Arenaria (Dağ Zürafası) nasıl ekilir ve büyütülür?

Arenariya
Ev arsalarının sahipleri genellikle sorunludur – kaldırımların kenarlarını, çitin yakınındaki yerleri gizlemek, böylece bitkiler etkilenmez. Aynı zamanda, kompozisyonun bütünlüğünü korumak ve kötü renk kombinasyonlarından kaçınmak istiyorum. Bu durumda, Peschanka veya arenaria denilen küçük bir çiçek, daha fazla bilgi edinebileceğiniz, yardımcı olabilir.

Botanik açıklaması

Bir kumtaşı veya Arenaria (Latince “kumlu” dan çevrilmiş Arenaria), bir yıllık, iki yıllık veya daha uzun yıllar olabilen Karanfil ailesinin bir çimidır. Gerbil yüksekliği, türlere bağlı olarak 3 ila 30 cm arasında değişir, sürgünler iç içe, yer yüzeyinde sürünen sürgünler yoktur.

Yaprakların uzunluğu – 2.5 mm ila 1.5 cm arasında, şekilleri bir lacivert, bir oval veya bir elipse benzeyebilir. Nisan ayından Haziran ayına kadar çiçekli arenaria, küçük çiçekler genellikle beyaz, bazen – soluk pembe veya soluk mor, bol çiçek açar.

Çiçekler 5 yapraktan oluşur, altında yaklaşık 0.5 cm boyutu 5 sepals büyür, sapları üstünde bulunan, her ikisi de cinsidir. Ortada yaklaşık 10 stamens ve 3 pistils büyür. Çiçeklenmenin sonunda, bir eteğin ucunda uçları olan bir kapsül şeklinde bir meyve oluşur, bunun ortasında yaklaşık 0.5 mm boyutunda tohumlar vardır, etli değildir.
Arenariya

Dağıtım ve yaşam alanları

Arena tropik iklimlerde dağlarda yüksek, daha az sıklıkta – kuzey enlemlerinde, soğuk veya ılımlı bir ılıman iklime sahip yerlerde yetişir. Fransa, Portekiz, İspanya, Pireneler, Doğu Sibirya, Orta ve Güneydoğu Asya dağlarında, Balear Adaları, Corsica’da bulunabilir.

Popüler gerbil türleri

Bilinen 270’den fazla bitki türü vardır, bunların en yaygın olanları şunlardır:

 1. Dağ çipura (Arenaria montana) -. Yükseklik 15 cm, genişliği 50 cm, 2 cm kadar bırakır uzunlukta, 20 cm lanset başak olarak, yaklaşık 2.5 cm, beyaz çiçek dağ Portekiz, Fransa dağıtılan -35 ° C’ye kadar sıcaklık düşürme hareket edebilir; İspanya, kalsiyumla gübrelemeye ihtiyaç duyuyor. Arenaria montana
 2. Kumtaşı balearik (Arenaria balearica) – adını büyüme noktasından aldı – Balear Adaları, Corsica. Bitkinin boyu 3 cm, genişliği – 50 cm, yaprakları – 3 mm, beyaz çiçekler – 1 cm, peduncles – 4 cm, yosun gibi görünüyor. Direkt güneş ışığının ulaşmadığı ıslak taşlı araziyi tercih eder, dona karşı dayanıklıdır. Arenaria Balearica
 3. Mor veya mor (Arenaria purpurascens) – özelliği yaz ortasında görünen 1 cm pembe ve mor renkli çiçekler. Bu büyüklük 10 cm yüksekliğindeki saplarda yetişir .. Bitki, 20 cm genişliğe kadar genişler ve Pirene’de yetişir. Arenaria purpurascens
 4. Büyük çiçekli bergamot (Arenaria grandiflora) – dağa benzer, fakat çiçekler büyüktür. Arenaria grandiflora
 5. Dört taraflı grit (Arenaria tetraquetra) – Yaklaşık 2 km yükseklikte İspanyol Pireneleri’nde yetişir. 3 cm yüksekliğe kadar, rozetlerde toplanan ve birbiri altında birkaç sıra halinde çapraz olarak yerleştirilmiş yeşil yapraklar vardır. İlkbaharın sonunda, üstünde birkaç beyaz çiçek var. Muhteşem manzaraya rağmen, çiçeklenme bittiğinde bile herhangi bir kaya bahçesini dekore edebilirsiniz. Arenaria tetraquetra
 6. Brokoli (Arenaria lateriflora) – Bitki sapları üstleri, uzun pedicels üzerinde bulunan, 5 mm boyunda beyaz çiçekler, geç ilkbaharda çiçek açar, 40 cm büyür. Yapraklar yeşil, dar ve 5 cm uzunluğa ulaşır. Arenaria lateriflora
 7. Kumtaşı kekik veya kekik (Arenaria serpyllifólia) – Kuzey Amerika’nın yanı sıra Avrupa ve Batı Asya ülkelerinin ılıman ikliminde yetişir. 15 cm yüksekliğe kadar (daha az sıklıkla – 30 cm’ye kadar) bir sap sapı, sert kıllarla kaplıdır ve üstte dallanmıştır. Yapraklar bir yumurta şeklindedir. Arenaria serpyllifólia
  Biliyor musun Bir gerbil çiçek yosunu (Arenaria musciformis) yırtıp çıkarmak için deniz seviyesinden 6.218 m yüksekliğe çıkmanız gerekir.
 8. Gingerbread (Arenaria gracilis) – Kökler, küçük yapraklar ve nispeten büyük beyaz çiçekler bu türün karakteristiğidir. Bitki, yoğun bir halı ile dünyayı kaplamaktadır. Arenaria gracilis
 9. Yuvarlak Bilberry (Arenaria rotundifolia) – Sapları yüksek, yaprakları yeşil, yuvarlak şekilli, çiçekler büyük değil, beyaz. Arenaria rotundifolia
 10. İki yapraklı Gerbera (Arenaria biflora) – sapları iç içe, yapraklar birbirine zıt çiftler halinde düzenlenmiş küçük, mızrak şeklinde. Çiçeği beyaz çiçekler, sarı merkezi. Arenaria biflora

