Alabalık yetiştiriciliği için bilmeniz gerekenler

Alabalık yetiştiriciliği için bilmeniz gerekenler
Alabalık et, diyet ve sağlıklı ve aynı zamanda yüksek bir maliyeti vardır. Kendinizi taze balıklarla daha sık şımartmak ve aile bütçenizi mahvetmek istemiyorsanız, özellikle de böyle bir mesleğin bir iş haline getirilebileceği için, üreme hakkında düşünmelisiniz. Alabalık nasıl evde – öğrenmek için deneyin.

Islah için tür seçimi

Bu balığın 20’den fazla mevcut türü arasından sadece 2 – kuluçka (rengârenk) ve yanardöner ıslah için uygundur. Onlar yırtıcıdırlar, bu nedenle onlara yusufçuk, böcek, kurbağa ve küçük balık türleri olarak yem vermek eşit derecede mümkündür.

Aksi takdirde, üreme sırasında dikkate alınması gereken birçok farklılıkları vardır.
Islah için tür seçimi

Dere

Pestrushka 12 yıla kadar yaşayabilir ve maksimum ağırlığı 12 kg’a ulaşabilir. Yumurtlama 3 yıl sonra başlar. Fecundity – dişinin ağırlığına bağlı olarak 200-1500 yumurta.

Kuluçka süresinin süresi, sıcaklığa bağlı olarak değişir:

 • +8 ° C – 3 aya kadar;
 • +2 ° C – 7 aya kadar.

Yumurtaların inkübasyonu sonbaharda gerçekleşir. Bu tür, gökkuşağı alabalığı kadar hızlı büyümez, ancak birlikte tutulabilirler.
Dere

gökkuşağı

Cinsel olgunluk 2 yaşında görülür. Erkek vücudunda geniş ve açık bir yanardöner şeritten görülebilir. Dişiler 800 ila 3000 yumurta üretirler.

Balıklar soğuk suda iyi hisseder, ancak ılık suda büyümeleri hızlanır. Optimum + 14-16 ° C de içerir.

Donaldson Trout ve derin Kanadalı esrar gibi alt türleri seçin. Onlar diğerlerinden daha verimli (% 30), ayrıca birkaç kat daha hızlı büyürler.
gökkuşağı

Yetiştirme yerinin seçilmesi

Balık yetiştirmek için birkaç yer seçebilirsiniz – kombine yöntemler iyi bir büyüme elde etmenize yardımcı olur. Yumurtalar için genç ve yetişkin balık kafesleri ve büyük bireyler için tek bir havuz olabilir. Bir havuzda, kafeslerde, yüzme havuzlarında, kapalı su tedarik tesislerinde (UZV) yetiştirilirler.

gölet

Mevcut bir göletin kullanılmasına izin verilir veya kendiniz inşa edebilirsiniz. İlk seçenek daha az arzu edilir – balık yetiştiriciliği için ideal koşulları korumak zordur ve rezervuarı kaçak avcılardan korumak neredeyse imkansızdır.

Hangi sucul bitkilerin havuzunuz için en iyi olduğunu ve bunları nasıl seçeceğinizi okumanızı tavsiye ederiz.

Alabalık yetiştirilen gölette bir akış yapmanız gerekir: Bu, taze ve serin suyun gelişmesini sağlayacaktır. Durgun su oksijenle doyurulacak ve havuzun kendisi de yiyecek ve alabalıkların yaşamından arındırılmış olacak.

Bir gölet kendiniz kazarsanız, özel cihazlar olmadan en az + 2 ° C’lik bir sıcaklıkta tutun, bu durum alabalıkların büyümesinin yavaşlamasına neden olur. Bu yöntemin faydalı olup olmadığını kontrol edin, 5 yıldan az olmamalı – balık zaten yavru veriyor.
gölet
Üreme ile birlikte problemler de olabilir – bu koşullarda balıklar kendiliğinden oluşmaz, böylece gübrelemeye yardımcı olmak gerekir. Bireyler sudan çıkarılır, daha sonra yumurtalar dişilerden çıkarılır ve erkeklerden alınan tohumlar daha sonra karıştırılır. 7-10 dakika sonra, gübreleme tamamlanmış olarak kabul edilebilir. Havyar inkübasyon aparatında olgunlaşır.

Ayrıca derme çatma bir havuz, alabalık beslemek için para harcamanız gerekmiyor: doğal bir gölette, kendiniz bulacaksınız – böcekler, sivrisinek larvaları, yusufçuklar olabilir. Üst pansuman için sadece ucuz bir balık sürmek mümkün olacaktır.

