Armut “Forel”: yetiştiriciliğin özellikleri ve yetiştirme teknikleri

Armut Alabalık

Deneyime sahip bahçıvanlar, küçük bir arsa için bir ağaç seçmenin ne kadar zor olduğunu bilirler. Sonuçta, bahçenin sadece doğru tarlalarla değil, aynı zamanda bol miktarda meyve vermesiyle de göze çarpmasını istiyorum. Bu nedenle, çoğu orta boy meyve ağaçlarına, özellikle armutlara dikkat etmektedir. Bu çeşitliliğin açıklamasını ve bu fideler için enlemlerde nasıl durulacağını bize vaat eden armut “Alabalık” hakkında dikkat çekici olanı düşünelim.

Islah tarihi

Bu çizginin ortak soyağacı sadece orada değil. Ancak çoğu tarım bilimci başlangıç ​​noktasının, Almanya’nın Saksonya bölgesinin topraklarında bulunan bahçeler olduğu görüşündedir.

Bir “laik”, “Bryansk Güzellik”, “Rossoshanskaya tatlı”, “Bal”, “Hera”, “Krasulya”, “Hafıza Yakovleva’nın” “favori Clapp”, “Şefkat”, “Zhegalova Bellek” olarak armut bu çeşitlerin göz atın “favori Yakovlev”, “Otradnoe”, “Ağustos çiy”, “Çocuklar”, “Rogneda”, “Masal”, “Severyanka”, “Nike”.

Çeşitliliğin ilk az çok tam tanımının sadece 1979’da (yani “Trout” çok genç) bırakıldığı da bilinmektedir. Bazıları, bu meyvenin modern görünümünün ithal egzotiklerle klasik Sakson armutlarının uzun bir geçişinin sonucu olduğunu öne sürdü. Ancak bu, tahminden başka bir şey değildir: Bu hesaba hiç kayıt yapılmadı.
Almanya’dan, dünya çapında muhteşem armutların yayılmasının başlamıştı.
Armut Alabalık

Ağacın dayanıklılığı ile birleştiğinde sıra dışı bir meyve, bu armutların ABD, Latin Amerika ve Avustralya’daki çiftçiler için görülmemiş bir başarıya neden oldu. Çin’de büyük diziler ekildi. Yurttaşlarımız da haklarını takdir ettiler.

Çeşitlerin tanımı ve ayırt edici özellikleri

Eğer kreşlerin kataloglarını gözden kaçırıyorsanız, “Alabalık” birçok çeşitten biridir ve özel bir şey yoktur. Aslında, durum böyle değil – bu şekilde başkalarıyla karıştırmak zor, sadece daha yakından bakmaya değer.

odun

Bu küçük bir alan için idealdir – ağaçlar genellikle daha büyük büyür 5-5,5 m’ye kadar (iyi topraklarda, hepsi 6 olabilir, ama daha fazla değil).

Önemli! Yapraklardaki karakteristik damarlar, bir yıllık bir ağaçta zaten belirgindir. Büyüdükçe, daha yoğun sarı bir gölge elde ederler.

Klasik yuvarlak gövdede koyu tonlu, soylu kahverengi bir renk var. Görüntüyü ve yayılan tacı yukarı doğru ince grimsi-kahverengi dallarla tamamlayın.
Parlak bir renk tonu olan küçük yapraklar – kenarlarında doygun yeşil, pürüzsüz. Dekoratif efekt unsuru üzerlerinde karakteristik sarı damarlar getirir.

Armut Alabalık

Çiçeklenme, Nisan ayının ilk on yılında bile, pembemsi bir yaprak sapı ile dallarda beyaz çiçeklerin ortaya çıktığı zamanlarda bile, birçok çizgiden daha erken başlar.
Tozlaşmaya gelince, arıların işi burada zorunludur – çeşitlilik kendi kendine döllenmiş sayısına ait değildir. Genellikle zor değildir: çiçek salkımlarının hafif ve hoş bir aroması her zaman yararlı böcekleri çeker. Onların katılımı meyveler üzerinde iyi bir etkiye sahiptir, bu da sonuç olarak doğru şekli alır.

meyve

Dallara diktikten sonra 3-4 sezon için bir çeşit armut ile sıra dışı görünür.
Tahmin edebileceğiniz gibi, bu sıra dışı isim meyvelerinden kaynaklanıyor.