Peyzaj tasarımında kullanım

Arenaria, toprağı kalın bir şekilde örtme ve göz kamaştırıcı yerleri gizleme yeteneğinden dolayı peyzaj tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Basamak zordur, bu yüzden kaldırımların kenarları boyunca levhalar arasına yerleştirilmelidir.

Bahçeniz de güzel böyle sütleğen selvi, karanfil tüylü, bugloss, gelipterum, imperata’dan cylindrica, levkokorina, veronicastrum, kanarya, bidens, knifofiya, ölü ısırgan, penstemon ve alpin aster olarak otsu bitkiler süslemeleri olduğunu.

Bitkiler kaya bahçelerine, kayaçlara, teraslara, bordürlere, çitlere, yamaçlara, büyük çiçekli türlere dikilmiş adalara dikilir. Gerbil saksılarda iyi görünüyor.

Bitkiler ile iyi uyumluluk:

 • lithophytes; lithophytes
 • yılan otu; centiyana
 • Alp keten; Alp keten tohumu
 • saxifrage; taş kıran çiçeği
 • zhivuchka; zhivuchka
 • Armero; tutumluluk
 • ardıç; ardıç
 • çan; çanlar
 • periwinkle. Cezayir menekşesi

Gerbils için yetiştirme ve bakım

Arena, tutukluluk koşullarına karşı iddialı değil, ancak bakımdaki bazı incelikler mevcut.

Gözaltı koşulları

Yamaçlarda çok sayıda taş veya moloz bulunan yerlerde saksı yetiştirmesi daha iyidir. Birçok tür güneş ışığının bolluğuyla iyi tolere edilir, ancak bazıları (örneğin, mor ve balearik) bir gölge tercih eder.

Evde dikim için, genişletmek için uygun çapta sığ kaplar seçmeniz gerekir. Işıkla, bitki talep etmiyor, bir pencere eşiğinde, balkonda, duvarda büyüyebilir. Çiçeklenme sonra, bitki solmuş çiçekler temizlenmelidir, şekilleri süslemek için saplarını biraz kesebilir.
chickweed

Toprak ve gübre

Gerbil için toprak asidik ve alkali olabilir, ancak ikincisi tercih edilir. Kumlu balçık toprak üzerindeki arenada iyi yetişir. Humusla zenginleştirilir, tencerenin dibine drenaj atılır – kabuklar, tüf, küçük taşlar, traverten, iri taneli kum.

Ne tür toprakların var olduğunu, toprak verimliliğini nasıl arttıracağımızı, toprağın topraktaki asitliğini bağımsız olarak nasıl belirleyeceğimizi ve toprağın nasıl tüketileceğini okumanızı öneririz.

Toprağı yılda iki kez dölleyin ve yılda bir kez nakledin. Açık alanda transplantasyon 5 yıla kadar gerçekleştirilemez. Yabani otların görünümünü izlemek ve düzenli olarak onları otlamak gereklidir, aksi takdirde bitki ölecektir.

Sulama ve Nem

Sulama haftada birkaç kez yapılır, toprağın tamamen kurumasına izin verilmez. Bu durumda, yüksek neme izin vermeyin, bu yüzden çürümez. Kış aylarında, bitki daha az suyla daha az sulanır. Püskürtme yapılması bazen tavsiye edilir.
sulama

Sıcaklık ilişkisi

Gerbil’in özelliği, doğada, kuzey enlemlerinde, düşük sıcaklık koşullarında yetiştiğinden, düşük sıcaklıklar da iyi tolere edilir.

Önemli! Bitki açık zeminde kışın bırakılabilir ve donmadan korkmaz. Ondan korkmamak ve bahar donları şeklinde ani sıcaklık değişimleri.

Bir çiçeğin çoğaltılması

Bir arena çoğaltmak mümkündür:

 • tohumlar;
 • kesimler;
 • çalılıkların bölünmesi.

