Aloe: dikim, bakım, üreme

aloe
Aloe belki de, yurttaşlarımızın evlerinde en yaygın bitki örtüsü türüdür. Bu ev bitkisi, yerel bir acil durum yardımcısı olarak adlandırılabilir, çünkü aloe birçok hastalık için kullanılır ve ayrıntılı bir açıklamada nadiren ihtiyaç duyulur. Aloe kullanımı için “Büyükannenin tarifleri” bir kez daha her birimizi kurtardı, bu nedenle bu bitki başka herhangi bir şaşkınlıkla karıştırılamaz: süngerimsi etli yapraklar, hoş renk ve zar zor algılanabilir koku.

Ev için en çok tercih edilen iç mekan çeşitleri hangisi?

Aloe’nin anavatanı Arap Yarımadası’dır ve doğada her biri evde yetişemese de, bu tür bitkilerin yaklaşık 400 türü vardır. Aloe satın alırken, ev için mümkün olduğunca iyi olan çeşitler tarafından size bildirilir:

  • Aloe vera, İnsanlarda “yüzyıl” olarak daha çok bilinir. Bu türlerde yapraklar daha uzundur (20-25 santimetre). Onlar etli, razlogondur ve bunların içinden kök gözükür. Kenarlarda, dişlilerle “daire içine” alınırlar ve 1 metrelik bir yüksekliğe ulaşabilirler. Aloe vera
  • Aloe “kaplan”. Bu bitkinin gövdesi çok kısa ve neredeyse görünmezdir. Yapraklar beyaz çizgili kısa, parlak yeşildir, sap boyunca spiral olarak katlanır. Sıklıkla görünümden dolayı, “kaplan” aloe, bakteri ile karıştırılır: “diş eti” içermez ve çiçeklenme yeteneğine sahiptir. Aloe
  • Aloe Vera. Bu mızrak şeklinde formun yaprakları, dumanlı bir gölge ve kenarlar boyunca dişetiyle yeşil renktedir. Uzunluğunda 50 santimetreye ulaşırlar ve kısa bir sap üzerinde rozetler üzerinde bulunurlar. Bu tür çiçek açabilir (bir çiçek sapı birkaç çiçek salkımına sahiptir ve çiçeğin kendisi sarıdır). Aloe Vera’nın bazı çeşitleri kırmızı bir renge sahip olabilir. Aloe Vera
  • Aloe vera – Doğal koşullarda 3 metreye kadar ulaşabilen oldukça büyük bir bitki. Uzun 50 santimetre genişliğinde 15 santimetre kadar ve (soketin dışarı çıkan kırmızı renk ile çiçek, açık turuncu renkte) yuvaya “kat” – bu türün yaprakları etli ve büyüktür. İlginç bir şekilde, yapraklar kırmızımsı bir renk tonu alabilir ve dentiküller – kendi alanı boyunca büyür. Aloe vera
  • Aloe sabunu – “sürgülü” bir sapı olan bir temsilci. Bu türün yaprakları oldukça geniş (60: 6), düz ve kemerlidir. Genellikle bitkinin bir tane değil, birkaç broşürü vardır. Yapraklar beyaz lekelerle “dekore edilir” ve diş eti yapraklarının kenarı boyunca büyür. Bu tür bitkiler için kırmızı bir renk tonu ile sarı kümelenmiş bir çiçeklenme ile karakterizedir. Aloe sabunu

Aloe, çok güzel ve yararlı bir bitkidir ve diğer çiçeklerin de bakım gerektirmesi gibi, ama evde aloe için nasıl bakım yapılacağını daha fazla konuşacağız.

