Alocasia: evde nasıl bakım yapılır

Alokaziya Alocasia – kapalı kültürde, nadir fakat büyüyen bir tropikal bitkidir.

Bitkinin ana süsü olan kalbin şeklini tekrarlayan yoğun yaprakları vardır.

Başka bir şekilde bu çiçek trefoil veya fil kulağı denir.

Tropiklerden bir çiçek için bir evde en uygun koşulları yaratıyoruz

Evde büyüyen alocasia hiç de imkansız bir görev değildir. Belli kurallara uymalı, fabrika için uygun bir ortam yaratmalı ve güzel bir süs bitkisinin tadını çıkarmalısın.
Alokaziya
Tüm güzelliği için, alocasia zehirli bir bitkidir, bu nedenle ona bakım yapar, güvenlik kurallarına uyun, ek olarak, çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutun. Floraların tüm tropikal temsilcileri gibi, alocasia verimli, humus açısından zengin substratları, artan hava nemini ve buna karşılık gelen bir sıcaklık rejimini tercih eder.

Biliyor musun Yağmurlu dönemlerde alocasia doğada büyüyen toprak, toprağa giren tüm suyu ememez. Fazla bitki, yapraklar halinde damlalar halinde seçer. Yerli çeşitlerin de bu yeteneği var, bu sayede alocasia’nın yağmur yağdığını tahmin ediyor.

Aydınlatma için gereklilikler

Yaz aylarında parlak bir güneşe ihtiyacı var. Direkt ışınlar istenmeyen, bu yüzden doğu ya da batıya yerleştirmek daha iyidir, güney pencere pervazına değil – bu bitkinin yapraklarını tahrip edecektir. Başka seçenek yoksa, çiçeği pritenit veya pencereden bir kenara ayırmanız gerekir.

Aşırı güneş ışığı gibi güçlü gölgelendirme, yapraksızlığı etkileyebilecek yapraklarda sorunlara neden olur, bu da dekoratifliği etkileyecektir, ya da alocacia yapraklarında yanık lekeleri görünebilir.

Biliyor musun Yaprakların tek renkli bir rengine sahip olan alocasia sınıfları, gölgelendirmeyi daha kolay tolere eder.

Kışın, ışık günü kısaldığında, 12 saat kadar arka aydınlatmanın yardımı ile alocasia’nın uzatılması istenebilir.
Alocasia pencerede

Sıcaklık gereksinimleri

Alocasia, tropikal kökenli olsa da, bölgedeki oda sıcaklığında iyi hissettiriyor 22-26 derece. Yaz mevsiminde, uygunsa ve gözaltı koşullarını yerine getiriyorsa sokakta iyidir. Bu arada, taslaklara tahammül etmiyor, bu yüzden hem sokakta hem de evde onlardan korunmak gerekiyor.

Sokaktaki yaz tatilleri, çiçeğin görüntüsüne çok iyi yansıtılıyor, açık havadaki nem oranı, evde olduğundan daha hoş.

“Tatilde” alocasia gönderirseniz, cadde ve oda sıcaklığı aynı olduğunda Ağustos ayında eve iade edilmelidir. Alocasia’nın iadesi üzerine karantina gereklidir.

Soğuk mevsimde, alocasia, 17 dereceden daha az olmayan bir sıcaklıkta olmalıdır.

Ev yapımı alocasia için bakım ipuçları

Alocasia bakımı için tüm dikkate alınarak, uyum sağlamak için gereklidir faktörler:

 • sıcaklık;
 • aydınlatma;
 • bitkinin büyüklüğü.
Önemli! Tüm tropik bitkiler için, toprağın üst tabakası 3 santim kuruduğunda sulama prensibi eşit derecede geçerlidir.

Nasıl su

Daha önce de belirtildiği gibi, bitkinin sulanması, toprak kurudukça ılımlı olmaktadır. kategorik olarak izin verilmemelidir su ve tencerede durgunluk. Ayrıca, toprağın tencerede kurumasına izin vermeyin. Alocasia salkımları veya yaprakları kuru ise, bu yetersiz sulama veya nemlendirmeyi gösterir.
Alocacia sulama
Yaz aylarında, sulama ihtiyacı, genellikle iki günde bir, kışın – haftada bir veya iki kez gerçekleşir.