Gökkuşağı alabalığına olan benzerlik gerçekten de – pürüzsüz ince bir cildin sarı rengi, bir dizi parlak kırmızı lekeyle birlikte hayranlık ve “balık” benzetimlerini hemen çağrıştırıyor. Sezon boyunca, renk birkaç kez değişebilir – yeşil meyveler yavaş yavaş sarıya döner ve güneş ışınları bir allık oluşturur.

Biliyor musun Çin armut uzun ömürlü bir sembolü olarak kabul edilir. Ne yazık ki, sadece kırılmış bir dalı görmek için bile geçerliydi.

Kendi başlarına, bu meyveler çok temiz (ideal bir armut) ve küçük, standarttır ağırlık nadiren 130-150 g aşıyor.

Armut Alabalık meyvesi

Örneklem için meyveyi almak, hepsi beyaz hamurunu kremsi bir taşma ve oldukça küçük bir tahıl içeriği ile kutlar. Bu izlenim tadı tamamlar: yumuşak ve sulu, biraz tarçın gibi, ama aynı zamanda tatlı.

Tam olgunlaşmayı beklemeden, başlangıçta ya da Eylül ortasındaki meyveyi yırtıyorlar. Sert koleksiyonun saklanması daha kolay ve orada korunması gereken bir şey var.
Gerçek şu ki, armut “Alabalık” sadece düşük kalorili bir içeriğe (42-47 kcal / 100g) değil, aynı zamanda bir dizi faydalı bileşene de sahiptir. Bunlar arasında şunlar yer alır:

 • vitaminler A, B, P, PP, E;
 • C vitamini (bir armut günlük ihtiyacın% 10’unu karşılayabilir);
 • fiber;
 • Potasyum ve demir.

“Alabalık”, diyet menüsünde bunları yapmak için izin veren minimum yağ (sadece% 0,3) içerir unutmayın.

Maksimum fayda + 5 … + 7 ° C sıcaklıklarda 1 aya kadar saklanan meyvelerden elde edilebilir. Meyvesi odanızda tutarsanız, bunları 2 hafta içinde kullanmak en iyisidir. Pişirme veya salatalar için harikadır ve küçük boyutlar, armutları koruma için en iyi seçenek haline getirir.

Armut Alabalık meyvesi

Doğru fide nasıl seçilir

Dikim malzemesinin seçimi özel zorlukları gizlemez – alıcıdan sadece bakım ve belirli nüansların bilgisi gereklidir. Armut düşürmeye ve pazara gitmeye karar verdikten sonra şunu unutmayın:

 • fidelerin yaşı 1-2 yıl arasında olmalıdır;
Önemli! Bir ağacı satın almak için, en yakın kreşleri ziyaret etmek için tembel olmayın – sadece size bir fide vermeyecekler, aynı zamanda tavsiyede bulunacaklar. Bu tür istişarelerin pazarında ara sıra bir satıcı sağlamayabilir.
 • “İş” dallar her zaman sağlam kalır. Çizik veya kırılma yok. Onları kontrol etmek çok basittir: hafif bir çaba ile sağlıklı bir dal bükülecek, ama kırılmayacak ve hemen ardından doğal formunu alacak;
 • Optimal kök, 80 cm’den uzun olmayan (en az 60) bir kök olacaktır. Nemli toprağın kalıntılarıyla ve zarar görmeden kahverengimsi köklere tercih edilir. Alışkanlık yapmak zararı yoktur – bu tür yerlerde, siz, elbette, herhangi bir şeye, çeşitli zararlıları uyuşturmak gibi.

Ayrıca bir tek pazar kurnazlığı var: ilk fide almak için acele etmeyin. Pazarda gezinin ve satıcıların mallarını nasıl tuttuklarını değerlendirin. Açıklayıcı satıcı, fideleri daima bir kez daha kökleri aşırıya çekmemeye çalışarak gölgede bırakır.

Fidelerin seçimi

Sitede uygun bir yer seçilmesi

Bütün armutlar ışık ve sıcaklık bolluğu seviyorum. Bu konuda çeşitli “Alabalık” bir istisna değildir – iyi aydınlatılmış bir alan bulmak zorundadır. Doğru, güçlü rüzgarlardan güvenilir bir şekilde korunmalıdır (ağaçları sevmez).

