Ahududu “Himbo Top”: karakteristik, tarımsal ekimi

«Himbo Top»
Son yıllarda, Avrupa’da yeni geliştirilen büyük meyveli ahududu çeşidi «Himbo Top».
Bu kadar dikkat çekici ve buna dikkat etmeye değer mi? Anlamaya çalışalım.

seçim

Bu çeşitlilik, 2008 yılında, son zamanlarda Peter Hoyenstein tarafından İsviçre’de yetiştirilmiştir. “Himbo Quin” ve “Otm Bliss” çeşitlerinin bir melezidir. Dünya pazarı Lubera tarafından tedarik edilmektedir.

Biliyor musun Halk hekimliğinde, kuru ahududu meyveleri, bir diaphoretik olarak kullanılır. Ve şurubu ilaçlarda bir lezzet katkısı olarak ilaç üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Özellikleri ve özellikleri

İlk olarak, ahududu “Himbo Top” un özelliklerine bir bakalım.

çalılık

Burçlar uzun boylu olarak kabul edilir, boyları 1,8 ila 2,2 m arasında değişir. “Khimbo Top” için, bağlayıcı bir çalı jartçısıdır. İlk yılda, fidanlar sonraki yıllarda 5-7 sürgünler verir – 10 ila 12 arasında. Çalı birçok meyve dalına sahiptir, uzunlukları 70-80 cm’dir ve bunlar çalı yüksekliğinde yer alır.
«Himbo Top»

Bu çeşitler “sarı dev”, “Miras”, “Atlant”, “Hussar”, “Karamel” ve ahududu remontant tanıyın “Dev”.

çilek

Bu çeşitliliğin ayırt edici özelliği büyük parlak kırmızı meyvelerdir, ağırlıkları 10 g’dır. Konik bir şekle sahiptir, koyulaşmaz ve olgunlaştıktan sonra çalılıklardan düşmezler. Aynı zamanda dalları kolaylıkla koparırlar. Tadı tatlıdır, hafif bir ekşilikle, genellikle tamir edici çeşitlerde doğal olmayan kokuludur. Çeşitlilik geç olarak kabul edilir – meyveler Ağustos başlarında başlar ve 8 haftaya kadar sürer.
«Himbo Top» meyveleri

verimlilik

“Himbo Top” türü, yüksek verimli olarak üretildi. Bir çalı 5 kg’a kadar çilek verebilir. Bir hektar olan “Himbo Top” un bir hektarından gelen iyi bir tarımsal ürün ile endüstriyel ölçekte, genellikle 16 ila 20 ton arasında hasat toplanır.

Biliyor musun Doğada, Avrupa’ya 1771’de Amerika’dan ithal edilen bir tür siyah ahududu vardır. Ve 1893’te İsviçre’de kırmızı ahududu ile geçti ve mor meyveler ile çeşitli var.

Hastalıklara karşı direnç

Ahududu “Himbo Top” geç yanıklığı, kök çürüğü, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar dahil olmak üzere birçok hastalığa dayanıklıdır. Burçlar fusarium solgunluğunu ve kök kanserleri etkileyebilir.

Don direnci

Ancak, donma direnci gibi bir gösterge, verilen derecenin bir eksi değeridir. Kış aylarında çalıların köküne kesilmesi gerekir. Ayrıca bu özellik ile bağlantılı olarak, bu çeşit kuzey bölgelerinde neredeyse yetişmemektedir.

Satın alırken fide nasıl seçilir: ipuçları

Her şeyden önce, fideleri seçerken, böbrekleri ve kökleri incelemelidir. Tabandaki böbrekler en az üç olmalı, inişten sonra sürgünler verecektir. Kök sistemi iyi geliştirilmelidir, bu da bitkinin yeni bir yerde kök salması olasılığını artırır. Karasal kısım özel bir rol oynamamaktadır: fideler pratik olarak dalsız olarak satılabilir.
Ahududu fidanları

Doğru yeri seçmek

İyi bir hasat elde etmenin anahtarı, büyük ölçüde ahududu makinesinin yeri seçimine bağlıdır. Özellikle çalılar aydınlatma ve toprak kompozisyonu için talep ediyorlar.

aydınlatma

Ahududu için iyi aydınlatılmış alanlar seçmelisiniz. Dikim kuzeyden güneye veya kuzey-doğudan güneybatıya doğru daha iyidir. Yetersiz aydınlatma durumunda, çalılar hastalıklara ve haşere hasarına daha duyarlıdır ve çileklerin kalitesi de önemli ölçüde azalır. Malinnik genellikle çitleri düzenler, ancak bu en iyi seçenek değildir, bu düzenleme ile çalılar tam olarak meyve vermeyecek ve ihmal edilmiş bir görünüme sahip olmayacaktır.
ahududu

Önemli! İyi beslenmeye duyulan ihtiyaç nedeniyle, ahududu çalılıklarının tam olarak gelişmesini engelleyerek, tüm yararlı maddeleri topraktan kendilerine çekeceklerinden, meyve ağaçları arasında ahududu dikmeyiniz.

kir

Ahududu organik maddeden zengin zayıf asidik topraklarda iyi yetişir. Toprak gevşek ve besleyici, tınlı veya kumlu tınlı, iyi süzülmüş olmalıdır.
Ahududu için toprak

Sitede hazırlık çalışmaları

Saha seçildikten sonra, yabancı otlardan iyice temizlenmelidir. Toprak süngü bayonetinin derinliğine kazılmalıdır. Sonraki yapmak humus (8-10 kg / metrekare. M) veya gübre (10-15 kg / metre kare. M) ve potasyum (30-40 g / metrekare. M) süperfosfat (50-60 g / metrekare. m).

