Alissum: Ana türlerin fotoğrafı ve tanımı, ortakların kullanımı ve seçimi

deliotu
Alissum en iyi yeryüzü uzun ömürlü biri olarak kabul edilir. Bitki, bölge boyunca yayılan parlak tonları ve kokulu aromalarla cezbeder. Çiçek yetiştiricileri genellikle rengini birleştirerek, Farsça halıların desenlerini anımsatan eşsiz kompozisyonlar yaratırlar. Bu yazıda, çiçek yatağınızda bir alsomun nasıl yetiştirileceğini, hangi çeşitlerin popüler olduğunu ve neyin birleştirileceğini size anlatacağız.

Biliyor musun Botanistler, antik çağda yaygın olarak kullanılan tıbbi özelliklerin bir sonucu olarak elde edilen resmi ismin allisum olduğu ve bugünün geçerliliğini yitirdiği versiyonuna eğimlidirler. Latince’den tercüme edilen “bir lyssa” ifadesi “köpek kuduzlarından yoksun” anlamına gelir.

Alissum: bu bitki nedir

Burachok, lobularia, çim, taş – bu paralel lehçeleri kullanarak dekoratif çiçekçilikte bir allish kullanır. Bitki çok popüler olduğunu ve onun ünlü gizli bal onların nitelikleri arıcıların saygı kazanmıştır de basitlik ve iddiasız çiçek, güzellik yatıyor.

deliotu

Botanik tanımlamadaki Alyssum, Burachok cinsinden Cruciferae familyasına ait bir çiçekli kültür olarak tanımlanmaktadır. Birkaç uzatılmış mızrak şeklinde yaprakları ve gelişme toplanır chetyrehlepestkovymi küçük çiçekli, 30 cm – bitkisi saplarının ana dış işaretler 8 kadar ulaşan düşüktür.

Bu bitkinin eski filizleri, hışırdama özelliklerine sahiptir ve yapraklar, yoğun tüylenme nedeniyle dumanlı bir gölge alır. Çiçek fırçaları farklıdır, ancak çoğu zaman limon, mor, sarı, kırmızı ve beyaz tonlar vardır.

Alissum için en iyi komşular şunlardır: phloxes, karanfil, muscari, lale, obrit, salvia, irisler, kadife çiçeği, kadife çiçeği ve hatta güller.

Rengin ne olursa olsun, hoş bir bal-vanilya aromasına sahiptirler. Sürgünler üzerinde çiçek açtıktan sonra, meyve gibi meyveleri düz çok küçük taneler ile olgunlaştırır. Bilim adamları bir gramda yaklaşık 3.5 bin tohum olduğunu tahmin ediyorlar.

Çiçekçilikte, alissum, Avrupa ve Asya ülkelerinin yanı sıra, kültürün doğum yeri olan Akdeniz’de dağıtılan yüzlerce türle temsil edilir. Ve botanikçiler yıllık ve çok yıllık, otsu ve çalılık bitki gruplarını ayırırlar.

Çiçeğin bir diğer özelliği çiçeklenme süresidir. Alümenin parlak halısı mayıs ayı sonlarında hayat veren boyalarla parlar ve sonbaharda donlarla birlikte kaybolur.

deliotu

Çiçekçiler yetiştirme ve hemşirelikte alissumun sadeliğini takdir ettiler. Bu, nötr nemli topraklarda iyi gelişir ve uzun süreli kuraklığa da tahammül edebilen çok iddiasız, güneş seven bir kültürdür. Çok yıllıklar kış koşullarına uyum sağlar. Bitki, tohum, kesimler ve rizomların bölünmesiyle çoğalır.

Önemli! Mart ortasından nisan ayına kadar geçen süre Allisuma tohumlarının ekilmesi için en uygun zamandır. Açık zemin çiçeklenme fidanları Mayıs ayında ekilir.

Yaygın çiçekler

Loğusalık yetiştiricilerinin çeşitliliği, yeni melezler ile yenilenir ve onlara “beyaz halı”, “pembe halı” gibi olağanüstü isimler verir. Ancak çiçekçilik, dağ, kaya, deniz, sürüngen ve alümin cinsi türler her zaman çok popüler olmuştur. Başlıca özelliklerini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Gmelin

Alissum Gmelina

Bu yaygın dağlık denir. Dışa doğru, yukarı ya da uzanarak sürgünler, en fazla 20 cm uzunluğunda, kısa, gri-yeşil bir kültürdür.Tabanlar yoğun nap ile yaprakları ile yoğun bir şekilde kaplıdır. Çiçek salkımının sarı-sarı sıçramaları baharın ortasında ortaya çıkar ve Mayıs ayında, zaten meyveyi oluşturmaya başlar.