Aynı derecede önemli olan düzen. Büyürken, en yayılan alt dalların genişliklerine girerek boşluklarını arttıracağını unutmayın. Diğer ağaçlarla iç içe olmadıkları için, fide en yakın komşulardan en az 4 metre uzağa yerleştirmeye çalışır.

Bu arada, mahalle hakkında. Eğer rowan yakınlarda yetişirse, meyve ağacının ömrünü büyük ölçüde karmaşıklaştıracaktır – fideler zararlılara ve hastalıklara karşı çok hassastır ve armut ve dağ külü listesi neredeyse aynıdır.

Biliyor musun Amerika topraklarında, armutlar 400 yıldan biraz önce düştü.

Ayrıca, genç bir armut yeraltı suyunun hareketine duyarlıdır. İdeal bölge, akiferin 2.5’ten (veya daha iyisi – 3 metreden) daha derin olduğu bir yer olacaktır.

Toprağın kalitesi ile ilgili olarak, alabalık, ağır, kil ve hatta tuzlu topraklarda isteyerek kabul edilen muadillerinden avantajlıdır. Tek şey – başarılı bir büyüme için bu tür araziler sonbaharda bile döllenir.

Sitedeki yer seçimi

Dikimden önce hazırlık çalışması

Fide için tohumlar, önceden işlenmeye başlıyor. Çoğu zaman, sonbaharda kazma sırasında organik madde tanıtılır:

 • taze kuş pisliği veya gübre (1 metrekare başına 3,5 kg). Kış boyunca perepretyut ve toprağı beslerler. Ama burada da bir incelik var – eğer böyle bir tedavi bir yıl önce yapılmışsa, yeni bir ekleme gerekli değildir (tercihen 2-3 yıllık bir aralık ile);
 • organik gübre aynı dozlarda;
 • kül (3-4 yıl arayla metrekare başına 1 kg);
 • siderates. Basitçe söylemek gerekirse, bunlar spesifik olarak dölleme için ekilen ürünlerdir ve kazarken, toprağa dökülürler. Yulaf çemberi için yonca ve yonca da ideal kabul edilir, yulaf veya çavdar da iyidir.

Deneyimli bahçıvanlar, ekim çukurunun fide yerleştirilmeden çok önce hazırlanmasını önermektedir. Bu aynı zamanda, 1-1.2 m derinliğe için bir delik ve en fazla 0.8 m Fertile tabaka bir yönde olacaktır bir çapa ve daha derin mevduat kazma, sonbaharda yapılabilir -. Başkasında.

Bu hazırlık için en uygun zaman, yaprakların düşmesi ile ilk donların arasındaki süredir. Bunun bir anlamı vardır: toprak, köklerin varlığı olmaksızın, bu tür kaymalar bazen travmatik olan bir prosesten artacaktır.
Çukuru kazmak

Önemli! Çeşitli fideler sipariş ederken, seçilen hattın tam adını belirttiğinizden emin olun, sözlü açıklama küçük olabilir, çünkü bazı çeşitler çok benzerdir. Örneğin, “Alabalık”, “Deccan du Comis” in temsilcileriyle karıştırılabilir.

Delik düşüşte kazılmadıysa – farketmez: kazı yapılabilir ve bahar inişinden 10-14 gün önce yapılabilir. Ancak, bu durumda, besleme düzeni daha doymuş olacaktır:

 • çukurda zaten 2 kova kum ve perepredevshego pus yapmak;
 • ayrıca süperfosfat (1 cam) potasyum sülfat (3 yemek kaşığı) ile gider;
 • kirecin 10 litrelik bir kovada (aynı zamanda bir “pushenka”) veya 2 bardak dolomit unu içinde seyreltilmesi için kalır. Bütün bu şeyler deliğe dökülür ve 2 adet daha sıradan suyla doldurulur;
 • Yaşlanmadan 10 günden az olmamasından sonra – delik hazırdır.

Satın alınan fideler, rizomları toprağın kalıntılarıyla nemlendirmeyi unutmadan, mahzenler gibi serin ve gölgeli bir yerde tutulur. Ancak, bu tür koruma koşullarında bile, gençleri aşırı zorlamak değil, onu satın aldıktan 1-2 gün sonra açık toprağa nakletmek daha iyidir.

