Ardıç özellikleri hangi ardıç özellikleri var?

ardıç
ardıçBu selvi ağaçları ailesinden yaprak dökmeyen bir çalı veya ağaçtır. Görünüşte ardıç küçük bir selvi gibidir. Bu bitki gerçek bir uzun karaciğerdir: rahat koşullarda 600 ila 3000 yıl yaşayabilir.

Biliyor musun Antik Yunanistan’da ardıç yılan sokması için en iyi tedavi olarak kabul edildi ve antik Romalılar ezilmiş meyveleri şaraba ekledi; bu da daha sonra karaciğer hastalıkları veya güçlü bir diüretik olarak alındı. Rusya’da çanak çömlek kabuğundan yapılmıştı ve konutları kötü güçlerden korumak için şubeler kullanıldı.

Birçok insan için ardıç çalıları sonsuz yaşamın sembolü olarak saygı görür.

Ardıç kimyasal bileşimi

ardıç
Ardıç% 40 karbonhidrat kadar, ve bileşime ilave olarak ihtiva shishkoyagody içeren reçine, mum, tanen ve renklendirici madde, makro uçucu yağlar, organik asitler, ve% 2’den fazla ve elemanlar (bakır, demir, manganez ve alüminyum), iz ve ayrıca vitaminler. Çileklerde bulunan uçucu yağ, campen, terpeniol, kadinene, pinene ve borneol terpenlerini içerir.

Önemli! Juniper toksik özelliklere sahiptir, bu yüzden onu kullanırken tam dozajı gözlemlemeniz gerekir.

Bir bitkinin iğnelerigerçek bir askorbik asit deposu ve ardıç kökü, tanenlerin, saponinlerin, katranın ve esansiyel yağların yaklaşık% 8’inde bulunur.

Ardıç meyvelerinin kalori içeriği ve besin değeri

Ardıçların kalori içeriği 116.3 kcal’dir. Bitkinin besin değeri çok düşüktür, çünkü bileşiminde karbonhidratların sadece% 40’ı vardır, ancak hiç protein ve yağ yoktur.

Ardıç insan vücudu için yararları

Juniper, yararlı özelliklerini açıklayan ve çeşitli hastalıklarda kullanılmasını mümkün kılan çok miktarda fitoktit ayırır.

Biliyor musun Bilim adamları, günde ardıç hektar tahsis phytoncids 30 kg bahçeleri bulunmuştur ve antibakteryel maddeler, patojenlerin kadar iyice temiz bir atmosfer metropol böyle bir sayı olması.

ardıç
Belirgin antimikrobiyal etkisi nedeniyle ardıç birçok rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak için idealdir. bundan elde edilen yağ Trichomonas coleitis, siyatik, nevralji, artrit, romatizmal eklem ağrısı ile kullanımına izin veren bir güçlü bir dezenfektan, anti-enflamatuar, antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir.
Ardıç temelli ilaçlar – etkili bir öksürük ilacı. Bir balgam söktürücü, anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptirler. Ardıç meyveleri yararları, onların choleretic, diüretik ve sabitleme eylemlerinden kaynaklanır. Buna ek olarak, ardıç alımı, şişkinlik ve dispeptik bozuklukları giderir, iştah ve sindirimi artırır.

Halk hekimliğinde uygulama: ardıç hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi

Juniper yüzlerce yıl önce halk hekimliğinde kullanılmıştır. ardıç shishkoyagody kaynatma Yüksek terapötik etkisi solunum sisteminin birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Hızlı sıvılaşma, astım ve tüberkülozda balgam ayrılması ve atılımını destekler. Banyo küveti ağrıyı ortadan kaldırmak ve gut artrit ve inflamasyonu düşürmek üzere alınan ardıç, bitki suyu plohozazhivayuschie yara ve artritte infüzyon toz haline eklemler yıkanmıştır.

Biliyor musun Eski günlerde, ardıç kulübelerinin fumigasyonu ve hastaların giysisi için kullanılmıştır. Ardıç iğnelerinin kaynatılması, bulaşıcı bir hastanın bulunduğu bir evde zeminleri ve duvarları yıkadı. Ardıç dalları bunlarla birlikte banyoya götürdüler ve küflerin ortaya çıkmasını engellemek için tencerelerle ve turşularla kireçlere yerleştirdiler.

ardıç
Ardıç meyveleri, insan vücudu üzerinde yatıştırıcı ve anti-stres etkisi olan bir tart dumanlı aromasına sahip oldukları için, esansiyel yağlar ve reçinelerin etkileyici bir miktarını içerir. Ek olarak, ardıç yağı belirgin bir tonik ve canlandırıcı etki ile karakterizedir.

