Açık zemin için en iyi patlıcan çeşitleri

Açık zeminde patlıcan çeşitleri

10 yıl önce bile, patlıcan aslında güney, hatta narin bir şey olarak kabul edildi, ama bugün bu kültür her bahçede postayla buluşuyor.

Ve bütün mesele şu ki, lezzetli posasını tattığınız zaman, kendinizi bu zevkten mahrum etmek zordur.

Özellikle kendi bahçeniz varsa, patlıcan ekimi için özel bir yer var gibi görünüyor.

Bugün, açık arazide büyümeye yönelik, bu bitkinin çeşitlerini, en iyi odaklanarak konuşacağız.

Bizimle, ekim özelliklerini ve en gerekli bakım kurallarını da öğreneceksiniz.

Dış mekanda büyümek için uygun çeşitli patlıcanların kriterleri nelerdir?

Bu tip patlıcan yetiştiriciliğinde, sadece çok erken olgunlaşma dönemlerine ve yüksek verime sahip çeşitler uygundur.

En erken olgunlaşmaya sahip patlıcanlar, gelecek sene ekim için tohum bile verebilirler. Genel olarak, bu tür çeşitlerin özellikleri iyi dallanma ile çalıların cüce veya ortalama büyüklüğü olabilir.

Meyveler kesinlikle farklı boyutlarda ve şekillerde bulunabilir, ancak renk daha koyu mor renktedir. Ayrıca, orta olgunlaşan çeşitlerini de aynı şekilde yetiştirebilirsiniz, ancak tohumların meyvelerden hasat edilebileceği bir düzeye kadar olgunlaşacak zamanları olmayacaktır. Hem ilk hem de ikinci olarak tanışacağız.

Patlıcan “Balagur” Karides türü – ne olacak ve ne sürpriz olacak?

Çeşit açık zemin ve seralar için uygundur

Patlıcan çalısının fırçasından sadece bir tek meyvenin oluşması için kullanılırız. Ama bu çeşitlilik, tamamen yeni bir meyve çeşidi olan karpal ile bizi memnun edecektir.

Bu bir fırça sayesinde birçok meyve ile memnun, çoğu zaman 4 ila 6 arasındadır. Böylece, çalı çok meyve ile yoğun yüklü: Bakım ve hava koşullarına bağlı olarak, miktarı 50 ila 100 arasında olabilir.

Burç, bir metreden daha yüksek bir yüksekliğe ulaşabilir, asla katılımsız bırakılmamalıdır.

Böyle bir görüntü, çeşitlilik Yüksek verimli, 1 m2’lik bir alandan 6,8 ila 7,2 kg arasında emtia meyvelerinden kolaylıkla toplanabilir.

Bu ilginç patlıcan çeşidinin meyveleri elipse benzer şekilde çok sıra dışı bir şekle sahiptir. Renkleri de bu kültüre oldukça aşina değil – oldukça yoğun parlak mor.

Aynı zamanda, ciltleri çok incedir ve altındaki etler beyaz, yoğun ve çok iyi tat özelliklerine sahiptir. Ancak, bir çalı ve bir meyve fırçası oldukça büyük bir sayı oluşturduğu için, tüm vejetasyon dönemi boyunca ağırlık olarak, çok fazla kazanmazlar – her biri sadece 80-130 gramdır.

Bu durumda, uzunlukları 10 ila 17 santimetre arasında değişebilir ve çap 3 ila 6 arasındadır.

Açıklanan patlıcan çeşitlerinin sebepleri:

 • Çeşit, ilk olgunlaşmaya aittir, çünkü meyvenin teknik olgunluğu, ilk tohum filizlerinin ortaya çıkmasından sonra 85 veya 100 gündür. Böylece, bir gün bu patlıcan tohumlarını satın alarak, daha fazla dikim için onları toplayabilirsiniz.
 • Bu çeşitlilikteki çalılar sadece açık zeminde değil, barınakta veya serada da olabilir. Bu durumda çalı, 1.3 metre yüksekliğe kadar gerilebilir.
 • Gelişmekte olan yumurtalığın yanı sıra düşen çiçekler çok nadirdir.
 • Bu kültürde tütün mozaiği gibi yaygın bir virüse karşı iyi bir direnç vardır.
 • 1m2 başına 5 bitki dikim yoğunluğunda bile yüksek verim gösterir.
Çalılar sürekli olarak bağlanmış olmalı ve eğer meyve özellikle bol ise, o zaman fırçaları meyvelerle birleştirmelisiniz.