Önemli! Allissim’in bol çiçeklenme ile mümkün olduğu kadar memnun olmasını ve dekorativitesini kaybetmemesini sağlamak için, deneyimli çiçek yetiştiricilerine 8 cm’de bakla oluşumları sırasında filizlenmeleri tavsiye edilir.

Botanik Gmelin alissum içerir (alyssum gmelinii) çok yıllık otsu bitkilere ve Ukrayna ve Moldova’nın çayır-bozkır bölgelerinde prevalansını işaretlemek. Türlerin sarı fırçaları yol kenarı, hendekler ve terkedilmiş tarlalarda görülebilir. Bu türün ekili çeşitleri, kireçtaşı ve tebeşirle siyah ve kumlu substratları tercih ederek dona karşı direnç ile karakterize edilir.

Dikkat hak çeşitleri:

  • “Paletta” (çeşitli renk paleti ile ayırt edilir);
  • “Big Jam” (büyük ölçekli, don ve kuraklığa karşı çok dayanıklı);
  • “Altın plaser” (vahşi örneklere daha yakın).

deniz

Alyssum Deniz

Vahşi doğada, bu türün Alyssum (Alyssum maritimum veya deniz lobulyarii) ait çiçeklenme beyaz ve mor çiçekler bulundu ve süs bahçecilik, o farklı tonlarının geniş bir yelpazede temsil etti.

Bitki, 20 cm boyunda ve geniş, etli tüylü tüylü yaprakları ve yaz aylarında ortaya çıkan küçük çiçek salkımına kadar çalı biçimli kompakt şekli farklıdır.

Ayrıca diğer bahçe çiçekleri ile tanışın: eşcinsel, şakayık, mimulus, kupena, zinnia, banyo-ev, gasania, fındık tavuğu.

sıcak iklime sahip bölgelerde kültür evinde, Pyrenees meydana sabit tsvetenii.Tak kalan, yıllar içinde geliştikçe ve diğer dağıtım yerleri: Canary, Azov adaları, Biscay Körfezi. Orta iklim koşullarında, türler yıllık olarak yetiştirilmektedir.

Deniz alizisi kumlu toprağı, doğal plajları ve kumulları seviyor. Nemin olmamasını iyi tolere eder. Adı ayrıcalıklı deniz bölgelerinde büyümekten geldi.

Alyssum Deniz

Çeşitli taleplerde çeşitler kullanılır:

  • “Taini Tim” (cüce);
  • “Paskalya Bonnet Deep Rose” (yoğun pembe);
  • “Menekşe Konigin” (yoğun dalları ile mor);
  • “İnci Prenses” (alissum ampelny).

İber

Alyssum Pirene

5 ulaşmak simetrik yaprakları ile 20 cm ve daha küçük çiçek – – Pireneen cins (Alyssum pyrenaicum) 15 uzunluğu kadar kök, kalın hav oval plaka, özelliği bunları 4 koyu kahverengi anter kule yüksekliği 8 cm .. Tomurcuklar yaz aylarında açık. Dışarıdan türler, doğal deniz beyazı alissum’a benzeyen uzun ömürlü kültürleri temsil eder.

Hibrid temsilciler, kireçtaşı ve kumlu toprakları severler, bakım gerektirmezler, penumbraya adapte olabilirler, fakat bu gerçek mutlaka çiçeklenme üzerinde görünecektir. Bazı çeşitler tatminkar koşullar oluşana kadar tomurcukları açmayı durdurur.

Çoğu zaman, yataklarda yetiştirilen çeşitler, 18 cm yüksekliğe kadar bir çalılık biçimli bir biçimle ayırt edilen “Compactum” çeşididir.