Önemli! Ardıçtan elde edilen müstahzarlar, anneler olmaya hazırlanan kadınlar için tavsiye edilmez, çünkü bitki uterusun kas tabakasının daralmasına neden olur ve bu da düşüklüğe neden olabilir.

Taze ardıç meyvelerisafra taşları için mükemmel bir önleyici ve iyileştirici ilaç, ve yaygın grip ve viral enfeksiyonlar sırasında ardıç bir kaynatma gerçek mucizeler oluşturabilir. Hastalanmamak, her gün bir tart dut yiyin ve virüslerden korkmayacaksınız.

Öksürük tedavisi için

Ardıç bahçeleri boyunca uzun yürüyüşler, solunum sistemi hastalıkları için en iyi ilaçtır. Astım, bronşit ve tüberkülozdan muzdarip olanlara gösterilir. Gerçek şu ki ardıç salgılayan fistonitlerin, hastalıktan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayan belirgin bir antiviral ve anti-ödematöz etkisi vardır. Artık ardıç temelinde, solunum sistemini tedavi etmek için tasarlanmış birçok ilaç geliştirilmiştir. Bununla birlikte, öksürük tedavisinde en iyi sonuçlar taze çilek kullanımını sağlar.

ardıç
Kuru mide bulantısı öksürüğünden kurtulmak için, yaklaşık 0.5 kg ardıç meyveleri alın ya da toplayın. Onları bir meyvenin ilk gününde, ikinci – ikide ve on iki meyveye ulaşana kadar almalısın. Sonra geri sayımı başlatın ve her gün bir meyve daha az bir meyve yiyin.
Ardıç soğanı, soğuk algınlığına karşı öksürme meydana geldiğinde de etkilidir. Ayrıca pürülan plörezi ve zatürre için iyi çalışır. Ancak, ilacın hastalık ile başa çıkabilmesi için, ardıç doğru şekilde nasıl demleneceğini tam olarak bilmek gereklidir. Bitkinin meyvesinin bir çorba kaşığı alın ve iki bardak kaynar suyla doldurun, 20 dakika pişirin, süzün ve ilacın hacmini su ile yarım litreye getirin. Günde dört kez et suyunu kaynatın.

Herpes tedavisi için

Herpesin geleneksel tıpta tedavisi, hastalıktan tamamen iyileşmeyen antiviral ilaçlar almakla sınırlıdır, ancak bunu yalnızca bir remisyon aşamasına dönüştürür. En hafif aşırı soğuma ya da bağışıklığın zayıflamasıyla hastalık kendini bir intikamla hissettirir. Ancak, her şey çok umutsuz değildir.

Herpes için harika bir halk ilacı ardıç ile çay, yararlı özellikleri bitkideki fitotonitler ve antiviral maddelerin yüksek içeriğine bağlıdır. Çay yapmak zor değil. Yarım çay kaşığı kuru meyve veya iğneler alın ve 250 mililitre kaynar su dökerek ilacı 25 dakika bekletin. Ilacı günde üç kez olmalıdır.

Sindirimi iyileştirmek

tentür
Sindirim bozukluğu, bir kişiye hoş olmayan anlar verebilir. Sistematik olarak ardıçtan tentür alırsanız, ağrı, şişlik, bağırsak kolik ve hazımsızlık geçer. Pişirmek için, 15 tane meyveleri 100 mililitre% 70 alkolle doldurmanız gerekir. Israr 10 gün ısrar ediyor. Bu süreden sonra, tentürü süzün ve meyveleri sıkın. İlacı günde 30 kez, günde en fazla 25 damla almalısınız.

Boğaz farenjit ile

Kronik farenjit muzdarip olanlar bu hastalığın ne kadar acı verici olabileceğini bilir. Öksürük, ateş ve aynı zamanda acı, terleme ve kuru bir öksürük eşliğinde kuruluk, hastayı yatağa kalıcı olarak sarsabilir. Bu hastalık için doğru yollar, gargara için haznenin infüzyonu ve kaynatmadır. Ardıç kuşu infüzyonunun hazırlanması için, bir bitkinin kabuğu veya bir çorba kaşığı almak, bir termos içine doldurmak ve yarım litre kaynar su dökmek, bir saat beklemeyi ve gargara yapmak için kullanmak gerekir.

Mükemmel sonuçlar ve ardıç bir kaynatma ile gargara. Bunu yapmak için, bir çorba kaşığı papatya, kadife çiçeği ve ardıç al. Kaynar su litre dökün ve 10 dakika pişirin. Et suyu 45 dakika kaynatın ve süzün.

Piyelonefrit ve sistit ile

Piyelonefrit, enflamatuar-bulaşıcı doğaya sahip bir böbrek hastalığıdır, alt üretere nüfuz eden patojenik mikroorganizmalar tarafından böbrek hasarının arka planında ortaya çıkar. Sıklıkla piyelonefrit, sistitin arka planına karşı gelişir.