Nüfus yoğunluğu – 1 cu başına 30 adete kadar. m.

Kendi ellerinizi ördek ve kazlar için nasıl bir gölet yapacağınızı öğrenmenizi öneririz.

kafesler

Bu yöntem en karlı olarak kabul edilir. Sadki – bir metal veya yoğun bir kapron örgüsünün tasarımı ile çevrili bir rezervuar, mandal üzerinde gerilmiş. Büyük bir ağa benziyor – çerçevede yüzen bir örgü çanta.

Doğal bir ortamda açık akan sularda böyle bir yapı oluştururlar. Form ve hacim bakımından farklıdırlar, fakat çapı 20 m’den fazla değildir. En az 6 m derinlikte alabalık yetiştirmek için böyle bir oda yapınız – alttan dibe doğru en az 1 m bırakmak gereklidir.
kafesler
Kumlar:

 1. ılık su ile – 100 cu’dan fazla olmayan bir hacme sahip otomatik kafesler. m, kıyıdan uzaktan olabilir, akış olmadan kullanın;
 2. soğuk su ile – kuzey göllerine yerleştirilmiş, kesitsel, duba ve kırtasiye, hacim – 100 metreküpden fazla değil. m;
 3. deniz suyu ile – hacmi 60 cu geçmeyecek duba veya otomatik kafesler. m.

Nüfus yoğunluğu – 1 cu başına 100’den fazla kişi. m.

Önemli! Deniz suyu üreme için en uygun alabalıktır: bu koşullar altında metabolizma hızlanır ve balıklar daha hızlı büyür.

RAS

En doro ve balık yetiştiriciliğinin etkili bir yolu kapalı su tedarikidir. Şöyle görünüyor: özel ekipmanlı küçük bir havuzda yaşam alabalığı için doğal koşullara yakın bir yer yaratın. Su sürekli olarak filtrelenir ve oksijenle doldurulur.

Bir RAS oluşturmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • yüzme havuzu
 • su için filtreler ve biyofiltreler;
 • denitrifikasyon sistemi;
 • pompaları;
 • dezenfeksiyon sistemleri;
 • oksitleyici;
 • ısıtma sistemi.

Bu ekipman, suyun sürekli dolaşımını ve arıtılmasını sağlayacaktır. Her tankta, sürekli olarak% 15’e kadar taze, arıtılmış su eklemelisiniz. Genellikle, bu tür sistemlerde, balıklar doğal beslenmeyle değil, karma yemlerle beslenir.
RAS
Bu ıslah yönteminin avantajlarını ayırt edebilirsiniz:

 • tamamen kontrollü süreç – su durumundan yem miktarına;
 • gerekli sıcaklık rejimini koruma olanağı;
 • sonuç çevre dostu bir üründür – gözaltı koşulları herhangi bir dış kirletici için izin vermez.

Popülasyon yoğunluğu – metreküp başına 100 adete kadar. m.

Büyüyen alabalık teknolojisi

Balık yetiştirme sahasının bulunduğu yere karar vermeden önce, belirli bir su kütlesi üzerinde bir balıkçılığın kurulması için bir izin olmalıdır (eğer açık bir kaynaksa). Dahası, çevreye zarar vermeyeceğini kanıtlamak gereklidir.

Yetiştirme yerinin düzenlenmesi

Bu tür ekipman alacak:

 • kuluçka aparatı;
 • Otomatik besleyiciler;
 • havalandırıcılar ve kompresör istasyonları;
 • oksijen konileri;
 • filtreler;
 • suda pH ve klor ölçmek için aparat;
 • su arıtıcıları;
 • kovalar, ağlar.

Malkov, üreme bölgesini – kafesleri, göleti veya ultrasonu derhal doldurur. Balık üreme için olgunlaştığı zaman (2 yıldan itibaren), en iyi bireyler 1 cu başına 30 parçaya kadar kafeslere ayrı ayrı seçilir ve nakledilir. m.
Yetiştirme yerinin düzenlenmesi
Dişilerin havyarı olgunlaştıktan sonra hafifçe sıkılır ve tohumla karıştırılır. Kuluçkadan önce yumurtalar bir aya kadar özel inkübatörlerde tutulur. Kızarmış yavruların ilk yılında, ayrı bir kafese yerleşmek istenir.

Havuzda balık yetiştirmek için kil barajları oluşturun. Zaman içinde bulanıklaşmasını önlemek için rezervuarın etrafına beton levhalar inşa edilir. Ayrıca istenmeyen su kirliliğinin önlenmesine yardımcı olur.

