Aconite tentürünün terapötik özellikleri

boğanotu
boğanotu Doğada, bazı alanlarda ve tamamen yok olma eşiğinde çok yaygın değildir, ancak tıbbi özellikleri uzun zaman önce değerlendirilmiştir. Halk hekimliğinde, bitkilerin özellikleri bazen umutsuz olan birçok vakada kullanılmaktadır, ancak toksisitesi nedeniyle, birçoğu tedavide aconite kullanmaktan korkmaktadır.

Aconite kimyasal bileşimi

Aconite bileşimi alkaloidler, asitler, reçineler, makro ve mikro elementler bakımından zengindir. Bitkinin köklerinde ve yapraklarında, ilk grubun alkaloidleri vardır, örneğin:

 • sasaakonitin;
 • gipoankonitin;
 • getaankonitin;
 • mezaankonitin;
 • Benzoylaconin, aconitine oran oranındaki baskınlıktır.

boğanotu
İkinci alkaloid grubu, napallin, efedrin ve spartein.
Aconite bileşimindeki asitler: transscanotinic, steroinic, sitrik, benzoik, palmitik, fumarik, linoleik, oleik, miristiktir.
Bitkinin kökü, saponinler ve flavonlar, reçineler, nişasta ve daukosterol içerir.
Yapraklarda tanenler, biyo-bileşikler, inositol, flavonoidler ve çok sayıda makro ve mikroelement:

 • Mikroelementler: Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir.
 • Mikroelementler: manganez, çinko, baryum, nikel, bor, selenyum, kurşun, bakır, krom ve diğerleri.

Ayrıca, aconit şunlardır: şeker, mezoinosidol ve kumarin.

Biliyor musun Fransız kimyacı Peschier tarafından 1820 yılında, aconitin alkenoitleri keşfedilmiştir, ancak bunların en parlakı olan aconitin, 1833’te Alman toksikolog Geiger ve Hesse tarafından izole edilmiştir.

Aconite’nin insan vücudu üzerindeki terapötik etkisi

Halk hekimliğinde güreşçi uygulaması, zengin bileşimi nedeniyle vücut için birçok yararlı özelliğe sahip olduğu için geniş bir yelpazeye sahiptir.

Bitkide büyük miktarlarda bulunan alkaloidler, birçok farmakolojik preparatta kullanılır. Bu maddeler geniş bir terapötik etkiye sahiptir. Yatıştırıcı, analjezik ve antispazmodikler olarak kullanılırlar. Alkaloidler merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etki yaparlar. Bunlar ilaçların balgam söktürücü özelliklerinin bir parçası, hipotansif ve hormonal.

Önemli! Alkaloidler güçlü ve güvenli olmayan maddelerdir. Alkaloidlere dayalı ilaçlarla tedavi, bir tıp uzmanı tarafından kontrol edilmelidir. Doz aşımı durumunda aconite tentürü ölüme yol açabilir.

Laboratuvar asistanı
Aconit’in bronzlaşma ajanları, büzücü, hemostatik, anti-enflamatuar ve bakterisidal özelliklere sahiptir.
Pek çok insan kanserlerdeki aconite kullanımını bilir. Tedavide pozitif bir etki, aconit bileşimindeki flavonoidler tarafından sağlanır. Bu elementler anti-tümör, anti-inflamatuar, antioksidan ve anti-radyasyon etkilerine sahiptir.

Aconit içeren müstahzarlar, östrojenik, diüretik ve bakterisidal bir etkiye sahiptir. Aconite ülser tedavisinde kullanılır, bazı zührevi hastalıklar ile birlikte, bitkideki kumarin sayesinde, daraltılmış damarlar ve kalp problemleri, sinir sistemi bozuklukları için yararlıdır.

Aconite tentürü ve resmi anti-kanser ilaçları

Malign formasyonların aconite yardımıyla tedavisi, tüm nüansların dikkatli bir şekilde çalışılmasını ve dikkatli bir şekilde yapılmasını gerektirir: bitkinin doğru şekilde hasat edilmesinden dozajına ve süresine kadar. İlaçların bileşimindeki aconitinler, büyük yan etkiler listesiyle doğal olarak agresif elementlerdir.