Önemli! Alocasia zaman zaman hijyenik prosedürlere ihtiyaç duyar: bakıma ihtiyacı olan bitkinin duş altına alması, selofan ile zemin kaplamasıdır, daha sonra yaprakların dokunulmamış lekelerden kaçınmak için silinmesi gerekir.

Sulama için su, yumuşak ve istikrarlı bir ihtiyaç duyar.

Çiçek ne tür bir nemden hoşlanır?

Tropiklerden gelen çiçeklerin yüksek neme ihtiyacı vardır, bu nedenle iki kez, bazen haftada üç kez ve yaz aylarında – hatta her gün püskürtülmelidir.

Koşullar kuru ise, nemli çakıl veya genişletilmiş kil içeren bir palet üzerine ek bir ölçü yerleştirilir. Bakım ihmal edemez nemli ortam – Bu kene görünümü ile doludur.

En iyi pansuman ne zaman yapılır?

Bitkinin nakledilmesi ve bir ay sonra adapte olmasına izin verilmesi, onu beslemeye başlamalıdır. Bunun için mineral gübreler kullanılır, zayıf bir konsantrasyona seyreltilir.

Organik azot içeren gübreleri beslemek istiyorsanız, bunu büyük bir dikkatle yapmanız gerekir: aşırı doz, çürüyen kısımlarla tehlikelidir. Çok fazla deneyime sahip olmayan, sadece mineral gübrelemenin kullanılması arzu edilir.

Sulama ve yaprak örtüsünü aynı çözeltiyle değiştirmek iyidir. Toprak gübrelemesi için karmaşık mineral gübreler sulandırılmaya ihtiyaç duymaz, 5-7 topak toprağın yüzeyine konulduktan sonra toplanabilir. Yavaş yavaş, sulamada gübreleyecekler, dölleyecekler.

Evde tropikal egzotik hayranıysanız, dekoratif yaprakları olan bitkilere dikkat edin: asplenium, nefrolepis, okroot, peperomy, platitserium, filodendron, yucca.

Transplantasyonun tüm incelikleri: hangi substrat ve pot pick

Alocasia besleyici toprakları sever, substrat hafif asidik reaksiyona sahip olmalı, hava ve neme izin vermek iyidir. Transplantların çokluğu – yılda bir kez, yetişkin örnekleri her iki yılda bir transplante edilebilir. Transplantasyon erken baharda yapılır, alocasia dinlenme halinden çıktığında, yeni bir kopya satın aldıktan sonra, önce karantinaya alınmalıdır.
Alokaziya
Toprak bileşimi:

 • levha toprak – 1 kısım;
 • iğne yapraklı toprak – 1 kısım;
 • turbalık – 1 kısım;
 • kum – 0,5 parça.

Uygun olan, aynı zamanda, sera ve bahçe toprağı ve kumunun eşit parçalarından oluşan toprak karışımıdır.

Tencere Alocasia büyük drenaj delikleri ile donatılmış, yüksek sever.

Büyük bitkiler, daha büyük bir çapa sahip bir kaba bir öğütülmüş yumru ile aktarılarak nakledilebilir.

Toprağa güçlü bir şekilde daldırmak, buna değmez, daha sonra sulanırken yerleşir, daha sonra üzerine daha fazla toprak ekleyebilir. Tenceredeki toprağın gevşek olması gerekiyordu.

Önemli! Bir yetişkin bitkinin bölünme ile nakledilmesi için, dinlenme süresinin sonunda, Mart ayında bir ya da iki haftada bir nakil yapılmadan önce bir gübreleme yapılır.

Üreme yöntemleri

Bir yetişkin bitkinin sahipleri, alocasia’nın nasıl çoğaltılacağı sorusuyla ilgileniyorlar.