Patlıcan “Vakula” – açık zemin için mükemmel bir erken olgunlaşma çeşidi

Vakula erken olgunlaşır

Bu çeşitlilik, Rus koleksiyonunun başarılarının bir sonucudur, boyuttaki çalılar 2,2 metreye bile ulaşabilir ve 1,2’den az olamaz (sera koşullarında büyürken daha fazla gerilir).

Meyvecilikte, çalılık üzerinde oldukça yüksek bir yük verir, bu nedenle bağlanması şiddetle tavsiye edilir.

verimlilik o var alışılmadık yüksek – 9.8 ila 12.2 kilogram 1 m2’lik bir alandan.

İyi verim elde etmek için, bu alanda 3-5 tarladan fazla ekim yapılmaması önerilir.

Vakula patlıcan çeşidinin meyveleri de güzel bir elipsoidal şekil ile ayırt edilir. Bununla birlikte, renkleri her zamanki koyu mor renktedir ve eti oldukça yoğun ve beyazdır. Lezzet nitelikleri özellikle bu çeşitliliği diğerlerinden ayırır.

Meyvenin ağırlığı da oldukça yüksektir – 100 ila 400 gram arasında, bu nedenle çalıyı bu kadar ağır bir şekilde yükleyebilmektedirler. Bir patlıcanın uzunluğunun 17 ila 20 santimetre arasında değişebileceği ve çapının 9-10 santimetredir.

haysiyet kesinlikle dikkat etmelidir çeşitleri:

 • Meyvelerin çok erken olgunlaşması. Teknik olgunluk zaten 95-100 günlerde.
 • Ürün çok düzgün ve eşzamanlı olarak olgunlaşır ve olgunlaşır, bu da çalılardan hasat edilmesini büyük ölçüde kolaylaştırır.
 • Burçta hemen hemen hiç diken yok, bu da bakımı kolaylaştıracak.
 • Çeşitlilik, sadece açık toprak veya sera ile ilgili değil, aynı zamanda iklim bölgeleri ile ilgili olarak, farklı büyüme koşullarına iyi uyarlanabilirlik ile karakterize edilir.

Bitkilerin bolluğu ve eşzamanlı yaşlanmaları nedeniyle çalıların sık sık aşırı yüklendiğine dikkat çektik. Bu bağlamda patlıcan “Vakula” çok fazla dikkat gerektirmekte, zorunlu bağlanma ve hasat hacimlerinin normalleştirilmesi gerekmektedir.

Orta yaşlı çeşitli patlıcan “Sancho Panza” ve en önemli özellikleri

Bu çeşitlilikteki verim, genel olarak mükemmel olmasına rağmen, genel olarak önceki sınıfa ait parametrelere ulaşamayabilir. Bununla birlikte, “Sancho Panso” nun avantajı, basit bir şeye sahip olmasıdır. büyük meyveler, ağırlığı 0,9 kg’a bile ulaşabilir.

Genel olarak, bu çeşitliliğin çalısı ortalama boyutlara sahiptir, yüksekliğinin maksimum parametreleri 1,5 metreye eşittir. Ayrıca, çalı hafifçe kalınlaşmış ve pratik olarak dikensiz olduğuna dikkat edilmelidir.

Meyvenin maksimum ağırlığından çoktan bahsetmiştik, ancak ortalama olarak ağırlıklarının 0,5-0,6 kg olduğunu belirtmek gerekir. Aynı zamanda, patlıcanlar için oldukça sıra dışı olan küresel bir şekil ile karakterizedirler. Cilt, zengin bir mor renkte beyaz renklidir. İyi tat nitelikleri vardır.

şekerleme patlıcan “Sancho Panso” ekimi:

 • Fidelerin ilk sürgünlerinin ortaya çıkmasından 120-130 gün sonra ortaya çıkan meyvelerin orta olgunlaşması.
 • Büyük boyutlarda meyveler ve mükemmel sunumları, tadı.
 • Bu çeşitlilikteki patlıcanların evrensel amacı, sadece ev yemekleri için değil, aynı zamanda konserve için de iyidir.
 • Direnç tütün mozaik virüsü ve örümcek akarları gibi hastalıklara kendini gösterir.
 • Çeşit hem açık zeminlerde hem de sera yollarında sorunsuzca büyütülebilir.