Savaşçının alkaloidlerinin çıkarılması sadece kanser hücrelerini değil, aynı zamanda vücudun sağlıklı hücreleri üzerinde de zararlı etkileri yok eder. Prensip olarak, bu resmi tıbbın kullandığı kemoterapi ilaçları için geçerlidir, ancak yine de bugün güreşçi, WHO tarafından onkolojiye karşı bir ilaç olarak onaylanmış ilaç listesine dahil edilmemiştir.

boğanotu
Aconite halk hekimliğinde onkolojide uygulamayı buldu. Ana ve yardımcı araçlar olarak kullanılan kınkanatın, ayakları üzerinde pek çok hastaya yer verdiği ve resmi tıbbın yardımcı olamayacağına dair kanıtlar vardır. Aconite’ın dar bir odağı yok: Birçok durumda ve dışta cilt problemlerinin tedavisinde ve bir çok hastalıkta içe doğru kullanılır.

Dikkat lütfen! Evin küçük çocukları varsa, aconite dayalı ilaç onlar için erişilemez bir yerde saklanmalıdır.

Halk hekimliğinde uygulama: aconite tedavisi

Benon formasyonları, astım ve tüberkülozun tedavisinde temel olarak, onon ve tentürlerin tentürleri kullanılmaktadır. Aconite tentürü temelli müstahzarlar, multipl skleroz, epilepsi, sinir rahatsızlıkları olan hastaların durumunu iyileştirir. Tentür, baş ağrılarını ve diş ağrılarını, oral enfeksiyonları, romatizmal ağrıları, artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Akonitin tentürü, kardiyovasküler hastalıklar, duodenum ve mide ülserleri tedavisinde uygulama bulmuştur. Dış tentür işlenir ve furuncles, pürülan yaralar, sedef hastalığı, egzama ve diğer cilt hastalıklarının tedavisini kolaylaştırır.

Kardiyovasküler hastalıkların tedavisi için tentür

Kardiyovasküler hastalıkların tedavisi için, aconite kökleri kullanılır:

 • 10 g kök;
 • 1 litre votka.

Kök ezilmeli, votka veya alkol (% 60) dökülmeli, karanlık bir yerde 72 saat bekletilmelidir. Kullanmadan önce süzün. Resepsiyon şeması: günde üç kez günde iki damla, yarım saat yemeklerden önce alın, bol su içirin.

Migren ve diş ağrısı tedavisinde tentür

Tentür hazırlamak için, ihtiyacınız var:

 • 500 ml votka;
 • 20 g aconite kökü.

tentür
Kök ince doğranmış (kuru değil, taze kullanın), votka dökün. Sıcaklık ve karanlıkta bir hafta ısrar edin. Migren olduğunda, tentür bir gece, bir çay kaşığı kafa derisi içine sürülür. Diş ağrısı diş hastalığının bulunduğu yerde ovulduğunda. Cildinize tahriş veya alerjik reaksiyon olmazsa, dozu bir yemek kaşığına yükseltebilirsiniz. Tedavi üç haftadan fazla sürmemelidir.

Dış kullanım için tentür

Dış kullanım için tentür, bitkinin köküne göre hazırlanır, tedavi, yan etkiler ile birlikte, deride yanmalara neden olan, deri yanıklarının yanı sıra, melanomlar olan nöro-alerjik problemler ile iyi sonuçlar verir. Sedef hastalığı, erizipel ve nörodermatit belirtilerini hafifletmek için tentür uygulayın.
Ihtiyacınız olacak hazırlamak için:

 • alkol veya votka 500 ml;
 • ezilmiş kuru kök 20 g.

Kök dökün alkol, bir hafta boyunca ısrar etmek için bırakın. Ortaya çıkan çözüm, güçlü çayın rengi olmalıdır. Cilt hastalıkları hafifçe etkilenen bölgelere sürülür ve ılık bir bandajla sarılır. Tedavi bir aydan fazla sürmemelidir.

Duodenal ülser tedavisinde infüzyon

Duodenal ülser tedavisi için infüzyonu hazırlarken, ezilmiş bir formda, aconitin kuru kökü kullanın. 20 g kök votka 0,6 ml dökün, karanlık bir yerde bir hafta boyunca demlensin. Günde bir ila üç çorba kaşığı alın.