Böyle bir örnek, biri tarafından yayılma materyalidir. aşağıdaki yollar:

 • rizomların bölünmesi;
 • kızı yumrular yardımıyla;
 • kesimler;
 • tohumları.


Kural olarak, erken ilkbaharda üreme meydana gelir ve bir nakil ile sınırlıdır.

Önemli! Süreci hızlandırmak için, ısıtılmış toprak ve turba, perlit, yosun-sphagnum ve kum oluşan hava geçirgen bir çöp kullanın. Rutubet, ısı ve hava geçirgenliği, kök sisteminin gelişimi için en uygun şartlardır.

Rizomları bölerek

Bu yöntem bitki transplantasyonu ile birleştirilmiştir. Kökleri zarar vermeden toprağı çıkarın. Çatlaklar önceden yıkanmalıdır.

Keskin bir bıçakla, rizom, her büyüme bölgesinin bir büyüme tomurcuğu veya bir yaprak rozetine sahip olacak şekilde bölünür. Kesim odun kömürü ile serpilmeli ve bir saat kurumaya bırakılmalıdır.

Önemli! Böyle bir olay, rizomların ayrılması, aynı zamanda alocasia gençleştirmek için mükemmel bir yoldur.

Dilim kuruduktan sonra, çiçeği uygun toprak karışımına ekleyip sulandırmalısınız. Sıcaklığın 23 derecenin altına düşmediğini izlemek için bir hafta. Yaprakları elastikiyet ile elde etmeden önce, düzenli olarak bitkiye püskürtmek gerekir. Bu dönemde tutmak penumbrada daha iyidir.

Yardımcı yumrular

Transplanting alocasia, kökleri arasında küçük yumrular görebilirsiniz. Tam teşekküllü bir bitkiye yetişebilirler.

Özel bir substratta çimlenme için ayrılmalı ve tanıtılmalıdır. Bir bebek için bir pot servis edebilir tek kullanımlık bardak, drenaj delikleri sağlamayı unutmamalı.

İki ay sonra yumru, ilk yaprağı serbest bırakır.

kupürleri

Bitki gövdesi (bir veya iki böbreği olan gövdenin üst kısmı veya bir kısmı), mantar öldürücü bir preparatta yarım saat bekletilmeli, daha sonra köklendirme stimülatörü ile köklerin büyümesi gereken kısmı serpilmelidir.

Daha sonra kök, turba ve kum karışımından köken alır, eşit parçalarla alınır ve sıcak ve parlak bir yerde, ancak doğrudan güneş ışığı altında, alt ısıtılmış toprakla birlikte değildir. Gerektiğinde toprak nemlendirilir. Köklenme gereklidir yaklaşık bir ay.

Birçok houseplants çoğalma yöntemiyle çoğalır: epiphyllum, aichrizone, dracaena, monstera, sardunya, cyperus, poinsettia, veygel, diffenbachia.

tohumlar

Şakayık çiçeklerinin nasıl göründüğünü görecek kadar şanslıysanız, yaprakların güzelliği için çiçek filizlerini çıkarmadınız ve tohumlar için beklediniz, bunları tohum olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Hasattan hemen sonra onları ekmek.

Hafif bir substratta sıcak nemli havada mini sera içinde filizlenirler. Filizlerin ortaya çıkması küçük tencerelerde bulunmalıdır. Bir yılda genç bitkiniz büyük yapraklara sahip olacak.
Tohumlardan Alocasia
Alacas yaprakları ile alocacia çeşitleri, tohumlama yöntemi ile çoğaltılmamaktadır, çünkü bu şartlardaki çeşitlilik iletilmemektedir.

Biliyor musun Bazı alocasia türleri yok olma eşiğinde ve bu bitkinin evde yetiştirilmesi doğada varlığını korumaya yönelik bir adımdır.

Zararlı ve hastalık kontrol yöntemleri

Eğer alocasia’nız uygun bakımı alırsa, hastalığı pek olası değildir. Bununla birlikte, eğer alocasia iyi değilse, yapraklar karanlığa düşer, yapraklar kurumuş ve dökülüp sarıya döner, ne yapmalıyım? Bitki belli bir nem seviyesine ihtiyaç duyar, eğer uyulmazsa, parazitler başlayabilir.