Aloe için hangi yeri seçmeliyim

Aloe ekimi için doğru yeri seçmek için, doğal ortamını, sıcaklık rejimini ve aydınlatmayı hesaba katmak gerekir, çünkü sadece bu durumda aloe’ya olan bakım doğru olacaktır. Diğer sulu meyveler gibi, bu bitki iyi aydınlatılmış yerleri seviyor, bu yüzden “yaşam” için güneye giden tüm pencerelere mükemmel uyum sağlar. Bitki doğrudan güneş ışığı alırsa – bu bir sorun değildir, çünkü bu onları çok iyi tolere eder.

aloe
Aloe yetiştirmek için ideal sıcaklık, yılın zamanına bağlı olarak değişebilir: Kış aylarında en uygun sıcaklık + 10.15 ° C’dir ve yaz aylarında bitki oda sıcaklığında tutulabilir. Birçok yetiştiricinin yaz bahçesinde (bahçede) aloe alması tavsiye edilir, ancak yavaş yavaş yapılmalıdır, önce sadece 1 saat bırakılmalıdır.

Önemli! Kış aylarında, tesis, floresan ışıkları ile sağlanabilecek ek aydınlatma gerektirebilir.

Bir şifalı bitki dikimi özellikleri

Günümüzün düzgün bir şekilde yetiştirilmesi ve bunun daha fazla bakımının basitliği için, bitkinin dikilmesi sırasında tüm kurallara uyulması önemlidir. Sürecin kendisi karmaşık değildir, ancak yine de dikkate alınması gereken bazı incelemeler vardır.

Toprak ne olmalı

Aloe için toprak
Aloe için bir toprak seçerken bilmeniz gereken en önemli şey, verimli ve gevşek olması (iyi toprak havalandırması için) olmasıdır. Toprağınız yeterince gevşek değilse, sulama sırasında gevşetilebilir. Aloe ekimi için hazır bir alt tabaka satın alabilir veya kendiniz hazırlayabilirsiniz. İkinci durumda, ihtiyacınız olacak: 2: 1: 1 oranında bir zemin ve kuru kum ile karıştırılmış soddy kil toprak. Aloe için zorunlu olan, genişletilmiş kil olarak kullanılabilen drenajın varlığıdır.

Biliyor musun Drenaj işlevi, daha önceden öğütülmüş odun kömürü ile yapılabilir.

Optimum toprak nemini korumak çok önemlidir.

İniş şeması

Aloe için dikim şeması çok basittir ve aşağıdaki aşamalardan oluşur:

  1. Toprak karışımı ve drenajın hazırlanması.
  2. Tencerenin dibinde drenaj yapılması, toprak karışımının 2 / 3’ü ile doldurulması ve nemlendirilmesi.
  3. Kuru, önceden kalsine edilmiş kumların serilmesi.
  4. Dikim malzemesinin dikilmesi (ana toprak kütlesine hafifçe gömülür).
  5. Toprağı su ile nemlendirmek.

Bitki büyüdükçe ve büyüdükçe, kum bitkinin tabanından uzaklaştırılır.

Aloe ile nasıl ilgilenilir

Pencere odanızda rahatça hissedilen aloe, evde bakım, çeşitli faktörlerden oluşmalıdır: doğru ve zamanında sulama, yüksek kaliteli ek giyinme, doğru transplantasyon ve budama.
aloe

Sulama ve püskürtme modu

Sulama rejimi doğrudan yılın zamanına bağlıdır. Yaz aylarında, daha bol olmalı (toprak kurudukça sulanmalıdır, haftada 1-2 kez yeterli olacaktır). Kışın, bitki “dinlenmeye” gider ve sıvı girişini en aza indirir. Aloe, suyun durgunluğundan çok hoşlanmaz, bu yüzden tencerenin etrafına su koyun veya bitkiyi 10-15 dakika suya koyun. Su yapraklarda durduğunda, bitki ölebilir. Ayrıca, tavada sıvı uzun süre kalmamalıdır. Sulama için yumuşak su, oda sıcaklığı seçmelisiniz.

Biliyor musun Aloe, çoğunlukla, taşma sonucu yok olurken, yetersiz beslenme daha kolay algılanır.