Arenariya

tohumlar

Tohum dikmek için 2 olası dönem vardır:

 1. Kasım ayı sonu Ocak ayı ortasıdır. Bu yöntemin özelliği, 5 mm tohumlar derinliğe kadar hazırlanan toprak dikilmiş ve 2 hafta, bir gizleme sıcak (+ 20 ° C) ‘de, bu durumda bırakılır olmasıyla oluşmaktadır. Daha sonra kap sarılmış polietilen film ve dışarıya taşınan ya da erken yayın (sıcaklığı daha düşük + 3 ° C ve daha yüksek olmayan + 5 ° C daha bir seviyede muhafaza edilmelidir) kadar bir buzdolabı içine yerleştirilir. Daha sonra vazo eve getirilir ve filizlenmeye devam eder.
 2. Ocak ayı sonu. Bitki tohumları toprağa yerleştirilir, konteyner bir filmle sarılır, 6-7 hafta boyunca soğuk bir yere aktarılır, daha sonra sıcak bir odada çimlenmeye bırakılır.

Filizler ortaya çıktığında, gerbil ekilir.
fide

istem dışı olarak

Vejetatif yöntem kesimler ve çalıların bölünmesi ile yayılmasını içerir. Gerbil çok ince ve küçük sürgünlere sahip olduğundan, bunlardan birincisi nadiren kullanılır. Bunun için, kesimler kesilir ve kökleri görününceye kadar su ile bir kap içine indirilir, daha sonra nakledilir.

Önemli! Bush bölümü ile çoğaltma çiçeklenme sırasında yapılamaz.

Bundan sonra, erken ilkbaharda veya yaz sonunda bitkinin etrafındaki toprak sulanır, çalı bir kürekle dikkatli bir şekilde kazılır ve köklere zarar vermemeye çalışılır. Kum parçalara ayrılır ve her bir parça ayrı ayrı ekilir. Bitkinin geri kalanına zarar vermemek için, kesimler Temmuz veya Ağustos aylarında çiçek açtıktan sonra kesilir.
Çalı vejetatif üreme

Büyümede olası zorluklar

Büyüyen gerbiller sürecinde bu tür zorluklarla karşılaşabilirsiniz:

 1. Tohumlar çok uzun süre çimlenmez – beklemeniz gerekir, tohumların çimlenmesi yavaşça bitkinin içinde gerçekleşir.
 2. Yavaş yavaş büyüyor – bu aynı zamanda karakteristik bir sorundur.
 3. Küçük büyümeleri nedeniyle, yabancı ot ve ot için alınabilir.
 4. Yıllık tesisler arenanın yanına dikilirse, gelecek yıl yerlerini alabilir.
 5. Yabani otları bozmazsak, gerbil tamamen büyümeyi durduracaktır.
 6. Fazla sulamadan öldürebilir.

Zararlılar, hastalıklar ve korunma

Bir arena bu tür hastalıklardan etkilenebilir:

 1. pas – bitkilerin yeşil kısımlarında kırmızı renkli kirpikler, kırmızımsı renkli bir tozla doldurulur. pas
  Bordo sıvı, kolloidal sülfür mücadele için kullanılır. Bölgenin kenarlarındaki enfeksiyonu önlemek için yeşil bir çit diktirilir – yoğun bir taç ile çalılar.

  Bitkilerde pastan kurtulma hakkında daha fazla bilgi edinin.
 2. Siyah bacak – bitkiyi etkileyen mantar, bunun belirtisi bitkinin altındaki sapın koyu rengidir. Önleme için, ekimden önce toprak potasyum permanganat ile muamele edilir, yüksek sıcaklıklara maruz bırakılır ve kireç ile asitlik azalır. Ayrıca, hem aşırıya hem de kuraklığa izin vermeyerek, sulamanın ne zaman yapıldığını gözlemlemek gerekir. Odadaki durgun havayı zayıflatır ve çok kalınlaşır. Siyah bacak
 3. Bitkilerin viral enfeksiyonu – insanlar için bu virüsler tehlikeli değildir, böcekler tarafından transfer edilirler. Direnç genine sahip olan bitkilerden sağ kurtulur.
Biliyor musun 1 tatlı kaşığı deniz suyunda yaklaşık 1 milyon virüs vardır.

Bir bitki için zararlıların, bir örümcek akarı, beyaz lekeler ve ince örümcek ağları tarafından ortaya konması tehlikelidir. Bununla birlikte, sıcaklıkta bir düşüşe ve normal su ile püskürtmeye tahammül etmez.

Kendinizi çeşitli örümcek akarlarının tanımıyla tanıştırmanın yanı sıra bunlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için yararlı olacaktır.

Gerbil, peyzaj tasarımında sadece göz kamaştıran yerleri gizlemekle kalmaz, aynı zamanda kompozisyonda da iyi görünür. Kaprisli bir bitki değildir, evde yetiştirilebilir. Büyük bir avantaj, soğuk kuyuya tahammül etme kabiliyetidir. Ancak, ılımlı sulama gereksinimlerini gözlemleyin ve otları nazikçe kurutun. Dağ kum taşı