Çoğunlukla çiçek, yaprak bitleri, karalamalar, akarlardan etkilenir.

 • Örümcek akarı, yaprağın alt kısmını ince örümcek ağlarıyla örter. Yaprakları bir sabun çözeltisi veya böcek ilacı ile yıkayarak kurtulun.
 • Yaprak bitleri bitkinin suyunu besleyerek suyu boşaltır, bu sayede yapraklar solur ve kıvrılır. Sabunlu su, nikotin sülfat çözeltisi veya hazır müstahzarlar ile yıkanarak yok edilir. Bitki işlendikten sonra, bir gün sonra yıkayın, selofan ile toprağı kaplayın.
 • Kalkan, büyük bir hızla çoğalır. Sabun, kerosen ve denatüre alkol ile tütün solüsyonuna maruz kalmaktadır. Yetişkin bireyler nemlendirilmiş bir bezle, larva – sabun çözeltisi veya böcek ilacıyla çıkarılır.

Alocasia hastalığı

Çiçeğin halsizlik nedeni parazitler olmayabilir, ama bakım hataları.

 • Işık eksikliği nedeniyle soluk yapraklar.
 • Yapraklarda kuru lekeler – doğrudan güneş ışığına bağlı olarak ortaya çıkan yanıklar.
 • Yaprakların renklerinin homojenliğinin ihlali veya kurutulması, sıcaklık değişimlerinin veya taslakların sonucudur.
 • Yaprakların kurutma uçları – sulama ya da düşük hava neminin kıtlığı nedeniyle nem eksikliğinin sonucudur.
 • Büyümenin durması, daha geniş bir kaba ek besin veya transplantasyon ihtiyacını işaret eder.
 • Solma yaprakları yetersiz sulama gösterir: yetersiz veya aşırı. Başka bir bitki bu nedenle substratın aşırı sıkıştırılmasına ve hava geçirgenliğinin ihlaline cevap verir.
 • Köksapın çürümesi, taslakların, düşük sıcaklıkların ve aşırı nemin birleşiminden kaynaklanır.
 • Bazen bir bitki yaprakları tutuyor. Yumruların muayenesinde herhangi bir hasar görülmediyse, toprağın değiştirilmesi, bitkinin serin bir yere yerleştirilmesi ve sulanmanın durdurulması gerekir – dinlenme zamanı. Yeni sürgünler ortaya çıktığında, ısı, ışık ve nem sağlayın.
Birçok kapalı bitkiler (Kalanchoe, aloe, çiçeği, plektrantus, Chlorophytum, avize) şifa var özellikleri olarak, “ilk yardım kiti” bir tür büyüyebilir onun pencere üzerinde.

Şifa özellikleri

Daha önce de belirtildiği gibi, alocasia zehirli bir bitkidir. Bu özellik tüm kısımlarında içseldir. Birçok zehirli madde uzun zamandır halk tıbbı, modern dünyada ve geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Aloccasia ve tıbbi özellikleri yaygın olarak kullanılmaktadır Çin tıbbı.

  Alocasia tentürü

 • Votkada alocasia’nın tentürü yaraların, eklem ve sırt ağrısının ve poliartritin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Bu bitki tümörlerinin yardımı ile tedavi – hem iyi huylu hem de kötü huylu.
 • Mide ve diş ağrısında kullanılır.
 • Bu bitkinin yardımıyla tüberküloz ve zatürre gibi rahatsızlıklarla bile baş etmeye çalışırlar.
Biliyor musun Bazı alocacia türleri, yenilebilir, nişasta açısından zengin yumrular. Özellikle yemek için yetiştirilirler.

Egzotik bir tropik alocasia bitkisinin evde yetiştirilmesi ve çoğaltılması oldukça mümkündür. Biraz dikkat ve özen ve o yaprak ve egzotik çiçekler güzel bir manzara ile sizi memnun edecektir. Ancak, kendinize ve çevrenize zarar vermemek için virülansını ve önlemlerini almayın.