Bu çeşitliliğin en erken olgunlaşmadığı göz önüne alındığında, ancak orta vadede verimi sadece yeme için meyvedir. Ancak bazı bölgelerde tohum vadesi gelmeyecek ve gelecek yıl satın almak zorunda kalacaklar.

Yüksek verimli ve patlıcan “Negus”: çeşitlilikle detaylı tanışma

Patlıcan

Bu çeşitlilik sadece erken değil, süpernormal patlıcan çeşitlerini de kapsar. İlk patlıcanın ortaya çıkması ve tam teknik olgunluğa ulaşıncaya kadar sadece 70-90 gün geçer.

Burçlar çok kompakttır, sadece 50-60 santimetre yüksekliğe ulaşır. Bu durumda, endüstriyel ölçekte bir çeşit ekersen, 1 hektardan 45 tona kadar hasat yapabilirsin.

Bu çeşitliliğin özelliği, haftada bir kez düzenli hasatla, toplam verimi iyi etkilemek ve aynı zamanda çalılıktaki bitkisel dönemi uzatmaktır.

Bu çeşidin çalılıklarındaki meyvenin büyüklüğü çok büyük değildir, ancak diğerlerinde bir avantajı vardır. Çok sayıda bir çalı üzerinde oluşmasına rağmen, yaklaşık 150-300 gram ağırlığındadırlar.

Onların formu yuvarlak, varildir. Dış rengi yoğun olarak mor ve hamurun içinde açık beyaz bir renk vardır. Bu ete özel ilgiyi hak eder, çünkü yeterince yoğun olmasına rağmen, çok hassas bir hoş tadı vardır.

Başka ne var çeşitlilik erdemleri:

 • Meyvelerin olgunlaşmasının süper kısa şartları, kuzey bölgelerinde bile çeşitliliğin artmasına izin veriyor.
 • Tohumların bağımsız hasat imkanı.
 • Çok yüksek verim, yanı sıra ulaşım için elde edilen meyvelerin mevcudiyeti ve uzun bir depolama süresi.
 • Ürünü uzun süre uzatmak, sürekli taze meyve sahibi olmak.
 • Her türlü pişirme ve saklama preparatı için uygundur.

Görünüm patlıcan için oldukça tanıdık değildir, bu nedenle, onların pazarlanabilirliklerini azaltır. Genel olarak, taşınan ve çok iyi korunurlar.

Sibirya için en iyi patlıcan çeşitleri hakkında okumak için ilginç

Patlıcan “Simferopol 12/105” – Kırım’ın güneşli kıyıları tarafından üretilen bir mucize

verimlilik Bu dereceli patlıcanda çok yüksek, ortalama göstergelerin üzerinde karakteristik büyüme kapasitesi ile çalı oynadığı büyük rolde.

Orta vadede meyve olgunlaşır – yaklaşık 110-125 gün çalılık bitki örtüsü. Bununla birlikte, bu hiçbir şekilde onların yararlarını azaltmaz ve meyvelerin iyi niteliklerini azaltmaz.

Pek çoğu bu meyvelere çok düşkündür, çünkü sadece çok büyük meyveler değil, aynı zamanda görünüşte de çok güzeller. Özellikle, bir patlıcanın ağırlığı ortalama 250 ila 500 gram arasında değişebilir, ancak bu, iyi ve düzenli bakım ile geliştirilebilir.

Artık aşina olmayan formlar – hem kısa silindirik hem de tamamen oval olabilir. Bunlar, cildin pürüzsüz yüzeyinin parlak parlaklığını görsel olarak tamamlayan alışılmadık şekilde çekici bir kırmızımsı mor renkte boyanır.

Orta büyüklükteki patlıcanın değeri nedir?

 • Büyük boyutlarda meyveler ve dikkat çekici sunumu.
 • Bush iyi meyve ve hızlı meyve olgunluğu.
 • Patlıcan çeşitleri “Simferopol” havyar ve doldurma için vazgeçilmez bir temeldir.