Dikimden hemen önce, fideler 10-12 cm kalınlığındadır, en kalın kökler çıkarılır ve uç kesilir. Kesim yerleri hemen bahçe asma ile tedavi edilir. Yaprakları ve dalları olmayan yüksek (75-80 cm) bir sopayı andıran boş bir görüntü ortaya çıkıyor.
Budama kökleri

Biliyor musun “Bilimde” armut, gül ve alıçtan uzak bir akraba sayılır – bütün bu bitkiler, Rosaceae’nin biyolojik düzenine aittir. Bir elma ağacı da var.

Bu tür bir tedaviden hemen sonra rizom, en az bir saat boyunca tutulduğu bir kova su içine konur.
Ağaç “hareket etmeye” hazırlanırken, sahibi yavaşça hazırlanıyor ve deliğin kendisi.

Fidan dikimi adım adım süreci

Nisan ayında arazi ısınmak için zaman vardı, donları çekildi ve satın alınan fide zaten gölgede duruyor. Hareket zamanı.
Hazırlanan ağacın altına işlenen toprağa iniş böyle görünüyor:

 • Her şeyden önce, kazılan toprağın bir kısmı eşit olarak kül ile karıştırılır ve su eklenir, ekşi kremaya benzer kalın bir bileşim elde edilene kadar karıştırılır;
 • Daha sonra bu sıvıda kökler ıslanır;
 • Deliğin altındaki toprak dikkatlice gevşetilir, sıhhi karışımın getirilmesini unutmadan değil. Bu tabakayı hafifçe kuru bir zemine serpiştirin. Sonuç olarak, çukurun ortasında, rizomun açığa çıkacağı bir höyük olacaktır;
 • Armut ağacı ekimi için çukur

 • bir çarpma gibi davranacak bir çubuk veya peg takmayı unutmayın;
 • şimdi gençlerin dönüşü. Kök boğazı toprağın üst topunun seviyesinde olacak şekilde derinleştirilmiştir. Bu işareti basit bul: kök ve gövde arasındaki sınır denir. Asistanla benzer işleri yapmak daha iyidir – biri fideyi düzeltirken, ikincisi yere uyur;
 • Ağacın yeterince güçlü olduğundan emin olmak için delik tamamen dolu. Sıkıştırmadan sonra bir tepe noktası varsa, endişelenmeyin – sulamadan sonra, soracaktır;
Önemli! Bir armut için en uygun alanın güney ya da güney batı uzantısına iniş yaptığı kabul edilir.
 • Son akor, desteğin gövdesinin jartiyeri ve bol sulamaya (2 kovaya kadar gidecek). Sandıklar, malçlama için kullanılan kompost, turba veya talaş ile kaplıdır.
 • Malçlama armut

Eski okul bahçecileri sıklıkla çiğ yumurta (veya kabuklar) kullanırlar. Böyle kolay bir yol, ilk kez güçlü gübre olmadan yapmanıza izin verir. Çok fazla ihtiyaç duyacak olsalar da, yaklaşık iki düzine. Birincisi en dipte ortaya konmuş, ikincisi ise son damlasından önce tüm çevre boyunca yerleştirilmiştir.

Mevsimsel bakım özellikleri

Böylece, “Alabalık” armut çeşidi ekili ve uygun içerik sahibiyle değil zararı en aza indirmek için unutmadan, bu ağaçtan önemli yarar güvenebilirsiniz ve bu dış etkenlere geliyor.
Bu çeşit bakım bakımından gösterişsiz kabul edilir. Temel gereklilikler, basit dacha prosedürlerinin tutarlılığı ve zamanında uygulanmasıdır.

Toprak bakımı

Alışılmadık bir çeşitliliğin sahibi, özelliklerle hemen ilgileniyor sır. Karmaşık bir şey yok: İlk sezonda genç fidanlar sadece ılık suyla nemlendiriliyor.
İnişten sonra, bol miktarda haftalık “dökme” yapılması tavsiye edilir. Dikimden sonra öğütülmüş toprak isteyerek bir seferde 2-3 kova alır.
Yağmurlama armut

Biliyor musun Bu ağaçların Küçük Asya’dan geldiği armut ağacını yetiştirmeye çalışan ilk Yunanlılar.

Sıcak yaz aylarında en iyi seçenek yağmurlama olacaktır: uygun kafa basıncını ayarlayarak, armutu fazla çaba sarfetmeden nemlendirirsiniz. Ve nem “kova” yaklaşımının altında olduğu kadar çabuk buharlaşmaz.