Bu tür bir eğitim ilkbaharda ahududu planlanıyorsa, sonbaharda yapılmalıdır. İniş sonbahar olacaksa, toprak olaydan bir ay önce hazırlanır.

Adım adım ekim süreci

. 2,5-3 m ve hendek ekilen çalılar yaklaşık 70 cm Malin “himba En” arasında kalan boşluklar geniş çukurlar yapmak 45 cm ayrı çukur derinliği kazdık – Uzun meyve dallarının bu değişkenliği göz önüne alarak satırlar arasındaki boşluğu önerilir. yaklaşık yarım metre.

Önemli! Açmanın duvarlarının, bir polietilen filmin kullanıldığı bir bariyerle güçlendirilmesi tavsiye edilir.

Dikim yerleri 2-3 hafta boyunca kazılır, çukurların tabanında bir humus veya kompost tabakası (10 cm) serilir ve üstte bir toprak tabakası (10 cm) örtülür. Fide bir deliğe yerleştirilir ve verimli toprakla kaplanır. Dikim yaparken, kök boynunun zeminin üzerinde kaldığından emin olun. Bütün çalılar ekildikten sonra bolca sulanmalıdır.
Ahududu dikim

Yeterli bakım, iyi bir hasatın anahtarıdır

Diğer sonuç, çalıların uygun bakımına bağlıdır. Onarım ahududu Himbo Top ve bakımda talep etmemekle birlikte, bazı öneriler hala gözetilmeye değerdir.

Sulama ve malçlama

Toprak kurudukça sulama yapılır. Nemlendirme bol olmalı, böylece nem tüm kök sistemine yeterince derin nüfuz eder. Çalılar malçlamanın gelişimini olumlu yönde etkiler. Bu işlem için saman, talaş ve iğneler kullanılır.
Ahududu Malçlanması

Ek gübreleme

İlk gübreleme kışlamadan sonra gerçekleştirilir. İlkbaharda azotlu gübreler (15-17 g / m2) zemine sokulmalıdır. Toprağın gevşemesi durumunda da baharda organikler tanıtılır.
Sonbaharda çalılar fosforik potasyum üst pansuman ile döllenmiş. 1 meydanda. m 125-145 g süperfosfat ve 100 g potasyum sülfat elde edin. Bu tür üst sargılar her üç yılda bir yapılır.

Önleyici tedavi

Tuz oluşumu sırasında zararlılara ve hastalıklara karşı koruyucu tedavi uygulanır. Kimyasal preparatlar (Bordo sıvı, bakır vitriol, üre) ve halk ilaçları (hardal, kaynar su, bitkilerin infüzyonu) yardımı ile üretilebilir. Bakır sülfat, düzensiz hastalıkları önler. 5 litre suda bir çalışma solüsyonu elde etmek için, bu ürünün 50 gramını çözmeniz gerekir.
Ahududu zararlılarından tedavi

Önemli! Bitki örtüsü ve aktif büyüme sırasında, gövdelerde biriktiği ve daha sonra meyvelere geçtiği için, bakır sülfatla çalıların işlenmesi yasaktır.

Bordo sıvılarının% 1’lik çözeltisi, külleme görünümünü önler. Hardal ve kabartma tozu, çalıları kurtlardan korur. Püskürtme için 10 litre su ve 20 g hardal veya soda çözeltisi hazırlanır. Hardal ile çözelti 12 saat boyunca ısrar edilmelidir.
Çürük ve zararlılardan da malçlamayı iğnelere karşı korur.

destek

Bu yüksek çeşitliliğin desteklere bağlanması gerekir. Bu amaçla, geçici kafesler inşa edilir, dallar hafif bir eğimle onlara bağlanmalıdır, böylece üst kısımlar çileklerin ağırlığı altında kırılmaz.
destek

budama

Ahududu sadece hazırda bekletmeden önce, bu çeşit, büyüme mevsimi ve meyve vermenin yanı sıra tüm onarım çeşitlerinde budama ve kıstırma işlemine ihtiyaç duymaz. Sadece kurutulmuş veya zayıf sürgünleri çıkarın.
Ahududu Kesim

kışlama

Hasattan sonra, meyve taşıyan sürgünler kesilir ve genç sürgünler inceltilir. Kalan dallar yere basılır ve dallar veya panolarla kaplanır. Soğuk kışları olan bölgelerde ekim yaparken, toprak parçasını tamamen kesmek ve folyo ile örtmek gerekir.

Ahududu çeşitliliği “Himbo Top” ile tanışmak, açıklaması, bir çalı verimi ve diğer avantajları, kendi lehine seçim açık olacaktır.