Tencereye haftada bir kez serpin, ancak suyun durgunlaşmasını önlemek için sprey bitkiden 30-50 santimetre uzakta olmalıdır.

Aloe nasıl beslenir

Özel bir üst pansumanda, aloe gerekli değildir, çünkü doğru sulamada olduğu gibi, kendi başına iyi gelişir, ancak bitki, aylık “önleyici” gübrelemeyi sindirir. Besleme baharın ortasından sonbahar sonuna kadar yapılır, mineral gübreler ve eko-gübreler yapmak en iyisidir. Kışın, dinlenme döneminde bitkinin beslenmesi gerekli değildir.

Budama bitkileri

Budama Aloe
Aloe’nin nasıl en iyi şekilde oluşturulacağına karar verirken, bu durumda kullanılan tüm yöntemlerin, diğer bitkileri oluşturma yöntemlerinden biraz farklı olduğunu anlamak gerekir, çünkü yaprak ve gövde yapısının da bazı farklılıkları vardır. Düzgün bir şekilde düzeltmek için bu bitki 5 basit kurallara uymalıdır. Budama yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey, bitkinin sağlığının korunmasıdır. Birçok kuru bakteri ürettiği bitkinin “hasta” kısımlarında olduğu için, kurumuş ya da hafifçe zarar görmüş tüm yaprakların çıkarılması her zaman gereklidir. Güneşin aloelektrik olacağı gerçeği göz ardı edilemez ve bu nedenle çekilme, ışığın girişine müdahale eden yaprakların çıkarılması olacaktır.

İkinci ve çok önemli kural, bitkinin doğru budamasıdır. Levha, tabana yakın keskin bir bıçakla kesilir. Genellikle en aşırı tabakaları keser, çünkü onlar yaşlı ve olgunlaşmışlardır. Kişisel amaçlar için kullanılabilirler.

Budamadaki üçüncü aşama, bitkinin büyüklüğünü kontrol etmektir. Üzerinde birçok yeni filiz varsa, kökten gelen gücü aldıkları için onları çıkarmak daha iyidir. Bu tür parçalar, zaten 5-6 santimetre uzunluğa eriştikleri zaman kökten çekilerek çıkarılır.

Budama Aloe
Kaliteli süslemenin dördüncü koşulu, saksının doğal rengini en üst düzeye çıkarmaktır. Bitki solgunlaştıktan sonra en eski yaprakların çıkarılması gerekir, ancak her çeşit çiçek verilmediği için yetiştiriciler bu soruna nadiren bakarlar.
Ve son, ama en az değil, faktör aloe köklerinin budamasıdır. Nakil sırasında, kök sistemini inceleyin ve en uzun kökleri kesin. Bu yeni, sağlıklı bir kök sisteminin büyümesine yardımcı olacaktır.

Ne zaman ve nasıl transfer yapılır

Aloe kök sistemi oldukça hızlı bir şekilde gelişmektedir ve bu nedenle zaman zaman bitki bir nakil gerektirmektedir. Aloe yaşına bağlı olarak, yılda bir kez (genç bitkiler) veya her iki yılda bir (eski bitkiler için) nakledilmesi gerekir. Transplant, bir öncekinden 1.5 kat daha büyük olacak bir tencerede gerçekleştirilir.

Bir çok insan şöyle soruyor: “Aloe’yu sonbaharda nakledebilir miyim?”. Çiçekçiler kategorik olarak bunu önermezler, çünkü sonbaharda bitki “uykuya dalmaya” başlar ve vazo “ikamet” in yeni yerine adapte olmaya zamanlamayacaktır.

Önemli! Eğer rahat bir büyüme için gerekli alt tabakayı hazırlama imkanınız yoksa, kaktüsler için hazır karışımı kullanabilirsiniz, ana şey drenajdır.