İkinci sezondan başlayarak, sulama bir miktar azaltılır (ayda 1-2 defa), hasattan sonra en aza indirilir.
Bununla birlikte ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır ve gevşeme. Çamurdan biraz çamur çıkardıktan sonra, daireler bir trick-trident ile geçer. Güçlü öz, sırayla, doğruluk gerektirir – büyük ölçekli kırılgan köklere zarar verebilir.

Bu manipülasyon genellikle toprak tamamen kuruyana kadar nemlendirildikten bir gün sonra yapılır.

Gerekli ve ot mücadelesi: Yabani otlar, görünümlerinden hemen sonra kaldırılır. Küçük bıçak ağızlarını bile bırakmak buna değmez, hemen tehlikeli zararlıları çeker.
Ağaçların zincirini gevşetmek

Nemi korumak için, uygulama malçlama. En basit yol, kıyıya yakın çemberin organik materyallerle sarılması ve buna ek olarak yabani otların yetişmesine izin vermeyecek. Bu amaç için şunları yapın:

 • taze kesilmiş çimen veya 10-12 cm kalınlığında bir saman tabakası;
 • yosun (10 cm);
 • talaş (7 cm);
 • 5 santimetrelik bir tabakaya yerleştirilmiş ezilmiş ısırgan otu veya kabuğu;
Önemli! Yetişkin bir ağaç için normal, 15 cm’de gövdenin derinliğidir.
 • iğneler ile büyümüş. O daha dayanıklıdır – fide yeterli ve 3-4 cm barınak olacaktır.

Daha dayanıklı filmler ve karton kutular da uygundur, ancak sıcak havalarda toprağı kuruturlar, böylece periyodik olarak temizlenirler.
Bagajı kesmek

Ek gübreleme

Üst giysi sadece ikinci yıldan itibaren gereklidir. Derste hem geleneksel organik hem de karmaşık maden suyu vardır. İstisnalar sadece azot bakımından zengin bileşiklerdir, Yeşil kitlenin büyümesini teşvik eder, meyvelerin gelişimini yavaşlatır.

Gerektiğinde mevsimsel gübreler eklenebilir. Yetişkin ağaçları için en kullanışlı olanları:

 • Yay uygulaması (çiçeklenme döneminde). Bu amaçla, karbamid kötü değildir: bir ağaç 100-120 g için yeterli olacak, 5 litre suda seyreltilecek;
 • meyveler oluşturulduğunda Mayıs ayında en yararlı olan nitroammophoska. Çalışma oranı, bitki başına 1: 200, 2.5-3 kova karışımıdır;
 • yaprak uygulaması ile getirilen fosforik ve potasyum çözeltileri (en uygun zaman Temmuz ayı ortasıdır);
 • Sonbaharda, süperfosfat granüller (2 yemek kaşığı) ve potasyum klorür (1 çorba kaşığı) alınır. 10 litre su ekleyin ve gövdeye eklenmek için güçlü bir ilaç bulacaksınız. Belirtilen doz 1 kare için yeterlidir. m;
 • Bir dairenin sonbaharda kazılmasında odun külü (1 m kare başına 150 gr). 8-10 cm derinlikte döşenmiştir.

Önleyici tedavi

Güzel meyveler ile armut yaprak biti ve uyuz saldırılarına karşı duyarlıdır. Başka bir doğum devri, bakteriyel yanıklar olarak kabul edilir.

Bu tür hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasını önlemek için, her baharda gövdelerin sıhhi bir şekilde kesilmesini sağlarlar. Yöntem etkilidir, ancak bazen yeterli değildir. Pek çok bahçıvanın yazın (meyvenin hareket etmesinden önce) ve yaz ortasında yapılan yaz spreylemesini tercih etmesi şaşırtıcı değildir.

Biliyor musun Bu meyvelerin yazılı ifadeleri, XII yüzyıldan beri Rus tarihçelerinde bulunur. Daha sonra sadece “Khrusha” ve halkta ve “duli” olarak adlandırıldılar.

Risk bölgesinde büyüyen ağaçlar için “Carbophos”, “Nitrafen” veya “Entobakterina” gibi güçlü bileşiklere ihtiyaç vardır.
Daha fazla koruyucu ev yapımı ürünler: sabunlu çözelti,% 3 potasyum permanganat çözeltisi ve sarımsak çorbası.