Yaraları ve haşlamaları yıkamak için et suyu

kaynatma
Kuru kök aconitinin başarılı bir şekilde kaynatılması, furuncles ve yaraların tedavisinde kullanılır. Rendelenmiş kuru kökler 15 gr kaynar su 250 ml dökün, 20 dakika kaynatın. Isıdan çıkarın, boşaltın, soğutun. Yaralar ve çıbanlar günde üç ila dört kez yıkanır.

Romatizmal ağrıları ile güreşçi dayalı merhem

Aconite dayalı merhem romatizmal ağrı, mastopati, fibroadenom ve eklemlerde ağrı için kullanılır. Hazırlamak için 200 ml zeytinyağında 5 g kök (öğütülmüş) alın. Merhem bir su banyosunda kaynatılır. Ağrılı bir yerde, cildi hafifçe koruyarak uygulayın.

İlginç! Derin antik çağlardan itibaren, aconitin balmumu balmumunun bir parçası olduğu inancı geldi. Görünüşte, kendilerini böyle bir merhemle ovuşturarak, cadılar uçma yeteneğini elde ettiler.

Aconite’dan hammaddelerin toplanması ve tedariki

Tıbbi dövüşçünün hazırlanması ve saklanması eldivenlerde gerçekleştirilir, aconite zehirleri kolayca cildin gözeneklerine nüfuz eder. Tıbbi preparatlar için hammadde olarak, hem kökler hem de bitkinin havadan parçaları kullanılır. Kökler Ağustos ayından itibaren hasat edilir ve Ekim ayında sona ermektedir. Onları kazarlar, yapışan toprakları temizler ve yıkarlar.

Kök kurutma, havalandırılan bir odada 70 ° C’ye kadar bir sıcaklıkta gerçekleştirilir. Elde edilen ham maddeleri, ışığa erişmeden kuru bir odada saklayın.

Aconite kökü
Aconite yaprakları, çiçeklenmeye başlamadan önce Haziran’dan Temmuz’a kadar hasat edilir. Bu süre zarfında tesis, maksimum yararlı element sayısını biriktirir. Böcekler tarafından zarar görmeyen yeşil yaprakları ve çiçek salkımlarını hazırlayın. Hammaddeler sıralanır, yabani otlar ve kurutulmuş parçalar seçilir, daha sonra gölgede kurutulur. Hazır hammaddeler, çocuklar için erişilemeyen bir yerde iki yıl boyunca cam kaplarda saklanır. Ürünü saklama için çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Kontrendikasyonlar. Aconite zehirlenmesi için ilk yardım

Aconite tedavisinde birçok kontrendikasyon vardır. Güreşçiye dayanan hazırlıklar, 14 yaşından küçük çocuklar, pozisyondaki kadınlar, hipotansiyon ve emziren anneler için arzu edilmez. Kısıtlı kişilerde kategorik olarak yasaklanmış uyuşturucular, herhangi bir aconitedaki herhangi bir elemente karşı toleranssızdır.

Bu tür bir ilacın tahriş olması durumunda, dirsek kıvrımına bir damla meyve suyu damlatılarak alerjik reaksiyon kontrol edilebilir.

boğanotu
Aconite hastane koşullarının dışında zehirlenirse ne yapmalı? Birincisi gastrik lavajdır. Yaklaşık 3 litre hafifçe hafif tuzlu su içmek ve kusma reaksiyonunu tetiklemek gerekir. Daha sonra, örneğin, aktif kömürün bir miktar emici olmasını sağlayın. Elinizde varsa, bir müshil de verebilirsiniz. Ambulans çağırdığınızdan emin olun. Muhtemelen, hastanede uzun süreli tedavi gereklidir.

Sonuç olarak, hastanın, tedavide aconite kullanımının onaylanması, düşünülmesi ve tartılması gerektiğini söylemek isterim. Zehirli zehirlenmelerde, yan etkilerin yan etkilerini göz önünde bulundurursanız, size tam bir güvenlik garantisi verilemez.