Biliyor musun Aşırı doymuş toprakta, alümin biyokütleyi yoğun bir şekilde artırmaya başlayacak, tomurcuklanma sürecini durduracak.

sürünen

Alyssum Sürünen

Boraks’ın bu çeşitliliği, Avrupa’nın doğu ve güneydoğu bölgelerinin yanı sıra Asya’nın batı kısmıdır. Kuru rüzgarlar, bozkır ve dağların güneşi yakıcı koşullara kadar çok yıllık temperlenmiş.

Alyssum repens Baumgartner dayanıklılığı ile ayırt edilir: 18 derecelik donlardan ve 40 derecelik sıcağından kolayca kurtulabilir.

Dışarıdan, 60 cm’ye kadar yüksekliğe sahip bir çalı, filiz ve yeşillik, parlak sarı çiçekler üzerinde kalın bir kazık ile. Geç ilkbaharda tomurcukları görün.

kaya

Alyssum kayalık

çoğalmaları alissum kaya (Alyssum kayacıl), onun küçük çalılar bir yarım küre biçiminde alacağınız zaman cömertçe altın narin yaprakları korunaklı. Özellikle dekoratif, formu sonbaharda, sararma sararma döneminde farklıdır. Sonra çiçekleri ve bulanık yaprakları birleştirin, 40 cm çapa ve yaklaşık 30 cm yüksekliğe sahip küçük bir yarım küre yaratın.

Bu uzun ömürlü eski sapları sonunda lignified olacak ve bir elastik rozet tutarken yaprakları bile kışın parçalamak olmaz. Çiçeklenme ilkbaharda başlar ve en fazla 40 gün sürer, Ağustos sonunda, tekrarlanan tomurcuklanma mümkündür.

Büyük Britanya hariç, tüm Avrupa ülkelerinin topraklarındaki kaya lobularia ile tanışabilirsiniz. Yetiştirilen çeşitler nem ve ısı eksikliğine çok duyarlıdır. Popüler kullanım:

  • “Sitrin” (bir limon rengi ile sarı);
  • “Altın dalga” (çiçeklenme 2 yaşında başlar);
  • “Plenum” (terry).
Önemli! Alissum, turpgillerden pire çok duyarlıdır. Zararlıyı bitkiden uzaklaştırmak için 1 litre su ve 2 yemek kaşığı sirke ya da külleme solüsyonu yardımcı olacaktır.

Peyzaj tasarımında alümin kombinasyonu ve kullanımı

Peyzaj tasarımında Alissum, abartmadan, yeri doldurulamaz. Bazıları bu bitkinin düşük büyümesi hakkında öfkeleniyor olsa da, aslında, çiçek bahçesinde bulunan bordürlerin daha iyi bir yeri yoktur.

Peyzaj tasarımında Alissum

Bahçıvanlar, sokağın lobularından oluşan kompakt renkli “sepetleri”, döşemeli döşemeler arasındaki çatlakları ve hatta taş duvarlardaki çatlakları süslemeyi severler.

Uygulama parlak çalı, balkon ve rabatkah bile, kaya bahçesi, mixborders bulunabilir. Buna ek olarak, bu seçenek açık değildir, çünkü çiçek güneşe ve kuraklığa uyarlanmıştır. Özellikle fanlar, taşlardan ve kayalardan gelen taş işçiliğinde çeşitli tektaşları yerleştirmek için uygundur.

yatay tasarım, aynı zamanda sık sık kullanılmaktadır: çam, mazı, servi, ardıç, ladin, akasya, akçaağaç, uçucu kül, sedir, servi, yasemin, karaçam, porsuk, köknar, lila.

Uzun çiçekli alissum tasarımcıları, avantajlı olarak, çiçek yatağı üzerindeki bileşimlerde kullanılır. Dikim yaparken, çiçekli bitkilerin yüksekliğini ve zamanlamasını ve aynı zamanda tonaliteyi hesaba katmak önemlidir.

Örneğin, kırmızı laleler arasındaki alüminin beyaz topları muhteşem gözüküyor. Yılların ve uzun ömürlü tatların kombinasyonunu seçin. Menekşe (pembe, mavi) ve mor tonlarının zıtlıkları güzelce birleştirilmiştir.

Peyzaj tasarımında Alissum

Artık alissum hakkında herşeyi, türünün ve çeşitlerinin özelliklerini, bir sanatçı gibi biliyorsunuz, manzaranızı çiçek paletinden çizeceksiniz. Ve size ve başkalarına sevinç için çiçek açıp koklasın.