Parçalarımızda popüler Bordo sıvısı, zayıf bir konsantrasyonda bile, genç ağaçlar için oldukça tehlikelidir (dozajdaki en ufak bir gözle görülür hemen solmuş yapraklar ile cevap verecektir).
Kullandığınız ilaçlardan hangisini kullanırsanız – talimatları dikkatlice okuyun ve dozu izleyin.

Püskürtme armut

Budama budama ve şekillendirme

Tacın son oluşumu armut için yaklaşık 5-6 yıl sürer. Bu 5 iskelet dalına sahip olmak için yeterlidir. Ancak, temel parçaların ilk yıllarında bile bundan çok önce başlıyor. Kısacası, tüm ders böyle görünüyor:

 • Haziran ayında fideler, en gelişmiş üç sürgünün üçü ile 10-20 cm arasında büyürken, aynı şey gövdenin ucuna da uygulanır. Bu ilk aşama olacak;
 • Yetkili kırpma ile, merkezi iletken, yan dalların üzerinde 25 cm’den fazla olmamak üzere yükselir;
 • İlk “kat” güçlendirildikten sonra oluşumu sıhhi kırpma ile birleştirilir. İkinci sezonun ilkbaharından itibaren taç içinde büyüyen sürgünler veya bir açıyla kaldırılır. Merkezin yakınında dar bir açıdan giden bir rakip var. Hemen kaldırılır, yatay (meyve) dalları ise dokunmaz;
Önemli! Genç bir armut, üre ilavesine iyi cevap verir. Yay dozu 1 karede 15 g’dır. m varil halkası. Yetişkinler için (4 yıl ve daha fazla), norm aynı alan için 20 g’a çıkarılır.

Sağlıklı bir ağaç, 4 yıldır sadece hasta, kırık ya da yaşlı çırpıların inceltilmesini ve temizlenmesini gerektirir. Bir yıl içinde budama atlanmışsa, bu yaşla büyük bir incelme ihtiyacı meydana gelebilir (dallarla birlikte, ışığın üst üste binen ayrı gövdeleri de çıkarılabilir).

Soğuk algınlığı ve kemirgenlere karşı koruma

Hasat toplanır, yapraklar düşer ve takvim yakın donları hatırlatır – ağacın ısınması zamanı.

En popüler yol, bagaj için bir “ceket” yapmaktır. Keçe, sazlık veya saman sargı çul ve bir ağaca bağlanmış. Birçoğu da kalınlaşmış bir malç tabakası (ama bu, soğuk ve az kar kışları olan alanlar için daha uygundur).
Yoğun bir ruberoid veya kaba film de iyidir, ancak ısı başlangıcından hemen sonra çıkarılması gerekir. Anı kaçırmak, namluyu çalmaktan korkuyorsun.

Ayrı bir konu, fareler, yabani tavşan ve diğer bahçe misafirlerinden korumadır. Burada çeşitli yöntemler kullanılmaktadır:

 • Ladin lapnik 80-85 cm uzunluğundaki kollardan toplanmış olup, bu yapılar sert bir şekilde bağlanmış ve iğneler ile yere konulmuştur.
 • Daha iyi bir etki için, küçük hücreli metal ızgaralara da sarılırlar;
Biliyor musun Tütün Avrupa’ya getirilmeden önce, yerel nüfus, armut da dahil olmak üzere, meyve ağaçlarının yapraklarını sigara içmek için kullandı.
 • sarıcı capron külotlu çorap veya netkanköy. Bu tür malzemeler hayvanlar için çok zor;
 • tüm bu hilelere ek olarak, alt dallar boyunca orta çapta bir kaç siyah çember (kemirgenleri hareket ederek korkutmak için 15 cm yeterlidir) takabilirsiniz;
 • plastik şişeleri içlerine yerleştirilmiş naftalin ile asarak biraz doğaçlama. Kokusu deliklerden kırılır ve hayvanları aroma aromasıyla uzaklaştırır.

Kış için hazırlık

Alabalık hattının armutunun sahibine ne getirebileceğini öğrendik. Umarız bu bilgi, bir bahçe veya bahçenin gerçek bir dekorasyonuna dönüşecek bir ağacın büyümesine yardımcı olacaktır. Size büyük hasat!


Loading...