Önemli! tedavi kullanılan ardıç programı bir ya da iki aylık bir süre aşmamalıdır zaman, aksi takdirde bitki bileşimde mevcut parankima tanenler, reçine ve uçucu yağlar sürekli tahriş sonucunda böbrek iltihabı gelişebilir.

koleksiyon
Piyelonefrit veya sistitin tedavisi için, ardıç meyveleri, özdeş kısımlarda alınan meyankökü ve meyan kökü yapraklarından oluşan bir koleksiyonun hazırlanması gerekmektedir. Koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su ile doldurulmalı ve 20 dakika bekletilmelidir. Camın dördüncü bölümünü günde 4 kez alın.
Aynı şekilde etkili eşit miktarlarda ardıç, Restharrow kökü, çim menekşe, mürver renk, altın başak otu, nane yaprakları ve ayva tohumu meyve alınan oluşan phytogathering olup. Yemek kaşığı bitki karışımı günde 3 kez kaynar bir bardak su dökün ve 10 dakika ısrar ve 1/3 fincan için ilacı.

diüretik

Ardıçtan gelen uyuşturucular genellikle diüretik olarak kullanılır. Et suyu hazırlamak için, bir çorba kaşığı kuru veya taze meyveler almanız ve bir bardak sarp kaynar su dökmeniz gerekir. İlacın 10 dakika kısık ateşte kaynatın ve 30 dakika demlenmesini bekleyin. Günde üç kez 1/3 fincan kaynatma yapın. Ayrıca belirgin bir diüretik etkisi ardıç gelen çay tarafından ele geçirilmiştir. Bunu yapmak için, kuru kıyılmış ananasın bir çay kaşığı dökün ve ilacı 30 dakika verin. Camın üçte birini günde üç kez alın.

Bir ardıç ile bir banyo Faydalı özellikleri

ardıç
Ardıç, romatizma ve gut tedavisinde ardıç meyveleri kaynatma banyolara eklenir. Halihazırda 2-3 hamamdan sonra hastalar büyük rahatlama hissederler: Ağrı şiddeti azalır, iltihap gider ve etkilenen eklemde ödem azalır.
Şifalı banyoları hazırlamak için 100 gram kuru öğütülmüş meyveleri bir litre kaynar suyla doldurun ve 20 dakika kaynatın. Sıcak formda kullanın.
Kötü iyileşen yaraların, egzama ve dermatitin tedavisinde banyoların hazırlanması için, 200 gram kuru hammadde almanız ve bir litre kaynar su dökmeniz gerekir. Sıkıca kapalı bir kapta 20 dakika pişirin.

Ardıç hammaddesinin tıbbi amaçlarla toplanması ve depolanması

Ardıç toplarken, bitki çeşitlerini karıştırmamak çok önemlidir, çünkü sadece ardıç tıbbi amaçlar için kullanılır, fakat zehirli adam – ardıç kuşu, saklanmak daha iyidir.

Biliyor musun Ardıç toplarken, kokusuna dikkat etmelisiniz: koku ne kadar yoğun olursa, iğnelerinde daha fazla miktarda phytoncids bulunur.

Olgun ardıç meyveleri
Olgun ardıç meyveleri genellikle mavi-siyahtır. Shishkoagodlar Eylül ayında toplanmaya başlar ve Ekim sonunda sona erer. Bir çalı altında toplama sürecinde kalın kağıt, karton veya bez yayıldı, eldivenler koymak, dalları için kapmak ve şiddetli çalı çalkalayın. Bundan sonra, sadece düşen meyveleri toplayın. Daha sonra, meyveler iğneler ve kalıntılardan temizlenir ve daha sonra karanlık ve iyi havalandırılmış bir alana yayılır. Kurutucularda kuruturken, cihaz içindeki sıcaklığın 40 ° yi geçmemesi gerektiği unutulmamalıdır, çünkü aksi takdirde terapötik özellikleri azaltılabilir.

Kontraendikasyonlar ve ardıç zararı

ardıçArdıçtan gelen ilaçlar, böbrek hastalığı, sindirim sistemi ve hipertansif krizlere yatkın olanlara yasaklanmıştır. Buna ek olarak, her durumda ardıç tedavisinde, dozajı gözlemleyin, çünkü aşırı alım istenmeyen ve hatta bazen hayatı tehdit eden sonuçlara neden olabilir.
Meyvelerde, kabuğun yanı sıra ardıç iğneleri, güçlü bir terapötik potansiyel saklı, Sağlığa, sağlamlığa ve uzun ömürlü olabilmesi ve bitkinin tamamen açılabilmesi için, ilaç preparatlarının doğru şekilde nasıl hazırlanacağının bilinmesi gerekmektedir.