Biliyor musun Doğal bir habitatta sıcak havalarda alabalık eller tarafından alınabilir – komaya boşalır.

Üreme alanı ne olursa olsun, havalandırma aparatına ihtiyaç duyulur, böylece her zaman taze ve serin su akışı olacaktır. Sıcaklık izlenmelidir – alabalık için +2 ° C’den düşük ve + 20 ° C’den yüksek ölümler ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, su depolarının ısıtıcılar ile sağlanması önemlidir.

Yavru satın

1 yaşından sonra bir yavru almak daha iyidir, daha sonra bir yırtıcı tarafından yenmesi olasılığı% 90 oranında azalır. Satın alırken, ekim sürecinde% 10’a varan oranlarda yavruların öleceğini ve kalan birkaç yıl içinde 500 gr ağırlığa ulaşacağını dikkate alın.

Onları balık çiftliklerinde daha iyi hale getirmek için: orada içerdikleri koşulları ve yavruları nasıl beslediklerini görebilirsiniz. Deneyimli yetiştiricilerle görüştükten sonra, bu balığın yetiştirilmesinin inceliklerini öğrenebilir ve daha fazla kar elde etmek için tavsiye isteyebilirsiniz.

Bir kerede 100 gramdan az olmayan yavruları alın, yetişkin bir birey, 4-5 yıldan daha erken bir zamanda yakalanamaz.

Fry, iştahla birlikte aktif olmalıdır – bu sadece bir balık çiftliğinde gözlemleyerek görülebilir. Çocukları suya + 10 ° ila + 14 ° C arasında tutun.
Yavru satın

Suyun kimyasal bileşimi

Dikkat edin:

 • oksijen – normal değer 7-11 mg / l’dir: birey ne kadar küçükse, indeks artarsa; havalandırma kolonunda suyun doymuş oksijen seviyesini% 95’e ayarlayın;
 • pH, veya sudaki iyonların konsantrasyonu – optimum gösterge 6,5 ila 8 arasındadır, düştüğünde, alabalık çoğalır ve 9’a yükselir – ölebilir;
 • karbonik asit – 25 mg / l’den fazla değildir;
 • amonyak – 0.1 mg / 1;
 • katılık – 8-12: kireç eklenirse arttırılabilir;
 • nitratlar – 100 mg / l’den konsantrasyon, alabalık için zaten zehirlidir;
 • klor – 0.01 mg / l’den fazla olmamalıdır.

besleme

Büyüme hızı, et rengi ve tadı nitelikleri balığın beslenmesine bağlıdır. Daha sulu ve lezzetli, organik yemde yetiştirilen ve kuru olmayan alabalık etleri olacaktır.
Diyet kataksantina eklendiğinde balık eti zengin bir kırmızı renk kazanır.

kızartma

Larvalardan bireylerin beslenmeye başlaması – onlar için, yumurta sarısı ve dalak ile zooplankton hazırlamak. Kızarmak için büyüdükleri zaman, onlar mash-up hazırlar: öğütülmüş bir dalak, et-balık unu ve balık yağıdır.
kızartma
Diyet günde 9 kez kadardır. Bin bireyin 90 gram yemine ihtiyacı var. Feed ile suni besleme için, bu kategori için özel bir seçim yapabilirsiniz. Yem yüzen ve batan olabilir.

Yetişkin örnek

Bu grup için kuru veya canlı yiyecekler uygundur. Bunlar% 40 ila% 60 oranında birleştirilebilir. Yem etleri ve hayvanların sakatatları, balık üretim atıkları, karidesler, yumuşakçalar, böcekler, böcekler ile beslenebilir. Lif, alabalık gövdesinde sindirilmez, ancak yemleri gevşetmek için uygundur.

Sıcaklık koşulları

Keskin salınımlar alabalıklara zarar verebilir, bu nedenle sıcaklığı bir seviyede tutmak en iyisidir. Kışın doğal su kütlelerindeki suyu ısıtmak zordur, bu nedenle balıkların SPD’ye bir süre boyunca taşınması daha iyidir, sıcaklığın + 14 ° C arasında olduğu yerlerde – doğal rezervuardaki indeksden kademeli olarak yükselmelidir.