Bu çeşitliliğin meyveleri çok dar bir amaca sahiptir, ön işleme tabi tutulmadan konserve için kesinlikle uygun değildir. Onlardan elde edilen havyar uzun bir süre saklanmaz. Birincil kullanım – hasattan hemen sonra yemek pişirmek.

Açık alanda patlıcanların dikme özellikleri nelerdir: süreç hakkında bilgi sahibi oluruz

Patlıcan ekim yaparken, birçok bahçe bitkileri ile benzerliği ve akrabasına rağmen, aşağıdaki özellikler dikkate alınmalıdır:

Verimli topraklarda patlıcan yetiştirmek daha iyidir

 • Bu kültür termofiliktir, çünkü bize güneyden geldi. Sıcaklığın, özellikle sıcaklığın + 20 ° C’nin altında olmaması durumunda tozlaşma gerektiğinde gereklidir.
 • Sadece frost tehdidi tamamen geçtiğinde ekilen fide. Yetişkin bitkileri de soğuktan korkarlar.
 • Patlıcan su eksikliğine tahammül edemez.
 • Bitkiler bol güneş tarafından aydınlatılmalıdır, ancak günde sadece 12 saat.
 • Toprak yüksek doğurganlık oranları yanı sıra iyi serpilir, ışık ile seçilmelidir.
 • Patlıcanlı yatağın öncülleri olarak havuç, soğan, fasulye, erken lahana, kavun ve su kabakları olmalıdır. Domates ya da biberden sonra yetiştiremezsiniz. Patlıcan 3 yılda sadece bir kez aynı yerde yetiştirilebilir.

Bu kültürü dikerken çok önemlidir toprağı durulamak, aksi halde bitki ve kök sisteminin büyümesi zor olacaktır.

Ayrıca, dikimden önce, yatak sadece çok derin kazma değil, aynı zamanda turba ve humus’a verilen çok sayıda gübre uygulanır. 1 metreden fazla bir bahçe yatağına ihtiyacınız yoktur ve yüksekliği yaklaşık 30 santimetre olmalıdır.

Patlıcan fideleri doğrudan dikilmeden önce, yatak “Effeton” gübre ile de değiştirilebilen sıcak sığırkuyruğu ile muamele edilir.

Fideler için tohum ekimi genellikle bir evde veya bir serada tutulan kutularda yapılır. Ancak, doğrudan yatağın üzerine ekilebilirler, sadece sürekli bir film altında tutulurlar.

Tohum Mart ayı ortalarında ekilir, ancak çeşitliliğe bağlı olarak, biraz değişebilir.

Açık zeminde patlıcan fidanlarının ekimi, ancak hava sıcaklığı + 15 ° C’nin altına düşmediğinde gerçek ısı gelmesi ile yapılmalıdır. Genellikle bu 25 Mayıs-10 Haziran arası dönemdir.

Dikim için bir şemayı seçerken, çalıların büyüklüğünü hesaba katmanız gerekir, çünkü en küçük için 30 santimetrelik bir mesafe bırakabilirsiniz, ve en büyük ve en uzun – hatta 50.

Satır aralıkları uygun olmalıdır – 60 ila 80 santimetre. Tarlaları kalınlaştırmaya değmez, çünkü bu ürün verimde bir azalmaya yol açacaktır.

Patlıcan yatakları için bakımın ana yönleri: tanışmak ve öğrenmek

 • Toprağın sıkıştırılmasına izin verilmemelidir, özellikle yoğun yağışlardan sonra sürekli olarak gevşetilmelidir.
 • Sulama mutlaka bol miktarda sağlanır, kurumaya izin verilmez. Sulama için su güneşte ısıtılır.
 • Sezon boyunca çalılar 3 kez beslenir. Bu amaç için bulamacın kullanılması en iyisidir, bu da tavuk pislikleri veya mineral gübreler ile değiştirilebilir.
 • Yabani otların sürekli olarak ayıklanmaları ve bitkilerle mücadele etmeleri için zamanla bitkiler üzerinde herhangi bir hastalık veya zararlı olup olmadığının izlenmesi gerekir.
 • Çalılar, büyümelerini olumlu yönde etkileyen sürekli biçme ve bağlama için önemlidir.
 • Geceleri filmi germek için yatağın üzerinde film kemerleri inşa etmek en iyisidir. Bu bitkileri hipotermiden koruyacaktır.