Aloe çoğaltılması, temel yöntemler

Aloe, büyük ölçüde farklı reprodüksiyon yollarından dolayı, iç pencere pervazlarındaki en popüler bitkilerden biri olmuştur.

Ekim Aloe

Tohumlarla çoğalma oldukça zahmetli bir süreçtir. Tohumlar, Şubat ayı sonunda veya Mart başında, oda sıcaklığında ekilir. Onları kazmak gerekli değildir, sadece önceden hazırlanmış alt tabakaya hafifçe bastırmak için yeterlidir. Fideler küçük, sığ kutularda kurutulmalı ve bu kapları tercihen lamba altında + 21 ° C’lik bir sıcaklıkta bulundurmalıdır. Çimlendirildikten sonra sürgünleri tencerelere nakletmek ve bir yıl sonra başka bir nakil yapmak gereklidir.

Aloe Tohumu

Biliyor musun Aloe tohumlarının ekim süreci, kaktüs tohumlarının ekim işlemine benzer.

Aloe kesimleri

Aloe tüm yıl boyunca kesimlerle çoğaltılabilir, ancak yaz kesimlerinde kesmek daha iyidir. Çelikler gövde boyunca büyür ve çok yerde kesilmesi gerekir. Kesildikten sonra, elde edilen malzeme 5 gün boyunca düz, steril bir yüzey üzerinde kurutulur, karanlık bir odaya yerleştirilir. Kesimin kesildiği yer mutlaka kömür ile “silinir”.

Kesim yayılımı ile yayılım
Kumlar, 3-5 cm’lik kısa bir mesafeye ekilir, çünkü sadece bu durumda, gelecekteki saksının kök sistemi doğru şekilde gelişir. Derin defin gerekli değildir, yeterli 1 santimetre, ancak nem önemli bir rol oynar, bu yüzden sürekli korunur (ilk kökler ortaya çıktığında, sulama daha da güçlendirilmelidir). Bir ayda, büyütülmüş kesimler önceden hazırlanmış bir karışım halinde küçük saksılar içine nakledilebilir.

Sürgünler ve kök filizleri ile çoğalma

Sürgünler ile çoğaltma herhangi bir bitkinin yayılmasında kullanılabilecek bir yöntemdir.

Önemli! Bir kaçış seçmek için, onu ana sayfadan ayırt edebilmeniz gerekir. İnce ve dikensiz bırakır.

Aloe sürgünleri
Genç bir bitkide bile sürgünler çok “inatçı” ve hızlı ve kalitatif olarak kökü alabilirler. Sürgünler ile çoğaltmak için, önceden hazırlanmış bir substratta dikkatlice kesilmeli, kurutulmalı ve dikilmelidir (bitkinin ekilmesi için kullanılanla aynı şekilde kullanılmalıdır). Doğrudan inişten önce, kesilen kömür ile işleme tabi tutulmalıdır. Sürgünler ile çoğaltma ilkbaharda ya da yazın başında geçirmek için uygundur. Kaçış bir ay içinde kökleşir ve bundan sonra yetişkin bir bitki olarak görülür.

Radikal sürgünlerle çoğaltma evde çok önemlidir, ancak bu yöntemi daha önce deneyimli bir çiçekçi tarafından kullanmak daha iyidir. Bazal sürgünler de “bebek” denir. Bebekler köke yakın büyürler ve kendi kök sistemlerini geliştirirler. Bu yöntemi kullanabilmek için, “bebeği” dikkatli bir şekilde kazmanız ve hazırlanan malzemeye aktarmanız yeterlidir.

Gördüğünüz gibi, aloe özel bakım gerektirmez ve pencerenizde yetişir – bu bir zevktir çünkü bu tesiste bulunan yararlı özellikler birçok hastalığın tedavisinde (özellikle bu soğuk algınlığı için etkili bir şekilde) size iyi bir hizmet sunabilir. Ve kim evde “yeşil doktor” yetiştirmek istemiyor.