki kış sıcak ve hiçbir ciddi donlarından nedenle, – üzüm endişe etmeyin, o kuzeye beri, güney sektöründe büyüyor şartıyla, soğuk dalgası ile baş edecek ve doğu çalılar zarar verebilir.

Sultana ısıtmak için zemin kullanabilirsiniz (çalılar yaklaşık 20 cm’lik bir tabaka ile kaplıdır), ve ayrıca yosun, yaprak ve talaş kullanımı.

Avantajları ve dezavantajları

Sitenizde üzümleri dikmeden önce, sadece bakımın özellikleriyle değil, aynı zamanda ayrı ayrı analiz edeceğimiz avantajları ve dezavantajlarıyla da alıştırmanızı öneririz.

Yani, kishmish “Centennial” esasına atfedilebilir:

  • üzümler düzenli olarak yüksek verim verir;
  • özellikle hastalıklara karşı dirençlidir – özellikle onlara karşı tedavi gerektirmeyen küf ve oidium;
  • Araziyi gübrelemeye yeterince dikkat edilirse, bu çeşit her türlü toprakta yetiştirilebilir;
  • bitkinin çürümesi ve ekim vakası yoktu;
  • çeşitlilik soğuğa dayanıklıdır;
  • Bu üzüm – en taşınabilir olanlardan biri, yani meyveleri taşırken güzel bir sunumu bozmamakta;
  • Yağış ve doğrudan güneş ışığının varlığı çileklerde gösterilmez – çatlamazlar;
  • Kishmish yüksek kaliteli kuru üzüm yapmak için mükemmeldir;
  • Çilek genellikle meyve salatalarının yanı sıra müsli için de kullanılır.


Üzümlerin dezavantajları çok fazla değil. Daha doğrusu, o sadece bir ve doğrudan görünümü dokunur.

Ve bütün mesele, doğrudan güneş ışığının demetlere çarpması, daha sonra, meyvelerdeki küçük kahverengi lekelerin saçılmasına dönüşür.

Bu meyvelerden kurtulmak daha iyidir, bu nedenle bir ürünü inceltmek için bir gereklilik vardır.

Kishmish “Century” çok uzun zaman önce BDT toprakları üzerinde görünmüyordu, ancak bu çeşitliliğin ve tüm özelliklerinin tanımı bize onun, şarap üreticilerine aşık olduğu hiçbir şey için olmadığını anlamamızı sağlıyor.

Çeşitlilik, kendisine özel bir ilgi göstermez, aynı zamanda mükemmel tat nitelikleri vardır ve uygun özenle, ağır kümelerdeki sahipleri kesinlikle memnun edecektir.


Loading...