Havyar + 6-12 ° C’de olgunlaşır, kızartma + 10-14 ° C’de rahattır, yetişkin bireyler + 16 ° C’ye kadar olan sıcaklıklarda iyi çalışır.

bakım

İhtiyacınız olan balıkların hızlı ve niteliksel büyümesi için:

 • su, normal sıcaklık havalandırmasını korumak;
 • suyu kalıcı bir şekilde arıtmak için (filtreler);
 • Daha zayıf ve daha küçük balıklar tahliye edilmek daha iyidir, ayrıca ayrı besleme ile daha hızlı büyürler;
 • su göstergelerini özel cihazlar ile kontrol edin (asitlik, pH, tuzluluk, nitratların mevcudiyeti, klor);
 • Suni tohumlama için yumurtlama sırasında en iyi bireyleri yeniden yerleştirmek.
Biliyor musun Alabalık, diğer tatlı su balıklarından neredeyse iki kat daha hızlı hareket eder – 16 km / s hıza ulaşabilir.

Alabalık yetiştirme normları

Uygun bakım ile, gökkuşağı alabalığı gibi büyüme oranlarını gözlemleyebilirsiniz:

 • ilk yıl kızartma 30 g ağırlığında;
 • yıldan itibaren balık türleri 125 gr’a kadar çıkmaktadır;
 • 2 yıl – yaklaşık 200 g.

Alabalık yetiştirme normları
Alabalıkta:

 • yaşındaki numune 25 g ağırlığındadır;
 • iki yıl bireysel – 150-170 g;
 • üç yıl içinde – 500 gr’a kadar.

Hastalıkların önlenmesi

Hastalıklara bu gibi faktörler neden olabilir:

 • rezervuarda balıkların yoğun yerleşimi;
 • zaten hasta yavru satın alma;
 • yanlış tutukluluk koşulları.
Önemli! Hastalığın herhangi bir tezahürüyle, balıklar sağlıklı bireylerden ayrı olarak karantinaya alınmalıdır.

Uygun olmayan beslenme ile karaciğer ve mide rahatsızlıkları mümkündür, bu nedenle balıklar besinler ile beslenemez, bileşimdeki pamuklu kek ile karışık yemler, ayrıca gerekli miktarın aşılması tavsiye edilmez.

Enfeksiyöz hastalıklar balıkların rengini değiştirerek (teraziyi hafifletir), halsizleşerek, yemeyi reddederek ifade edilebilirler. Bu bireyler geri kalanlar arasında hemen görülebilir ve enfeksiyondan kaçınmak için çıkarılması gerekir.
Hastalıkların önlenmesi
İhtiyacın olan hastalıkların önlenmesi için:

 • yem kalitesi peletleri veya canlı yem;
 • Balığa göre sıralayın ve zayıf oldukları için küçük hayvanları dikin;
 • su sıcaklığını günde en az 3 kez ölçün;
 • su arıtma ve havalandırma işlemini kontrol eder;
 • Suyun kimyasal analizi için yılda 2-3 kez;
 • Yeni yavruları taşırken veya satın alırken, karantinada bir süre balık bulundurulmalıdır.
Evde sazan yetiştiriciliği hakkında bilgi vermenizi tavsiye ederiz.

Tuzlu suya transfer mümkün mü

Tuzlu suda alabalık daha hızlı büyür ve etinin tadı da gelişir. Başlangıçta balık yetiştiriciliği tatlı suda başlamışsa, tuzlu suya geçiş aşamalı olarak gerçekleşmelidir.

Genç büyüme normalde 3 ila 9 pro mille balık hızında çalışır, 2 yıldan beri suda 12-15 tuzluluk indeksi ile yaşayabilirsiniz. Tatlı su, bir seferde 1 litreden fazla olmayan tuzlu suya değişir, böylece balıklar değişime uyum sağlayabilir.

Yaygın Hatalar

Deneyimsiz balık çiftçileri böyle hatalar yapar:

 • alabalık yetiştirmeye kendi başlarına başlarlar – su testleri yapmazlar, sıcaklığı ölçmezler, temizlik yapmazlar;
 • ucuz yem satın alın – bu, bireylerin% 50’sine kadar kayba yol açabilir;
 • su kütlelerinin hacminden tasarruf edin – olası ıslah seçeneklerinin her biri için balığın yoğunluğuna bağlı kalmanız gerekir;
 • ekipman tasarrufu;
 • yetkisiz çiftliklerde yavru alımı.

Video: 3 yolla alabalık nasıl yetiştirilir


Alabalık ıslahının zaman alıcı ve pahalı bir süreç olduğunu öğrendik. Ancak 5 yıl sonra yetişkin bireylerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, alabalık yapay olarak üretilirse, bu işgal döngüsel olabilir.